Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 181
Total: 181

Probleme cu un laptop

Started by lucas21, 24 January 2008, 10:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

lucas21

Salut.
Am un Acer Aspire 3690 pe care tocmai am reinstalat sistemul, un Windows XP. El a venit cu Vista preinstalat şi doar cu cd-ul cu Vista, fără alte cd-uri cu drivere. Acum nu reuşesc să mai găsesc drivere pentru placa de reţea. Pe laptop scrie că are 802.11b/g wireless Lan şi deşi am instalat driverele de la acer pentru placa asta n-am rezolvat nimic.
O altă problemă ar fi că atunci când am vrut să instalez driverele am adăugat cu Add Hardware alt model de placă pe care nu pot să-l mai dezinstalez pentru că mă avertizează că e folosit la bootarea calculatorului.
Sper că m-am făcut înţeles.
Mulţumesc anticipat.

Chipicao

Pentru ce anume ai nevoie de drivere? Placa de rețea wireless (802.11b/g) sau cea normală? Și ce drivere ai încercat să instalezi?

Mai întâi ar trebui să scapi de driverul ăla instalat forțat. Ce erore îți dă, precis?
Încearcă mai întâi să dezactivezi din bios placa de rețea și apoi să dezinstalezi dirverul. Dacă nu, măcar dă-i disable.

Îți sugerez să folosești Everest pentru a identifica modelul plăcii.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

lucas21

Mulţumesc Chipicao, până la urmă am rezolvat. Până la urmă am folosit într-adevăr Everest (cu ocazia asta am mai aflat de un program util) şi am găsit driverele pentru placa de reţea. Era un Broadcom Nextreme şi am găsit driverele pe site-ul Acer Europe. Btw pe lângă Everest mai e şi PC Wizard 2008.
Cred că se poate închide.