Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 176
Total: 176

Problema sunet...

Started by adi_bmf, 18 December 2007, 18:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adi_bmf

Se da un sistem relativ nou: o placa de baza Asus (nu stiu ce model), placa de sunet integrata, SO: Win XP + SP2.

Problema se manifesta in felul urmator:
Dupa un anumit timp de rulare/ stat in standby, apare un mesaj de eroare dat de svchost si apoi pica sunetul, adica nu mai e vazut deloc de sistem (no audio device connected sau ceva de genu'). In winamp am sunet, dar in bsplayer e mort. Problema se remediaza cu un install de drivere de la placa de sunet. Nu cred ca problema ar fi de la codecuri (doar ffdshow instalat).
Daca nu dau OK la eroarea aia, sunetul exista in continuare (asta e varianta cand vreau sa vad un film si nu vreau sa dau restart pentru install-ul de drivere).

Revin mai tarziu cu mai multe detalii tehnice despre placa de baza si placa de sunet si despre versiunea de drivere folosite.

De la ce poate fi, asta asa, la prima vedere??

Multumesc anticipat!
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

LNT

La prima vedere e de la SO. Incearca alta versiune.  ;)
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Poate asta sau asta sau asta... În primu' link zice unu' de ceva progrămel care îţi arată procese ascunse şi thread-uri, poate te ajută.
The soul of computer technology

nicolin

Staful meu (cam tardiv, ce-i drept) este sa-ti instalezi Everest si/sau Unknown Device Identifier.
Vezi exact despre ce anume codec audio este vorba, mergi pe site-ul producatorului acelui codec si iei de acolu ultimul driver.
Daca problema persista, atunci poate este vorba de un conflict hard/soft.