Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 425
Total: 425

Utilitare pentru recuperarea datelor

Started by peizan, 08 November 2006, 08:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peizan

Pentru ca am avut de curand o pb destul de mare m-am hotarat sa deschid acest topic. (Nu intentionez sa fac concurenta celor care ofera servicii in domeniu contra cost  ;;) )

Cum spuneam, in urma unui Merge Partitions nereusit o mare parte din data au fost pierdute. Aici intra in scena Stellar Phoenix FAT & NTFS. Mi-a placut ergonomia si modul intuitiv de lucru, precum si eficienta cu care si-a facut treaba.

Lista ramane deschisa.....

IceCub


aciu


~Empathy~

Cel mai bun utilitare pentru recuperarea de date sunt dd si grep. De exemplu daca vreau sa gasesc o partitie Reiserfs de mult uitata fac asa:

dd if=/dev/rwd0 bs=16065 | hexdump -C | grep 'ReIsEr2Fs'
We dance, and the music dies...

RobbFlynn

FMI(for my information), cu ce ai incercat merge-ul ? sunt doar curios

peizan


YESMAN

Quote from: aciu on 08 November 2006, 11:54
GetDataBack m-a ajutat la nevoie.

Si pe mine la fel. Am mai incercat si altele mai putin cunoscute dar fara succes.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

sneferu

Dar niste programe free nu ati incercat?
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

Tracid

Vad ca din noiembrie anul trecut nu s-a mai postat pe-aici, pt. cei care au probleme: Paragon Hard Disk Manager e alegerea perfecta in cazul operatiilor de partitionare/merge/resize esuate. L-am folosit de cateva ori, reface partitii intregi de pe disk cu tot cu datele de pe ele, chiar daca au fost  sterse sau formatate sau pur si simplu "incurcate". Atentie, exista si Paragon Partition Manager care nu are aceste optiuni! Plus ca are si un modul de back-up avansat cu o compresie foarte buna (poate chiar mai buna ca Acronis-ul) si arhivele se pot pune direct pe un CD/DVD cu fisierele de boot generate tot de program. E si foarte usor de folosit, pt. cei neexperimentati sunt wizard-uri pt. fiecare operatie. Toata stima pt. cei de la Paragon  =D>
Iar pt. file-uri recomand GetDataBack (merge perfect si pt. NTFS si pt. FAT)

LNT

Un program pentru recuperat date de pe partiţii EXT3 nenorocite? Mă interesează un program ce-l pot folosi din Windows.
These are the days of our lives.

IceCub

Quote from: lapcat on 22 November 2008, 06:36
Un program pentru recuperat date de pe partiţii EXT3 nenorocite? Mă interesează un program ce-l pot folosi din Windows.

Ai incercat sa accesezi acele partitii cu un live cd de linux?

tcalexander

Cum adică nenorocite? Ce au păţit?
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Partiţia cu pricina apărea ca spaţiu nealocat.  :slap:

Am încercat  Linux Partition Recovery dar nu ştie, după vreo 16 ore de lucru n-am reuşit să fac nimic cu el. Am mai încercat Easeus Data Recovery Wizard Professional dar nici cu el nu prea am rezolvat nimic. Adică după o noapte şi ceva de căutări mi-a găsit câte ceva dar fişiere corupte. Am renunţat. Am formatat hdd-ul cu pricina. Tre' să-mi iau hdd pentru back-up urgent.  :sal:
These are the days of our lives.