Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 534
Total: 534

Sistem ieftin, in jurul sumei de 1000 RON

Started by nicolin, 05 November 2006, 06:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

nicolin

M-a rugat un amic sa-l ajut sa-si faca un sistem, ieftin ptr. inceput, fara (neaparat) grafica dedicata (iar, ptr. inceput), insa cu posibilitati ulterioare de upgrade.
Nu coteaza platforma (desi cred ca LGA 775 este viitorul).
Pretul trebuie sa fie ptr. unitatea centrala, cu sau fara periferice (mouse, tastatura).
Ce imi sugerati?

IceCub

1000 RON... si posibilitati de upgrade  :blink:

VARIANTA 1:
Carcasa + sursa 350-400W ~ 100 RON
MB Foxconn 945GZ7MC-KS2H Intel®Core™2Duo ~ 270 RON
512MB DDR2 PC2-4200, 533MHz ~ 280 RON
HDD 80GB WESTERN DIGITAL 800JD Serial ATA, 7200RPM, 8MB Cache, 8.9ms ~ 180 RON
Intel Celeron D 326, 2.53GHz, Socket LGA775, 256KB L2 cache, FSB533 ~ 170 RON
-----------------------
Total: ~ 1000 RON  :)
Aaaa, am uitat sa spun ca lipseste mouse-ul, tastatura, unitatea optica  :unsure:


VARIANTA 2:
Carcasa + sursa 350-400W ~ 100 RON
MB FOXCONN 6100M2MA-RS2H, Socket AM2 ~ 250 RON
512MB DDR2 PC2-4200, 533MHz ~ 280 RON
HDD 80GB WESTERN DIGITAL 800JD Serial ATA, 7200RPM, 8MB Cache, 8.9ms ~ 180 RON
CPU AMD Sempron 2800+ Socket AM2 , 128KB cache, FSB 1600MHz, 64bit, 35W, (Manilla) ~ 195 RON
-----------------------
Total: ~ 1000 RON  :)

La fel ca la prima varianta, lipsesc mouse-ul tastatura si unitatea optica.

nicolin

Multam ptr. info IceCub. Uitandu-ma si eu un pic, am gasit si placa de baza Asrock ConRoe945G-DVI care, cel putin la o prima privire, ar avea cam acelasi pret cu placa Foxconn de mai sus, insa pare a fi un pic mai dotata si mai apta. Hmmm....

IceCub

Quote from: nicolin on 06 November 2006, 09:29
am gasit si placa de baza Asrock ConRoe945G-DVI care, cel putin la o prima privire, ar avea cam acelasi pret cu placa Foxconn de mai sus, insa pare a fi un pic mai dotata si mai apta.
Cu atat mai bine. Important este sa suporte Conroe pentru a putea face upgrade.
Din pacate, la suma aceea de bani, nu poti face un sistem foarte performant pentru moment.

nicolin

Quote from: IceCub on 06 November 2006, 10:33
Din pacate, la suma aceea de bani, nu poti face un sistem foarte performant pentru moment.
Stiu IceCub. Ideea ca in momentul de fata amicul are un AMD K6-2 la 350 MHz, 48 MB RAM, o placa grafica SiS, etc.. Deci, ma intelegi.;)

lucas21

Hm ce s-au mai scumpit memoriile astea.
Eu am cumparat:
Carcasa + sursa
Sempron 2600+
Gigabyte cu video, sound si lan onboard,
512 MB Ram Geil
80GB WD Caviar SE SATA cu aprox 800 RON de pe pcgarage.com
PS: Carcasa nu am luat-o de pe site ci de la un magazin din Bacau si am dat 80 RON pe ea.

ozzy

lucas21 e f util postu' tau ca si eu cautam comp ieeeftin. Nu face cineva un thread sticky cu magazine de calculatoare (fie si online) de la care au luat componente ieftine?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan

Pai cam de la toate iei ieftin. Numai ca de la unu ceva de la altul altceva. Trebuie sa studiezi foarte bine piata inainte.

IceCub

Quote from: ozzy on 08 November 2006, 09:19
Nu face cineva un thread sticky cu magazine de calculatoare (fie si online) de la care au luat componente ieftine?
Termenul "ieftin" e relativ. Degeaba au memorii ieftine astazi, daca maine le scumpesc, sau degeaba au memorii ieftine, iar la HDD-uri preturile ies prin tavan. In plus, toata chestia asta ar avea un iz de reclama.

aciu

Mai degrabă am putea încerca să schiţam nişte configuraţii pe care să le schimbăm la câteva săptămani. Vrea omul calculator de 1000 RON, se uită, vede cam care ar fi treaba, îşi face o idee, mai pune bani, mai aşteaptă. Diferenţele de preţ oricum nu sunt mari între magazine.

Velkan

Salut! Au mai încercat şi alţii să facă recomandări de genul ăsta, chiar prin reviste de specialitate, şi până la urmă, au renunţat. Motivul: trebuie acoperite prea multe segmente, nu poţi da o configuraţie one-size-fits-all, cel mult nişte sfaturi generale. Ideea în sine nu e rea, însă...

PS: Vreau şi eu un regulament global la vedere, dacă se poate, că parcă văd c-am postat pe la secţiuni off limits sau mi-am pus custom title înainte să strâng nu-ştiu-câte posturi sau am avatarul prea ghei sau mai ştiu eu ce. :D
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

kquizak

parca asa imi amintesc ca  a zis schmekerul de la intel romania ca chipseturile 945 nu merg cu conroe.... http://www.intel.com/design/chipsets/express_flyer.htm ...deci cum e?
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Velkan

@cRacanel: L-am luat de pe CG Channel >> Gallery >> Editor's Pick.

Şi ca să fiu şi eu ontopic... Găseşti Kingmax Mars 667MHz 512MB DDR2 la vreo 220 lei. Iar ca plăci de bază AM2, poţi să încerci Biostar TForce 6100 AM2 sau ASUS M2NPV-VM, care e ceva mai scumpă (300 lei) şi cu chipset GeForce 6150 (deci ceva mai bună pe partea video). Review: aici.

Totuşi, părerea mea e că sistemele propuse de IceCub mai sus n-or să vadă vreodată upgrade... Cred că o să le schimbi cu totul.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

Foxter

Quote from: peizan on 08 November 2006, 10:26
Pai cam de la toate iei ieftin. Numai ca de la unu ceva de la altul altceva. Trebuie sa studiezi foarte bine piata inainte.

Am putea sa facem un thread in care sa precizam locurile cele mai bune de unde iei marca X sau marca Y, reprezentantii firmei X sau Y in Romania. Astfel cumparatorul poate sa stie ca daca cumpara de la firma X marca Y nu trebuie sa treaca prin 100 de intermediari pana placa ii este reparata/inlocuita. Sau poate vrea modelul X din marca Y si are cele mai mari sanse sa il gasesca la firma Z.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.