Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 308
Total: 308

Vine Vista, bine-mi pare, n-am destui rami in dotare...

Started by bro, 09 November 2006, 16:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

bro

@aram: as mai adauga lipsa de cunostiinte a userilor care nu-s in stare sa-si configureze un antivirus [reguli] si care dau "ok" la tot ce prind din firewall. dup-aia se plang ca antivirusul "X" sux, ca nu e bun de nimic, ca "detecteaza virusi si nu-i sterge" [remember?], etc. genul de useri care nu merita sa foloseasca un PC.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

IceCub

Windows XP a ajuns un SO matur si customizabil, iar in mainile unui user "priceput" se va comporta excelent. Vista este mai sigur pentru ca a fost gandit dupa un sistem "anti prost" daca pot sa-i spun asa. Pentru orice amarata de operatiune iti cere un milion de confirmari iar programele nu mai ruleaza implicit cu drepturi de administrator.  :blink:

ozzy

bro, nu esti un pic cam rau? Tu nu ai facut nici o greseala la inceput, cand ai pus prima oara mana pe PC? Primul meu "mentor" in ale IT-ului mi-a zis ca pot sa fac oricep pe un computer, chiar orice si daca se strica, nu-i nimic, reparam sau luam altul. Pe vremea aia virusii periculosi ii numarai pe degete iar antivirusul in background era un vis.
Nu e cea mai buna metoda de a invata dar e una din cele bune, daca iti permiti. Oricum, n-am distrus prea multe sisteme, in procesul indelungat de studiu. Oricum eram tare mandru - cata lume, la 12 ani ('96) mai putea sa depaneze PC-uri? Eram inca in era cand oamenii nu vedeau potentialul masinilor de calcul.

Acum totul s-a schimbat. Aceste mirifice jucarii nu mai sunt tratate cu interes si respect :( Orice manelar isi ia P4, baga winamp si Gutza - si gata, el e user de PC. Asta stie omu' sa faca cu el si atat o sa stie pana moare. Oamenii nu vor sa inteleaga compul. Nu vor sa stie ce fac BIOS-ul, OS-ul si softul din dotare. Ei vor mp3 player, video player si jocuri. Adica pisicul este un entertainment device.. Daca le zici de virusi o sa-si imagineze ceva rau care-ti musca cablurile prin comp. Sau cine stie ce mai viseaza ei.

Sunt unii care pricep ce e un antivirus si cu ce se papa un firewall. Insa apare vre-o porcarie de dialer sau spyware care este "deghizat" in ceva normal, un proces gen "explorer" sau "clock" sau asa ceva. Sau te intreaba firewall-ul daca sa taie accesul la net a aplicatiei "wow 1.121" care seamana in proportie de 99% cu aplicatia World of Warcraft. Normal, ii dai voie. Buy buy comp :D (exagerez, desigur)

LE: ice + pt adevarul absolut grait si explicatia simpla / concisa, pe intelesul tuturor
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

aciu

Computerele sunt nişte unelte. Care ar trebui să iţi uşureze activităţile. Ca orice unelte, au nişte norme de utilizare. Cine nu le respecta, merită să "aibe dureri". Atât am de spus despre PBCAK.

Am folosit Vista câteva zile, şi mi-a plăcut. O să fie instalat ca o a III-a variantă, după Windows 2003 si PCBSD.

LNT

Ozzy te referi la genul care stiu sa instaleze winamp-ul doar prin 'next'? Ar fi o mare pierdere sa dispara (si nu o sa dispara cu siguranta), eu de unde mai beau cate o bere (doua, trei, in fuctie de complexitatea problemei)?  :D
These are the days of our lives.

ozzy

Sa vezi ce misto e sa ai o companie cu mii de angajati care nu stiu sa uzeze altceva decat "next" :)
E o fericire sa lucrezi la helpdesk si sa dai raspunsuri de gen "mai dati si done / ok", "vedeti ca mai sunt niste butoane pe display", "F13/reset/power off nu este solutie universal valabila" .. etc..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

In liceu o colega care nu prea le avea cu pc-ul il intreaba pe un alt coleg cum face nush ce in word, la care tipu ii spune "Apasa Shift si Ştuţ". Si tipa chiar căuta tasta Ştuţ. Shift-ul il gasise....
These are the days of our lives.

ozzy

Ştuţ - nu cunosc termenul pentru ca l-am mai auzit numai o data si atunci tot intr-un context mai aiurea..
Doar ca eu, in plus fata de tipa, stiu cam ce se poate gasi pe tastatura :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub


ozzy

De parca asta mira pe cineva.. La ce resurse mananca, trebuia sa-l declare OS de servere :D
Jenibil :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Quote from: Microsoft
Windows Vista minimum supported system requirements
  • 800 MHz processor and 512 MB of system memory
  • 20 GB hard drive with at least 15 GB of available space
  • Support for Super VGA graphics
  • CD-ROM drive
Aş vrea să văd un test, comparativ cu XP chiar, pe sistemul de mai sus.

