Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 159
Total: 159

SMF Mods

Started by Praetor, 31 October 2006, 13:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Praetor

Scrieti in acest topic ce moduri de SMF 1.1 gasiti care ar putea fi utile forumului nostru.

ccc propune modul de ignore  O:-)

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

kman

La "Merge Double Posts By Same Member" ma gandeam si eu, alea de message preview nu pentru ca genereaza trafic in plus absolut aiurea.
Ar fi interesant un mod de news "a la" news de pe linux360 daca gasiti si unul de privacy ca am vazut ca exista cerinte (ignore and stuff), eu n-am timp sa caut daca imi dati link-urile le pun.

adi_bmf

Ceva gen NEW POSTS cum e pe  cheap.ro. Si mai ales sa fie undeva la vedere!
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

ozzy

Show unread posts since last visit.
Show new replies to your posts. -- alea ce sunt :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

#5
Ignore user
Uite şi o soluţie pentru cei care sunt împotriva anumitor secţiuni (ştim noi cine :wink:) Ignore Boards

Spam Me Not cred ca ar fi foarte util din moment ce adresele de mail sunt la vedere (mă refer la cei care nu le ascund).

Că tot ne-a rugat kman să postăm imagini "în limita bunului simţ": Simple ImageShack. Şi încă unul la fel de util: Quick Upload
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adi_bmf

Quote from: ozzy on 31 October 2006, 16:56
Show unread posts since last visit.
Show new replies to your posts. -- alea ce sunt :D ?

SA FIE LA VEDERE!!!!
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

ccc

Quote from: ozzy on 31 October 2006, 16:56
Show unread posts since last visit.
Show new replies to your posts. -- alea ce sunt :D ?

replies vs posts? nu vezi diferenta?

Chipicao

#8
A must have: Post Limit Options - oferă membrilor posibilitatea de a-şi alege câte topicuri/posturi apar pe pagină.
Smiley Alignment fix - aliniază corect Smiley-urile, care momentan crează un spaţiu mai mare între rânduri (vedeţi mai jos).
Lots-O-Smileys  :yahoo: :yahoo:
Who Voted What?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

alea de sus, show unread posts, sunt ce vrea el, e bine asa??
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kman

#10
Am instalat urmatoarele mod-uri:
Merge Double Posts - 1.0.6
Ignore user - 1.2
Ignore Boards - 2.0.1
Spam Me Not Mod - 1.01
Who Voted What? - 1.1
User Post Limit Options - 1.0

Ma mai gandesc daca pun "Simple ImageShack" si "Quick Upload".

"Smiley Alignment fix" si "Lots-O-Smileys" nu se instaleaza corect pe 1.1RC3, asteptam un update. Mai vanati-le voi, cand apar versiuni noi dati in PM.

adi_bmf

Mie nu-mi place "Who Voted What?"... credeam ca voturile sunt secrete! bleah
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

kman

Mie mi se pare dovada de lasitate cand votezi si nu vrei sa stie lumea ce-ai votat.

bro

nope, se cheama dreptul de a ramane anonim
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

peizan

Ba eu as fi dee parere ca voturile sa fie si argumentate. Dar cum asa ceva e imposibil de cerut (obligat) cred ca "Who Voted What?" e suficient  :)

bro

de ce nu lasi posibilitatea oamenilor sa se cutiteze pe la spate? asa e frumos. deci inainte cu anonimatu  :D
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

kman

Ok, la cererea publicului an scos mod-ul de "Who voted what"

adi_bmf

Nu mi se pare deloc lasitate. Poate respectivul vrea ca sa nu vada boborul/mozii/adminii cu ce a votat el. Si ramane la latitudinea lui sa-si argumenteze sau nu votul.

