Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 329
Total: 329

Filme

Started by gexge, 01 November 2006, 09:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

gexge

Save the Last Dance 2 (2006) [4.1]

Un film nu prea reusit, comparativ cu prima parte. Povestea continua, Sara Johnson dorind sa devin prima balerina la Julliard. Ea il intalneste pe Miles Sultana, un "nigga" care ii vede talentul pentru dans si-i cere ajutorul.
Merita vazut mai mult pentru soundtrack si pentru scenele de dans!
Posted on: 01 November 2006, 09:50
The Black Dahlia (2006) [5.6]

O drama plina de mister care se petrece in anii '40. Decorurile, vestimentatia, gesturile aduc in lumina anii '40 prin povestea lui Kay Lake interpretata foarte bine de Scarlett Johansson.

un film bun de vazut cu prietena/prietenul.   
Cea mai buna cale de a-ti ghici viitorul este sa-l inventezi.

YESMAN

Thake the Lead. Merită văzut. About Ballroom dance.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

Să-mi pun şi eu lista.  :fum:
Donnie Darko, Primer, Magnolia - pentru unii pot fi cam ciudate, sau greu de văzut, dar merită totuşi să le încercaţi
The 6th sense, A beautiful mind, The Pianist, Memento, Crash, Pulp fiction, The Godfather, Dark City, Secret Window, Fight Club
μή μου τούς κύκλους τάραττε

YESMAN

Quote from: Chipicao on 01 November 2006, 15:19
Să-mi pun şi eu lista.  :fum:
Donnie Darko, Primer, Magnolia - pentru unii pot fi cam ciudate, sau greu de văzut, dar merită totuşi să le încercaţi
The 6th sense, A beautiful mind, The Pianist, Memento, Crash, Pulp fiction, The Godfather, Dark City, Secret Window, Fight Club

De primele 3 nici nu am auzit. Din ce an sunt ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

nicolin

Poate ca ar fi indicat sa punem si un mic comentariu + o a preciere personala (nota tz din 10)?

Chipicao

Da, nicolin, aşa ar trebui, dar m-am grăbit. Voi pune câte un mic comentariu + notă personală, anul în care au apărut şi link IMDB.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

gexge

Da .. eu pusesem titlu + an + nota de pe imdb si link catre imdb.

Cel mai bine ar fi ca acea nota sa fie personala, oricum fiind link se va vedea si nota de pe imdb.

Vizionare placuta !  :D
Cea mai buna cale de a-ti ghici viitorul este sa-l inventezi.

akenathon


Chipicao

Donnie Darko (2001) 8,3
Magnolia (1999) 8,0
Primer (2004) 6,8
Pentru unii pot fi cam ciudate, sau greu de văzut, dar merită. Sunt filme la cere tu uiţi şi încerci să-ţi dai seama ce se întamplă :)

The sixth sense (1999) 8,2
A beautiful mind (2001) 7,8
The Pianist (2002) 8,5
Memento (2000) 8,6
Crash (2004) 8,3
Pulp fiction (1994) 8,8
The Godfather (1972) 9,1 şi Part II (1974) 9,0
Dark City (1998) 7,6
Fight Club (1999) 8,6
Secret Window (2004) 6,3

Am decis să nu pun nici un comentariu, pentru a nu strica eventuala vizionare. ;)
Mie îmi place să vad un film fără să ştiu nimic despre el, poate doar că e bun şi merită.
...ok, şi lenea a jucat un factor important. :D

Poate i se face unui mod milă de mine şi pune postul ăsta în locul primului. nicolin?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Am vazut astazi:

The Cube 2 -- hypercube
si
Cube Zero

Din pacate nu am gasit The Cube, dar vreau neaparat sa fac rost de el. O idee absolut geniala. Impresionant. Un film ciudat care nu cred ca place multora. Cube Zero deja se vede clar ca e Hollywood-ificat, de accea vreau sa fac rost de original, un film facut cu un buget de numai $400,000.
We dance, and the music dies...

ccc

Daca ai vazut deja "urmarile", nu mai are nici un rost sa vezi si originalul. Idea e exact aceeasi (in toate 3, daca nu ma insel)

Chipicao

Cube 2 e destul de interesant, dar nu la fel de bun ca primul. Cube Zero n-am avut ocazia să-l văd. Ţie cred că ţi-ar plăcea Primer, am zis de el mai sus. ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Primer pare interesant. Trebuie sa fac cumva rost de el...
We dance, and the music dies...

sardaukarul

Donnie Darko merita vazut, desi e foarte putin cunoscut pe la noi.
In afara de o parte din filmele de aici, mi-au mai placut Snatch[8.0] si Lock, stock and two smoking barrels[8.0]. Mai adaug pe masura ce imi vin in minte.

