Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 136
Total: 136

Logo pentru forum!

Started by nicolin, 07 November 2006, 16:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolin

Avem echipaaa, avem valoareee...
Da, dar ne mai trebuie ceva!

Un LOGO!

Va propun via acest topic sa incercam sa facem un logo ptr. forum-ul nostru. Oricine poate participa!

Stiu ca procesul artistic ia ceva timp insa, poate in 2 saptamani, poate vom avea mai multe variante de unde sa alegem ceva semnificativ ptr. acest nou forum.

Doamnelor si domnilor, deci, pensulele in mana, creioanele, la subrat si... START!

NU m(ne)-am gandit inca la un 'caiet de sarcini' ptr. aceasta tema asa ca orice (evident in limita bunului si esteticului) simt este admis.

PS: rog un moderator sa faca acest topic sticky!

bro

ar fi bestial daca ne-ai spune si dimensiunile logoului
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

nicolin

Buna problema! Poate ca ar trebui ceva mai maricel care sa poata fi re-dimensiunat ulterior. Din nou, las la atitudinea creatorilor acest aspect!

bro

atunci macar raportul lungime/inaltime. ca daca e prea scurt sau prea inalt si te pui sa il redimensionezi se aplatizeaza saracu logo  :crazy:
pe bune, ce variante de dimensiuni suporta theme-urile forumului?
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

nicolin

Las si acest aspect la atitudinea artistilor! :D
Evident si ideea de prezentare/afisare (coltul stanga sus, bara in dreapta, etc.)....

ozzy

#5
Asta e tot ce pot

LE: mai incerc un pic?? Ideea e buna, nu :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

Hai mai ozzy... :(

Let's be a little bit serious. Pleaaaase?

bro

pt interesati am facut niste masuratori rapide si lungimea headerului e de 950 pixeli. inaltimea e de 160 pixeli desi headeru e oricum cam inalt deci bannerul ar trebui sa fie inalt de maxim 160 pixeli.
din cate mi-am putut da seama, dimensiunile oarecum indicate ar fi la prima vedere 950x120.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

ozzy

Ok, ok! Pai eu zic ca si eu l-as putea "executa"* :D daca cineva ar "descrie" o idee, cam cum sa arate. So, facem un pic de brainstorming sa vedem ce iese.. Vazusem un avatar cu "proud SayIT member" si poate se poate lua cuvantul "sayIT" de acolo, asa cum l-a facut el..

* eu asa zic, cel putin asa deduc din demo
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Flaviu

Ok, buna idee. Abia ce am ajuns acasa acu vreo 10 minute si m-am pus pe treaba. Asta a iesit fara sa lucrez prea mult la el, e doar o prima versiune >


Ahh, sa nu uit, e in format vectorial, asta insemnand ca se poate redimensiona la orice marime, putem sa-l scoatem asa mare cat sa incapa pe un bloc :D.

Apropo, a mai iesit si un avatar, asta l-am facut in week-end, daca vrea cineva sa-l foloseasca in unele parti pentru popularizarea forumului e liber sa o faca >
aka eflaviu


bro

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, LOGO???!!!  :rotfl:  :slap: :slap: :slap: eu nu stiu de ce dar ma gandeam la banner  :crazy:
oh well.... si ma apucasem sa-l fac  :fum:

LE: si ma rog unde ar veni pozitionat logo-ul asta?
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

adilehanceanu

În bara de adrese, înainte de http://  :D
The soul of computer technology

Flaviu

bro, in general se pune in stanga sus ca acolo se uita prima oara utilizatorul. :) Il putem amplasa diferit, in functie de tema aleasa. Ideea care conteaza e logo-ul ca identitate si apoi unde il plasam ;).
aka eflaviu


bro

acolo unde apare logo-ul fiecarui user. in locul lui. ar fi o idee.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

axismundi

#14
E doar o idee, dar are avantajul că poate fi adaptată şi modificată după cum crede fiecare. Prima imagine cuprinde şi un slogan - e bună de banner, iar a doua este fără slogan, pentru a se vedea clar cam care e ideea mea de logo. Cine are idei de modificare, să spună, iar cine are chef să se joace cu fişierul sursă (corel 12) - la fel.

Pun pozele pe flickr, dar fără thumbnail. Acel albastru e de fapt mult mai albastru, flickr nu ştie de culori cmyk pe 32 de biţi  :slap:
Cam asta ar fi logoul, in culori mai apropiate de adevar (se pare că flickr ştie doar rgb pe 24 de biţi):

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=292157462&size=o
http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=292157461&size=o

Ţi-am editat şi rearanjat posturile.
Chipi.

Praetor

La ce trebuie fisier in CMYK pt un logo care va fi pus pe web?!

Flaviu

Praetor, daca te referi la logo facut de mine, explicatia e simpla: asa m-am obisnuit sa lucrez in illustrator si nu vad de ce nu as lucra asa. In plus, cred ca ar fi mai bine sa nu ne limitam doar la prezent, hai sa gandim in viitor! Cine stie, poate mai tarziu o sa trebuiasca sa facem pliante, sau sa apara logo-ul intr-un document printat.
aka eflaviu


Praetor

No offence dar oricine se pricepe un pic la grafica o sa ia 'asa m-am obisnuit' ca o dovada de amatorism.
In primul rand CMYK se foloseste pt print. Cum e vorba de un logo care va fi pus pe site, printul nu-si are rostul. Ca tu lucrezi in CMYK e una, monitorul tot RGB foloseste. Orice monitor.
Asa ca lucrul in CMYK atunci cand NU e necesar nu vad ce valoare are. Asta tinand cont de faptul ca CMYK e un spatiu cu un numar mai redus de culori decat RGB si ca oricum softul converteste CMYK in RGB ca sa afiseze p ecran.
Pe scurt te complici fara rost. Iar 'asa m-am obisnuit' nu e o motivatie.

Daca vrei sa faci ceva pentru print (ma intreb de ce, ca daor nu scoatem pliante color, brosuri etc) e alta poveste, insa pe moment e doar munca in plus.

Btw sint hotarate culorile site=ului?

axismundi

Acum e în RGB, my mistake că l-am făcut cmyk din prima.

În orice caz, dacă au fost stabilite culorile forumului, atunci spuneţi-mi şi mie, pentru ca să fac logo-ul în acele culori ,)

Flaviu

Quote from: Praetor on 08 November 2006, 16:49
No offence dar oricine se pricepe un pic la grafica o sa ia 'asa m-am obisnuit' ca o dovada de amatorism.
In primul rand CMYK se foloseste pt print. Cum e vorba de un logo care va fi pus pe site, printul nu-si are rostul. Ca tu lucrezi in CMYK e una, monitorul tot RGB foloseste. Orice monitor.
Asa ca lucrul in CMYK atunci cand NU e necesar nu vad ce valoare are. Asta tinand cont de faptul ca CMYK e un spatiu cu un numar mai redus de culori decat RGB si ca oricum softul converteste CMYK in RGB ca sa afiseze p ecran.
Pe scurt te complici fara rost. Iar 'asa m-am obisnuit' nu e o motivatie.

Daca vrei sa faci ceva pentru print (ma intreb de ce, ca daor nu scoatem pliante color, brosuri etc) e alta poveste, insa pe moment e doar munca in plus.

Btw sint hotarate culorile site=ului?

Give me a break... asta e prea de tot. Atata timp cat pot scoate oricand o varianta RGB (cum e si convertit de soft) nu vad care ar fi your problem... Adica, lucrez cum vreau, nu? Probabil ca eu gandesc si in viitor, nu doar asa pentru moment... Sa luam un caz simplu, daca lucrez pentru un client, acesta nu imi va impune ce soft sa folosesc pentru a realiza logo-ul, pe el interesandu-l numai formatul in care va fi si sa existe versiune pentru web si pentru print  ;).

