Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 386
Total: 386

PLACI DE SUNET - pci interfaces

Started by Diana.D, 24 November 2006, 19:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Diana.D

Incerc sa fac aici o lista pt cei care vor placi de sunet , asa ca va rog sa nu aberati pe topic si sa prezentati alte modele testate de voi cu pretul lor cu tot . Va multumesc . Diana .

Placi de sunet M-Audio :( placi de sunet semiprofesionale recomandate pt muzica in special , superioare la muzica fata de creative )

Revolution 5.1
High-Definition 5.1 Surround Sound Card
USD 99.95

Revolution 7.1
High-Definition 7.1 Surround Sound PCI Card
USD 119.95

Delta 66
Professional 6-In/6-Out Audio Card with Digital I/O
USD 239.95

M-audio pt Laptop - Sonica m-audio usb .

Link - www.m-audio.com

========================================

Creative ( placi bune pt muzica si jocuri in special , modelele de varf excelente pt sisteme multicanal si filme , au cristalizer care ajuta mult la mp3 , le recomand pt cei cu sisteme gen Logitech z5500 )

Sound Blaster® Audigy® SE - la 80 lei este cea mai ieftina placa de sunet care merita cumparata .

Sound Blaster® Audigy® 4 - pt pretul de aprox 2 mil este o placa de clasa medie , nu are chiar toate softurile x-fi .

Sound Blaster X-Fi XtremeMusic - pt pretul de 4.5 mil este o placa excelenta pt jocuri , filme .

Sound Blaster X-Fi Platinum - pt sisteme multicanal .

Sound Blaster® Audigy® 2 ZS Notebook - pt laptop care o suporta , e sub sonica .

LInk - www.creative.com

==========
o sa revin cu alte modele si maine



nicolin

Quote from: Diana.D on 24 November 2006, 19:01
Sound Blaster® Audigy® 2 ZS Notebook - pt laptop care o suporta , e sub sonica .
Umm, Diana.D, poti fi mai explicita? Sincer NU am inceles ce ai vrut sa spui...
BTW, ai incercat aceasta placa? ;)

SoNic

"Clasificarea" este facuta probabil dupa "zvonuri". Nu se poate compara o placa cu accelerare hardware cu una fara si trage concluzii ca ultima este mai buna. Mai buna la ce? In ce conditii poti face diferenta intre ele?
Acele "diferente" nu sunt posibil de sesizat in conditiile unui user din Romania care are un sistem de boxulite PC in dormitorul din bloc (pentru a sesiza diferente iti trebuie un echipament audio serios, la un volum de ascultare care ar aface vecinii sa cheme politia).
In schimb aceste "clasificari" indemna copii sa cheltuie inutil banii parintilor :)
Unsigned integer

Diana.D

eu incerc doar sa fac o lista , si sa spun cat de cat ceva despre ele , nu clasific nimic .
Sunt multi care vor o placa de sunet si nu stiu modelele existente asa ca daca aveti chef prezentati si voi cele care le-ati folosit sau auzit de ele etc .
( exemplu , cate placi de sunet sunt pt notebook ? nu asa multe .... cati stiu acele modele ca sa aiba de unde alege ? raspuns zic eu ca putini ) .

si inca ceva . este diferenta intre placi , intre audigy se si revo 5.1 este diferenta enorma si fara studio si fara un sistem profi , un amarat de genius de 100 euro va suna cu mult mai bine si sesizabil si de un neavizat cu placa mai buna . '
Pana si la altec 120 i , cele mai mici , si acolo am simtit diferenta .

Lestat7

Parca ziceai ca X-Fi iti place mai mult decat M-Audio:)

A, mica corectie, X-Fi XtremeMusic e pentru muzica mai ales... hence 192 kHz bit-matched stereo playback, 24 bit, Xtreme Fidelity(daca e vorba), si ASIO built-in in driver, cu interfata cu care mixezi aproape orice:)

Diana.D

http://www.ausmidi.com/cat_computer_audio_and_samplers.html [ E-MU ]
la recomandarea unui prieten audiofil .
despre placa : n am ce zice ... ma uit si eu la ea si mi-o doresc da e pt cei cu fonduri pe masura capacitatilor placii .
ps: e-mu =  :pray:

SoNic

Unsigned integer

Lestat7

So much despre "Creative & music = vaca si baletul" hehe, dar daca ne uitam ma de aproape, putem vedea ca se bazeaza pe designuri alternative e-mu, adica DSP Audigy... Inca n-au trecut pe X-Fi.

nIGhT-SoN

Detin un E-MU 0404 USB2.0. Ce pot spune este ca se aude foarte foarte bine! Am sesizat diferenta intre vechea placa de sunet Audigy 2 Value si ea. Singurele probleme ale ei sunt ca nu poate rula aplicatii care folosesc WDM/MME concomitent cu ASIO. ASIO are prioritate si sunetul de la aplicatia care foloseste WDM/MME este oprit, sper sa rezolve problema cat de curand (banuiesc ca tine de drivere, cum au facut prioritatile), si faptul ca este pe USB 2.0. Trebuie sa gasesti un port care nu imparte acelasi IRQ cu alte componente din computer. Am descoperit intr-un final si am reusit sa gasesc un port bun, si pentru mine asta nu mai e o problema.

Preamplificatoarele pot spune ca sunt bune, transparente, nu "coloreaza" sunetul in rest nu ma pronunt am testat doar cu un microfon dinamic de slaba calitate.

Iesirea pentru casti este iar foarte buna. Volumul sunetului este destul de puternic, cel putin pentru mine.

In final E-MU 0404 USB2.0 :sal: jos palaria mai ales ca am prins si o reducere babana cand am luat-o de la un magazin online (630RON acum este 750RON).
Gigabyte GA-P35-S3G
Intel Core 2 Quad Q6600
A-Data Vitesta Extreme Edition DDR2 2x1GB 800Mhz 4-4-4-12-2T
Gainward Bliss GeForce 8600GT Golden Sample GLH HDMI, 256MB
Seagate Barracuda 7200.11RPM, 32MB cache, 500GB SATA2
E-MU 0404 USB 2.0
Termaltake 420W 120mm Fan
GMC X-22-R
Acer X223w