Si oricum, nu inteleg cu ce ar fi ajutat chestia asta forumul....
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

s0ldatu

ar fi interesant un mod prin care sa poata fi banati mozii pe alte sectiuni decat cea la care modereaza. adica daca eu sunt mod la buy&sell, dar scap prea multe windozesucks-uri pe sectiunea de windoze, sa pot fi banat de moderatorul de la windoze pe sectiunea lui :)

kman

Am modificat setarile pentru plugin-ul "Simple ImageShack" care era activ implicit numai pentru Administratori, imi cer scuze pentru greseala, acum ar trebui sa aiba toata lumea acces la acest plugin.

Barbu

Quote from: adi_bmf on 31 October 2006, 22:33[...] Poate respectivul vrea ca sa nu vada boborul/mozii/adminii cu ce a votat el. Si ramane la latitudinea lui sa-si argumenteze sau nu votul.
[...]
Perfect argumentat. Pe de altă parte mă deranjează cumplit goana asta de a te ascunde în spatele mediului electronic; o fi util în acelaşi mod să navighezi anonim; ce preţ aş mai putea eu să pun pe opinia unuia care vrea să-şi ascundă până şi apartenenţa+prezenţa într-o comunitate?
D.p.d.v. al implementării în softul de forum ar fi greu, dar ar fi util să existe o setare pentru ca oamenii să poată vota la vedere sau anonim. Măcar să pot alege: ,,fără voturi anonime" dacă eu deschid un poll, sau să îmi afişeze doar rezultatele numărătorii după cei ce au votat public.
Formerly known as bomath.

kman

Din cate tin eu minte mod-ul in discutie adauga o optiune la crearea poll-ului de a vedea cine si ce voteaza (date care oricum sunt vizibile pentru mozi si admini) deci nu facea implicit toate poll-urile publice. Dar, cum majoritatea a ales sa se ascunda dupa deget, am scos aceasta optiune. Asta e, daca o sa va adunati destui care sa vreti poll-uri publice vedem, poate reactivam mod-ul.

Barbu

Păi activaţi-l. Dacă vreunul iniţiază poll, măcar să poată alege dacă acceptă sau nu voturi ,,pe ascunselea".
Formerly known as bomath.

Praetor


kman

Am zis din cate tin eu minte, deci e posibil sa gresesc, ai rabdare pana diseara sa testez mod-ul si sa confirm ca asa se comporta si pe urma puteti sa faceti poll.

kman

Am testat acum mod-ul de "Who voted what" si din pacate nu face ceea ce am zis mai sus :(
Acest mod adauga o permisiune in plus in lista de permisiuni care da dreptul unei persoane abilitate de a vedea cine si ce a votat. Imi pare rau ca v-am dat sperante desarte.

kman

Poate unii ati vazut deja, am instalat inca un set de mod-uri in seara aceasta, lista o gasiti mai jos:

Board Viewers Mod (1.0) afiseaza pentru cei care folosesc tema default cati utilizatori vizualizeaza la momentul respectiv topic-urile de pe un anumit board.
RedoPackageAction (1.0) tool administrativ de care am eu nevoie la instalarea mod-urilor, l-am inclus in lista doar de dragul completitudinii sa stie lumea se soft folosim
Enhanced Quick Reply (TBA) adauga butoane noi in quick reply ca sa nu mai apelati la post reply daca vreti sa scrieti ceva rapid si nu stiti ce smiley sa folositi
MessagePreview (1.0) afiseaza un preview al primului mesaj dintr-un topic, s-ar putea sa fie suparator pentru unii si as vrea un feedback, daca exista suficiente voturi impotriva il scoatem (doar userii cu tema default vor vedea aceasta modificare)
New Topic Button (1.0) in bara de butoane la vizualizarea unui topic acum apare si new topic (doar pentru userii cu tema default)
Topic Ratings (1.03) e nevoie de comentarii ? ... deci rating-uri pentru topic-uri (doar userii cu tema default pot vedea si adauga rating-uri, setarile sunt per board si activate doar la "cafenea" si "loc de dat cu capul")

Pentru optiunile vizibile in tema default, daca exista destul interes, voi incerca sa modific si alte teme (mie personal imi place, si folosesc, Amber).
Astept un feedback general si per mod, daca se poate, de la voi.

