Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 478
Total: 478

Sugestii

Started by cRacanel, 29 October 2006, 20:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

~Empathy~

We dance, and the music dies...

Chipicao

Aha...
Nu am înţeles exact ce vreţi să spuneţi cu numerotarea de la 0, dar bănuiesc că se referă la numărul paginii. Asta nu prea se poate pentru cu nu exista un link de genul http://www.sayit.ro/topic7/page2.html
Link-urile către pagini sunt de forma http://sayit.ro/index.php/topic,7.120/topicseen.html , unde 120 semnifică de la la al câtelea post începe afişarea. Cred că problema e de la un mod prin care fiecare îşi poate schimba numărul de posturi afişate pe o pagină. Văd că nu e bine implementat pentru afişarea posturilor necitite.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Inainte mergea -- de cand cu update-ul l-ati sticat :crazy:.
We dance, and the music dies...

Praetor

#123
E destul de simplu: gaseste bucata de cod de interfata (intr-un template cred) unde se calculeaza numarul paginii si adauga +1

Recitind si vad ca se da in numar de posturi, scade 1 din numarul ala  :blink:

P.S: Asta e una din tampeniile 'viziunii' open source: feicare mod cu aberatiile lui de obicei prost codate.

Chipicao

Cred că e mai complicat. În mod normal (fără acest mod) sunt afişate 20 de posturi pe pagină, iar link-urile de la paginile 1,2,3 sunt http://sayit.ro/index.php/topic,7.0/topicseen.html, http://sayit.ro/index.php/topic,7.20/topicseen.html, respectiv http://sayit.ro/index.php/topic,7.40/topicseen.html

Cu acest mod instalat, userul poate alege între 10, 25, 50, 75 şi 100 de posturi pe pagina. Problema e ca indiferent ce valoare alege, paginile se calculează din 40 în 40 de posturi. Ex.: http://sayit.ro/index.php/topic,7.0/topicseen.html, http://sayit.ro/index.php/topic,7.40/topicseen.html, http://sayit.ro/index.php/topic,7.80/topicseen.html

Nu ştiu încă de ce, acum mă uit peste cod.

Îşi aminteşte cineva dacă aveam mod-ul ăsta înainte?

Posted on: 06 December 2007, 22:42
Cred că trebuie doar să găsesc codul care calculează numărul paginii pentru unread şi să adaug şi acolo nişte condiţii de la mod.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adi_bmf

Ce se mai aude cu linkul de la poza? :fight:
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Chipicao

Done. Scuze, aveam altele pe cap si uitasem complet :">
Am pus link catre www.sayit.ro ceea ce inseamna "frontpage" sau "homepage", nu pagina principala a forumului. E bine sau vreti sa duca la forum?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

De ce dureaza vreo 2 ore pana apar feed-urile la un post? Am postat la 19:42 si acuma e 21:47, vine feed. N-ar trebui sa vina ceva mai instantaneu?
These are the days of our lives.

Praetor

Feedurile vin in functie de cat de des verifica feed readerul. Daca stii ca l-ai setat sa verfiice la minut atunci probabil cachingul trebuie rezolvat

adilehanceanu

Avînd în vedere că nu prea mai e nimeni care să utilizeze 800x600, nu se poate duce lăţimea de afişare mai sus, să umple fără scroll măcar un 1024x768? Rămîn zone moarte în dreapta şi stînga şi titlurile topic-urilor apar înghesuite pa mai multe rînduri...
The soul of computer technology

alecs1

La mine ruleta arată pe lăţime aproape 1140 de pixeli, deci e bine.
Dar într-adevăr, dacă dau expand header, titlurile sunt înghesuite.

Chipicao

Header adică sidebar?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Da, header adică sidebar
Nu ştiu de unde am scos-o  :">

Le:
Ba ştiu de unde, de la titlul care apare când duc mausul deasupra butoanelor "+", sunt mai ameţit azi.

LNT

Da, cred ca se trage de la vinul fiert.   :drink:
A venit iarna. Si ce frumos ninge.  :yahoo:
These are the days of our lives.

adi_bmf

Bai adminilor care sunteti, mare belea mare cu linkul de la poza. Imi da log-out cand il folosesc. Di ce se intampla asta??
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Praetor

#135
Chiar, acum am observat si eu faza. E funny...

Dar nu da logout :) . Doar arata ca logout, daca te intorci pe forum esti logged in.

Si asta pentru ca url din logo duce spre alt subdomeniu ;) . Deci trebuie ca url de logo sa fie la fel cu cel de home din menu.

Chipicao

La mine merge bine :|
Vreti sa spuneti ca apare campul de login pe pagina principala, iar pe forum sunteti logati?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Logo-ul duce spre http://www.sayit.ro iar cînd cînd dai click pe butonul ,,forum'' de pe pagina principală te duce spre http://sayit.ro şi cum probabil toată lumea are salvată parola+cookie pentru sayit.ro d-aia pe main eşti ne-logat.
The soul of computer technology

LNT

Trebuie corectat link-ul, in loc de www.sayit.ro trebuie pus www.sayit.ro/index.php.
These are the days of our lives.

Praetor


Chipicao

Gata. Dar e foarte ciudat. Mie mereu mi-a mers si cu www si fara...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Am făcut contul sayit cu parola sayit pe www.hotlinkfiles.com. Puneţi acolo imaginile, nu le mai uploadaţi pe imageshack fiindcă se pierd.
These are the days of our lives.

edyb

as avea ceva propuneri, legat de forum.
ce-ar fi dacă am avea mai multe secţiuni, cum are chip.ro?
cred ca ați văzut si voi cate s-au adăugat după restructurarea recenta...

