Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 535
Total: 535

Asus Eee PC un trend in directia gresita ?

Started by Foxter, 29 February 2008, 14:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Foxter

Asa spune Sony.

Desi Sony sustine ca un astfel de laptop da inapoi avansarea tehnologica in acest domeniu eu sunt de parere ca sunt impotriva tipului acesta de laptop pentru ca isi vad amenintate vanzarile lor la produse scumpe de a caror facilitati marea majoritate a lumii nu are nevoie.

Voi ce ziceti ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

nicolin

Sony Skucs! :D
Faptul ca cineva a putut sa produca o 'jucarie' atat de ieftina, comparabila ca dimensiuni si, dece nu, ca functionalitate, cu 'siva' ce are un pret de cel putin 4 ori mai mare, cu siguranta ca va produce suparari pe undeva. ;)

PS: credeam ca Luxor 3 va rula najpa pe eeePC. Greseala mare din partea mea. :D

tcalexander

#2
Sony merge pe principiul "sunt acri strugurii". După mintea unora ar trebui să ne cumpărăm doar scule ultraperformante (preferabil Sony) doar ca să nu cumva, Doamne fereşte, să rămânem în urmă cu tehnologia. În plus, au şi ei nişte jucării din astea micuţe, ale căror vânzări probabil au fost un pic "sabotate" de EEE.
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Quote from: nicolin on 29 February 2008, 18:09
cu 'siva'
Cum adică?  :confused:
Quote from: nicolin on 29 February 2008, 18:09
Sony Skucs! :D
E, nici chiar aşa. În rest sunt de acord cu tine.

Preţurile mai mari practicate de Sony sunt valabile cam la toate electronicele. Or fi ele fiabile, da nici Panasonic, Dell sau Asus nu's chiar vapor. La fel cum nu-ţi cumperi maşină 4x4 dacă mergi numai pe autostradă, cine are nevoie de o jucărioară mică dar fâşneaţă va alege EEE-ul. Nu-i un pas înapoi, e o nişă de piaţă pe care Asus a reuşit să o ocupe destul de bine. Şi Sony se zgârie.

PS: Puneţi citat cu părţile importante din articolul referit, uneori mai dispar paginile şi link-ul nu mai este valabil.  ;)
These are the days of our lives.

Chipicao

Pai si ce vroiati sa zica, "Bravo Asus!"?   ;;)
Din fericire, Eeeee PC nu a afectat deloc vanzarile VAIO, seria TZ (de 7 ori mai scumpe) nu e destinata oamenilor care vor un notebook mic, ci celor care vor un notebook mic, puternic si cu autonomie mare.

Dar nici eu nu sunt de acord, produsele precum EEE PC ar trebui incurajate. Rusine celor de la Asus ca au pus un pret atat de mare :fight:

Sa spui "Sony sucks"... de ce? Ai avut vreodata camera foto sau vide, DVD player/recorder, Blu-Ray, LCD, Walkman, etc.?

μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Cât ţine bateria unui Vaio de merită aşa de tare? Un Dell 1520, de exemplu, cu o baterie cu 9 celule ţine 4 ore fără probleme şi costă jumate cât Vaio. Un alt exemplu, o cameră video Panasonic cam cu aceleaşi caracteristici cu ale unei camere Sony e cu 3-4-5 sute de lei  mai ieftină.
La Sony costă foarte mult firma. Şi sincer nu m-a impresionat deloc încât să mă convingă. (În caz că vă întrebaţi, da, m-am jucat cu mai multe tipuri de jucărele Sony.)
These are the days of our lives.

Chipicao

TZ21Z ca exemplu: pana la 7 ore cu bateria standard. In realitate sunt cam 5-6 ore dar sunt. De bateria extinsa nici nu mai zic...

Quote from: lapcat on 29 February 2008, 22:18
o cameră video Panasonic cam cu aceleaşi caracteristici cu ...
Stii vorba aia cu socoteala de acasa?  :D Lasa caracteristicile, pune mana pe ele si vezi diferenta (calitatea imaginii). Afar' de asta, chiar si pe hartie camerele video Sony stau mai bine (cauta ClearVid CMOS, x.v. Colour, face detection la video cu Optimal Bit Allocation, si multe altele)

Sony a fost primul in multe domenii, iar produsele inca au unele caracteristici unice. Asa ca nu platesti doar firma. :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε


Foxter

Quote from: Chipicao on 01 March 2008, 00:10
TZ21Z ca exemplu: pana la 7 ore cu bateria standard. In realitate sunt cam 5-6 ore dar sunt. De bateria extinsa nici nu mai zic...

Quote from: lapcat on 29 February 2008, 22:18
o cameră video Panasonic cam cu aceleaşi caracteristici cu ...
Stii vorba aia cu socoteala de acasa?  :D Lasa caracteristicile, pune mana pe ele si vezi diferenta (calitatea imaginii). Afar' de asta, chiar si pe hartie camerele video Sony stau mai bine (cauta ClearVid CMOS, x.v. Colour, face detection la video cu Optimal Bit Allocation, si multe altele)

Sony a fost primul in multe domenii, iar produsele inca au unele caracteristici unice. Asa ca nu platesti doar firma. :P

Nu imi aminti de unitatile de disketa Sony, au co-inventat acest tip de hardware si au avut pe departe cele mai proaste FDD-uri.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

nicolin

Quote from: Chipicao on 29 February 2008, 21:28
Sa spui "Sony sucks"... de ce? Ai avut vreodata camera foto sau vide, DVD player/recorder, Blu-Ray, LCD, Walkman, etc.?
Chipicao, ma refeream strict la atitudinea lor fata de eeePC.

Chipicao

Pai chiar suge atitudinea lor! Si m-au dezamagit. Noile modele lansate saptamana trecuta au 4GB RAM si Vista 32-bit => 3,2GB RAM disponibili :nervos:

In alta ordine de idei, noul EEE PC chiar imi place. Daca va avea acelasi pret, o sa ma gandesc serios la o achizitie pentru prietena :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

CQ

Vista SP1 vede tot RAM-ul. Iar asta, de pe 32 biți.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

Foxter

Ii adminte prezenta dar asta nu inseamana ca il foloseste.  :(
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

nicolin

Quote from: Chipicao on 10 March 2008, 14:36In alta ordine de idei, noul EEE PC chiar imi place. Daca va avea acelasi pret, o sa ma gandesc serios la o achizitie pentru prietena :D
Cu siguranta ca display-ul marit este un plus binevenit pentru Eee PC.
Ce NU vad insa la noul model este daca dispune de difuzoae.
Am mai sapat pe net si nu am reusit sa gasesc nici poze si nici info in acest sens.
Astfel, se pare ca singura posibilitate de a ascluta ceva la noul EeePC va fi via casti.
Pacat.
Insa, este oarecum normal, avand in vedere ca marimea carcasei nu pare sa se fi schimbat (cred ca in asta rezida, de fapt, coolness-ul Eee PC-ului - gabaritul sau redus).
Si, mai ales, sa vedem pretul cu care va ajunge la noi. ;)

Chipicao

http://www.google.co.uk/search?q=asus+Eee+pc+900+speakers
QuoteAsus has managed this by replacing the large, black speakers that flanked the previous screen, with thinner, less unsightly ones.
Quotethe new model has made space for the 9in screen by removing the speakers which previously sat either side of it. The speakers now sit underneath the machine, though Asus claims the move shouldn't affect sound quality.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

tcalexander

Oricum o drăcie din asta n-o iei ca să asculţi muzică la ea, deci cui naiba îi pasă de calitatea sunetului? Din partea mea puteau să le elimine de tot şi să lase doar mufa. Oricum, abia aştept lansarea.
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Până şi telefoanele au o scârţâietoare încorporată aşa că nu e mare lucru la ceva mai mare. Mi s-ar fi părut absurd să nu aibă aşa ceva.
These are the days of our lives.

Chipicao

Daca ar fi avut autonomie mai mare, ar fi putut fi folosit foarte usor ca mp3 player, tinut in geanta sau in ghiozdan. Cel putin eu asa as face :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

icsfails

omfg, nu ajung aia care ascult muzica la  telefon in autobuz, urmeaza eee-urile  :crazy:
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: Chipicao on 12 March 2008, 14:37
Daca ar fi avut autonomie mai mare, ar fi putut fi folosit foarte usor ca mp3 player.
Autonomia creşte când ecranul e închis.
These are the days of our lives.

nicolin

#21
Daca raman difuzoarele atunci este OK.
Cele actuale, de la 701 is chiar bune.
Evident ca basii cam lipsesc, insa sunetul este clar, crisp, iar mediile si inaltele nu suna distorsionat.
Sa vedem insa cum ramanem cu pretul end-user de la noi.
Nu de alta, dar daca 900 nu este cu mult mai scump decat 701 insa ramane totusi sub pretul celui mai slab adversar conventional de pe piata, imi iau SI un 900. :D

LE: revenind un pic la tema topicului: apreciez eee-ul pentru ceea ce este, pentru cum a fost proiectat, si pentru ceea ce poate cu adevarat sa faca.
Si toate acestea intr-o carcasa eleganta, cu stil.

Si, asa cum am mai zis, cel mai important lucru este pretul cu MULT mai mic (de 3 .. 4 ori) decat echivalentele 'de firma'.
Oare ce NU poate face eee-ul, dar deloc sau sub orice critica, si poate, sa zicem, noul MacBook Air?
Si nu ma refer la capacitatea de stocare de date...

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

#23
ewww PC este o porcarie care duce tehnologia in directia... in care directie a apucat-o oricum de ceva vreme. Lumea vrea kkturi ieftine, nu conteza cat de proaste sunt, ieftine sa fie. Mentalitate exploatata din plin de China si magazine gen Wall Mart.
Premisa de la care s-a plecat - un laptop sub 100$ pentru luma a treia este o prostie. De parca nu era suficienta experianta negativa cu 1 PC in fiecare clasa din anii '85 in US, acuma vor neaparat sa implementeze pC-uri in parti ale lumii care au mai degraba nevoie de apa potabila, incetarea conflictelor absolut barbare si alte chestii ce tin de infrastructura.
Oricum, 80% din posturile de aici injurau Sony. Ce legatura are Sony cu titlul threadului? nU sunt singurii care gandesc asa, am mai intalnit acesta parere in alte parti.

PS: In legatura cu directia tehnologiei: in domeniul muzicii - ce nevoie avem de calitate CD sau peste cand avem mp3-uri si ringtonuri?
In domeniul foto: ce nevoie avem de camere foto si video cand avem telefoane mobile.
Unsigned integer

Chipicao

Exista o parte pentru care un "notebook" slab dpdv al performantei e mai mult decat suficient pentru ca nu-l vor folosi la altceva decat editare text, navigare pe internet si poate muzica.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Quote from: SoNic on 21 April 2008, 03:17
PS: In legatura cu directia tehnologiei: in domeniul muzicii - ce nevoie avem de calitate CD sau peste cand avem mp3-uri si ringtonuri?
Dar oare char am nevoie de boxe JBL say Bose pentru a asculta o melodie?
Sau si radio-urile trebuie puse la categoria tehnologie depasita pentru ca NU incorporeaza ultimile sisteme (inclusiv) GPS pentru ajutor in pozitionarea automata si corespunzatoare a antenei pentru receptia semnalului si nu au incorporate subwoofer-e?
Quote from: SoNic on 21 April 2008, 03:17
In domeniul foto: ce nevoie avem de camere foto si video cand avem telefoane mobile.
Chiar am nevoie de un dSLR ca sa pot sa imortalizez un moment oarecare (si accentuez acestu cuvant, oarecare)?

tcalexander

Quote from: SoNic on 21 April 2008, 03:17
ewww PC este o porcarie [...]
Premisa de la care s-a plecat - un laptop sub 100$ pentru luma a treia este o prostie.
Am senzaţia că tu confunzi EEE cu OLPC-ul.
Would you like to ride on your own ass?

LNT

În afara faptului că și eu am aceeași senzație, orice calculator oricât de amărât ar fi e bun decât deloc. Iar dacă poate fi oferit la un preț mai mult decât rezonabil, sau chiar gratuit cum e în cazul OLPC, e ideal.

Singura cerință pe care o poți avea de la eee și mai ales de la OLPC e fiabilitatea. Dacă nu sunt rezistente în timp pot fi cât de ieftine, vor muri înainte de vreme.
These are the days of our lives.

SoNic

Pentru aia exista PDA-uri... sau alte variante.

PS: Eu pe un PNA de 100$ (MioC220), dupa deblocarea Windowsului pot face editare, juca, asculta muzica sau viziona filmulete si am si navigare GPS. Exista carduri SD cu Wi-Fi si teoretic as putea sa navighez si pe net cu Firefox daca mi-as lua unul. Dar Mio nu vrea sa faca asta de la inceput din motive de marketing...
Unsigned integer

IceCub

La un PDA ai limitari serioase. Eu astept sa apara Asus Eee cu display de 10" si procesor Intel Atom.  ;)
Un PDA nu este "Easy to Learn, Easy to Work, and Easy to Play".

SoNic

Si la ewww nu ai limitari si mai serioase?
Oricum ideea de baza este ca se deturneaza atentia de la probleme mult mai importante - aia nu au ce manca acolo, noi o ardem cu laptopuri pt ei.
Mai mult, le mai crestem si pretul la alimentele de baza, ca ne-au invatat ecologistii ca e mai bine cu biofuelu' si ne-am apucat sa "ardem" zahar, porumb si orez...
Unsigned integer

IceCub

E corect ceea ce spui tu acolo SoNic. Personal sunt de parere ca OLPC este un proiect sortit esecului. Sincer nu vad vre-un copil iesind cu caprele in savana, cu toiagul intr-o mana si  laptopul primit cadou in cealalta.

alecs1

Hei, discuţia era de despre EEE pc.
Dar nici măcar cu OLPC nu e atât de simplu. OLPC e mai ales pentru China, India, de ce nu România şi alte locuri unde statul mai are ceva bani. Nu ştiu despre chinezi, dar pot presupune că acolo o majoritate a populaţiei are ce mânca de pe o zi pe alta şi nu ar fi chiar tichie de mărgăritar să afle şi copilu ce e ăla leptop şi ce e ăla net. Pot spera că în Somalia şi Kenya nu se duce nimeni să-i ofere guvernului OLPC-uri la "super preţul" de 200 de dolari când cu banii ăia hrăneşte un om un an întreg.
Bineînţeles că văd şi chestii aiurea la OLPC, de ex. preţul (200$ pentru o chestie destul de castrată), sistemele alea de protecţie troiene.

Biocombustibilii sunt altă problemă, se ghicise dinainte că e o porcărie treaba asta, dar a fost încurajată.

tcalexander

Dacă vreţi discuţie despre OLPC, bag split.
On topic: EEE-ul "atomic" e...  :cpt:
Would you like to ride on your own ass?

nicolin

Quote from: SoNic on 21 April 2008, 23:34
Si la ewww nu ai limitari si mai serioase?
Some europeans may beg to differ...
QuoteEurope accounts for around 40 percent of global sales now, said Shen. He predicted that figure will grow to 50 percent later this year.

nicolin

Quote from: IceCub on 21 April 2008, 23:41
E corect ceea ce spui tu acolo SoNic. Personal sunt de parere ca OLPC este un proiect sortit esecului. Sincer nu vad vre-un copil iesind cu caprele in savana, cu toiagul intr-o mana si  laptopul primit cadou in cealalta.
Oare?  :D

LNT

Nici la noi nu credeau că va ajunge țața Leana să-l sune pe Gheorghe pe mobil să nu uite să aducă vacile de la păscut.  :crazy:
These are the days of our lives.

SoNic

O fi asa, dar nu s-au facut SPECIAL mobile de 1 leu si abonamente gratuite pentru ei.
Piata se autoajusteaza, cand aia vor avea utilitatea unui laptop isi vor lua. Unul normal.
Unsigned integer

LNT

La fel se va întâmpla și aici, deși personal nu prea cred că va fi așa. Ar fi prea mare gafa din partea Asus să continue eee-ul dacă n-ar avea succes. Ei investesc oleacă de cercetare în produsele scoase pe piață, nu cred că se comportă doar ca ansamblatori.

La faza cu mobilele și abonamentele cred că greșești, companiile de telefonie mobilă caută să atragă clienți din toate mediile. Mai nou văd că cei de la connex sunt așa de disperați după clienții care vor să plece încât le reduc abonamentul de la 7E la 1E...pomană curată, nici 5 lei pe lună.
Trăiască concurența!  :yahoo:

PS: topicul ăsta n-ar trebui găzduit ceva mai jos la Mobile?
These are the days of our lives.

wirespot

Dacă n-ai nici mîncare nici educaţie, iar unul vine şi-ţi oferă mijloace de educaţie ieftine ce faci, le refuzi?