Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 147
Total: 147

Probleme de functionare a forumului

Started by kman, 31 October 2006, 15:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kman

Va rog sa postati aici reclamatiile cu privire strict la problemele tehnice ale forumului.
Ca hint: erori 404, probleme de securitate, probleme de disponibilitate a serviciilor, probleme cu primirea mail-urilor de notificare si altele din aceasta gama.

IceCub

In momentul in care schimb tema (imi place Electron), nu mai vad avatarul nimanui...  :unsure:

kman

Quote from: IceCub on 31 October 2006, 15:52
In momentul in care schimb tema (imi place Electron), nu mai vad avatarul nimanui...  :unsure:
Asta nu tine de fiecare tema in parte, electron are avatarurile dezactivate, te rog vorbeste cu adminii (Gabi sau Adi) si va rog sa va abtineti de a posta chestii de look aici, pe mine ma intereseaza chestii de genul lipseste gigi.php si-mi da 404 nu ca nu vad butonul ala.
Dupa cum ziceam si la inceput o o sa ma ocup strict de partea de administrare a masinii si aplicatiei nu si de munca de pazit userii si pretentiile lor de pe forum.

Have a nice day.

Chipicao

Păi am mai spus undevaunii au probleme cu primirea mailurilor de activare. E destul de nasol...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

kman

Quote from: Chipicao on 31 October 2006, 18:55
Păi am mai spus undevaunii au probleme cu primirea mailurilor de activare. E destul de nasol...

Ok, merci de sesizare, tocmai de asta am deschis topic-ul asta ca nu am timp sa ma uit si in "alte locuri dupa sesizari", o sa ma uit in seara asta cand ajung acasa, vad ca nici notificare pe mail cand se posteaza un reply nu merge.

JohnyCage (deleted)

#5
Ciudat, mie mi-a venit din prima mail-ul de activare deci serviciul de mail de pe masina e OK.
Ia verificati voi prin filtrele de spam daca nu v-au ajuns totusi mesajele.
Exista posibiliatea ca mail-ul de activare sa fie tratat ca spam pentru ca domeniul inca nu are un MX setat si la un reverse dns sau alte verificari anumite configuratii de server de mail sa nu accepte mailul ca fiind valid.
Pentru conturile de la Yahoo am vazut ca merge sa primeasca in Inbox mail-ul deci should be mostly ok.

PS: asta e userul pe care am testat activarea

peizan

Cred ca mai e si dupa sufletul omului  :D

ozzy

Railor :D PS - cine e Johnny Cage? (nu ziceti ca ala din MK sau cel ce l-a batut pe Goro ca stiu si eu asta :))
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kman

Quote from: ozzy on 31 October 2006, 20:13
Railor :D PS - cine e Johnny Cage? (nu ziceti ca ala din MK sau cel ce l-a batut pe Goro ca stiu si eu asta :))
Ba la el ma gandeam cand am facut userul :)

ozzy

LOL Brutus, si de ce nu zisei asa?? Fa si tu un sticky cu regula - o luna sa fie in semnatura sau locatie nick-ul de pe cheap.ro - cei care au altul.. plsss :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kman

#10
Ala era user de test, de aia l-am si sters.

OK, update on the situation, problema cu primirea mail-ului e ca nu exista un mx pentru domeniul sayit.ro (inca) si unele verificari de spam considera ca nu e un mail valid si il rejecteaza chiar de la prima linie la negocierea intre serverele de SMTP.
Incerc sa rezolv problema asta cat mai repede dar nu ma omorati daca nu e gata azi sau maine.

SoNic

Mie nu imi venise ieri mailul de autentificare, dar astazi am incercat sa ma loghez si nu m-a mai intrebat de nimica... Nu stiu daca e de bine sau nu, dar acum pot si eu activa aici.
Unsigned integer

Gabriela

Am activat manual conturile de care se precizase pe forumul temporar că au probleme cu mailul de activare.
We watch and we are always here.

gexge

Nu reusesc sa fac sa nu mai apara adresa mea de e-mail, iar la fiecare modificare imi zice ca am schimbat adresa de  e-mail ...
Cea mai buna cale de a-ti ghici viitorul este sa-l inventezi.

Gabriela

#14
Vezi că trebuie să reintroduci parola pentru fiecare modificare pe care vrei sa o faci în profil, poate asta e problema...
We watch and we are always here.

kman

#15
S-au rezolvat problemele legate de trimiterea de mail-uri de pe domeniul sayit.ro, acum exista in dns toate informatiile necesare cat sa nu le mai catalogheze nimeni ca spam-uri.
V-as fi recunoscator daca reusiti careva sa testati si sa va spuneti parerile.

ccc

Mie imi veneau de ieri pe yahoo fara probleme. De azi dimineatza actually.

Daca reuseste sa faca cineva o lista cu "problemele" forumului, de genul pe tema x nu afisaza nuj ce, o sa incerc sa ma uit peste ele cand am timp. Bineinteles, ca si altii ar putea face treaba asta :D

kman

Pe yahoo si gmail mergea de la inceput pe adresele private nu prea mergea.

gexge

Quote from: Gabriela on 01 November 2006, 17:46
Vezi că trebuie să reintroduci parola pentru fiecare modificare vrei sa o faci în profil, poate asta e problema...

E praf! Am intrat pe Profile, Account Related Settings si am scris doar parola curenta si am apasat Save changes. A dat aceeasi chestie .. cum ca am schimbat mailul si trebuie reactivare. + ca desi e bifat Hide email address from public? ... lucrurile nu stau chiar asa ...
Cea mai buna cale de a-ti ghici viitorul este sa-l inventezi.

kman

Quote from: gexge on 01 November 2006, 20:27
Quote from: Gabriela on 01 November 2006, 17:46
Vezi că trebuie să reintroduci parola pentru fiecare modificare vrei sa o faci în profil, poate asta e problema...