LNT

Pentru secțiunile alea trebuie activitate, care deocamdată nu prea e nici pentru secțiunile actuale.  :unsure:
These are the days of our lives.

edyb

am vazut deja...
e adevărat. din păcate. :(

LNT



Datele posturilor legate prin double posts sunt puse invers.
These are the days of our lives.

Chipicao

mmm... nu cumva asa trebuie? :unsure:
Adica textul mic sa indice data pentru postul de deasupra lui?

L.E. Dap, asta e ideea:
QuoteFor the old date of the merged post use the variable $date in the text field.

L.E.2 Nu vad cum as putea sa facem invers, pt ca asa mi se pare si mie mai bine :D
Daca am timp ma uit in seara asta prin cod ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

E invers, data postului mai vechi trebuie să fie deasupra iar în continuare postul mai nou cu data mai apropiată. Uită-te la mesaj, când le-am scris şi când e afişată data.
These are the days of our lives.

Chipicao

Eu am vazut si am inteles cum e afisata data. Cea principala e pentru postul mai nou, iar cea inserata in urma merge-ului e pentru cel vechi.

Mod-ul a fost conceput sa functioneze asa. Eu crezand ca e invers, am modificat spatierea pentru data inserata astfel incat sa para ca e de la postul nou.
Posted on: 15 October 2008, 10:27

Asa arata in mod "default"
Posted on: 15 October 2008, 10:34

Si mie mi se pare normal sa fie invers, si cred ca se poate modifica in cod
Alte opinii?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

« Reply #148 on: Today at 10:35:29 »
Posted on: 15 October 2008, 10:27
Posted on: 15 October 2008, 10:34

Prima n-ar trebui să fie la urmă?
Să afişeze ceva de genul

Alaltăieri ora xxx
Ieri ora xxx
Azi ora xxx

El afişează data ultimei modificări sus lângă numărul postului.
These are the days of our lives.

Chipicao

Exact. Asa a fost gandit mod-ul. Noua ni se pare normal sa fie invers
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nIGhT-SoN

O sugestie, care nu ar fi greu de facut, sa puneti icon la site, ca sa il pot deosebi. Il am pe toolbar la bookmarks dar nu arata un icon, arata ca o fila si mai ai cateva site-uri asa si trebuie sa le iau la nimereala. Nu e ceva urgent dar nu ar strica.
Gigabyte GA-P35-S3G
Intel Core 2 Quad Q6600
A-Data Vitesta Extreme Edition DDR2 2x1GB 800Mhz 4-4-4-12-2T
Gainward Bliss GeForce 8600GT Golden Sample GLH HDMI, 256MB
Seagate Barracuda 7200.11RPM, 32MB cache, 500GB SATA2
E-MU 0404 USB 2.0
Termaltake 420W 120mm Fan
GMC X-22-R
Acer X223w

IceCub

Quote from: nIGhT-SoN on 29 April 2009, 16:36
O sugestie, care nu ar fi greu de facut, sa puneti icon la site, ca sa il pot deosebi. Il am pe toolbar la bookmarks dar nu arata un icon, arata ca o fila si mai ai cateva site-uri asa si trebuie sa le iau la nimereala. Nu e ceva urgent dar nu ar strica.

Adevarat graiesti! Si eu sunt pro.
Am impresia ca trebuie doar un fisier .ico in "radacina" site-ului.

Chipicao

Am incercat acum un an si nu a mers, desi am facut totul ca la carte.
O sa mai studiez problema zilele astea. Sugestii pt. favicon?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nIGhT-SoN

Stiu ca intr-un timp ati avut.

O sugestie, nu e cine stie ce dar poate duce la vre-o idee mai buna.
Gigabyte GA-P35-S3G
Intel Core 2 Quad Q6600
A-Data Vitesta Extreme Edition DDR2 2x1GB 800Mhz 4-4-4-12-2T
Gainward Bliss GeForce 8600GT Golden Sample GLH HDMI, 256MB
Seagate Barracuda 7200.11RPM, 32MB cache, 500GB SATA2
E-MU 0404 USB 2.0
Termaltake 420W 120mm Fan
GMC X-22-R
Acer X223w

LNT

Opţiunea "Quote" ar trebui să deschidă pagina de la "Reply" şi nu doar copierea postului citat în Quick Reply. Ar fi ok şi asta, dar la posturile mai mari devine dificilă parcurgerea postului citat.
These are the days of our lives.

Chipicao

In ideea ca e prea mica zona de editare "Quick replay" fata de "reply" standard, nu?

Pe de alta parte e posibil ca altii sa prefere Quote in Quick Reply pentru ca e mai comod.
Chrome, Safari si cred ca si Firefox iti permit sa redimensionezi orice "Text area" dintr-o pagina, si in felul asta ai scapat de problema.

Solutia cea mai buna ar fi o optiune in profilul fiecarui user, insa nu stiu daca gasesc ceva pt asta...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Exact.
Adaugă un buton de "QuickQuote".  :D
These are the days of our lives.

LNT

QuoteInformatii despre domeniul sayit.ro
Titlu: Say IT .RO
Descriere: Say IT .RO
Keywords: PHP, MySQL, bulletin, board, free, open, source, smf, simple, machines, forum

We need a SEO.  :unsure:
These are the days of our lives.

SoNic

Tardiv, dar felicitari pentru ideea cu fulgii de zapada :) Fiica mea a zis ca este "cool" (bine, ea are numai 7 ani, dar oricum, conteaza).
Unsigned integer