Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 287
Total: 287

Despre bărbierit

Started by LNT, 10 October 2007, 23:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

Un topic despre barbierit si tot ce tine de acest...domeniu:
- cat de des va barbieriti;
- va lasati cioc, barba, bărbiţă, cioc, mustata etc.
- ce instrumente folositi/preferati.
- poze ar fi binevenite  :D (cu rugamintea de a se evita site-uri ce le sterg dupa o perioada, gen imageshack)
- etc etc etc.  :)

Topicul l-am deschis uitandu-ma in seara asta in oglinda la ce barba aveam, pe care n-am ras-o de cel putin o saptamana din lipsa de timp sau comoditate (sa nu spun lene  :D ). Dar i-am venit de hac.
De obicei ma barbieresc complet sau deloc, nu mi-am lasat niciodata cioc sau altceva. Nu sunt deloc mofturos la instrumentar dar prefer crema+pamatuf in detrimentul spumei care se intinde mai bine pe degete decat pe fata. Aparatul de ras e un bic cu 2 lame dotat cu o banda verde de gel. Am folosit Mach3 dar se uza prea repede pentru gustul meu (dupa 3 utilizari incepea sa agate).
O chestie care ma enerveaza e aparitia firelor de par pe pometii obrajilor, fire pe care evit sa le rad cu aparatul din motive obiective: nu vreau ca la 60 de ani sa barbieresc si ploapele. Sunt doar cateva dar dupa ce cresc in lungime devin vizibile. Exista riscul ca suprafata de barbierit sa se extinda spre ochi?
These are the days of our lives.

SoNic

Suprafata de barbierit se va extinde oricum pana unde este programata genetic (pana unde ai foliculi). Eu personal ma rad de decenii si zonele cu pufusor au ramas cu pufusor.
Personal am renuntat la firma Gilette pentru calitatea slaba a lamelor lor. Acum sunt adeptul Shick (Xtreme 3). Am folosit si din alea cu 4 lame si din alea cu diamant pe lame... dar asta mi se pare rapotul optim pret-durata-calitate. Ca spumant folosesc acum exclusiv gelul dat cu destele pe fata. Fara after-shave. O lama dureaza cam 20 de folosiri.
Ma barbieresc zilnic (cu exceptia unor sambeti) ca sa evit neplacera unei barbi mari - am perii mai grosi si ma chinuie mai mult daca lama nu este noua.
Cum la servici nu trebuie sa fiu "fresh", ma barbieresc cand ajung acasa dupa-amiaza, sa fiu "fresh" pentru cine conteaza :)
Unsigned integer

nicolin

Inainte ma radeam cam odata la 3 zile.
Acum, odata pe saptamana.
motivul principal este ca ma doare in spitz e zic sefii de la birou.
Oricum, nu lucrez cu publicul la modul face-to-face, deci nu am de ce sa fiu 'giugiuc'.

'Echipamentul' folosit este cel standard: lama de ras si spuma.
Ca metodologie, folosesc o 'trecere dubla'.
Adica prima trecere este cea grosiera, pentru a indeparta... grosul, iar a doua este pentru a obtine rezultatul din reclamele la lamele de ras. :)

LNT

Cu balsamul nu prea ma impac, probabil are alcool mai putin. Folosesc after shave, altfel ma irit. Acum am Mennen, dar am vazut ca ma impac bine cu toate, nu conteaza marca.
These are the days of our lives.

