Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 207
Total: 207

Comenzi SUA

Started by Chipicao, 17 August 2009, 01:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Ati mai facut comenzi din SUA prin intermediul unei terte persoane / firme de transport?

Vreau sa cumpar un notebook Dell care momentan nu e disponibil in restul lumii si nici nu da semne sa apara. Am gasit cateva persoane pe un forum si o firma "specializata impreuna cu feedback negativ. Ce alternative am? Din pacate nu am rude sau prieteni in US ca as fi rezolvat foarte usor :(

Stitii cumva daca se aplica taxe vamale si cum? Dar TVA?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Cipicao, daca vine cineva cu laptopul ala desfacut din cutie, atunci trece fara nici o problema.
Daca nu (de exemplu il trimit eprin posta), se percepe TVA. Din cate stiu eu la pretul de catalog vamal - nu am habar cat este acum, dar poti intreba la vama (posta).
De trimis il poate trimite cu asigurare si traking - dar este posibil ca pretul sa nu ii mai convina atat de mult pana in final.
Nu stiu cum fac aia sa scoata pretul ala de 4$/kg... Au probabil contract separat cu un "transportator" ca cel din povestea ta. Pe mine un laptop m-ar costa cred cel putin 60$ numai posta.
LE: M-am prins, din aia 10% "comision"...
Unsigned integer

Chipicao

#2
Dar despre taxele vamale ce stii? Sau e totuna cu TVA-ul?
Eu acum un an am avut pe cineva in SUA care mi-a trimis o placa de baza si o placa video prin USPS (nici nu a costat mult, cam 20$). Erau sigilate dar amandoua intr-o cutie mai mare si nu tin minte sa fi platit alte taxe...

Presupunand ca trebuie sa dau TVA-ul, se poate sa pun o valoare mai mica a coletului si atunci taxele sa fie infime? Binenteles, pierd asigurarea.
Daca ajung sa platesc 100$ in plus tot imi convine pt un laptop care nu se gaseste in RO si care oricum ar fi fost mult mai scump.

L.E. Am gasit ceva

QuoteBunurile aflate în trimiterile de la o personă fizică la alta pot fi importate cu achitarea taxelor vamale, a taxei pe valoarea adăugată (19%) şi a accizelor, după caz
În cazul bunurilor aflate în trimiterile de la o personă fizică la alta, care nu au caracter comercial şi a căror valoare globală pe trimitere nu depăşeşte 700 EUR, se aplică taxa vamală forfetară de 2,5%.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Intreaba exact la vama din posta ce si cum. Mai exista si varianta sa dai din urechi :)
Mai vorbim pe IM.
Unsigned integer

nicolin

Chipicao, de unde ia acea informatie?

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Chipicao, deci este vorba de EUR 45,00/expeditie.
Asta inseamna valoare CIF, adicatelea valoarea produsului + c/val transportului.
Si, prin expeditie necomerciala, se intelege un produs trimis de o persoana fizica altei persoane fizice, si nu de la o firma la o persoana fizica.

Mai avem si urmatoarea chestie:
QuoteBunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

Si prin valoare globala se va intelege valoarea marfii PLUS a transportului.

Chipicao

#7
Mersi, e bine de stiut ce e cu valoarea globala.
Da, este vorba de maxim 45 euro pentru a fi scutite de taxe. Eu nu asta urmaresc, ci care sunt acele taxe vamale si cum variaza.
Din cate inteleg, pentru ce e intre 45 si 700 euro se aplica numai 2,5%, ceea ce e foarte rezonabil, plus TVA (nu mai e rezonabil :()
Totodata eu nu vorbeam despre comenzi pe internet. Din contra, ideea era cum sa primesti un produs de pe un site care nu livreaza in Europa. Singura solutie e sa apelezi la o persoana terta care sa primeasca produsul comandat in SUA si sa ti-l trimita tie, deci expeditie necomerciala.

Foarte importanta e si urmatoarea chestie
QuoteDeterminarea valorii în vamă se face prin recunoaşterea preţului efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.
Eu as vrea sa le spun foarte frumos ca laptop-ul e SH si am dat numai 200$ pe el. :D Dilema acum e ce se intampla daca pachetul nu e insotit de aceasta factura de 200$, ma vor crede pe cuvand sau vor aplica o valoare de catalog (ceea ce ar fi stupid din moment ce exista notebook-uri de 500$ si altele de 2000$)?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Pai aici e chestia.
Exista din cate imi aduc aminte un nomenclator al bunurilor.
Acesta contine preturi uzuale pentru bunuri.
Daca tu vii chiar cu o factura oficiala de la o firma in valoare de EUR 1,00 pentru una bucata laptop, fie el chiar si SH, se va lua in considerare, pentru calculul drepturilor vamale, suma din nomenclator.

Atentie mare asadar.

Chipicao

Nu, daca am factura scrie clar ca se ia in considerarea ce e pe factura.
Numai daca nu exista un document fiscal se va aplica valoarea din acel nomenclator.

Ce as vrea eu sa stiu e care e acea valoare si daca variaza cumva pentru acelasi tip de produs. Ai idee unde pot gasi online nomenclatorul?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Eu retinusem ca se ia in considerare valoarea cea mai mare dintre factura si cea de catalog. Dar poate ma insel.
De ce nu intrebi la posta de care apartii cu vama?
Oricum, mai ai timp sa te gandesti :)
Unsigned integer

IceCub

Un amic a primit cadou de la cineva din Canada MB + CPU, iar la vama le-a spus ca sunt piese de schimb pentru masina de spalat si a platit mai nimic... :rotfl:

SoNic

Am ajuns acasa. Pt cine vrea sa stie :)
Unsigned integer

nicolin

Quote from: SoNic on 21 August 2009, 03:28
Eu retinusem ca se ia in considerare valoarea cea mai mare dintre factura si cea de catalog. Dar poate ma insel.
Exact aceasta este situatia.
Valoarea mai mare.

Chipicao, din pacate nu am nomenclatorul.
Incearca insa pe www.customs.ro
Poate gasesti acolo ceva.