Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 586
Total: 586

Pentru ce <mai> traim .. ?

Started by ozzy, 20 November 2006, 17:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ozzy

In primul rand o sa-i rog sa se abtina pe cei care vor sa:
1) mute threadul la "locul de dat cu capul". Daca tineti mortis sa o faceti v-as ruga sa dati o explicatie pertinenta inainte
2) inceapa cu flame, injurii, alte prostii etc.. Topicul poate sa va para aberant insa pentru unii are un scop. Nu va place, ignorati-l, nu va bagati doar sa faceti misto etc. Incercati sa ramaneti ontopic. Promit ca o sa-ncerc si eu ;)

Buuun, acum sa trecem la topic:

   Nu ma consider batran sau atotstiutor (cum o zis una din cele 2 colege ale noastre) insa am avut parte de toate cele in viata asa ca pot spune ca sunt foarte putine lucruri pe care nu le-am incercat (la modul general, adica e posibil sa nu fi mancat in viata mea inghetata roz cu topping mov insa am mancat inghetata, intelegeti voi)
   Stiu ca de multe ori ma comport cat se poate de imatur (deh, nu-s chiar asa, nu gandesc asa, nu simt asa, da' asta-i imaginea pe care o proiectez) si de la fel de multe ori lucrurile pe care le spun nu au prea mult sens pentru majoritatea oamenilor insa de data asta chiar vreau sa purtam o discutie (ca pe un forum, nu ca pe IRC - stiu, suna ciudat cand zic eu asta) despre lucrurile care ne tin in viata. Mai precis despre motivul pentru care traim(iti)
   O sa incerc sa nu va bag prea rau in ceata. Stiu, traim pentru ca ne-am nascut, pentru ca parinteii nostri n-aveau ce face, pentru ca era frig afara, pentru ca unii chiar voiau copii, prezervative rupte, lipsa prezervativelor etc. Intrebarea mai completa este: ce va tine inca in viata (stiti ca nu ma refer la oxigen, mancare si sex :D, nu?) sau mai precis, de ce va treziti in fiecare dimineata? De ce mergeti la joburile mai mult sau mai putin infecte? (majoritatea nu sunteti patroni, daca erati patroni nu stateati pe forumuri, va plimbati prin lume) De unde provine forta care ne mana in fiecare dimineata sa ne trezim cu un minut inainte sa sune ceasul? Traim ca sa muncim? Muncim ca sa mancam, sa ne imbracam, sa ne hranim? Asta e toata viata noastra? Ne-am nascut ca sa facem scoli, sa muncim si cand in sfarsit am realizat ceva sa dam coltu' obositi, plictisiti si sictiriti de viata?
   Pentru cine vrem sa fim mai buni? Pentru cine vrem sa aratam mai bine, sa fim mai culti, mai interesanti? De ce incercam sa parem sau chiar sa ne credem niste oameni buni, amabili, uneori darnici - cand noi in realitate suntem deja mancati pana in fundul subconstientului nostru de "nevoia" avida de a avea bani (si nu chestiile care le putem face cu ei)
   Am impresia ca pun prea multe intrebari la un loc si se cam pierde esenta.. Pe scurt: care e scopul vostru in viata? De ce traiti? Ce inseamna pentru voi fericirea? Ati gasit-o?

Disclaimer: eu am unele raspunsuri pentru mine insa ma indoiesc ca sunt finale asa ca.. poate invat ceva si de al voi.

PS: chiar vorbesc serios si as vrea ca topicul si raspunsurile sa fie serioase (stiu, e cam greu pe tema asta, da' ata ete..)