Foxter

Eu ma barbieresc cam de 2 ori pe saptamana. Am avut norocul si ghinionul sa am o barba mai deosebita. Atunci cand ma barbieresc am "babyface". Din pacate daca nu ma barbieresc destul de des parul barbii e prea neuniform si arata urat. Ironia sortii e ca mustata ce a fost rasa foarte rar special sa nu reformeze mai evident dar care lasa chiar si dupa cel mai indarjit barbierit o "umbra" care contrasteaza cu restul de "babyface".
Ca metoda de  barbierire folosesc un aparat cu doua lame cu cap interschimbabil si gel de ras. Barba mea e destul de moale asa ca un cap ma tine cam o luna-doua in functie  de cat de des ma barbieresc (o data sau de 2 ori pe saptamana). Acum 2 ani un cap ma tinea 6 luni dar barba a devenit mai aspra intre timp (si barbieritul meu mai des) .
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Nu-mi place să mă bărbieresc! O fac destul de rar, în general când îmi dau seama că-s urât. Îmi mai zice şi şefa, dar... Vreau o operaţie ceva să scap odată. Nici nu pot să-mi las barbă pentru că nu e uniformă. Din cauza unui accident soldat cu o mica cicatrice nu-mi creşte mai deloc barba pe partea din mijloc (mică da' a dracu).
Am Gillette M3Power Nitro. L-am luat de la cineva care vindea pe net, aduse din Spania, pentru că are vibraţii. Nu am reuşit să-mi da useama dacă ajută cu ceva. Cred că o să încerc şi eu un pămătuf, m-am cam săturat să mi se întindă gelul pe mâini.

lapcat, poţi să smulgi firele alea cu o pensetă şi ai scăpat.

Vorbim numai despre bărbierit în zona facială? Se rade cineva în alte locuri? :rotfl:
Nu serios, dar de epilat, Fetelor? Ce e mai bună crema, ceara sau epilatorul?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Eu ma barbieresc de 3-4 ori pe saptamana. Aparatura: Gilette Mach3 + gel aplicat cu dejtele'. Am fost dotat de mana natura cu o barba deasa si care creste uniform - la batranete am de unde lasa (ca asa e obiceiul la rusii lipoveni). Nu am incercat sa-mi las cioc sau mustata si nici persiunii nu-mi plac. Ma enerveaza la culme faptul ca rezervele Gilette Mach3 se duc foarte repede, dupa 4-5 folosiri, si sunt ale dracului de scumpe  :nervos: . Ma gandeam sa schimb aparatura de barbierit, dar nu stiu ce altceva sa aleg - voi folosi topicul ca reper.  :)

LNT

Quote from: Chipicao on 11 October 2007, 15:59
lapcat, poţi să smulgi firele alea cu o pensetă şi ai scăpat.
Te invit pe tine sa-ti pensezi parul de pe fata si daca rezisti o sa-mi smulg si eu firele alea rebele.  :P Am mai incercat dar dupa primul fir smuls (chinuit, nu gluma) m-am lasat pagubas. Ca sa nu-l rad obisnuiesc sa-l mai tund cu forfecelul...

Quote from: Chipicao on 11 October 2007, 15:59
Vorbim numai despre bărbierit în zona facială? Se rade cineva în alte locuri? :rotfl:
Nu serios, dar de epilat, Fetelor? Ce e mai bună crema, ceara sau epilatorul?
Vorbim despre barbierit in general, zona mai putin conteaza, doar metode si scule folosite.  :)
These are the days of our lives.

Chipicao

#8
Eu obişnuiam să pensez "firele rebele". E adevărat că doare, dar nu e ceva insuportabil. Gândeşte-te la fete când îşi epilează tot piciorul tot printr-o metodă care implică smulgere. :|
μή μου τούς κύκλους τάραττε

CQ

Care are fire rebele şi nu vrea să se radă dar vrea faţa fină şi mai are şi sânge-n... pensulă, bagă un aparat de epilat pe moacă (obrajii, bineînţeles). A doua zi eşti fin ca un fund de bebeluş.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

laleika

Au voie si fetele aici,da? :D
Pentru mine cea mai buna metoda de epilat este ceara!Crema,indiferent de marca,nu-i buna de nimic,epilatorul electric e metoda de tortura pt. mine,asa ca traiasca ceara!!!...indiferent de zona epilata! :P
Silence! I kill you!!!
:))))))