E praf! Am intrat pe Profile, Account Related Settings si am scris doar parola curenta si am apasat Save changes. A dat aceeasi chestie .. cum ca am schimbat mailul si trebuie reactivare. + ca desi e bifat Hide email address from public? ... lucrurile nu stau chiar asa ...

Ok, am testat faza cu e-mail-ul acum, nu este vizibil decat pentru tine si administratori, in rest e hidden deci n-ai de ce sa te temi.

La faza cu activarea dupa modificari se pare ca optiunea de activare on e-mail address change e implementata cam cu piciorul stang in SMF asa ca am dezactivat-o, scopul acestei optiuni era de a valida noua adresa de mail in caz ca o schimbati.

YESMAN

kman, îmi dă eroare când vreau să modific adresa de e-mail. Cum se poate rezolva ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

kman

#21
Daca zici si ce eroare iti da ... poate pot sa te ajut, hint screenshot.

YESMAN

Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

kman

Ok, daca tu intelegi ceva din imaginea aia, spune-mi si mie, dar eu nici cu lupa nu vad ce scrie.
Sugestie, foloseste ImageShack si nu sistemul de atasamente al forumului.

Praetor


YESMAN

Poate asa te ajuta ca să mă poţi ajuta pe mine.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

cRacanel

Pai tu ai citit ce zice eroarea aia? Daca vrei sa modifici profilul, trebuie sa pui parola actuala, in "cutia" de langa "Change profile"

YESMAN

Quote from: cRacanel on 03 November 2006, 13:14
Pai tu ai citit ce zice eroarea aia? Daca vrei sa modifici profilul, trebuie sa pui parola actuala, in "cutia" de langa "Change profile"

Mersi.
Da chiorălău mai sunt!
Deci no error, sorry kman.
E bine totuşi că am rezolvat problema.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

kman

Ok, caz rezolvat, merci cRacanel.

... si Praetor, da, am dat click pe imagine, tu ai dat ? ... sa vezi ca e la aceeasi dimensiune cu thumbnail-ul.

Praetor

Era pt yesman, primul thumbnail de pe imagehsack era useless, dar intre timp a schimbat....

NightWish

La unele posturi personale nu apare functia ''Modify''.Am cateva la care vreau sa modific/adaug ceva...
XXX

kman

#31
Quote from: NightWish on 07 November 2006, 07:58
La unele posturi personale nu apare functia ''Modify''.Am cateva la care vreau sa modific/adaug ceva...
Asta pentru e timpul de editare a unui post e limitat la 60 de minute dupa postare; nu e o problema ci o optiune de configurare. Daca ai nevoie sa modifici ceva intr-un post mai vechi ia legatura cu unul din moderatorii board-ului pe care se afla post-ul si roaga-l pe el sa faca acele modificari.
Posted on: 07 November 2006, 10:02
Am rezolvat problema de encodare a caracterului & in link-uri, pana acum aparea & in loc de & simplu, cu aceasta ocazie am reactivat transformarea url-urilor postate in link-uri.
Am mai sters si tema BlueStory pentru ca nu era complet compatbila cu SMF 1.1RC3 si nici nu era folosita.

Chipicao

Unele butoane de la "Quick Reply" funcţionează incorect (diferit de modul normal de reply). Nu cred că e evoie de "http://" sau "ftp://", întrucât linkurile luate din browser, imageshack, etc. conţin deja asta. În plus, la hyperlink şi FTP lipseşte prima pranteză închisă ("]").

                   Quick Reply                   Reply normal

Insert Flash     [flash=200,200]http://[/flash] [flash=200,200][/flash]

Insert Image     [img]http://[/img]             [img][/img]

Insert FTP link  [ftp=ftp://[/ftp]              [ftp][/ftp]

Insert Hyperlink [url=http://[/url]             [url][/url] - aici sunt greşite ambele variante, corect ar fi [url=][/url]

List             [list]                         [list]
                 [list][li][/li][/list]         [li][/li]
                 [list][li][/li][/list]         [li][/li]
                 [/list]                        [/list]


L.E. De asemenea, propun mărirea dimensiunii fontului folosit la formatul "Code" ([ code][ /code]) de la 6pt la 8pt.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Gabriela

Varianta a doua de la url nu e greşită. E sintaxa simplă în cazul în care vrei să introduci doar linkul (şi care, afaik, se aplică automat când scrii în cadrul textului un link simplu).

De acord în rest, să vedem ce şi unde se poate modifica...
We watch and we are always here.

Chipicao

Păi... dacă vrei să pui doar linkul (http://www.mariaioana.ro) nu mai e nevoie să foloseşti [ url] [ /url], aşa cum ai spus şi tu. Deci butonul pentru Hyperlink e util atunci când vrei să introduci un link de genul MariaIoana, folosind [ url=].
μή μου τούς κύκλους τάραττε

cRacanel


Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

bro

o mica problema. la aniversari, ziua lui CQ e de o saptamana si ceva.
nu zic, stiu ca CQ sarbatoreste 7 zile si 7 nopti, dar chiar asa?
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

adilehanceanu

QuoteNumărul maxim de zile afişate înainte în pagina de index a forumului: 7
Nu e bug, aşa e predefinit calendarul :). L-am pus acu' pe 2 zile avans, ca să nu te mai plîngi  :P.
The soul of computer technology

bro

mersi mersi. oricum asa e mai bine  :D
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium