Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 307
Total: 307

TV tunere pe cablu digital

Started by Foxter, 16 October 2007, 08:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

nicolin

Apropos, stie cineva de un Tuner TV hibrid, adicatelea sa 'stie' atat de Analog cat si de Digital, sa stie de CableTV (asta apropos de partea de conectica), eventual sa permita si captura de la o sursa externa (videorecrder, etc.) si sa fie extern?

SoNic

#2
Nu prea stiu de receivere HD care sa stie analog capture de la sursa externa. Pentru partea mea de lume am disponibil http://www.fusionhdtv.co.kr/eng/Products/HDTV5usb.aspx
Cica are:
Quote◎ True HD Time-shifting
◎ Works with MCE & 3rd Party Applications
◎ Digital Cable (Clear QAM)-Supports up to 256QAM
◎ USB2.0 BUS Powered Ports
◎ Supports Unencrypted Digital Cable
◎ Supports all Notebooks and Desktop PCs
◎ Watch Analog and Digital TV Programs on Your PC
◎ Record TV Programs to Hard Drive as DVD Format
◎ Scheduled Recording from Hibernation/Suspend mode
◎ Low CPU Consumption with DxVA SW Decoder
◎ High-resolution Still Image Capture
◎ EPG (Electronic Program Guide)
◎ Full Function IR Remote Control

Pentru partea voastra cred ca ar merge: http://www.fusionhdtv.co.kr/ENG/products/DVBTNanoPlus.aspx
Nu are analog din sursa externa, dar care cica are:
Quote◎ Small form-factor and fancy design
◎ Watch DVB-T Digital TV and analogue Programs on Your PC
◎ Picture in Picture (PIP) & Multi-view Function
◎ Scheduled recording from Hibernation/Stand-by
◎ Pause and replay live TV shows (Time-shifting function)
◎ High-resolution still image capture
◎ Compatible with Microsoft Media Center Edition
◎ Low CPU consumption with DxVA SW decoder
◎ EPG (Electronic Program Guide)
◎ Supports digital Teletext & Subtitle (excluding U.K.)
◎ Supports HD-to-DVD or XViD format conversion
◎ Supports logical channel number
Unsigned integer

nicolin

Eu il gasisem pe acesta.
Din urmatoarea poza sevede ca pe ambalaj apar ceva cabluri.

Nu stiu insa daca merge sa pun ca sursa cablul tv analog.

mishu56

Eu stau de obicei pe chip ... de acolo am aflat ca multa lume a migrat incoace. De aceea m-am gandit ca poate oamenii care mai "stie" ceva se gasesc mai usor pe aici.

Asa, acum ca am facut introducerea, sa va zic ce vreau: un tuner tv si as avea nevoie de cateva pareri.

1. Care ar fi cel mai bun la raportul calitate/pret?

2. M-ar interesa un tuner care sa aiba un senzor foarte bun pentru telecomanda, adica sa nu trebuiasca sa merg la un metru de senzor, sau doar pe o anumita directie sa functioneze telecomanda.

3. Ma intereseaza mai mult calitatea imaginii, nu ma prea intereseaza capabilitatile de captura, nu cred ca voi inregistra mult, poate chiar deloc.

4. As vrea sa stiu modalitatile de conectare si care mi-ati recomanda-o voi.

Cam atat, voi cauta si eu prin magazinele on-line dar as vrea in primul rand o parere de la voi.

nicolin

Pai modalitatea de conectare depinde in mare de tine:
- daca tunerul este dedicat unui singur desktop, atunci varianta pe PCI cred ca este cea mai buna
- daca iti doresti mobilitate, sau daca vei folosi tunerul pe mai mult de 1 calculator (nu ma refer la functionate pe 2 calculatoare simultan) atunci cred ca optiunea ar fi ceva pe USB

Intrebari ar mai fi:
- tunerul trebuie sa stie doar de analog, digital, sau de ambele
- doresti ca acesta sa aiba si tuner FM?
- doresti dsa faci si capturi cu el? In caz contrar poate ca o solutie TV Box ar fi (mai) indicata...

Cu cat ne poti da mai multe detalii cu atat va fi mai usor sa gasim o solutie.

mishu56

Il voi folosi doar pe un desktop.

Nu este obligatoriu sa aiba tuner TV. De obicei ascult radio prin internet.

Captura ... foarte rar. Cum am precizat si in postul initial.

Acum de partea de analog/digital. Ce inseamna analog si ce inseamna digital? Semnalul de input vine de la cablu tv prin RDS. Nu am nici cea mai mica idee daca este analog sau digital (lol ... inclin sa cred ca e analog).

Bun. Sa zicem ca am lamurit cateva aspecte. Inca ceva ce am aflat tot citind zilele astea. O mare parte din TV-Tunnere nu au drivere (sau nu functioneaza) pe Vista 64 de biti ceea ce ar fi iarasi o conditie esentiala. Mai exista inca o problema frecventa ... cu sunetul. La multe tunnere nu se aude sunetul pe Vista.

Daca mai aveti nevoie de detalii ... sunt aici  ;)

SoNic

Cumpara un tunner bazat pe chipsetul ATI Theater 550, 600 sau 650. Toate au drivere pentru Vista 64bit: http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=vista64/theater550-vista64
Unsigned integer

mishu56

Mersi pentru informatie. Am citit un pic despre chipsetul asta si e destul de ok ...

Am gasit undeva pe al 240 RON de la PowerColor. Cred ca il voi lua.

nicolin

Dupa lungi cautari am gasit si luat un AverTV Hybrid Volar HX.
Faina 'jucariuta'.
Daca o sa am timp, poate o sa fac si un mic review.

nicolin

Cateva impresii despre produs:
In pachet am primit jucarioara, o 'antena' ptr, radio (antena este practic un fir izolat, lung de aprox. 50 cm, dupa care se 'rupe' in 2 alte fire, acelea lungi cam de 20 cm), o antena pentru TV (asta chiar e interesanta - vine cu 2 tipuri de suport: unul de tip ventuza si altul ce permite sa pui antena pe ecranul laptopului, ca si o camera web externa), telecomanda (simpla, fara briz brizuri), un cablu ce se cupleaza la jucarioara si iti permite sa conectezi la el alte dispozitive media (TV, VCR, camcorder), un mic stick-er (gen cele care se pun pe laptop-uri cu 'Intel Inside') si, la piece de la rezistance, o chestie portocalie cu sigla AverMedia care seamana destul de mult cu banderolele purtate la maini de tenismeni si de tenismene. :D

Cu 'antena' FM nu m-am jucat decat 1 minut - prea lunga.

Asa ca am incercat antena TV.
Ca idee, antena este una simpluta: un 'stand' central la care sunt legate 2 antenute metalice, telescopice, fiecare cam de 10 cm lungime - am mentionat asta deoarece, cu siguranta, marimea acestei antene influenteaza in mod direct receptia semlanului.

Am prins TV analog din eter, DVB-T tot din eter si, evident radio FM.
In modul TV-ul analog din eter am prins putine posturi, si nici alea prea bine.
In modul radio FM am prins cam 20 de posturi.
In mod DVB-T am prins 6 canale care se vad LACRIMA (apropos, ProTV -nu e reclama :) - se pare ca este DVB-T HD!).
Apropos de acest ProTV DVB-T HD, pot sa zic ca au existat mici sacadari fata de celelalte posturi DVB-T – cu siguranta ca antenna mica are si ea o vina, nu stiu insa daca si conexiunea USB 2.0 o avea ceva de spus.

Modificand pozitia antenei duce la, evident, imbunatatirea sau inrautatirea 'prinderii' semnalului.

Apropos de modul de cautare, selectand din prima Romania ca tara duce la un mesaj de eroare in momentul in care incerci sa gasesti canale DVB-T, in sensul ca zicea omu' muncii ceva de genul ca nu exista liste cu frecvente pentru aceasta tara.
Problema s-a rezolbat selectand Singapore ca tara (este insa posibil sa existe pe site-ul lor un fisier ce rezolva problema inexistentei frecventelor mentionata mai sus).

Am incercat sap rind si posturi radio DVB-T, insa se pare ca nici un post radio autohton nu au si asemenea servicii.

O mica observatie ar fi, in sensul ca schimbarea sursei (Analog TV / Composite / S-Video / DVB-T TV), precum si a canalelor, se face cu o latenta de aprox. 2 secunde.
Personal NU ma deranjeaza acest aspect insa unii ar putea considera acest timp (inacceptabil de) mare.

Am incercat si traditionalul cablu TV – a prins posturi, nu toate pe care le am in grila.
Aici poate fi de vina si cablul: sursa CaTV este introdusa intr-un splitter (rusesc/moldovenesc) cu 3 iesiri, deci posibil ca jucarioara sa nu fie atat de receptive la semnal slab/de (mai) proasta calitate).

Inca nu am incercat functiile de captura cia vablul din dotare – cand o sa am ceva timp liber, in week-end poate, o sa incerc fac si ceva teste in acest sens.

Bottom line: I like it! :D
Si pretul cred ca este unul cat se poate de OK.

wirespot

De ce se insistă pe aspectul capturii? Ce se înţelege prin "captură"? Nici un tuner nu face captură, captura se face pe PC, eventual cu softul care a venit cu tunerul, dar ar trebui să se poată şi cu softuri generice. Un tuner poate cel mult să ajute făcînd encodare hardware şi oferind imaginea direct într-un format comprimat (MJPEG, MPEG2, chiar MPEG4 dacă e foarte şmecher). Dar atît, ca s-o înregistrezi şi păstrezi tot ai nevoie de PC şi un soft.