Chipicao

Ceara nu doare la fel de mult ca şi epilatorul? Cred că te mai şi murdăreşti...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

CQ

Cu epilatorul e tortură la foc mic.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

SoNic

Quote from: CQ on 13 October 2007, 01:32
Cu epilatorul e tortură la foc mic.
Vorbesti din experienta?  :devil:
Serios vorbind, ceara fierbinte/calda deschide foarte mult porii si foliculii pot fi extrasi mai "usor". Pentru cine ii are mai micuti :P
Unsigned integer

LNT

Banc: Dupa ce a vazut D-zeu ce i-a facut barbatului inventand femeia, s-a gandit s-o mai dreaga si a creat epilatorul. :devil:
These are the days of our lives.

ozzy

M3Power Nitro si eu. Naspa, lamele se duc dupa cateva folosiri. Barba imi creste tare rebela si ale naibii fire sunt tari ca dracu'. So, e un chin pentru mine barbieritul. Noroc ca nu creste prea repede. Ma barbieresc luni dimineata si pana joi arat ok. Iar vineri e vineri :P So, numai luni dimineata. Spuma sau gel, depinde ce are fratele meu :) No aftershave, no nada..

Cat despre alte zone.. la ras folosesc acelasi aparat, dar alte lame, desigur :) (a nu se mentiona zonele, e vorba de toate posibile  :"> :slap:)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

alecs1

Well, nu voi spune cât de des folosesc lama, dar de pe la vreo 17-18 ani a început să fie necesară tăierea părului de pe faţă. Aşa că de atunci încoace folosesc un foarfece (nu orice foarfece) şi în continuare părul este suficient de fin să nu fie necesară tăierea cu lama. Observ aici că lumea se bărbiereşte foarte des, eu tai părul de vreo 3 ori la 2 săptămâni. Nu ştiu dacă este genetică chestia sau mitul că barba tăiată foarte din scurt creşte mai puternică este adevărat, dar eu din cauză mi-a fost frică de mit nu folosesc lama.

Atunci când voi considera migala de a mă tunde cu foarfecele prea mare voi cumpăra un aparat electric, dar de lamă tot o să mă feresc.
Văzându-l pe bunicul şi imagini la televizor, briciul pare foarte elegant de asemenea, dar nu-l o să folosesc, pentru că bărbieritul presupune că nu o să am audienţă împrejur :).

Cât despre ce vorbeşte ozzy cu toate zonele posibile, eu nu văd decât o zonă posibilă, şi anume cea pubiană. Şi acolo un foarfece e suficient. Ba mai mult, între picioare o lamă mi se pare absolut criminală, pentru că, atunci când am tăiat părul foarte scurt, firele erau foarte ţepene şi mă înţepau. Am văzut la ştrand tipi epilaţi pe picioare şi sunt absolut dizgraţioşi, ca să nu mai spun că în prima secundă când s-au apropiat de mine am intrat instinctiv în defensivă.

ozzy

La zona pubiana + armpits ma refeream mai.. Si e ok cu lama. Dupa o vreme nu mai inteapa.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

laleika

alecs,intreaba o fata daca pt. zona pubiana(la voi,baietii,ca la fete lucrurile sunt clare demult :D) e suficient un foarfece! :P
Silence! I kill you!!!
:))))))

Foxter

#19
Nu prea vad de ce s-ar rade cineva in zona pubiana. As vedea doar 3 cazuri in care acest lucru e necesar:
1-Boala/Operatie  in zona.
2-Meserie in care se pune baza pe aratarea acelei zone.
3-Sex oral.

PS: Acum ca ti-am dat idei, poti sa initiezi un thread despre moduri de a face sex si ce prefera forumistii nostri.  :D

Eu prefer sa nu imi mai aprind paie in cap si voi ramane True Neutral fata de subiect.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

alecs1

Quote from: laleika on 13 October 2007, 22:27
alecs,intreaba o fata daca pt. zona pubiana(la voi,baietii,ca la fete lucrurile sunt clare demult :D) e suficient un foarfece! :P

Voi întreba, nu m-am gândit mai departe de puţină estetică şi igienă. Voi primi cu demnitate eventualele postări ironice pe acest thread  :crazy:.

