Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 231
Total: 231

Garantie

Started by borky, 10 January 2007, 13:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

borky

Am si eu o nelamurire.Parca zilele astea am vazut pe la televizor ca cica dupa 1 ianuarie 2007 ar fi obligatoriu sa se dea garantie 24 de luni la orice produs.Acum nu mai stiu daca chiar asa era sau am inteles eu gresit. E cineva mai informat pe tema asta? Ce ma intereseaza n special garantia la laptop-uri ca n-as vrea sa mai platesc in plus garantie extinsa daca deja ar trebuii sa imi dea 24 de luni. Si inca ceva,de ce la noi toate produsele au garantie doar 12 luni cand pe site-ul producatorului au garantie 24 de luni ,asta chiar si la importatorul direct,care tot 12 luni iti da.

korby

La prima întrebare nu îţi pot răspunde, dar în legătură cu a doua, comercianţii aleg ce garanţie oferă şi, probabil, asta se reflectă şi în preţul final.
Dar garanţia producătorului rămâne în picioare, aşa că poţi urca acea componentă în taxi ca să o trimiţi la... firma mamă.  :fum:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

KxY

Quote from: borky on 10 January 2007, 13:38...
Dupa 1 ianuarie distribuitorii de calculatoare si componente pc sunt obligati sa acorde minimul de garantie de 24 luni. Asta chiar daca pe site-ul producatorului se da doar 3 sau 6 luni. Cat despre diferenta de 12-24, asta a fost pentru comoditatea distribuitorilor, sa se asigure ca x produs nu iese din acele 24 de luni de garantie oferita de producator, chiar daca ar sta un an de zile pe raft. Unii producatori nu mai accepta produsele daca au iesit din depozitele/fabricele lor de mai mult de 24 luni sau cat ofera garantie. Sau pur si simplu pentru a se asigura ca nu o sa aiba multe produse venite la garantie.

borky

Deci inseamna ca auzisem bine.Pai cum nu ma grabesc deocamdata sa cumpar nimic poate dupa ce epuizeaza stocurile trec si pe perioada noua de garantii ca la ieftiniri nu ma astept.Cu toate ca presimt ca tot 12 luni o sa dea ea garantia ca asa e la noi......

ozzy

borky o sa gasesti si cu 24 de luni, eu deja vazui cate ceva, ici-colo.. Cel putin la compuri o sa gasesti tot mai de cu macar 2 ani.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu