Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 577
Total: 577

Cum e cu permisul de conducere romanesc in Europa?

Started by IceCub, 19 November 2006, 15:57

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

IceCub

Salutare,
In perioada sarbatorilor de iarna, planuiesc o excursie in Italia (cu avionul).
Avand permis de conducere de mai putin de 1 an de zile, ma intereseaza daca am voie sa conduc pe drumurile publice de acolo. Am multe rude/prieteni de vizitat si cel mai usor ar fi cu masina (masina am de unde sa imprumut acolo).
A mai fost careva in situatia de a conduce un Europa cu permis de conducere mai nou de 1 an de zile?

bro

nu prea ai voie. daca-mi aduc io aminte bine sub un an nu poti conduce in strainataturi. adica ai putea dar daca te prinde te-ai ras.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

CQ

Fă-te membru ACR şi primeşti un permis internaţional (care deşi cică e bun şi în Japonia, s-a dovedit a nu fi :fum:).
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

adi_bmf

Se pare ca ma aflu in aproape aceeasi situatie ca a lui IceCub: sarbatorile de iarna si Revelionul in Italia, dar diferenta este ca am carnetul de vreo 2 ani jumate.
Mai trebuiesc ceva acte pe langa carnet sau ajunge "plasticul roz"??
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

IceCub

Quote from: CQ on 19 November 2006, 16:44
Fă-te membru ACR şi primeşti un permis internaţional (care deşi cică e bun şi în Japonia, s-a dovedit a nu fi :fum:).
Permisul International de Conducere
Sincer sa fiu, nu-i vad utilitatea.

Quote from: ACRPermisul International de Conducere (PIC) se elibereaza persoanelor care conduc autoturisme pe parcurs strain, fiind o traducere legalizata a permisului national romanesc in 5 limbi de circulatie internationala si recunoscut de toate statele semnatare ale Conventiei asupra Traficului Rutier de la Viena din 1968, printre aceste state numarandu-se si toate tarile din Spatiul Schengen

Actualul permis de conducere are trecute si in limba Engleza explicatiile elementelor de identificare.

Quote from: ACRAutomobil Clubul Roman elibereaza aceste permise cetatenilor romani domiciliati pe teritoriul României, posesori de permis de conducere national cu o vechime de minimum 1 an de la dobandire, si care se deplaseaza in strainatate cu autovehicule proprietate personala, precum si soferilor profesionisti.

Nu ma incadrez.

Din cate stiu, detinatorii de permis auto cu o vechime mai mare de 1 an de zile pot circula fara probleme in Europa.
Pe mine ma intereseaza cum sunt regulile pentru "juniori"  :">

Si inca o intrebare: cum afecteaza data de 01.01.2007 (aka. integrarea la UE) aceste reguli?

M-am uitat pe site-ul MAE, dar sunt zgarciti in detalii.

QuotePermisul de conducere românesc este valabil în Italia o perioadă de 1 an de la data intrării pe teritoriul Italiei. Cetăţenii români care îşi stabilesc domiciliul în Italia pot să solicite preschimbarea permisului românesc şi obţinerea unui permis italian, fără a mai susţine examenul de verificare.

Josephine

IceCub, nu ai voie sa conduci pe drumuri internationale daca ai carnetul sub 1an (la fel cum nu o sa primesti masina de inchiriat). E regula clara si fara discutii. Insa, ca membru al EU, ai voie sa circuli in statele EU si cu carnetul de junior. Nu ai nevoie de permis international de conducere (chestia aia roz e valabila pentru soferii amatori), dar iti trebuie carte verde (indiferent daca esti EU sau nu). De asemenea, o data cu statul de cetatean EU vine si valabilatatea carnetelor de conducere romanesti fara sa mai fie nevoie preschimbarea lor daca esti rezident al altui stat EU.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

IceCub

Adica doar de la 01.01.2007 voi avea voie sa conduc prin afara?

Josephine

There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

IceCub


SoNic

Cu o precizare... TREBUIE sa fi asigurat neaparat in tara respectiva (asigurarea civila obligatorie in acel stat). Cand te opreste politia ti se cere permisul, dovada de inmatriculare a masinii (cum s-or numi ele pe acolo) si asigurarea. Fara una din ele ai inbulinat-o.
Unsigned integer

IceCub

Pai masina cu care aveam de gand sa umblu e inmatriculata/asigurata acolo, adica eu ar fi trebuit sa am dreptul sa circul cu permisul meu romanesc, atat.

Marmota

Quote from: SoNic on 20 November 2006, 03:05
Cu o precizare... TREBUIE sa fi asigurat neaparat in tara respectiva (asigurarea civila obligatorie in acel stat). Cand te opreste politia ti se cere permisul, dovada de inmatriculare a masinii (cum s-or numi ele pe acolo) si asigurarea. Fara una din ele ai inbulinat-o.

si daca plec cu masina personala??

eu plec cu carte verde din tara de la noi si nu cumpar nimic de la ei.

IceCub

Vad ca altii sustin contrariul, adica ai voie sa conduci un autoturism in afara tarii chiar daca ai permisul de conducere obtinut de mai putin de 1 an. In legislatie nu am gasit nimic referitor la acest aspect. Inca mai caut...  :blink:
Posted on: 20 November 2006, 12:40
Stiu ca incepatorilor le este "recomandat" sa evite drumurile lungi, etc. Este posibil sa fie chestiea asta o recomandare in loc de obligativitate?  :unsure:
Repet, nu am gasit nimic referitor la acest aspect in legislatie.

Josephine

Eu nu cred ca ai voie si nu stiu sa se fi schimbat ceva in legislatie fata de 2001 cind am luat eu carnetul, in directia asta! Nu e recomandare, e obligatie. Nu stiu sa-ti dau articolul exact insa, a trecut ceva timp. Suna la vama si intreaba (la vama, nu la CapDeCreta aka Politie, aia nu stiu pe ce lume sunt). Un pic offtopic, si daca era doar recomandare, si nu ai inca 15-20.000 condusi, ia avionul.

Sonic, nu cred ca undeva in Europa se inmatriculeaza vreo masina fara dovada de asigurare. Cind te duci sa inmatriculezi trebuie sa prezinti o hirtie de la asigurari (in germania Doppelkarte) care atesta ca tu iti faci asigurare la ei, e ca un precontract).
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

cRacanel

Daca te duci tu acolo, mai e cum mai e..da' daca vin ei tre' sa invete codul nostru rutier

SoNic

Quote from: Josephine on 20 November 2006, 18:52
Sonic, nu cred ca undeva in Europa se inmatriculeaza vreo masina fara dovada de asigurare. Cind te duci sa inmatriculezi trebuie sa prezinti o hirtie de la asigurari (in germania Doppelkarte) care atesta ca tu iti faci asigurare la ei, e ca un precontract).
In Germania/EU nu se asigura masina cu un conducator auto dedicat? In US asigurarea este personala, nu a masinii, ca nu masina merge de capul ei pe strada ci soferul. Primele de asigurare obligatorii sunt variabile functie de experienta soferului si de amenzile (punctele) din ultimii 2 ani.
Unsigned integer

IceCub

SoNic, din cate stiu eu, in RO si EU se asigura masina, indiferent cati conducatori vor umbla cu ea.

Josephine

Quote from: SoNic on 21 November 2006, 01:55
In Germania/EU nu se asigura masina cu un conducator auto dedicat? In US asigurarea este personala, nu a masinii, ca nu masina merge de capul ei pe strada ci soferul. Primele de asigurare obligatorii sunt variabile functie de experienta soferului si de amenzile (punctele) din ultimii 2 ani.

Pai la fel e si in EU, dar masina poate avea si 50 de soferi. Daca unul din ei are accident, tough luck, asigurarea proprietarului e aia care creste.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

daniele

Confirm toate cele spuse de Josephine ca fiind valabile si pentru Italia. O precizare privind asigurarea: exista si forma de asigurare a masinii pentru un unic conducator (e un pic mai ieftina si n-o face nimeni). Mi-ar place sistemul de care vorbeste Sonic (adica de ce sa-mi creasca mie clasa de asigurare pentru ca nevasta-mea mi-a luat masina si a parcat-o "un pic peste" masina de alaturi...
Si-acum ajutati-ma sa inteleg, de la 1 Ian. 2007 nu mai este nevoie sa schimb permisul romanesc cu unul italian? Si punctele de unde mi le iau astia (piei drace!) daca (spre ex.) depasesc viteza legala?

In legatura cu restrictia de a circula in strainatate cu carnet mai proaspat de un an: Cunosc un italian care si-a facut concediul in Ungaria, unde s-a dus cu masina personala, el avand permisul mai proaspat de 1 an. In mod normal legile in UE ar trebui sa fie uniformizate, deci daca un italian poate ar trebui sa poata si un roman (dupa intrarea in UE).

IceCub

Tot asa mai cunosc eu un caz al unui amic roman care munceste in Italia, tot acolo a facut scoala de soferi si a luat permisul anul acesta (cu cateva zile inaintea mea). In luna august a acestui an a venit cu masina in tara fara probleme.

Josephine

Preschimbarea permiselor e discutabila de la stat la stat (unde ai rezidenta). De ex in .de nu trebuie sa-mi mai prescriu permisul din 2007 (deocamdata, nu stiu ce le mai da prin cap de la anu', ca ii cam deranjeaza ca aia care au timp liber o saptamina sau stau linga granite, se duc in cehia si polonia sa-si ia carnete, ca e mai ieftin si dureaza mai putin si nu ai nevoie sa faci examinarea medicala-psihologica, care e nevoie sa o faci daca ti-au saltat carnetul pe puncte). AFAIK, in Italia, preschimbarea carnetului romanesc se face o cu simpla cerere, fara a fi nevoie sa-l echivalezi (nu e nevoie sa dai examen sau daca depasesti perioada de X luni de rezidentiat, sa faci scoala din nou). Punctele ti se iau in tara in care ti s-a eliberat permisul, dar cum Romanica se va alinia la standarde, se vor alinia si la sistemul centralizat de puncte (adica, tu in Italia sau Franta faci boo-boo cu masina si ti se scad 5 puncte, aia din Ro o sa fie anuntati, deci nu scapi). Idem cu amenzile.

daniele, daca as fi in locul tau, as face _si_ carnet italian, sa am macar unul de rezerva in caz de urgente ;)

more edit: degeaba dati exemple de rezidenti italieni care circula cu permise sub 1 an. Nu-s romani, nu au carnet roman, ci-s EU. Si o prietena de-a mea care abia isi ia carnetul in .de va putea circula oriunde in EU imediat. Sau iarna nu-i ca vara.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

Flaviu

Quote from: IceCub on 19 November 2006, 15:57
Salutare,
In perioada sarbatorilor de iarna, planuiesc o excursie in Italia (cu avionul).
Avand permis de conducere de mai putin de 1 an de zile, ma intereseaza daca am voie sa conduc pe drumurile publice de acolo. Am multe rude/prieteni de vizitat si cel mai usor ar fi cu masina (masina am de unde sa imprumut acolo).
A mai fost careva in situatia de a conduce un Europa cu permis de conducere mai nou de 1 an de zile?

Din cate stiu eu si nu e vorba de auzite, ci chiar de la cei de la vama, legea spune ca nu ai voie sa iesi din tara daca ai permis de mai putin de un an, dar daca poate conduce altcineva autoturismul pana la granita si de acolo il conduci tu e ok. Mi-au spus niste vamesi asta, iar un coleg de-al meu chiar a procedat asa acum vreo 3-4 luni cand a mers cu ai lui pana in Italia, pana la granita a condus tatal lui si de acolo a condus el.

Explicatia pe are am primit-o de la vamesi a fost ca e vorba de o lege data de statul roman, lege care normal e valabila doar pe teritoriul statului roman. Nu spun sigur ca asa e, dar inclin sa le dau dreptate vamesilor.
aka eflaviu