Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 591
Total: 591

Despre muzică

Started by adilehanceanu, 03 November 2006, 21:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

adilehanceanu

Nu, nu este un nou topic despre muzica preferată :), aici aş vrea să discutăm despre alte stiluri de muzică pe care le mai ascultaţi, în afară de ăla primar (în cazul meu,  :rock:). Aşadar, mai ascult, printre altele:
- muzică electronică, în special Klaus Schulze; pentru cine e interesat, recomand în mod deosebit Timewind, ascultat noaptea, la munte, lîngă un foc de tabără :)
- muzică medievală: Corvus Corax şi In Extremo (Die Verrückten sind in der Stadt fiind pur, celelalte au doar influenţe/teme)
- vechituri de genul Boney M., ABBA, Luv' (din păcate, cam imposibil de găsit altceva decît vreo 3-4 mari succese :((), Goombay Dance Band...
The soul of computer technology

sneferu

In afara de IRIS, IRIS si IRIS mai ascult:
-vechituri: Abba, BoneyM,etc
-muzica clasica-in special cand lucrez ma ajuta sa ma concentrez.
La plictiseala mai ascult James Horner, Ovidiu Lipan Tandarica, etc.
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

adilehanceanu

Oare o fi vreo regulă, cine ascultă rock să-l combine şi cu pop-ul anilor '70-'80?  :)
The soul of computer technology

akenathon

Quote from: adilehanceanu on 04 November 2006, 18:39
Oare o fi vreo regulă, cine ascultă rock să-l combine şi cu pop-ul anilor '70-'80?  :)
eu nu sunt rocker, da' pot sa spun: pop-ul anilor '70-'80 rules!!!  :fum:

adilehanceanu

Asta pentru că se foloseau instrumente adevărate nu sample-uri pe calculator sau de ce :)?
The soul of computer technology

akenathon

nu stiu, s-ar putea sa ai dreptate... pur si simplu o aud si imi place; n-am disecat...
muzica buna de-atunci se asculta de 30 de ani si o sa se mai asculte inca p-atat; cate procente din muzica de azi o sa se mai asculte peste 10 ani?...  :unsure:

sneferu

Quote from: adilehanceanu on 04 November 2006, 22:21
Asta pentru că se foloseau instrumente adevărate nu sample-uri pe calculator sau de ce :)?
Roackeri stiu sa aprecieze muzica adevarata, nu ca m........
"Sa nu crezi ce-ti spun acum
Vorbele-mi sunt vant nebun
Sa nu crezi ce-ti spun acum
Chiar de eu iti spun..."

adilehanceanu

Quote from: akenathon on 04 November 2006, 23:38
cate procente din muzica de azi o sa se mai asculte peste 10 ani?...  :unsure:
Cîtă muzică de acum doi ani se mai ascultă acum?  ;)
The soul of computer technology

bonzo_catalin

Dub , raggae dub , acid-jazz , trip hop , bineinteles in afara de <greutati> gen Jethro Tull , Led Zeppelin , Pink Floyd etc  :pray:

Joker92

Quote from: adilehanceanu on 04 November 2006, 18:39
Oare o fi vreo regulă, cine ascultă rock să-l combine şi cu pop-ul anilor '70-'80?  :)

Hmm....de unde sa stiu,dar...esti invitataul meu sa incerci:) :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock:

adilehanceanu

Păi asta şi ziceam, atît eu cît şi sneferu le combinăm ;)
The soul of computer technology

axismundi

Păi eu nu le combin deloc. Adică pur şi simplu nu ascult muzica pop a anilor 70-80, nu pentru că nu-mi place (în general pot aprecia valoarea unei melodii indiferent dacă e pe gustul meu sau nu), ci pur şi simplu pentru că nu e pe gustul meu. Eu ascult de la Metallica la Samael, Tristania etc. Şi ca să fac o recomandare celor cărora le plac muzici ca Metallica sau Judas Priest, ascultaţi Savatage. ;)

ozzy

Eu ascult Arch Enemy, pentru ca ...
pentru ca solista-i.. Buna rau  :fk: ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan


Velkan

Aş zice reggae, dar e prea general, aşa că zic Bob Marley, Patrice şi Matisyahu (cred că e un fel de reggae...el ştie ce cântă). Şi ceva pop, mai exact Robbie Williams (Angels, Feel, Come Undone, d-astea). Ceva hip-hop românesc underground (CTC, VeritaSaga, Pirats Klan) şi ceva hip-hop de-afară (Kanye West, Fort Minor).*