Sau/şi unul pe configuraţia recomandată de MS.
Quote from: Microsoft
Windows Vista recommended system requirements
  • 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
  • 1 GB of system memory
  • 40 GB hard drive with at least 15 GB of available space
  • Support for DirectX 9 graphics with:
        - WDDM Driver
        - 128 MB of graphics memory (minimum)
        - Pixel Shader 2.0 in hardware
        - 32 bits per pixel
  • DVD-ROM drive
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

La prima varianta nu au inclus DVD-ROM, au preferat sa dea doar CD-ROM. Cred ca nu s-au saturat de epoca instalarii win de pe disckete...E penibil, pana si la noi e foarte accesibil un DVD-RW.
These are the days of our lives.

Foxter

Probabil configuratia cu CD-Rom e pentru oamenii saraci dar cu o rabdare demna de cartea recordurilor.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

bro

Quote from: Chipicao on 13 February 2007, 19:00
Quote from: Microsoft
Windows Vista minimum supported system requirements
  • 800 MHz processor and 512 MB of system memory
  • 20 GB hard drive with at least 15 GB of available space
  • Support for Super VGA graphics
  • CD-ROM drive
Aş vrea să văd un test, comparativ cu XP chiar, pe sistemul de mai sus.

stii cum suna cerintele minime XP? ruleaza tu XP pe 128MB si-ai sa vezi ca cele 2 sisteme de operare sunt foarte asemanatoare.

incercati sa intelegeti: XP e sistem de cativa ani, vista e nou. nu mai faceti comparatii inutile. si vista va rula peste 3 ani pe sistemele de atunci precum ruleaza XP pe sistemele de acum.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Foxter

Problema e data de faptul ca Microsoft nu e interesata de clever programing ci mai degraba de eye candy programing. Sa nu uitam ca intotdeuna de la Win 95 incolo, lansarea unui sistem de operare Microsoft a insemnat vanzari mai mari de hardware. Asa ca nu as zice ca e un lucru corect  sa consideram ca marirea cerintelor e ceva care ar trebui acceptat ca fapt normal. Chiar daca nu ne putem impotrivi eficient acestor necesitati din ce in ce mai mari asta nu inseamna ca ar trebui sa ne si placa.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

bro

no offence, but use something else instead if u don't like it ;)
acu pe bune, cine va vrea, va folosi vista. treaba e ca userul alege sistemul de operare, not the other way around.

exista mac os x [cumparati machintosh si dati vina pe importatori ca nu aduc suport destul in sensul asta], exista linux cu ale lui sute-sute de distributii, BSD, solaris, o gramada de unix prea-laudat, secure, virus-free, non-BSOD, stabil, etc. ca sa nu mai vorbim de versiunile vechi de windows.

deci, de ce sa te auto-molestezi cu vista cand alegerea e la tine? de ce sa iti umplii sufletul de venin si sa te agati de piciorul lu' Bill Gates? de ce ai impresia ca nu mai exista altceva in afara de Microsoft? de ce nu iti largesti orizontul? alternativa e in fata ta. de cele mai multe ori e gratis. nu suna excelent? nu e tot ce ti-ai dorit vreodata? un SO stabil, fara virusi, fara fite, fara pretentii de la componente, gratuit, soft gratuit, totodata esti si legitim si asa te poti in sfarsit bucura de munca ta zilnica in fata monitorului. in sfarsit, nu? make the step! the choice is yours.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

MLADEN

Da' mult le-a mai trebuit  ;;)
Windows Vista cracked totally!

LNT

Quote from: MLADEN on 05 March 2007, 21:57
Da' mult le-a mai trebuit  ;;)
Windows Vista cracked totally!

Le-a trebuit mai mult dar acum merg si update-urile automate.  ;;)

PS: Vezi ca e gresit link-ul(are ceva caractere in plus), la mine l-am corectat eu.  ;)
: 05-03-2007, 22:11:11
Windows Vista Hardware Assessment Tool 2.0 (Download)
QuoteAn upgraded version of the Windows Vista Hardware Assessment tool has been made available for download from Microsoft. The company's Worldwide Partner Conference 2007 was the stage for the unveiling of Windows Vista Hardware Assessment 2.0 tool designed to evaluate machines for their capacity to run Windows Vista and the Office 2007 System. The tool will evaluate readiness for both Vista and Office 2007 by assessing the hardware configuration and device compatibility. Baldwin Ng, Product Manager, Microsoft Solution Accelerators Team explained that the Windows Vista Hardware Assessment Tool 2.0 will a solution accelerator complete with inventory, assessment, and reporting capabilities.
Sursa
These are the days of our lives.

CoJo

Cum schimb fontul in vista sa arate exact ca cel din xp ?
Multam

Foxter

M-am distrat ieri cu un mouse A4Tech laser 750BF. E o incercare a A4Tech de a intra in liga  "Big Boys" a perifericelor. Simpaticut, destul de precis dar cu suport de Vista non-existent. Inca o chestie pt care trebuie sa multumesc Micromoale, a obligat producatorii de laptopuri sa preinstaleze Vista pe laptopuri inante ca producatorii de hardware sa scoata destule drivere. Deh, poate in cateva luni tatal meu o sa aiba la dispozitie un driver pt acel mouse.

PS: postul meu e mai mult o constare neplacuta decat ceva util. Incercati sa il ajutati pe CoJo cu problema din postul anterior daca stiti cum.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Shyne

Quote from: CoJo on 02 August 2007, 23:27
Cum schimb fontul in vista sa arate exact ca cel din xp ?
Multam

asta sper sa-ti fie de folos.
"Audacia et devotio"-Motto pompieri militari ( ai mei :) )

"Semper Fidelis" Motto USMC

alecs1

Tipul ăla e idiot sau n-am înțeles eu cum merge flickr sau ce sit o fi ăla cu screenshoturi? Adică tot ce am găsit acolo erau niște nenorocite de jpg-uri, cum să-ți să pui o poză cu fonturi în format lossy?
În fine, ideea e că am acum un monitor care suportă peste 1024*768 și bineînțeles au început să arate bine și alte fonturi decât Tahoma.
Fișierul pe unde îl găsesc la download (sau măcar cum se cheamă :) )? Că poza de pe Wikipedia arată încurajator.

CoJo

Quote from: Shyne on 04 August 2007, 20:31
Quote from: CoJo on 02 August 2007, 23:27
Cum schimb fontul in vista sa arate exact ca cel din xp ?
Multam

asta sper sa-ti fie de folos.
Trebuia sa le facã 140x120 ca sa observ mai bine...oricum pe sistemul meu nu se vede nici o diferenta.:(


Foxter

Una din chestile ce ma enerveaza la sistemele de operare Microsoft e lipsa de eficienta a lor. Practic consumul de resurse al lor creste mult prea mult intre versiuni. Pot sa corecteze suportul deficitar de drivere si sa optimizeze aplicatile pt el dar e suficient sa il pui pe un hardware ceva mai vechi si isi arata aceasta fata urata. Multi vor zice ca asta nu conteaza deoarece hardwareul este oricum mai ieftin ca inainte dar as zice ca daca ai o resursa din belsug nu insemna ca trebuie sa o consumi nebuneste. Si daca se pune intrebarea atunci la ce folosesti resursele libere daca sistemul de operare nu le foloseste, se gasesc destule aplicatii profesionale sau jocuri ce necesita resursele unui calculator modern

Un alt argument foarte intalnit este acela ca nu are sens sa pui un sistem de 8 ani pe un sistem ce poate rula acceptabil Vista. As zica ca daca ai un sistem ce te multumeste nu ai nevoie de altul. Sunt retro ? Poate, dar imi place eficienta si nu schimbarea de dragul schimbarii.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

IceCub

Si pe mine ma scoate din minti de multe ori Vista. Cu un Core2Duo E4300@2.4GHz, 1GB RAM + 1GB ready boost, RAID Stripped, reuseste sa faca in asa fel incat sa-mi vina sa arunc calculatorul pe geam. :nervos:
Am dezactivat cam tot ce se putea dezactiva, mai putin aero si totusi, cate o data da impresia ca se taraste ca si cum ar fi instalat pe un PII. Placa video este un GeForce 7300GT Extreme @128MB (de la Leadtek) iar Aero are momente cand nu se multumeste cu atat.

Foxter

Dezactiveaza si Aero punand pe optimizare pt performanta. Ai cumva ceva antivirus mancacios gen Norton ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

alecs1

Pot să fiu puţin troll şi vă vorbesc despre alternativele la Windows?

Oops, nu mai e nevoie, deja am fost  ;;).

Foxter

Stim de alternative la Windows. Linux is good stuff.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

IceCub

Quote from: Foxter on 22 October 2007, 23:02
Dezactiveaza si Aero punand pe optimizare pt performanta. Ai cumva ceva antivirus mancacios gen Norton ?

