Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 497
Total: 497

Se platesc sau nu pompierii ???

Started by Marmota, 31 October 2006, 22:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Marmota

Deci....tocmai am supravietuit faptului ca blocul a luat foc..mai exact subsolul...in 15 minute fumul era la etajul 8 de nu puteai sa respiri. Venit pompieri (3 autospeciale mari, 2 dube mici - una si cu camera de luat vedere pe masina , pentru ce nu stiu - si 2 de sefi), salvare si politie.
1h30 minute apa in subsol, intrat cu "mascatii" si cu tuburile de oxigen..chiar si cu flex  :blink: sa taie tot..si acu se rezolva (cred)....sa mai dorm la noapte?? :unsure:

Acu intrebare, se pare ca aceste servicii se platesc (si nu putin)...v-ati mai lovit de asa ceva sau ati auzit ceva...ca acu parca vad ca creste intretinerea ca am avut caldura de la soba  ;;)

bro

pai cred ca se platesc de la bujetu tribului, ca de aia se misca aia asa repede, intelegi?  :fum:
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

ozzy

No, io zic ca ii plateste statu' ca blocu nu prea cred ca are bani de asa ceva.. Salariu iau de la stat iar spaga nu cred ca le da nimeni ca deh, cand iti arde blocu' nu te mai gandesti la spagi :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan

Dar daca dai spaga nu iti baga mai multa spuma?

akenathon

daca e cu spaga ma fac si eu pompier...  ;;)

nicolin

Guys, guys, keep it ON TOPIC, please. :)

Concret: din cate stiu eu, Pompierii reprezinta un serviciu, o institutie publica finantata din buget. Ca atare, interventiile lor NU ar trebui sa se lase cu emiterea unei facturi catre 'beneficiar'.
Daca insa vreti (voi, locatarii) sa le daruiti o mica atentue, asta este cu totul si cu totul altceva.

akenathon

stiu ca pompierii apartineau de ministerul de interne si carne de tun pe-acolo erau militarii in termen... :unsure:
s-a mai schimbat ceva?

ozzy

Ultma oara cand am intrebat, tot militarii in termen erau carne de tun :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

lucas21

Ca peste tot in armata se angajeaza si la pompieri. Si se plateste destul de bine.

Stalker

Poti da spaga eventual sa nu-ti distruga si lucrurile ramase ... sau mai rau, sa nu le fure. Stiu ce vorbesc  :crazy:

JurasikMan

Am facut armata la pompieri militari ..prin 1992 . Eram telefonist si trebuia dupa fiecare eveniment sa completez fisele privind ...motivele izbucnirii incendiului care, erau aceleasi intotdeauna ...(si anume : scurt-circuit ) , deoarece mai exista doar variantele :fulger ,  mana criminala , tigara aprinsa ...si cateva mici variatiuni pe tema . Cum fulger din senin nu puteam invoca iar "mana criminala " nu puteai sa invoci doar privind un morman de cenusa si cateva ferestre fumegande ( asta ar fi dat nastere unei anchete a politiei ) ...alegeam varianta nevinovata a unui scurt-circuit . Evident eu numai completam si subofiterii dictau . Stiu ca se facea si o fisa privind cheltuielile de deplasare si alimentare , plus substantele folosite ( azot sau spuma ) ..dupa caz , care fisa era platita de cel caruia tocmai ii arsese casa . Adica , interventia plina de curaj si sacrificii a militarilor era mocaciune , dar motorina consumata si rancarcarea stingatoarelor si substantele speciale erau suportate de proprietarul imobilului la care se facea interventia .
...sper ca despre asta era discutia si nu am fost pe langa subiect