Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 373
Total: 373

Ofer servicii de recuperare de date

Started by ~Empathy~, 06 November 2006, 18:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

~Empathy~

Vi s-a stricat hdd-ul? Partitia cu pr0n brusc a fost stearsa? Ati pierdut lucrarea de diploma?

Nu disperati! Nu este nevoie sa aplelati la serviciile foarte scumpe a unei firme specializate. Tarifele mele sunt mult mai mici.

Nu conteaza file systemul folosit sau defectul hardware -- nici macar mediul de stocare. Suport orice, de la NTFS, la Solaris UFS si de la hdd-uri la benzi magnetice.

Preturile sunt:
MBR distrus:
250$ / partitie
666$ - > 3 partitii / hdd complet
---
100$ / 50MB
File system corupt
500$ -- daca fs-ul se poate reface
250$ / 10MB -- daca fs-ul nu se mai poate reface
750$ / 1MB -- daca fs-ul a fost suprascris cu date arbitrare
Defecte Hardware
1000$ / 1MB -- (daca aveti de recuperat cantitati mari de date pretul se negociaza)
15,000$ / 100kB -- daca HDD-ul a fost deschis, zgariat cu unghia, ars, aruncat de pe blocuri etc
CD-uri
500$ / cd

Toate preturile sunt negociabile, de asemenea nu am luat in calcul multe alte scenarii posibile, caz in care pretul se negociaza. NU recuperez in nici un caz manele sau alte materiale ilegale.

Ma puteti contacta pe MP.
We dance, and the music dies...

CQ

Ăsta e pus în bătaie de joc. (?)
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

adi_bmf

15.000$/100kB????? In cazul asta imi cumpar diploma, masina, casa, fac turul Europei si tot imi mai raman bani. Cand am citit ca tarifele sunt mult mai mici, ma gandeam ca sunt MAI MICI.... Dar daca stam si analizam situatia un pic, pentru lucrul cu un hdd deschis, trebuie un mediu lipsit de praf si de tot felul de alte impuritati!

Daca pateste ceva un document de 1 mega, ma aduci la sapa de lemn!

PS: leasing, rate, discount pentru studenti, rinichi in schimb... exista??
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

~Empathy~

Sunt foarte serios. Daca firma ZQT vine la mine sa-i recuperez o baza de date super importanta de 2MB, costa mult. Dar daca tu vrei sa-ti recuperez lucrarea de diploma si e o treaba de 5 minute, o fac pe o lada de bere ;).
We dance, and the music dies...

IceCub

Weekendul trecut am recuperat datele de pe un HDD intreg de 20GB pentru 50RON...  :unsure:

~Empathy~

Da dar pun pariu ca aia nu suporta nimic altceva decat NTFS si Fat. In principal eu ma ocup cu integritatea datelor considerate irecuperabile. Chestii pentru care trebuie (si merita) sa-mi scriu singur softul, neexistand deja ce-mi trebuie.
We dance, and the music dies...

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

bonzo_catalin

Quote from: ~Empathy~ on 06 November 2006, 18:28
Sunt foarte serios. Daca firma ZQT vine la mine sa-i recuperez o baza de date super importanta de 2MB, costa mult. Dar daca tu vrei sa-ti recuperez lucrarea de diploma si e o treaba de 5 minute, o fac pe o lada de bere ;).


Da' halate nu ai ?  :)

NightWish

Am un CD-R de 800MB are pe el 10 filmulete de 1-2 min. si restul poze.Are cel putin 1 virus (+altele).Practic nu poate fi citit decat cu riscul infectiei.Poti sa faci dupa el unul curat si cat ar costa?
XXX

~Empathy~

Se poate citi prin mijloace obisnuite? Daca da, mi-e jena sa cer bani pe asa ceva. Trimiti cd-ul si trimit inapoi unul nou. Eventual imi dai o bere daca ne intalnim vreodata. Imi faci reclama la altii daca au vreodata probleme :P.

We dance, and the music dies...

Josephine

Cu tot respectul fata de munca fiecaruia, dar preturile sunt total nerealiste. La cel mai scump serviciu care-l stiu in .de, ontrack, costa cca 10k eur sa-ti recuperezi tot hardul scsi de 73gb. Altii sunt cu mai mult bun simt si incep la 400eur si se cam termina la 5k daca ai hard cu care ai jucat fotbal; daca e doar electronica, costa cam 500eur si nu lucreaza decit in camere cu atmosfera controlata. fs corupt si mbr dus intra la categoria Peanuts.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Yup, asta ziceam si eu  :D Ma ofer sa rezolv aceleasi probleme pentru o zecime din scorurile lui  :fum: Eh, cum va place competitia  :rotfl:?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

JurasikMan

 :yahoo:
..si aveam impresia ca eu percep tarife mari . 10 - 15 % pe luna reprezinta  un mizilic fata de pretentiile voastre .  :crazy:

kquizak

si cum recuperezi tu datele de pe un hdd defect...mergi in spatiu(acolo e vid..),iei platanele,le montezi  in unul bun si gata(sau il videzi pe pamant cu aparatul braun de vidat...?)
Acuma serios, parca si ultrapro ofera sevicii d-astea la preturi mai omenesti....
multam pt raspuns(you know).
tovarasi am aflat ca cu un liveCD poti recupera date din mai multe tipuri de FS cu ajutorul comenzilor dd si grep...cred ca un soft specializat nu isi are rostul avand in vedere ca linux e free(apropos se mai trimite k/ubuntu gratuit,nu mai stiu linkul de unde il comandam)
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

