Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 333
Total: 333

Are cineva chitara?

Started by ozzy, 27 November 2006, 11:55

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ozzy

Ma refer la cea "rece". Daca aveti, stiti sa cantati? Caut si eu niste cursuri simple sau o metoda care sa dea roade cat mai repede. In principiu vreau sa cant folk. Vreau sa invat repejor acordurile, cercul cvintelor si apoi sa trec cat mai rapid la melodii (other then "Rapa")
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

bro

n-am chitara dar din experienta proprie iti spun ca e posibil sa renunti repede de la durerea de degete...
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

sardaukarul

E adevarat, la inceput o sa te doara putin, mai ales daca are corzi de otel, dar dupa ceva timp nu mai ai nimic. Teorie nu prea stiu nici eu, cu asta nu pot sa te ajut, dar pot da niste sfaturi. In primul rand, mult exercitiu (ar fi de preferat cu un metronom, pare stresant la inceput dar ajuta): acorduri, sa te inveti sa treci usor de la orice acord la oricare altul, ritmica, unde iti alegi diferite ritmuri mai simple la inceput, de genu jos, (sus), jos, sus, jos, (sus), jos, sus si mentii ritmul miscarii mainii sus-jos constant (cand faci sus-ul din paranteza nu atingi corzile), si digitatie, obligatorie chiar daca vrei sa te axezi pe folk, unde faci la inceput urcari si coborari pe primele 4 spatii, cu 1, 2, 3 sau 4 ciupeli la fiecare in parte. Pt inceput nu e nevoie sa combini schimbul de acorduri cu ritmica, la acorduri folosesti un ritm simplu (jos, jos, de exemplu), iar la ritmica folosesti acorduri pe care le schimbi usor. Sa mai ai grija cat apesi pe corzi, nu e nevoie sa ti se albeasca degetele de apasat, la inceput asta e tendinta, trebuie sa apesi doar cat sa nu bazaie :). In caz ca nu stii cum se acordeaza, fiecare coarda trebuie sa sune ca cea de deasupra apasata pe spatiul 5, in afara de coarda a 2-a, care suna ca a treia apasata pe spatiul 4. In rest... bafta :)

PS: De obicei am auzit "other than Andri Popa", asta ii stresa pe prietenii-amatori, Rapa are un ritm mai greu pt incepatori. Sper ca ti-a folosit la ceva.

ozzy

Thanks! Deja am trecut de durerea de dejete, nu mai e asa grav.. Durere facuta numai cu "Rapa" ca deh, altceva nu mai stiu :( Insa din cauza ca nu am mai auzit-o de mult la altii cred ca sunt departe de "adevar" si am scos propria varianta :D

LE: si doar ritmul/bataia de le Rapa le stiu :) (\/ \/ /\ /\ \/ /\)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Vă rog nu mă lăsaţi să mor prost! Ce e "Rapa"???
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

O melodie "de munte" cantata cu 1 buc chitara + 1 bucata voce sparta  :slap: De obicei suna penibil  :blink:

LE: de 2-3 ori in viata am auzit-o interpretata misto, adica nu prea lalaita..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

tcalexander

Would you like to ride on your own ass?

ozzy

Ahh, am uitat.. Exista macar o duzina de variante ale versurilor, asta ma crizeaza cel mai rau la "Rapa". Acum plec, da' va dau si varianta mea cand ajung acasa..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

bro

aaaaa, nu am mai auzit Rapa dar e faina melodia. gen d-aia de se canta cu pretenii la cort in jurul focului seara cand esti ametit. si intradevar, parca ar da mai bine cu o voce ragusita :)
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Chipicao

Mersi TC, chiar e mişto. Mmmmmm... cort!
Apropo, e Râ:slap:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

sardaukarul

Dupa ce mai evoluezi cu ritmica ai putea sa te bagi la Strunga, sau sa bagi un ritm mai apropiat de cel corect de la Rapa, care e ceva de genu \/  \//\\/  \/  \//\\/  \/  \/  cele subliniate se canta numai pe coarda D(Re) lasata liber. Dar asta dupa ce te inveti mai mult cu dat din mana :). Inca un sfat pe care ti l-as putea da ar fi sa misti mana cat mai mult din incheietura si cat mai putin din cot.

ozzy

Gresit Chipi, e "Râpa"  :P

Multumesc de sfat sardaukarul si bine ai venit  :drink:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

sardaukarul

Mersi :) Daca totusi vrei sa faci si ceva solistica as recomanda Guitar Pro, este destul de bun. Taburi pt el iei de pe www.mysongbook.com, desi de ceva vreme vad ca pe majoritatea nu te lasa sa le iei. Eu am luat pana la urma o arhiva de taburi de pe torente. Daca ramai la folk nu prea ai ce face cu GP, trebuie sa inveti sa prinzi ritmurile si in timp si acordurile, totusi, daca de exemplu "Negru-Voda" este considerata folk, sunt si niste parti destul de grele de ciupeala.

sneferu

"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

ozzy

Sneferu, le-am vazut si nu-s de acord cu unele dintre ele. So, nu ma mai uit pe acolo. Prefer situri "serioase", care testeaza taburile inainte sa le puna..

PS: si alea sunt cam rare :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu