Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 186
Total: 186

Windows 7 Thread

Started by Foxter, 26 October 2009, 18:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Cum naiba spun ei la incaputul articolului ca nu e mai rapid decat XP, dar Win7 a iesit primul in aproape toate testele lor? :pfff:
De fapt pana si Vista a obtinut rezultate mai bune...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Cre' că vroiau să spună că XP-ul se descurcă la fel de bine şi pe sisteme mai slabe, nu numai pe avioane ultimul răcnet.
The soul of computer technology

LNT

Cred că articolele alea sunt inutile ca să-ţi faci o părere finală. Cea mai bună evaluare o face fiecare pe sistemul său, impresiile unora pot părea total deplasate altora. Din cauza asta nici nu mai citesc review-ul ci doar câteva impresii de la utilizatori după care încerc şi eu...îmi place sau nu e doar o părere personală şi poate fi total subiectivă pentru altcineva.
Din ce am văzut W7 se mişcă foarte bine, mai ales că era varianta beta. Deci varianta finală nu poate să fie decât cel puţin la fel de bună.
These are the days of our lives.

Foxter

Eu astept Service Pack 2 ca imi dau cu parerea despre el. Until then, Windows XP la job si Debian/Xubuntu acasa.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Nu e cazul, Windows 7 e doar un facelift la Vista, deci practic e Vista SP3 sau mai degraba un SP4 :D

Btw, ironia face ca Win7 sa fie de fapt Windows 6.1 (vista a fost 6.0 iar XP 5.1 - baietii urmeaza modelul tick-tock), abia urmatorul Windows va avea versiunea 7.0
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Cre' c-am ratat momentu' să testez Win7: am luat RC-ul de la Microsoft, dar am impresia că trebuia instalat în decurs de o lună de la download, la un moment dat mi-au şi trimis un mail cum că poate totuşi îl instalez dacă tot l-am downloadat :)
The soul of computer technology

Chipicao

Aveam impresia ca am postat acum 4 zile... well, here goes

Din cate stiu eu expira in iulie 2010. Exista si o mica schema prin care instalezi ultimul build, modifici ceva fisiere si poti folosi key-ul de RC. Tot expira, dar macar ai varianta finala.
Da-mi PM daca ai nevoie de key pentru RC
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

De ce naiba animatia la fereastra Excel e de la stanga-sus la dreapta-jos si invers, iar la celelalte (notepad, explorer, si chiar Word) e de jos in sus? :blink:
Ma refer la Minimize - Restore
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Nu intelg... la mine fac toate la fel. Minimizarea excel 2003 in bara task manager?
Unsigned integer

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

De un proggie BUN de partitionare din Win7 stie cineva?

Chipicao

Windows 7 God mode  :fum:

Creati un director nou pe care il denumiti GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Have phun!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

These are the days of our lives.

SoNic

De unde le gasesti?  =D>
Unsigned integer

Chipicao

Era un articol pe Cnet. Cica ar merge si in Vista, dar numai x86, varianta pe 64 biti s-ar putea sa faca figuri. Win7 x64 merge insa perfect.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Da, dar nu e o declaratie oficiala, si imi e greu sa vad de ce ar putea fi nesigura.
Din cate imi dau seama, nu e nici macar un "hack", e un fel de Control Panel cu toate optiunile de configurare intr-un singur loc. Un Control Panel dezorganizat daca vreti.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Cred ca acest comentariu explica:

I think he meant "not rely on" as the CLSID might change in a future update, therefore breaking the folder.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

laleika

Stie cineva cum pot sa-mi instalez outlook expres in windows 7?Am  nevoie la munca si nu ma lasa sa descarc de nicaieri.
Thx!
Silence! I kill you!!!
:))))))

Chipicao

Win 7 nu mai foloseste Outlook Express dar are in schimb Windows Live Mail. Are cam aceeasi functionalitate din cate tin minte.
http://explore.live.com/windows-live-mail
Alegi acolo limba si descarci un web-setup pentru intreaga suita Windows Live, din care alegi doar ce te intereseaza.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laleika

Si pot sa-mi verific posta din outlook?
Silence! I kill you!!!
:))))))

Chipicao

Adica daca poti sa muti vechile mesaje din Outlook in Live Mail? Teoretic se poate.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Windows Live Mail e o porcarie. Am incercat sa-l folosesc odata cu trecerea la Windows 7 dar am renuntat rapid la el.

Chipicao

Mie mi se pare OK, nu vad dezavantaje fata de Outlook Express. E drept ca Outlook (simplu) din suita Office are mult mai multe functii... dar nu am nevoie de ele.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laleika

Mi-am instalat totusi Windows Live...insa pe mine ma interesa sa pot folosi mailul si acasa si la munca(unde folosim outlook).
Merci,oricum!
Silence! I kill you!!!
:))))))

Chipicao

Da, asta nu conteza. Dar ca sa ai si la munca mailurile pe care le primesti acasa trebuie sa configurezi asa Live Mail (asta e acasa, nu?)


Altfel mailurile pe care le primesti pe Live Mail raman doar acasa.
μή μου τούς κύκλους τάραττε