LE (nu vreau decat un da/nu raspuns la asta, restu pe privat daca vreti) : exista vre-un motiv pentru care ar fi o greseala din punct de vedere etic, sau din oricare alt p.d.v, sa postez exact acelasi lucru pe chip? Sunt tare curios daca acolo voi primi aceleasi reactii, etc..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

bro

ne-am nascut si nu avem ce face. s-a intamplat fara voia noastra dupa cum bine observase un coleg forumist pe un alt thread.

deci, daca tot existam, ce dreq facem acum? sa renuntam sa mai existam e aiurea, prea sec. e dorinta aia de a cunoaste cat mai mult din lumea in care traim. nu poti parasi o lume inainte sa vezi ce-i in jurul tau. curiozitatea te roade si n-ai ce-i face. trebuie s-o hranesti.

familia. poate motivul principal care ne leaga de lumea asta. ne e greu sa-i lasam pe cei dragi. fara ei poate ar fi mai usor, dar asa....

sa fie oare "fi mai bun!" un motiv de a exista? nici pe departe. asta e vers din poezii, nu realitate. fiecare e asa cum ii e lui bine sa fie. si daca modul in care e ii provoaca placere si multumire, atunci iaca un tel in viata. "sa devi presedinte/aviator/pompier/militian/profesor etc" is copilarii. alea erau prin grupa mijlocie. acum fiecare vrea un ban[2,3,4 milioane de dolari] sa traiasca el bine. si familia lui pe langa el, normal. inviata de azi asta e un scop intemeiat. si ce scop...

ai mentionat de fericire. ce-i aia? nu stiu daca cineva stie. fericirea are multe fete. exista fericire adevarata si fericire superficiala. ce-i aia fericire adevarata? nu stiu ca nimeni nu a trait-o vreodata. poate in lumea de dupa... pan' atunci continuam sa ne bucuram de maruntisurile vietii: o bere, o masina, un apartament, un partener, un copil. sa fie copilul un maruntis al vietii? poate am spus cea mai mare prostie din viata mea sau poate am avut o revelatie. oricum "contopirea eminesciana cu stelele" pare a avea mai mica "audienta" decat probabil ar trebui. adica suntem noi prea materialisti in vietiile noastre mizere? spiritualitatea e singura noastra cale de salvare a spiritului? prea ocupat cu orarul de la faculta sa-mi dau seama.

ce conteaza mai mult pe lume? sa te trezesti dimineata-cafea-servici/scoala-intors acasa-mancat-tv/pc-mancat-dormit si de la capat? sau sa te implinesti spiritual? sau poate pur si simplu sa-ti aduci aportul la evolutia lumii in care traiesti? sau poate sa vegetezi in asteptarea mortii si unei lumi mai bune?

iaca is prea prost sa pot raspunde la toate astea. si in plus nici ca-mi prea pasa. is io plin de pacate dar pacatos fiind ma intreb: "apoi de ce sa nu-mi traiesc io viata mea de zi cu zi, asa buna-rea cum o fi ea, cu pacatele mele? daca nu o traiesc acum, apoi cand?"

si asa ma intorc eu la treburile mele in speranta de mai bine. o fi mai bine maine? poate da, poate nu. dar parca merita sa traiesc pana maine macar sa vad cum o sa fie.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Josephine

Weee ozzy si problemele existentiale :P (kiddin'). E interesant topicul, si pentru cine crede ca traieste ca asa s-a nimerit. Cred ca nu ajunge doar sa traim, ci sa fim recunoscatori in fiecare zi pentru ce avem.

Traiesc pentru ca sunt fericita, sau mai bine, pentru ca am gasit o fericire. Poti sa traiesti biologic, sa te trezesti in fiecare zi la ora X, te speli pe dinti, iei micul dejun, te duci la munca, te intorci acasa si o iei de la capat a doua azi; dar asta nu inseamna ca traiesti. Traiesc pentru ca cineva undeva a fost darnic cu mine si daca prin asta pot sa-i ajut si pe altii, atunci sunt fericita. Traiesc si in fiecare zi am Thanksgiving. Traiesc pentru ca mai presus de lucrurile materiale (care nu aduc fericirea de lunga durata, dar cu siguranta o intretin), am lucrurile sufletesti, un zimbet cald sau o imbratisare de la cineva iubit. Si am invatat sa fiu recunoscatoare chiar daca tot ce am e un acoperis deasupra capului sa-mi tina de cald si o piine; o data ce ajungi sa te bucuri de nimicuri, ai o viata plina. Am invatat sa ma bucur de iarba din gradina, de ciupercile ce cresc in gradinile de la birou, de drumul spre munca in fiecare dimineata, care, printre dealuri, este superb, de pomii infloriti primavara, de mitza care a facut kaka linga cutia cu nisip, de big fat women care conduc corsa cu 120km/h pe banda stinga cind dreapta e libera si de facturile de la avocati. Nu zic ca am o dolce vita sau ca-mi neg problemele, dar nu stiu citi aveti idee cit de norocosi suntem. Uneori imi vine sa-mi dau palme singura cind realizez ca unele "probleme", care nu merita mai mult de 5min din viata, isi fac un loc enorm (de ex. ce masina iau la anu', chestie care ma costa discutii interminabile cu partenerul, contabilitate avansata si predictii financiare pe un an; ce porcarie si superficialitate, unii nu au ce sa manince si eu fac testdrives si strimb din nas ca nu vine cu ABS in standard; masina se inlocuiste dupa caz cu nevoile materiale ale fiecaruia)