~Empathy~

Quote from: JosephineCu tot respectul fata de munca fiecaruia, dar preturile sunt total nerealiste. La cel mai scump serviciu care-l stiu in .de, ontrack, costa cca 10k eur sa-ti recuperezi tot hardul scsi de 73gb. Altii sunt cu mai mult bun simt si incep la 400eur si se cam termina la 5k daca ai hard cu care ai jucat fotbal; daca e doar electronica, costa cam 500eur si nu lucreaza decit in camere cu atmosfera controlata. fs corupt si mbr dus intra la categoria Peanuts.

Ca urmare a feedbackului primit de la useri cu valoare am decis sa reduc preturile. Noua oferta (mai diversa) soseste mai pe seara.

Quote from: OzzyYup, asta ziceam si eu   Ma ofer sa rezolv aceleasi probleme pentru o zecime din scorurile lui   Eh, cum va place competitia  ?

Repet din nou -- eu recuperez date indiferent de file system. Adica recuperez date de pe mainframeuri cu HP-UX, date din pooluri ZFS sau date de pe partitii Xenix in caz de nevoie. Ma indoiesc ca poti face asa ceva.

Quote from: kquizaksi cum recuperezi tu datele de pe un hdd defect...mergi in spatiu(acolo e vid..),iei platanele,le montezi  in unul bun si gata(sau il videzi pe pamant cu aparatul braun de vidat...?)
In HDD-uri nu e vid. Nici nu ar putea fi. Este necesar un interval al presiunii aerului ca sa se creeze o presiune dinamica ce tine capetele de citire in suspensie.

Quote from: kquizaktovarasi am aflat ca cu un liveCD poti recupera date din mai multe tipuri de FS cu ajutorul comenzilor dd si grep...cred ca un soft specializat nu isi are rostul avand in vedere ca linux e free(apropos se mai trimite k/ubuntu gratuit,nu mai stiu linkul de unde il comandam)

De fapt mi-ai trimis un PM in care m-ai intrebat ce inseamna comenzile urmatoare (postate pe un alt thread):

dd if=/dev/rwd0 bs=16065 | hexdump -C | grep 'ReIsEr2Fs'

M-ai intrebat daca pot fi folosite pentru recuperare FAT si NTFS, eventual de pe un Live CD si ti-am spus ca da. Acuma te invit eu sa incerci sa recuperezi ce date vrei tu folosind comenzile de mai sus, care nu intelegi cum lucreaza si ce fac de fapt fara sa ai nici un pic de cunostinte despre fs-uri. Chestia cu softul specializat e vax albina. Habar nu ai cum functioneaza si ce face softul specializat. dd si grep nu fac ce face softul specializat, ci doar ma ajuta pe mine sa fac ce face softul specializat folosindu-mi IQ-ul, pentru ca nu exista soft specializat pentru partitii QNX.

Adica omul incearca sa te ajute pe gratis (am crezut ca ai o problema si te-am invitat sa postezi despre ce e vorba) si tu te folosesti de el inventand "vorbe din popor". Poti sa te consideri ignorat.
We dance, and the music dies...

ozzy

"Repet din nou -- eu recuperez date indiferent de file system. Adica recuperez date de pe mainframeuri cu HP-UX, date din pooluri ZFS sau date de pe partitii Xenix in caz de nevoie. Ma indoiesc ca poti face asa ceva."

Vezi sa nu ramai asa  :D. Astept sa apara o problema considerata "rezolvabila" pe care nu o pot rezolva  ;;) :unsure:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kquizak

 :pfff:
http://linux.about.com/od/commands/l/blcmdl1_dd.htm
http://linux.about.com/od/commands/l/blcmdl1_grep.htm
nu iti contesta nimeni valoarea...dar asta nu inseamna ca esti singurul destept intr-o tara de prosti.
comanda ta e f ingenioasa...dar crede-ma mai sunt oameni pe lume care stiu sa se foloseasca de dd si grep.
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

~Empathy~

Oferta reloaded

MBR rebuild
25EUR

FS Corupt
30EUR -- recoverable
100EUR -- unrecoverable

Recuperarea de date sterse
25EUR -- coherent fs
500EUR -- no fs

HDD Password Reset
175EUR

Data Obliteration
20EUR -- file/directory obliteration
75EUR / 73GB -- complete data obliteration

Hardware fault
Foate discutabil in functie de problema hardware, de la 500EUR pentru defecte mici pana la 15,000EUR daca HDD-ul a fost indoit, desfacut, mutilat etc.

CD-uri / DVD-uri
Depinde de situatie: 50EUR -- 750EUR

RAID / Dynamic Disk
750EUR pe matrice / Disk

LVM/EVMS/GVinum/ZFS etc
666EUR -- 2.5kEUR

Toate preturile sunt negociabile.
We dance, and the music dies...

mmmmm

Intrebare:
Exista vreun client?
Si daca raspunsul este afirmativ, poate binevoieste sa posteze detalii si evident daca a fost multumit de prestatie.
Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.