Pai Aero face jumatate din ceea ce inseamna Vista. Ca antivirus folosesc Avast Free Edition.

Sharky

nu stiu daca face chiar jumate... dar fara aero zici ca e un xp cu skin de vista. de consumat consuma destul de mult ce e drept... vreo 500-600 mb ram constant. Eu pe laptop am Turion64X2, 2 gb ram(667 mhz), placa video Ati Radon Xpress 1270(integrata pana la 256 mb shared) si nu pot sa zic ca ma plang. Sunt multumit de felul in care se comporta. Recent am citit despre kernel-ul la viitorul Windows 7 despre care MS se lauda ca ocupa doar 25 mb si are nevoie doar de 40 mb de ram sa functioneze, se numea MiniWin parca... Ca suita de securitate folosesc Zone Alarm Security Suite 7.1
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Foxter

Vista consuma pe laptopul tatalui meu cam 700MB. Consumul este datorat si aplicatilor proprietare Toshiba.

Ca antivirus are Antivir Personal Edition Classic + Windows Defender + Vista firewall. Laptopul este acesta.
Fata de configuratia initiala are memoria upgradata la 4GB(3,4 vizibili in win). Dupa ce am scos Aero + Norton Internet Security (gunoi preinstalat)  s-a redus simtitor perioada dintre logare si momentul cand chiar poti sa faci ceva in Windows.

Ma gandesc sa dezactivez total Page File-ul ca doar are tatal meu maximul de memorie instalabil in laptop.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

IceCub

Quote from: IceCub on 22 October 2007, 20:12
Si pe mine ma scoate din minti de multe ori Vista.
...
Placa video este un GeForce 7300GT Extreme @128MB (de la Leadtek) iar Aero are momente cand nu se multumeste cu atat.

Problema asta am rezolvat-o. Din nu stiu ce motiv, placa video functiona in modul PCI-E x1 in loc de x16, iar eu nefiind mare gamer, nu am remarcat asta. :confused: Si mai ciudat este faptul ca problema s-a rezolvat prin marirea frecventei PCI-E la 105MHz.


Foxter

Eu as verifica latentele la memorie. Cautand acum cateva zile date despre frecventa standard a PCI-Ex am dat peste cineva care avea probleme ce le-a rezolvat prin ridicarea frecventei magistralei PCI-Ex. A fost sfatuit sa verifice latentele memoriei.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Microsoft in slip-up over Vista service pack
QuoteFor a brief time Friday, it looked as if developers were going to be able to get their hands on a test version of the first Vista service pack, which is due for final release next year.

Enthusiast site Neowin noticed a posting on Microsoft's MSDN developer site that promised developers could "Get the latest preview of Windows Vista SP1 on MSDN Subscriber Downloads." The site also said, "This new release of SP1 addresses reliability and performance issues, and provides support for new hardware and several emerging standards," according to Neowin.
Sursa
These are the days of our lives.

R3NZoR

Nu-mi place deloc Vista,l-am instalat in repetate randuri,si beta si versiunea Ultimate pe 32 respectiv 64 biti.
Dupa fiecare reinstall,dupa o saptamana ruleaza foarte greu,deci se ingreuneaza foarte usor,mi se pare mai greu sa schimbi setarile TCP/IP decat in Xp,mult mai multe clickuri si tampenii.O chestie utila ar fi Mixer-ul care iti permite sa setezi volumul fiecarei aplicatii pe care o ai deschisa.In rest nu as renunta la vechiul Xp,doar pentru o tema mai buna.
Hop,am sărit groapa.

Federals

Nu e doar "o tema mai buna". Are o securitate sporita fata de XP, pe care oricum deja mi-e sila sa il reinstalez din simplul fapt ca o sa stau numai la Windows Update mai mult de o ora. Si daca nu ai sistem, degeaba iti instalezi Ultimate... vezi de exemplu cat de repede se misca Home Premium fata de Ultimate. Daca ii mai faci si o mica optimizare, e totul OK. Am observat "moda", toata lumea ia Ultimate de pe torrente si da totul la maxim, dupa aia vine si zice "Vista sux" pt ca ii merge greu. Normal ca ii merge greu, daca si-l face bloated singur.

Foxter

Sa vedem daca dupa instalarea SP1 la Vista ii va creste viteza. Am citit pe internet ca un XP cu SP3 lasa in urma Vista la viteza. Dupa ce o aparea versiunea finala ar fi interesant de vazut daca e adevarat (ma rog, eu am trecut in totalitate la Linux asa ca nu o sa pot face comparatia).:D


Federals am o intrebare: Pastrezi UAC-ul activ ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.