De ce mergem la joburi mai mult sau mai putin infecte? pffff!! E mai bine sa fii somer, la mila statului, decit sa ai un job infect, platit eventual doar un pic mai mult ca somajul?

Quotedaca erati patroni nu stateati pe forumuri, va plimbati prin lume
Nu stii ce vorbesti. Cind lupti pentru centii tai, lupti mai aprig ca pentru salariu. Tata e "independent" (asta ca urasc notiunea de patron care intotdeauna o alatur unui burtos corupt) de 15 ani cred sau mai bine; eu nu stiu sa fi venit acasa mai devreme de 7 seara vreodata si nu ma miram ca se duce si duminica la birou. Se plimba in lume 3-4 sapt pe an, cit isi permite sa lipseasca de la birou.

QuoteNe-am nascut ca sa facem scoli, sa muncim si cand in sfarsit am realizat ceva sa dam coltu' obositi, plictisiti si sictiriti de viata?
Atunci nu ai inteles nimic din viata. Fii recunoscator pentru ce ai, ca e mare lucru.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

kquizak

traim ca sa...murim..
de ex. eu am destule cunostinte,dar pt aia tot am un job care sux(si paradoxal cat as vrea sa plec tot ceva ma impiedica,sortii imi sunt potrivnici).Ma gandesc sa fac un master la Fac. de Cibernetica(numai ca sa am un job mai bun).Si asa o duc eu de pe o zi pe alta cu speranta...ca o sa am o familie,ca o sa fac ceea ce imi place,ca o sa fac bani frumosi din asta,ca o sa am si eu o casa mai mare,ca o sa am masina...s.a.m.d.

Din pct-ul meu de vedere,cred ca acei dintre voi care sunt 'casatoriti' au o motivatie in viata,se au unul pe altul si unul lupta pt ca si celalalt lupta(si de aici un proces infinit).
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

ozzy

Wow, Josephine, nu te stiam asa de spirituala  :"> ..

De obicei am doua raspunsuri la toate intrebarile astea sau mai bine spus doua atitudini.

Varianta 1) mai complicata si mai putin pe gustul meu. Din pacate se pare ca asta se cere de la mine.. Uneori viata pentru mine inseamna o lupta continua pentru a deveni mai bun, pentru a face lucrurile mai bine, a stii mai multe,a avea un job mai bun, un salariu mai mare, casa, masina etc. Asta e partea materiala a lumii si din pacate necesara.. Pana si iubita mi-a zis ca eu in varianta ideala pentru ea as fi un tip cu o super cariera, super salariu etc.. bla bla.. Nu-s atat de ipocrit sa zic ca nu mi-ar placea sa lucrez intr-o super firma pe super bani, dar asta nu e primul si singurul lucru care ma intereseaza in viata.