Observ că-mi scad punctişoarele, dacă din primul post a înţeles cinva că am ceva cu homosexualii, nu e adevărat, doar că nu am o experienţă de viaţă aşa vastă încât să nu mă mai surprindă nimic.

adi_bmf

Quote from: Foxter on 13 October 2007, 22:40
Nu prea vad de ce s-ar rade cineva in zona pubiana. As vedea doar 3 cazuri in care acest lucru e necesar:
1-Boala/Operatie  in zona.
2-Meserie in care se pune baza pe aratarea acelei zone.
3-Sex oral.
4-Igiena (mai ales vara pe calduri de +30 grade)
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

CQ

5... ei, nu o zic deşi ar trebui s-o ştiţi, e aceeaşi chestie pentru care a avut Gillette succesul pe care l-a avut (bineînţeles, aplicată la timp de pace :rock:).
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

Chipicao

#23
Quote from: SoNic on 13 October 2007, 05:20Serios vorbind, ceara fierbinte/calda deschide foarte mult porii si foliculii pot fi extrasi mai "usor". Pentru cine ii are mai micuti :P
La asta nu m-am gândit. :blink:

Şi lamele mele se uzează repede. Se întâmplă doar la M3Power, sau e o caracteristică Gillette?

Foxter, punctul 3 era mai mult decânt suficient. :fum:
6. aspectul plăcut, "estetică"

Deci, acum că am spus-o pe faţă, folosirea lamei în zona pubiană nu îmi place. Mă irit rău de tot. Ce ar fi mai indicat? Epilator, ceara, creme??
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Am mai zis-o... Gillette au lamele extrem de slabe ca durabilitate. Taie bine la inceput, dar se uzeaza repede in barbi mai "tari" ca a mea. Incercati Shick... nu au aceeasi campanie de reclama, dar mie mi se par mai durabile.
Despre zona pubiana sau armpit... prefer dusul zilnic.
PS: Americanii sunt uimiti de ce mai toti europenii miros a transpiratie sau transpiratie mascata cu deodoranti. Raderea parului nu rezolva transpiratia...
Unsigned integer

laleika

Chipicao,daca zici ca lama te irita,iti recomand ceara!E putin dureros dar,rezultatul final merita! :fum:
Silence! I kill you!!!
:))))))

Gabriela

Quote from: laleika on 14 October 2007, 08:57E putin dureros...

Puţin?! You have got to be kidding me. :D
We watch and we are always here.

LNT

Quote from: laleika on 13 October 2007, 22:27
alecs,intreaba o fata daca pt. zona pubiana(la voi,baietii,ca la fete lucrurile sunt clare demult :D) e suficient un foarfece! :P
Deci nu e suficient? Eu aveam impresia ca daca-i faci carare pe mijloc e ok.  :P

Quote from: Foxter on 13 October 2007, 22:40
As vedea doar 3 cazuri in care acest lucru e necesar:
3-Sex oral.
Uneori da, uneori nu. Forfecelul poate fi de ajuns, lama nu-i solutia unica.

Quote from: alecs1 on 13 October 2007, 23:01
Observ că-mi scad punctişoarele, dacă din primul post a înţeles cinva că am ceva cu homosexualii, nu e adevărat, doar că nu am o experienţă de viaţă aşa vastă încât să nu mă mai surprindă nimic.
Tu pentru puncte postezi?  :huh:
These are the days of our lives.

alecs1

Aia era doar o observaţie. Postatul e o mică activitate interesantă, nu o manifestare a popularităţii. Dacă am nevoie de celebritate şi puncte de rating mă bag într-un partid liberal (nu ăsta al nostru din 2007 :nervos:) şi îmi fac campanie electorală. Sau mă fac Andreea Marin.
:gigea:

