Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 307
Total: 307

Cotidianul Britanic "The Sun" si rahatul cu care isi indoapa cititorii

Started by IceCub, 04 January 2007, 11:57

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Am urmarit in ultimele zile articolele cotidianului The Sun referitoare la aderarea Romaniei si Bulgariei la UE. Stiu ca in ultimele 6 luni, respectivul cotidian a mancat foarte mult rahat pe aceasta tema si am decis sa iau atitudine trimitand un mail redactiei in care sa le amintesc de "minunile" Marii Britanii.

Exemple de articole:
Blair borders on madness
Bulgarians: UK, here we come
No wealth from immigration
Romania migrants jet to UK
We'll see EU soon, Mr Blair
£4 flights to bring EU invasion
£565 for a forged passport

Haideti sa facem un front comun si le le trimitem fiecare cate un mail de bine la letters@the-sun.co.uk Nu trebuie sa fie injurii ci doar explicatii in care sa le demonstram sa nu suntem atat de prosti pe cat ar crede ei.  :fk:

akenathon

romanii si bulgarii sunt cele mai mari pericole pt gb?
sa fim seriosii!
mai bine ar avea grija de musulmanii (pakistanezi si alte alea) care se inmultesc in draci (atat prin imigratie cat si prin nasteri) si care, din cand in cand le mai pun cate o bombita in metrouri/autobuze.  :crazy:

SoNic

Am citit unul din articolele "defaimatoare". Sa il citez:
QuoteTHE first Romanian migrants were on their way to the UK yesterday — hours after the country was welcomed into the EU by Tony Blair.
Among those on board the 8.30am BA flight 885 from Bucharest were Romanians previously DENIED entry to the UK.
Construction worker Iulian Scurtu, 40 — who has a wife and child in Britain — said: "It feels great to be able to get on a plane at last. Three times I was turned down. The embassy didn't believe I would return."
Computer consultant Sorin Radut, also refused before, said he was taking a "holiday" but admitted he might look for work.
Britain has tried to avoid being swamped by migrants from Romania and Bulgaria by issuing only 20,000 work permits.

Ce vedeti voi neadevarat si defaimator in articolul ala??? Unde este limbajul injurios?
Alt citat:
QuoteIMMIGRATION does not generate wealth for the UK — earning just FOUR PENCE a week for each Briton, a report claims today.
But foreigners working here send home some £70MILLION a week, reveal the new findings.
The report disputes Government boasts that immigration boosts the economy by £4billion a year. Researchers say the figure fails to take account of population growth.
Once that is factored in, the economic benefits are effectively NOTHING. And the influx puts an extra burden on public services, jobs, wages and community harmony, says think-tank MigrationWatch.
Chairman Sir Andrew Green said: "Many immigrants make a useful contribution to the economy.
"But taken in total, the economic benefit is at best marginal. The main beneficiaries are the immigrants themselves, who send home about £10million a day."
MigrationWatch used the Government's own figures to calculate the impact of mass immigration.
The foreign workers are worth £2.4million a week to the British economy — but send home 29 TIMES that amount, according to a written Parliamentary answer.

Perfect adevarat, date statistice oficiale... Nu va place? Asta este altceva...

Oricum pentru cine nu stie, UK au fost singurii care si-au deschis piata de munca la noile aderate de dinaintea noastra pe cand Franta si Germania au zis nitz Poloniei si asemenea. Rezultatul? Acum 90% din lucratorii de la hoteluri, restaurante, etc, vorbesc poloneza. Din punctul de vedere al britanicului care si-a pierdut postul din cauza noilor migranti "legali" care muncesc pe jumatate din salariu asemenea articole sunt perfect justificate. La fel si cel care munceste si plateste taxe pentru a sustine copii si sotiile "lucratorilor" respectivi (acceptand salariu la nivelul saraciei, sunt buni de ajutor social).
Unsigned integer

Chipicao

QuoteThe EU will pump £20billion into Romania over the next seven years in a bid to revamp the country's dire infrastructure. Huge chunks of it is expected to be lost in Romania's culture of bribes and corruption.
What the problem is?...

Oricât de mult mi-aş iubi ţara... ce spun ei acolo e în mare parte adevărat.
Puneţi-vă în locul lor!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

kman

Hmm, chestia asta imi aduce aminte de galagia iscata de muncitoarele chinezoaice de la Bacau.
Aparent nici noua nu ne place sa vina altii sa munceasca pe mai putini bani decat noi si sa ne ia locurile de munca, deci nu vad ce vi se pare atat de deplasat in reactia si constatarile celor de la The SUN.

Flaviu

Eu cred ca cei de la The Sun se tem ca o sa vina romanasii si o sa scrie articole in locul lor asa ca incearca si ei sa lupte cu ce mijloace au in dotare  :P. E la mintea cocosului ca se tem de forta noastra de munca, mai ales ca un roman nu va face nazuri cand va fi tratat ca ultimul r***t, pe cand un englez emite pretentii. Oarecum e normal, ce am face noi daca maine ar veni 10 000 de chinezi care lucreaza pt un sfert din cat primim noi si de 2 ori mai mult? Nu am face urat? Nu s-ar reorienta angajatorii inspre mana de lucru mai ieftina care le aduce profit mai mare?
aka eflaviu


nicolin

Sa o luam mai copacel.
1. The Sun este un tabloid. Adicatelea presa de scandal. Orice tara are un asemenea segment de media, gata sa saras pe orice subiect si sa-l transforme din tantar in armasar. Si, daca nu exista subiectul complet, lasa, ca-l 'completam noi, asa cum trebuie (ptr. vanzari)
2. Chiar NU inteleg de ce noi ne agitam de spusele unmui tabloid, oricare si de oriunde ar fi el. Nici nu vreau sa ma gandesc ce pareri si opinii am avea noi despre o emisiune gen DDD al unui post stranier
3. asa cum am remarcat din presa noastra, inediat dupa integrarea noastra si a Bulgarie s-au intamplat 2 lucruri:
   a. pe 1 Ianuarie (parca), prima 'hoasra' de romani care a invadat Londra a fost un 'musuroi' de cca. ... 4 compatrioti. Toti au mers acolo just for fun, adica de a testa 'credit-ul' cu buletinul.
   b.Vecinii nostri insa am inteles (tot din presa) ca au demarat deja ostilitati vero, adicatelea au inceput asaltul cu autocare asupra Albionului.

Concluzia care se poate trage, evident tinand cont si de interesanta informatie post-ata de SoNic, mai sus, este ca cel putin acum, la 5 (cinci) zile dupa integrare? Pai eu zic asa: (vorba lui Benny Hill, jucand rolul unui chinez in UK) EvlyBlody, preease stay carm. ;)

cRacanel


lucas21


IceCub


cRacanel

Da, bulgarii au fost mai rapizi si s-au prezentat in numar de peste 10.000 la granitele U.K

Chipicao

Quote from: IceCub on 04 January 2007, 11:57Haideti sa facem un front comun si le le trimitem fiecare cate un mail de bine la letters@the-sun.co.uk Nu trebuie sa fie injurii ci doar explicatii in care sa le demonstram sa nu suntem atat de prosti pe cat ar crede ei.  :fk:

La ce bun? Dintotdeauna românu' a fost bun la un singur lucru pe internet (mai în glumă mai în serios): să flodeze şi să abuzeze de un serviciu.

În ultimul articol, autorul a făcut o miiică greşeală:
μή μου τούς κύκλους τάραττε