Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 550
Total: 550

Megan Sedan VS Hyundai Accent

Started by Danyx, 05 November 2006, 15:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Danyx

In primul rand vreau sa va SALUT ,...in al 2-lea rand vrea sa va cer parerea STRICT despre aceste 2 masini .
In cel mult 3-4 luni voi achizitiona una din cele 2 masini ....as vrea sa va cer parerea ...care isi merita mai mult banii ,care credeti ca este mai indicata ? Este cineva de pe acest forum care  are asa ceva prin fata casei?


Confruntarea:

Megane Sedan Confort Expression 1,5 dCi 100 CP - Pret DDP final 14986 euro
VS
Hyundai Accent 1,5 CRDI, GLS CONFORT+ 4DR MT TR - Pret DDP final 14830 euro

Inca 1 data va rog sa faceti referirile strict la aceste 2 masini

Va multumesc.

Vlad01

Vezi ca Hyundai Accent are sarcina utila foarte mica. 300 si ceva de kilograme. Si eu am vrut sa imi iau si am renuntat la ea tocmai din aceasta cauza. daca intra deja 4 persoane de 80 kg + bagaje in masina e supraincarcata. Recomand megane 2 sedan dintre aceste 2.

adilehanceanu

Nu ştiu Hyunday-ul cum e, dar Megan-ul ăla pare exact ce şi-a luat frate-miu şi merge super; la drum întins, Bucureşti - Padiş - Bucureşti a scos o medie de 4,6 l/100km, şi a vut şi ceva bagaje (cort, mîncare, prostii d-astea).
The soul of computer technology

ccc

Dar fiind Renault, nu costa mult intretinerea?

adi_bmf

Si-a luat frate-miu Megan Sedan si cam la 2 luni o baga in service... tot felul de probleme, ultima a fost ca ii intra apa in habitaclu.
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

cRacanel

Eu as alege Renault..

..apa in habitaclu, cred ca o masina din 100.000, irelevant..

adilehanceanu

Quote from: ccc on 05 November 2006, 17:05
Dar fiind Renault, nu costa mult intretinerea?
Deocamdată e nouă :); a studiat şi varianta Ford Focus şi a ajuns la concluzia că-l costă mai mult reviziile şi service-ul.
The soul of computer technology

SoNic

Nevasta-mea are un Hyundai Sonata de 4 ani si inainte a avut un Accent. Sunt bune cat merg, pe aici insa te incalta la reparatii pentru ca piesele se gasesc numai la dealer cu preturi "adecvate". Probleme minore pot apare la orice masina din acea clasa (ieftine) - si au fost (din fericire insa in garantie). Comfortul si facilitatile pentru mine sunt cam spartane (comparate cu Mercury-ul meu din 1996).
Unsigned integer

IceCub

Hyundai-ul acela, daca nu ma insel are o ciudatenie de motor diesel in 3 cilindri.  :unsure:
Ar trebui sa te gandesti si la fiabilitate, capitol ca lare Hyundai nu poate emite mari pretentii (poate ca am vazut eu prea multe emisiuni Top Gear). Gandeste-te cum arata Hyundai si cum arata un Renault dupa 80.000 km.
Un alt aspect important este siguranta, Ranault avand punctaj maxim la testele Euroncap.
Personal, cred ca Hyundayi Accent nu are ce cauta intr-o comparatie cu Renault Megane, Meganul fiind superior din toare punctele de vedere.

SoNic

LA 1.5 litri nu are cum sa aiba numai 3 cilindri.
Unsigned integer

IceCub

Modelul din 2003 are 3 cilindri. Cel de anul acesta vad ca are 4. Link.

Danyx

Ca sa fiu sincer ....despre masini nu am nici cea mai vaga idee. Stiu doar s ale conduc .
Daca in momentul in care am inceput acest topic credeam ca renault-ul v-a pierde , acum nu mai sunt asa de sigur .
Din cele citite de mine pe diverse forum-uri , a inteles ca Hyundai este o masina foarte fiabila , si care nu prea are probleme .
In schimb despre Renaut am auzit diverse probleme .

Acum ....masina aceasta trebuie sa serveasca unei familii de 4 persoane ( eu si sotia + 2 copii) , va dati seama ca ma intereseaza si testele de siguranta , unde Megane-ul se pare ca are un + vizibil .
Astept in continuare pareri despre aceste 2 masini . Sunt sigur ca stiti mai multe despre masini si date tehnice , decat stiu eu .

Multumesc pentru raspunsuri
si mai astept si alte sugestii.

Marmota

pai is cam clase diferite .....accent e comparabil de fapt cu clio symbol..pretul este asemanator doar pt faptul ca la hyundai se baga taxe....


nu is fan renault...dar sincer alegerea e renault strict dintre aceste 2 modele.

IceCub

Ca sa formulez altfel cele parerea mea as spune cam asa:

Hyunday Accent joaca in Divizia B impreuna cu Daewoo Cielo, Renault Logan & Clio Symbol, Chevrolet Kalos & Lacetti, Skoda Fabia, Fiat Albeea, etc.
Renault Megane, joaca in Divizia A impreuna cu alte marci/modele consacrate.

cRacanel

#14
Deci mai bine faci un imprumut, si iti iei un Maybach..

ModeratorEdit: si tu si bro sunteti total offtopic, nu este un warning inca, insa voiam sa dau un exemplu de posturi ce vor disparea daca vor continua sa aiba o lipsa totala de continut ontopic. Sunt sigur ca s-a inteles si nu e cazul sa repet, nu?!

bro

Maybach nu e din divizia A, aia e rezidenta in Champions League
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

JurasikMan

La banii de mai sus iti iei o Skoda Octavia Tour ...TDI , cu de toate pe ea , de la AVIA MOTORS . Au pare-mi-se o oferta pana pe la sfarsitul anului . Ca si caroserie este net superioara celor doua  ( Asta daca nu apreciezi in mod special masinile din plastic ...Megane are aripile din PET - daca nu ma crezi , ciocaneste una cu degetul cand treci pe langa ea ..intai in portiera ( care e din tabla ) si apoi in aripa ) . Tabla de Skoda este foarte buna . Motoarele sunt economice si destul de fiabile . Repere de servisare se gasesc peste tot . Am avut cateva masini Coreene , dar in afara de Cielo , care a fost la un raport dotari/ pret extraordinar de bun , nu as face greseala sa mai cumpar vreodata .   
( daca insisti sa cumperi un Megane , incearca un telefon la TBI leasing ...acum vreo saptamana aveau una luata inapoi de la unul care nu a mai vrut-o ...la doar 30.000 km ...cu un pret de 8.000 E ..parca ... ) Era inca in garantie , full options si arata ca noua ...af parca 2004 .