~Empathy~

Exista vreun tuner care sa nu aiba macar MPEG2 hardware?
We dance, and the music dies...

wirespot

Sigur că există. Al meu! :) ATI TV Wonder VE. Sunet mono, compresie hardware ştie doar MJPEG şi merge activată doar din driverul de Windows. Nu că m-aş plînge, îmi fac treaba cu el. Dar dacă te uiţi pe pagina de prezentare zici că mamă-mamă, ştie să facă şi ouă prăjite. Cică ştie şi să "Play audio and video CDs".  :crazy:

~Empathy~

Heh.

Recomandati-mi si mie un tuner tv analog pe USB. Radio nu ma intereseaza. Conditia e sa fie ieftin si sa se vada bine (paradoxal :crazy:). Daca merge in sisteme de operare altele decat de la Redmond e lux :).
We dance, and the music dies...

nIGhT-SoN

Quote from: ~Empathy~ on 16 May 2008, 20:26
Heh.

Recomandati-mi si mie un tuner tv analog pe USB. Radio nu ma intereseaza. Conditia e sa fie ieftin si sa se vada bine (paradoxal :crazy:). Daca merge in sisteme de operare altele decat de la Redmond e lux :).


Ceva asemanator vreau si eu dar pentru sunet sa nu mai trebuiasca sa trag cablu de la TV-Tunner la placa de sunet. Avand una externa ma deranjeaza prea multe cabluri pe-aici. Ca operator de cablu este RDS nu cred ca stie digital?!
Pretul sa fie pana in 2 mil.

Multumesc anticipat.
Gigabyte GA-P35-S3G
Intel Core 2 Quad Q6600
A-Data Vitesta Extreme Edition DDR2 2x1GB 800Mhz 4-4-4-12-2T
Gainward Bliss GeForce 8600GT Golden Sample GLH HDMI, 256MB
Seagate Barracuda 7200.11RPM, 32MB cache, 500GB SATA2
E-MU 0404 USB 2.0
Termaltake 420W 120mm Fan
GMC X-22-R
Acer X223w

Chipicao

Ca sa scapi de cablul ala audio ai nevoie de un TV Tuner cu iesire audio interna - acea mufa intalnita si la placile de sunet/pe placa de baza pentru CD IN sau AUX IN.

RDS are Digi TV ca serviciu de televiziune digitala, dar nu stiu daca poti folosi direct un Tuner fara receptorul lor
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nIGhT-SoN

Quote from: Chipicao on 12 September 2008, 20:10
Ca sa scapi de cablul ala audio ai nevoie de un TV Tuner cu iesire audio interna - acea mufa intalnita si la placile de sunet/pe placa de baza pentru CD IN sau AUX IN.
Legand la placa de sunet de pe placa de baza, sunetul nu este transmis la boxe prin cea onboard? Daca e asa e cam nasol, pentru ca ar insemna sa conectez boxele la cea onboard si sa pun altele pentru cea externa.  :unsure:
Gigabyte GA-P35-S3G
Intel Core 2 Quad Q6600
A-Data Vitesta Extreme Edition DDR2 2x1GB 800Mhz 4-4-4-12-2T
Gainward Bliss GeForce 8600GT Golden Sample GLH HDMI, 256MB
Seagate Barracuda 7200.11RPM, 32MB cache, 500GB SATA2
E-MU 0404 USB 2.0
Termaltake 420W 120mm Fan
GMC X-22-R
Acer X223w

SoNic

Nu neaparat. Poti seta din mixerul Windows ca intrarea (recording)  sa fie placa on-board dar iesirea (playback) sa fie pe cealalta placa de sunet.
Unsigned integer

nIGhT-SoN

Quote from: SoNic on 13 September 2008, 00:42
Nu neaparat. Poti seta din mixerul Windows ca intrarea (recording)  sa fie placa on-board dar iesirea (playback) sa fie pe cealalta placa de sunet.
Interesant! Asta nu stiam. Multumesc mult SoNic  =D>
Gigabyte GA-P35-S3G
Intel Core 2 Quad Q6600
A-Data Vitesta Extreme Edition DDR2 2x1GB 800Mhz 4-4-4-12-2T
Gainward Bliss GeForce 8600GT Golden Sample GLH HDMI, 256MB
Seagate Barracuda 7200.11RPM, 32MB cache, 500GB SATA2
E-MU 0404 USB 2.0
Termaltake 420W 120mm Fan
GMC X-22-R
Acer X223w