LNT

Mai bine Stefan Banica.  ;;)
These are the days of our lives.

ozzy

Quote from: SoNic on 14 October 2007, 04:24
Despre zona pubiana sau armpit... prefer dusul zilnic.
PS: Americanii sunt uimiti de ce mai toti europenii miros a transpiratie sau transpiratie mascata cu deodoranti. Raderea parului nu rezolva transpiratia...
Dusul zilnic nu rezolva tot :P pentru ca nu poti face mai mult de 2-3 pe zi. Eu nu transpir deloc si tot ma rad peste tot (mai putin pe maini/piept/picioare) si se simte diferenta. Organele noastre genitale produc o buna parte din cadura din corp sau cel putin o emana. Asa ca cineva neras tinde sa aiba mai multe probleme cu igiena. Degeaba ma spal diseara daca acum transpir ca un porc .. So, lipsa parului face sa fie un pic mai confortabil.. Chiar si cand nu transpiri (cazul meu) se simte diferenta - parca e un pic mai racoare..

Sper sa nu cereti detalii mai gretoase de atat, e un pic.. aiurea de discutat subiectul :P
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Ba da, vrem sa stim pozitii in care stai cand te razi.  :rotfl: Glumeam.

O parte din transpiratie se produce si noaptea, chiar daca dimineata nu mirosi sau simti ca ai transpirat. Deci un dus dimineata e binevenit, mai ales vara.
These are the days of our lives.

peizan

Oameni buni, topicul asta e mai gay decat ala cu homosexualii :D

nicolin

De ce zici ca e gay?
ORICE sfat/informatie legat de intimitate, sau de parti intime ale corpului, le consideri gay?
Se pare ca 'instinctul' romanas e mai tare decat orice discutie deschisa, franca.

laleika

Quote from: Gabriela on 14 October 2007, 10:19
Quote from: laleika on 14 October 2007, 08:57E putin dureros...

Puţin?! You have got to be kidding me. :D

Ok! Prima data e groaznic,dar dupa aia te obisnuiesti cat de cat!
Eu personal,ma gandesc la rezultat si indur cu stoicism! :D
Silence! I kill you!!!
:))))))

Chipicao

#35
peizan, tu nu te razi? :D

Şi eu transpir ca un porc, nu suport căldura. Ca să vă faceţi o idee, cum e acum în Buc e perfect pentru mine.
Deci orice chestie care mă ajută să transpir mai puţin e binevenită. Cu mirosul nu cred că are legătură. Put şi ras şi neras daca nu folosesc deodorant (da, fac duş cel puţin o dată pe zi  :P)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

peizan

Quote from: nicolin on 15 October 2007, 17:49
De ce zici ca e gay?
ORICE sfat/informatie legat de intimitate, sau de parti intime ale corpului, le consideri gay?
Se pare ca 'instinctul' romanas e mai tare decat orice discutie deschisa, franca.

Nu man, nu le consider gay, doar ca nu mi se pare un subiect de discutat pe forum. Poate la o bere. Si nu e vorba de "instinct romanas". Poate sunt eu cu un grad mai pudic decat restul.

Oricum, am vazut ca e cul sa te iei de ideea de roman (in divesre forme). Cum zice unu ceva care nu e la moda, sau prea traditionalist, sau.... mai stiu eu ce.... Ala are mentalitate de roman :P . (Nu vorbesc acum de Nicolin, el doar mi-a amintit :D

alecs1

Dimpotrivă, consider că e bun de discutat pe forum, mai bun decât de discutat la bere. Nu ies la bere cu 20 de oameni deodată şi nu văd 20 de oameni faţă în faţă, la bere, să se apuce să spună cum se rad sau nu.

ozzy

Corect! Nu va povestesc la berica cum ma rad eu la cojones cu M3 Nitro crap :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu