Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 254
Total: 254

Asus Eee PC un trend in directia gresita ?

Started by Foxter, 29 February 2008, 14:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

~Empathy~

Eu as vrea un OLPC. Mi-ar fi fenomenal de util.
We dance, and the music dies...

tcalexander

La ce anume, dacă nu-s indiscret? :) Presupun că te interesează hardware-ul în sine, că softul poate fi emulat lejer afaik.
Would you like to ride on your own ass?

~Empathy~

Ca e ultra portabil. Desigur, exista alte ultra portabile dar costa $3,000 si au mult mai multa putere de calcul decat imi trebuie mie. Mie OLPC-ul e de ajuns.

We dance, and the music dies...

tcalexander

Şi de ce anume ai prefera OLPC în locul EEE să zicem? În afara diferenţei relativ neimportante de preţ.
Întreb pentru că e şi mai greu şi mai mare decât ăsta. Nu ştiu care e diferenţa la autonomie, dacă are un consum de-l poţi alimenta cu lămâia, atunci merită 3-400g şi câţiva cm în plus. Sau îţi place că e mic, verde şi cu antene? :p
PS: discuţia se poartă în ideea că ştim clar necesarul de putere de calcul, până la ultimul MFLOPS şi kb de RAM, deci vă rog fără argumente de tipul "amândouă sux".
Would you like to ride on your own ass?

~Empathy~

OLPC:  1200x900
EEEPC: 800x480

OLPC consuma mult mai putin curent.
We dance, and the music dies...

Foxter

PC Makers Fearful of Small PCs, AMD Passes on Netbooks.

Se pare ca vanzariile de notebookuri ieftine si cu putere redusa de tipul celor cu Atom nu scot profit prea mare si pericliteaza vanzariile sistemelor puternice ce aduc mai mult cash per bucata, deranjeaza unele branduri mari.

Ironia sortii e data de faptul ca succesul incontestabil Atom a ajuns sa ii deranjeze pe cei de la intel.

Personal mi se pare prosteste sa dai bani mai multi pe un notebook dual core daca tu ai nevoie doar de Office/Web Browsing/IM/Muzica/Filme Non-HD. Daca luam in considerare reducerea caldurii degajate si curentului consumat atunci aceasta clasa a notebookurilor chiar nu are concurenta.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.