Oricum IMHO atata timp cat logo-ul e unul vectorial consider ca nu prea are rost sa ne mancam timpul cu astfel de discutii inutile...

P.S. Si eu astept sa se aleaga culorile forumului :)
aka eflaviu


Ramzi

Copii mici care se joaca cu cariocile si pe urma se cearta ca de ce n-au folosit creioanele colorate. Actualul logo e scos parca din revista Ariel, sau cum se chema revista aia de se duceau banii stransi din vanzari intr-un fond pentru copii handicapati (no offence). E necesar mai mult profesionalism, mai ales daca se vrea atragerea de useri noi.

Praetor

Tu mai intai schimba-ti avatarul. Actualul logo nu exista btw.

Chipicao

Încercaţi să nu jigniţi pe nimeni, nu vă certaţi şi nu deviaţi de la subiect.
Toate criticile aduse trebuie să fie constructive.
Va fi probabil singurul avertisment.

Ramzi, stai liniştit, nu vom alege orice logo, căutăm ceva cât mai bun.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

YESMAN

Conţinut pentru logo : "SayIT and is done."
Ce părere aveţi ?
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao



Ce ziceţi? E doar o idee, un "draft" care poate fi prelucrat. Orice sugestie e binevenită.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Chipcao, poate ca "it"-ul din logo ar trebui sa fie cu majuscule. ;)

YESMAN

Plus de asta, e prea pe negru. Ceva mai luminos.
Săptamana viitoare postez şi eu o idee.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

kman

Chipcao: mie imi placea ideea aia cu "S"-ul prelungit pana la IT si "IT" chiar ar fi bine sa fie cu litere mari. Ovalul ar fi mai interesant daca ar fi ca un balon de vorbe (ca in caricaturi, parca avea cineva pus ca avatar); si ar trebui niste culori mai deschise.

lucas21

YESMAN poate vrei să spui "Say it and it's done". Cum ai spus tu nu e corect dpdv gramatical.

YESMAN

Stiu ca am gresit, dar mi-am dat seama prea tarziu. Deci: " Say IT and it`s done".
Urmeaza si logo, dar mai am de lucru la el.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Praetor

Voi nu stiti directia acestui forum, schema de culori care reprezinta forumul, dar faceti logo ?!

peizan

Praetor, am obs ca vii numai cu intrebari, cu comentarii...... De ce nu+i lasi sa faca logoul, eventual mai multe? Poate de aici va rezulta si "schema de culori" a forumului. Oricum, un logo odata creat poate fi modificat in sensul culorilor...

Sau poate ai tu alta idee vis-a vis de chema si de directie. N-are nimeni nicmic impotriva, dar spune-o.

Praetor

Eu am observat ca lumea se rpede sa faca logouri si mott-uri fara sa stie exact locul acestui forum pe piata, identitatea sa, ce-are el si n-au altii etc.

Pana se clarficia detaliile astea 'logourile' sint doar filtre in photoshop.

Daca cineva stie raspunsul la chestiunile de mai sus sa le zica, sa nu le tina pentru el.

CYCLER

#33
Pana acuma al lui Flaviu mi se pare cel mai simpatic. Eu nu fac pentru ca mi-e lene.

P.S. Niste emoticons vreti ? Ca am deja  :D

Continuăm aici cu emoticoanele.
Chipi.
Never take a laxative and a sleeping pill at the same time

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Cam comunist.. Da-mi place  :drink:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

tcalexander

Al treilea. Place. Mie. *hic*
Would you like to ride on your own ass?

kman

Al 3-lea imi place si mie, dar eu vreau "S"-ul ala prelungit, deci incearca, te rog, sa le combini.

peizan

Frumos (al treilea); dar incearca si ceva culori.

Gabriela

De ce tre' să fie "s"-ul prelungit? :D
We watch and we are always here.