Chipicao

Quote from: ~Empathy~ on 02 December 2006, 22:00
vreau sa fac rost de original, un film facut cu un buget de numai $400,000.

Primer a avut un buget de numai $7,000 (estimat). Se spune că în total s-au filmat 80 de minute, iar filmul are 78. :blink: Asta nu prea cred, dar aşa zice IMDB.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

sneferu

Quote from: akenathon on 01 November 2006, 17:10
Superman Returns: http://www.imdb.com/title/tt0348150/ 
cinemagia: http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=12124&what=article&article_id=14294&hist=1&wnd=_default
ultraslabut... nota 3!  :blink:

vezi trailer: http://youtube.com/watch?v=v4IOoyrfi0s


Eu in fata acelui 3 as pune un minus. O bataie de joc acest film. Am fost foarte dezamagait. Si in 2009 apare urmatoarea parte.
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

IceCub

American Pie - The Naked Mile (18+ only )
Mai slabut decat seriile precedente, dar totusi haios si cu nuditate impinsa la extrem.
Cred ca ar merita nota 7 per ansamblu si 10 pentru "indrazneala".
Recomandat celor carora le-au placut seriile precedente si celor care au chef de o comedie.

Scary Movie 4
Nu-l pot numi decat o porcarie de film, o tentativa palida de a readuce umorul seriilor precedente. De data asta parodiaza in special The War of The Worlds, The Village si Brokeback Mountain.
Nota 2 - dupa parerea mea.

Apropo, mai stiti ceva comedii in genul lui American Pie, Not Another Teen Movie, Van Wilder, etc.?

sneferu

Quote from: IceCub on 03 December 2006, 21:36


Scary Movie 4
Nu-l pot numi decat o porcarie de film, o tentativa palida de a readuce umorul seriilor precedente. De data asta parodiaza in special The War of The Worlds, The Village si Brokeback Mountain.
Nota 2 - dupa parerea mea.


Azi sunt intr-o pasa proasta asa ca dau numai note negative, -2.
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

Velkan

Am văzut azi V for Vendetta. Nota de pe IMDb mi se pare cam mare, eu i-aş da un 7. Ideea e că, în anumite momente, devine chiar interesant, dar îl şi strică scenele tipice Hollywood.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

~Empathy~

Am vazut astazi:

Monty Python and the Holy Grail.

Urmeaza sa le vad pe celelalte. Nu credeam ca este posibil asa ceva. Standardul comediilor a crescut substantial -- nu cred ca ceva se apropie de filmul asta. Ii dau un 10+ cu felicitari.
We dance, and the music dies...

bro

21 grams, unu din favoritele mele. ar mai fi si altele: Sin City, Sweet November, Boondock Saints, Van Wilder, etc
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

ozzy

Zuper bro, imi plac gusturile tale :). Eu abia vazut The Butterfly Effect 2 si mi-a placut, desi toti ziceau ca nu aduce nimic nou, tot mi s-a parut interesant..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

~Empathy~

M-am uitat astazi la Monty Python and the Meaning of Life. A fost un pic prea sec chiar si pentru mine :D. In schimb, scena cu grasul a fost cea mai amuzanta chestie vazuta vreodata :D. Superb.
We dance, and the music dies...

akenathon

"the african queen" (http://imdb.com/title/tt0043265/) film vechi - 1951
humphrey bogart (http://imdb.com/name/nm0000007/)
Katharine Hepburn (http://imdb.com/name/nm0000031/)
vezi trailer: http://www.youtube.com/watch?v=lQuT951CPMo

nu a fost tocmai ce ma asteptam de la un film clasic, dar totusi mi-a placut... nota 8, zic eu.
:fum:

peizan

Doar ce am vazut "Pacala se intoarce" . Un film colorat la propriu. Un film viu :) . Prima impresie Emir Kusturica  :D. Am avut impresia, si inca o am, ca filmul se inspira mult din filmele lui Kusturica. Dar asta nu e o problema, din contra.
Actorii sunt si ei pestriti, unii consacrati, unii nu. Totusi nu prea mi-a placut cum au jucat. Adica aveau niste replici cam trase de par. Asta poate si pentru ca e vorba de o poveste. O poveste ce nu poate fi localizata in timp si spatiu. Ma rog, se intelege ca e vorba de Romania undeva pe la olteni :).
In film apare si o pereche de tate, ale Anemonei (si nu mai stiu cum) care joaca prin telenovele la Antena1. Secventa asta impreuna cu altele menite sa satirizeze viata politica si sociala din Romania te duc cu gandul la un film pentru copii putin mai mari, macar cu buletin. Deci, practic nu-mi dau seama cui se adreseaza filmul pt ca eu , pe alocuri, m-am plictisit urmarindu-l.
In final, el nu e altceva decat o poveste ecranizata, asa ca daca va hotarati sa-l urmariti sa va inarmati cu rabdare si fara prea multe asteptari. Eu zic insa sa-l vedeti pentru ca, cum spune un personaj mucalit spre sfarsitul filmului: "Cui nu-i plac povestile.. il bag in ma-sa;;)

IceCub

De curand a aparut un serial nou pe AXN: Jericho

Pentru cei interesati, gasiti aici cam despre ce e vorba.
Interesant este faptul ca CBS face disponibile pentru vizionare episoadele pe site-ul propriu, dupa difuzarea acestora la TV. De asemenea, episoadele mai pot fi descarcate aici.


CYCLER

S-a zis Crank ? Nu ? Foarte bine ! :D
Scenariu razna si-un rol facut pentru Jason Statham.
Never take a laxative and a sleeping pill at the same time

bro

da, Crank rulz. la fel si seria The Transporter, Snatch si Cellular.

azinoapte [va dati seama ca ma plictiseam groaznic..] m-am uitat la toate releasurile Harry Potter :D. ce sa zic, nu credeam ca o sa ma uit vreodata la ele, acu astept Iulie 2007[release-ul "Harry Potter and the Order of Phoenix"] :P
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Chipicao

A zis cineva Jason Statham? Chaos şi Revolver, două filme extrem de interesante.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

bro

#29
ar mai fi Oceans 11 [si 12 desi nu se ridica la nivelul primului], National Security [si alte filme cu si despre jafuri in stil de arta], Constantine, The Exorcist, The Exorcism Of Emily Rose [si alte filme cu exorcisti, demoni si chestii d-astea]..

LE: damn.. uitasem de The Polar Express si deja clasicul film de Craciun: Home Alone :D. cum am putut uita de ele, ca si-asa e perioada lor...
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

akenathon

sunt curios cum o sa fie Oceans 13... am inteles ca proiectul e ca si demarat...  :unsure:

ozzy

MIB2 - e atat de stupid incat am si ras la el  :rotfl:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

Quote from: akenathon on 22 December 2006, 11:25
sunt curios cum o sa fie Oceans 13... am inteles ca proiectul e ca si demarat...  :unsure:

Mai prost ca 11 si 12 la un loc. Glumeam, un pic nervos de ideea asta de filme serial.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

radue

As putea recomanda si  One point 0

http://imdb.com/title/tt0317042/

Este un film destul de ciudat cu o atmosfera kafkiana si interesant :)
Si e filmat in Romania (mi s-a parut destul de amuzant sa vad cateva chestii familiare :P)

clawd

Quote from: radueSi e filmat in Romania (mi s-a parut destul de amuzant sa vad cateva chestii familiare :P)
Cred ca toata lumea pateste la fel. Uita-te la Second in Command.. O sa te c**i pe tine de ras, la cate chestii familiare o sa vezi acolo...
Smee again....

Chipicao

Quote from: clawd on 22 December 2006, 15:22
Uita-te la Second in Command.. O sa te c**i pe tine de ras, la cate chestii familiare o sa vezi acolo...
Păi uite de ce (tu probabil ştii):
QuoteJean Claude plays an official who's just been appointed as Second In Command to the U.S.Ambassador at an American Embassy in a small, turbulent Eastern European nation. When local insurgents attempt a coup d'etat (lovitură de stat :fum:), the nation's President takes refuge inside the embassy. The embassy is then besieged by the well-armed insurgents. The U.S. Ambassador is killed in the ensuing action, an now it's up to Jean Claude and the embassy's small detachment of U.S. Marines to fend off the attackers
μή μου τούς κύκλους τάραττε

MLADEN

Vreţi "românia pitorească?" Recomand Borat (prima parte din el) ;;)

akenathon

Quote from: ozzy on 22 December 2006, 11:42
MIB2 - e atat de stupid incat am si ras la el  :rotfl:
asta era si ideea: e o comedie  :fum:
am inteles ca mib este realizat dupa benzi desenate  ;)

##alex##

The Illusionist cu Edward Norton. Atmosfera Vienei din secolul trecut e redată foarte fain, povestea e faină jocul actorilor e foarte bun. Partea cea mai tare a filmului e imaginea, sunt nişte cadre absolut superbe; scenariul e bun, e inspirat dintr-o nuvelă de Steven Milhauser ("Eisenheim, the Illusionist"). Merită văzut (nu dau mai multe detalii că dau în spoliere :p) .

Laleh

Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii - film ce putea fi achiziţionat împreună cu ziarul Cotidianul. O viziune destul de interesantă asupra perioadei dinainte de revoluţia din '89.

Nota 8 de la mine şi vi-l recomand cu toată căldura ;).
Stau în pom şi-ascut creioane - http://www.susinpom.com