Varianta 2) Well, aici e vorba de atitudinea aia optimista combinata cu multumirea realizarilor de pana acum. Oarecum asemanatoare cu ce descrie Josephine, pe undeva, insa un pic altfel nuantat. Va amintiti cu siguranta clipele minunate cand va bucurati de prima zapada, de primavara, de un curcubeu, de o ploaie de vara, de orice. Momentele in care te trezeai in miezul noptii si in camera luminata de razele lunii admirai fiinta plapanda ce dormea atat de frumos, inchipuindu-ti ca va fi acolo toata viata. Poate uneori nu te interesau averile de pe lume si te multumeai doar cu "o cafea, o tigara si un pic de conversatie" .
  Mai rar ma simt asa. Din cele doua stari eu am mostenit sau poate cultivat doar ce e mai prost.. Sunt uneori prea lenes ca sa progresez suficient pe plan profesional si prea pesimist si vesnic nemultumit ca sa ma mai bucur de "lucrurile mici" din viata, care ar trebui sa ne faca fericiti.
  Cred ca mai traiesc doar pentru noptile cand ma trezes, e langa mine, o invelesc mai bine, o iau in brate si-i soptesc incet cele doua cuvinte ce-am vrea sa dureze etern..

Crap, sunt si melancolic si indragostit :D dar din pacate momentan nu gasesc in mine resursele necesare sa-mi doresc din nou sa lupt sa fiu mai bun, cel mai bun, pentru ea  :">
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Marmota

ozzy get a f**cking life and get a beer with friends...if u stay to much absorbing life from the monitor u are going to get crazy and alone  :drink:




ozzy

Esti offtopic!! Sa stii ca te moderez si pe tine, chiar daca esti mod si chiar daca esti simpatic, de acum mentinem ordinea si disciplina, ok ;) ?

I don't really have a life, going to job, then playing MU for a few hours, going to bed and then back to work, ain't much of a life :D And I don't have friends anymore, since they all got tangled in ths same web I got caught in :( Crazy and alone? Why didn't you say so, a few years ago?  :slap:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Marmota

nu-s OT...eram chiar prea la subiect.....concluzia ce trebuia sa o tragi din postu ala...era "Oare la mine face cineva coliva buna?"  ;;)


dar e grav daca te intrebi chestii de genu asta la varsta asta....cand o sa ai copii... o sa iti urle in cap.....nu o sa ai bani de benzina sa faci plinu la bmw....la munca postul ala de director te plictiseste si nu te satisface nici secretara..ce o sa mai faci??  :fum:

ozzy

Buni mea face coliva buna ;)

Copiii ii mai aman 2-3 ani pana am locusorul meu. BMW nu-mi iau ca papa mult si polueaza, vreau ceva mai micut, consum mic, mai ieftinel (gen 206 sau 307) Mai e ceva pana la postul ala de director si oricum nu stiu daca m-ar satisface.. Cat despre secretara, nu o sa am treaba cu ea pentru ca imi voi iubi sotia si, vorba unei colege forumiste, nu te mai intereseaza ... (altceva, am uitat ce era) cand ai cozonac acasa. Sau o optiune mai buna ar fi ca sotia sa fie secretara si atunci nu ar exista posibilitatea sa nu fiu satisfacut  ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Velkan

[Warning - while you were reading 3 new replies have been posted. You may wish to review your post.] :crazy:

ozzy, ştii că astea sunt întrebări pentru care s-au păruit şi filozofii - fără să ajungă la o concluzie -, nu? Eu încerc să nu le analizez prea mult, pentru că probabil aş ajunge să mă spânzur.

Quote from: JosephineFii recunoscator pentru ce ai, ca e mare lucru.
Josephine, asta sună a dogmă, chestii de genul "crede şi-atât", iar dogmele n-au nimic de-a face cu libertatea (implicit fericirea) şi respectul de sine. Unii o duc mai rău, e-adevărat, dar de ce să nu ne raportăm la ăia care o duc mai bine? Asta-i o problemă a românilor în general, din câte-mi dau seama.

Şi, da, am planuri măreţe: see the world, meet exotic women, treburi d-astea. :fum:
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

Josephine

Quote from: Velkan on 21 November 2006, 10:42
Quote from: JosephineFii recunoscator pentru ce ai, ca e mare lucru.
Josephine, asta sună a dogmă, chestii de genul "crede şi-atât", iar dogmele n-au nimic de-a face cu libertatea (implicit fericirea) şi respectul de sine. Unii o duc mai rău, e-adevărat, dar de ce să nu ne raportăm la ăia care o duc mai bine?