*) the fundamentals: Led Zeppelin, Metallica, Pearl Jam
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

BiThian

In afara de trance, mai ascult si muzica veche de prin '80, '90 (in genul celei difuzate de Europa FM - am ajuns pur si simplu dependent de Queen - Innuendo) si...Liviu Vasilica - Hai, hai cu tresioara. :)
"A man who would not die for something is not fit to live." - Martin Luther King

laleika

DJ Tiesto nu asculta nimeni? :D
Silence! I kill you!!!
:))))))

Chipicao

Ba daa! :D
Cel mai mult imi place In My Memory. Da, pentru ca e cu Nicola Hitchcock (Mandalay).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laleika

Eu sper sa am ocazia sa-l vad in concert live!!!
Silence! I kill you!!!
:))))))

alecs1

M-am potrivit ca nuca-n perete? Probabil că da.
Aveam chef să ascult sfinx experience că-mi aduc aminte 2 cântece simpatice, dar nu găsesc pe emule nici pe hubul la care reuşesc să mă conectez bine. Private me :).

LNT

Am inceput sa ascult discografia trupei Queen...pe buna dreptate e cea mai buna formatie a tuturor timpurilor.





Dupa sarbatori, mai exact pe 2 sau pe 3 ianuarie am vazut la tv un concert Queen. M-a uimit faptul ca nu sesizam diferenta intre interpretarea live si cea inregistrata.

It's a kind of magic...
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Păi normal că n-o simţi, şi-n studio şi în concert se folosesc aceleaşi scule ;)
The soul of computer technology

LNT

Aceleasi scule le folosesc toti si totusi pana si un surd vede diferente. Ma refer ca nu mi-a placut melodia dintr-un videoclip filmat la un concert, desi cea inregistrata era ok.
These are the days of our lives.

Foxter

Eu ascult in general muzica anilor 70-80. Mai ascult si rock linistit (balade). Din chestile mai moderne ascult  pop.  Nu sun fan House, Hip-Hop, Trance si muzica electronica. In general prefer muzica lenta. Daca toti ar fi ca mine cluburile de House ar avea o mare problema.  :D

Cativa favoriti: Celine Dion, Faith Hill, Modern Talking, ABBA.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

adilehanceanu

QuoteDupa sarbatori, mai exact pe 2 sau pe 3 ianuarie am vazut la tv un concert Queen. M-a uimit faptul ca nu sesizam diferenta intre interpretarea live si cea inregistrata.
QuoteMa refer ca nu mi-a placut melodia dintr-un videoclip filmat la un concert, desi cea inregistrata era ok.
Numa' eu sînt greu de cap sau mai sînt şi alţii în ceaţă?  :confused:
The soul of computer technology

Chipicao

Quote from: lapcat on 16 January 2008, 09:44
Aceleasi scule le folosesc toti si totusi pana si un surd vede diferente. Ma refer ca nu mi-a placut melodia dintr-un videoclip filmat la un concert, desi cea inregistrata era ok.

Cred ca se refera la ceilalti (afar' de Queen) la care se vede diferenta.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

 :slap:, probabil...
Depinde cît de bun a fost sunetistu' cînd s-au înregistrat chestiile live plus diferenţa de timp între înregistarea de studio şi aia live, normal că o piesă de acu' 10 cîntată pe scule schimbate nu mai e identică.
The soul of computer technology

LNT

Un exemplu, desi nu e tocmai potrivit: cum se aude live o piesa Queen fata de Parazitii...
These are the days of our lives.

alecs1

Am înţeles ce zice lapcat. Queen live sună aproape ca Queen în studio. Mai există oameni care să sune foarte bine live (îi scriu dacă-mi vin în minte).
Îmi aduc aminte de un concert Direcţia 5 live (dar pe care l-am văzut înregistrat) în care majoritatea cântecelor îmi părea că sună mai bine ca alea de pe album.
De exemplu 2 trupe care sunt chiar printre favoritele mele, dar nu sună nici pe departe live ca pe înregistrare: Linkin Park şi System of a Down.

Exemplul cu Paraziţii nu e chiar bun, e nici nu fac eforturi prea mari să iasă cântecul ca pe bandă.

Velkan

Oameni care sună live la fel ca în studio sunt Pink Floyd. As in, exact la fel.

Pentru cei mai mulţi, Queen e o formaţie de greatest hits; cred că majoritatea n-a auzit vreodată cel mai bun album al lor, Queen II (cu excepţia Seven Seas of Rhye, ăf cors), deşi The March of the Black Queen nu e cu nimic mai prejos decât Bohemian Rhapsody.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)