Side note: am sters temele SMFone pentru ca nu erau folosite

Gabriela

#27
Quote from: kman on 06 November 2006, 22:50
MessagePreview (1.0) afiseaza un preview al primului mesaj dintr-un topic, s-ar putea sa fie suparator pentru unii si as vrea un feedback, daca exista suficiente voturi impotriva il scoatem (doar userii cu tema default vor vedea aceasta modificare)

Mie, personal, mi se pare destul de obositor. Şi, spre deosebire de Quick Reply-ul de jos pe care mi-l pot dezactiva ca să nu mă agaseze emoticon-urile de acolo, n-am găsit nicio opţiune la nivel de utilizator prin care să pot dezactiva şi acel text preview.
We watch and we are always here.

Chipicao

Pe mine mă cam încurcă, IceCub e de aceiaşi părere. Totodată mi se pare inutil din moment ce avem MessagePreviewOnMouseOver. De fapt aşa am propus şi mai sus, ori unul ori altul, în ordine.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Ceva nu e in regula aici...:  :blink:



Acel "preview" al primului post din fiacare topic incurca lucrurile dupa parerea mea si face pagina prea incarcata si greu de citit.

Propuneri:
- sa se scoata acel preview (recomandat)
- titlul topicurilor sa fie facut cu bold

kman

Ok, o sa scot diseara mod-ul respectiv (cand ajung acasa) si sa va ce pot face legat de bold-uirea titlurilor.

IceCub

Quote from: kman on 07 November 2006, 14:57
Ok, o sa scot diseara mod-ul respectiv (cand ajung acasa) si sa va ce pot face legat de bold-uirea titlurilor.
Pai, daca scoti modul respectiv, nu mai e cazul sa facem titlurile tuturor topicurilor cu bold. E mai bine sa ramana cu bold doar topicurile sticky.

adilehanceanu

Quote from: IceCub on 07 November 2006, 13:40
Ceva nu e in regula aici...:  :blink:
...
Depinde de temă: eu o folosesc p-aia default (pentru că nu are probleme cu româna :D) şi nu am acel preview.
The soul of computer technology

kman

Quote from: adilehanceanu on 07 November 2006, 17:57
Quote from: IceCub on 07 November 2006, 13:40
Ceva nu e in regula aici...:  :blink:
...
Depinde de temă: eu o folosesc p-aia default (pentru că nu are probleme cu româna :D) şi nu am acel preview.

Hmm, esti sigur ? ca tocmai la aia default ar fi trebuit sa apara...

ozzy

Eu la aia default vad preview! Si imi place asa ;)  :">
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adilehanceanu

Scuze  :">: eu folosesc Babylon, nu ştiu de ce mi-a rămas gîndul la tema default...
The soul of computer technology

kman

Quote from: ozzy on 07 November 2006, 18:01
Eu la aia default vad preview! Si imi place asa ;)  :">
Din pacate cred ca esti cam singur asa ca am scos preview-ul pana gasim un mod mai destept care sa aiba preferinte per user.

Chipicao

Repet, MessagePreviewOnMouseOver. :) E la latitudinea fiecarui membru daca ţine sau nu cursorul pe topic încât să-i apară un preview. Eu zic că-i suficient.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ccc

Asta e si mai inervant, cand incerci sa dai click pe un topic sa-ti apara 100 de alte texte pe acolo.

Chipicao

Ai observat că e deja instalat de ceva timp? Nu apar 100, şi nu când dai click. Apare un mic tooltip doar la topicul pe care ţii cursorul. Durează destul până când apare, şi dispare imediat ce muţi cursorul de pe topic. Ia încearcă.
μή μου τούς κύκλους τάραττε