Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 593
Total: 593

Sistem de 15 milioane

Started by ccc, 27 November 2006, 17:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ccc

Carcasa (ma gandeam la antec slkxxxx) + sursa + mobo + memory + cpu + placa video :D

Nu trebuie pentru ultimele jocuri, dar un cs, un warcraft3 si chestii de genul ar trebui sa mearga.

Eu m-am gandit la un intel, pentru un eventual upgrade la core duo.

Pretul total este 15 milioane.

ozzy

Am vazut la Media Galaxy (nu sariti pe mine, e doar o observatie  :pfff:) un Pentium cu Dual Core si 512 RAM, video dedicat, 80-160GB, DVD-RW - la 15 mil.. Fara monitor, desigur. So, se poate..

PS: nu lua de la ei decat daca esti mult prea comod, ca si mine. Daca cauti ca maniacu' pe net cea mai ieftina/tare oferta, eventual combinatii de piese din toate magazinele, o sa iesi ceva mai bine. REPET: eu iau de la Media Galaxy doar pentru ca sunt comod si nu ma deranjeaza sa mai dau 1-2 mil in plus fata de cat as da in alte magazine (totusi MG nu e Flamingo, nu-s chiar tepari pe fata)

LE: ceva de genu' asta ziceam eu: http://www.mediagalaxy.ro/promotions/catalog/calculatoare/DualCoreD820/
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Velkan

O idee pentru AM2:

CPU: AMD Athlon 64 3000+ -- 270 lei
Mobo: MSI K9NU Neo-V -- 240 lei
RAM: Kingmax Mars 667MHz 512MB DDR2 -- 190 lei
HDD: Seagate Barracuda 7200.9 (ST3160811AS) -- 200 lei
...sau WD Caviar SE WD1600JS la acelaşi preţ.
VPU: ceva GeForce 7300 GT 128MB DDR3 (aş fi zis Galaxy, dar sunt probleme cu stocul, se pare) -- 240-340 lei
PSU: Fortron FSP400PNF -- 130 lei
Case: Antec SLK3000B -- 180 lei (la buget de 1500 lei, ăsta e moft, după părerea mea :D)


PS: Sistemul e identic cu ce am eu pe lista de Crăciun, mai puţin carcasa, care la mine e asta şi costă doar 130 lei.

ozzy, problema nu e că dai cu 200 lei mai mult, ci că ăia nu ştiu să le asambleze. Vezi Core 2 Duo + GeForce 6200. :bleah:

Maniacu'TM :rotfl:
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

ozzy

Bun, care-i baiu cu procu' ala si respectiva placa video? (Core 2 Duo + GeForce 6200)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Velkan

Ideea e că-ţi iau ochii cu cel mai tare proc al momentului (care face juma' din preţul sistemului) şi, în rest, bagă nişte pocnitori de componente, gen GF6200, 512MB RAM, HDD de 80GB, etc. În general, sistemele preasamblate nu sunt echilibrate (mai sunt şi excepţii, alea de la ITDirect, de exemplu), şi se adresează cumpărătorului comod (:P) sau prea puţin instruit ca să-şi aleagă singur componentele.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

adilehanceanu

Şi, de obicei, 6200 ăla nu e curat (cre' că nici nu se mai fac) ci Turbo Cache :); sau, mai rău,  e cu video onboard...
The soul of computer technology

ccc

Mkay, dar eu pana la urma ce cumpar?

Chipicao

O idee de la Intend (Cluj):

MB Gigabyte GA-965P-S3    436.96
2x DIMM  512Mb DDR2 PC-6400 800MHz Sycron      2x 194.95
CPU Intel®  Pentium 4 531 3000 MHz 1024K bus 800 Prescott 0,09u BOX (Intel® EM64T)    284.02
VC ASUS EN7300GS/HTD/128M  GF 7300GS 128Mb DDR2 PCI Express (128bit) TV-OUT S-VHS DVI    201,67
CASE ANTEC SLK1650B  ATX 350W  SmartPower   PFC Activ  5,25'' X 3  BLACK  Front USB    259.47      

TOTAL   1572.02 RON
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Velkan

Ok, îmi cer scuze, acum observ că nu-ţi trebuie HDD. :slap: În cazul ăsta, poţi să bagi banii într-un X2 3600+ sau să mai iei un modul Kingmax la configuraţia pe care am dat-o mai sus.

După mine, sistemul lui Chipicao e bun în măsura în care plănuieşti un upgrade de CPU+VPU în viitorul apropiat. Altfel, fereşte-te de procesoarele bazate pe NetBurst, şi-o iau în teste de la orice proc AMD echivalent, şi sunt fierbinţi.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

Chipicao

#9
Velkan, pai tocmai asta vrea ccc.
Quote from: ccc on 27 November 2006, 17:22pentru un eventual upgrade la core duo
Şi a mai zis că n-are nevoie de o placă video foarte puternică.
Quote from: ccc on 27 November 2006, 17:22Nu trebuie pentru ultimele jocuri, dar un cs, un warcraft3 si chestii de genul ar trebui sa mearga.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ccc

#10
As prefera sa va certati pe alt thread.


Mai aveti sugestii?