Inseamna ca nu ai inteles nimic din ce am zis. Viata nu e alba sau neagra, calda sau rece. E si gri, si caliie. A fii recunoscator pentru ce ai in nici un caz nu implica a te limita la ce ai sau a spune "Atit".
Ufff....nu, subiectul nu se potriveste aici. Toti vrem sa ne si amuzam, dar parca e prea multa limitare in orizonturi si se pierde esentialul.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

"vorba unei colege forumiste, nu te mai intereseaza ... (altceva, am uitat ce era) cand ai cozonac acasa"
Josephine, nu ma ajuti un pic cu expresia aia, ca pe la tine am auzit-o :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

aciu

Dacă ai timp să îţi pui întrebări din astea, mă bucur pentru tine. În altă ordine de idei, încerc să fiu mai bun pentru mine. Nu vreau să demonstrez nimănui nimic. Oricum,  "ştiind" mai mult  ţi se deschid noi orizonturi. Eu nu vreau maşini bengoase, casă mare sau funcţie de conducere. Vreau o casă la ţară şi o plantaţie de lavandă

YESMAN

Ştiu că aş putea fi privit  :crazy:, dar pentru mine aproprierea de Dumnezeu este similară cu fericirea. Cu cât reuşesc să fiu mai aproape de EL cu atât mai bine. Restul vine de la sine(teoretic). Am un scop în viaţa mea şi voi încerca să-l urmez. Dorinţa de mântuire mă ţine în viaţă, ca să spun aşa. Recunosc că sunt foarte credincios, dar din păcate (sau din fericire) asta nu m-a împiedicat să îmi pun tot felul de intrebări despre existenţă şi alte alea.
Nu vreau nicidecum să transform topicul într-un flame. Am încercat să fiu ontopic.
Nu sunt de acord cu sintagma :"Crede şi nu cerceta!". Din contră, mi-ar placea să ştiu cât mai multe, îmi place să studiez.Nu sunt ipocrit şi înţeleg că pentru asta trebuie să ai ce mânca, ce bea, cu ce te îmbrăca şi un partener de viaţă (ultima nu este obligatorie) . Bănuiesc că dacă nu le-aş avea deja pe astea, aş face tot posibilul să le am. Pentru asta trebuie să îmi câştig existenţa şi de multe ori asta duce la rutină (rutină descrisă de mulţi dintre voi). Muncesc să îmi întreţin familia, casa, să îmi plătesc taxele=rutină. dar rutina asta este necesară pentru a putea face şi altceva. Nu sunt însă de principiu ca rutina să îţi umple tot timpul, pentru că aia nu mai este viaţă. Acolo nu mai esti tu ca om, eşti mai mult un animal de povară. Trebuie în viaţa asta să mai ridici capul deasupra rutinei şi să mai vezi şi altceva. Şi sper ca orice om să poată face aşa ceva îndiferent cât de sărac sau bogat este.

Deci viaţa mea este o rutină în majoritatea timpului şi ieşirea din acestă rutină dă un pic de culoare vieţii. Ce aş putea spune mai mult ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Josephine

Quote from: ozzy on 21 November 2006, 13:09
"vorba unei colege forumiste, nu te mai intereseaza ... (altceva, am uitat ce era) cand ai cozonac acasa"
Josephine, nu ma ajuti un pic cu expresia aia, ca pe la tine am auzit-o :D ?

Ermm... "nu te intereseaza piinea de secara cind ai acasa cozonac"? de exemplu...
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

nicolin

Quote from: ozzy on 20 November 2006, 17:54
Nu ma consider batran sau atotstiutor (cum o zis una din cele 2 colege ale noastre) insa am avut parte de toate cele in viata asa ca pot spune ca sunt foarte putine lucruri pe care nu le-am incercat (la modul general, adica e posibil sa nu fi mancat in viata mea inghetata roz cu topping mov insa am mancat inghetata, intelegeti voi)
:blink:

Flaviu

Oare nu traim noi pentru a da un sens vietii noastre, pentru a-i cauta sensul?

Imi aduc aminte ca povesteam mai de mult cu un profesor de religie pentru care am un deosebit respect si la un moment dat mi-a trecut prin cap sa-l intreb "Care este sensul vietii?", el mi-a raspuns simplu "Sa-i cauti un sens.."
aka eflaviu