Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 78
Total: 78

Karma

Started by Gabriela, 07 February 2007, 16:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gabriela

În caz că nu s-a observat deja, am activat funcţia de Karma oferită de platforma SMF.

Momentan suntem în stadiul de teste, pentru a vedea cum e percepută ideea, dacă e într-adevăr utilă pentru a evidenţia calitatea post-urilor unor membri ai forumului (sau, dimpotrivă, lipsa acesteia) şi dacă se poate folosi într-un mod cât mai obiectiv, fără a se abuza de ea din cauza unor eventuale divergenţe personale.

Sistemul de funcţionare este cât se poate de simplu: punctarea se face cu o unitate, în plus sau în minus; iar valoarea afişată este punctajul total obţinut.
We watch and we are always here.

IceCub

Use it wisely!  ;)
Fara abuzuri daca se poate.

ozzy

Cred ca cineva deja a abuzat :D Tu de unde ai una :( ? Nu-i corect!! Jos cu dictatoru :)
Well, sper sa nu se abuzeze si sa ramana sistemul de rating. Oricum, nu multi useri
sunt disperati dupa karma.. Cred ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Karma is good.  :fk:

Insa am si eu o intrebare: cum/de unde apreciez pe cineva cu + sau - ?
These are the days of our lives.

tujako26

Si pana la cat merg punctele? De la -10 la +10? Sau doar -1 la 1  :blink: :wacko:

korby

Quote from: lapcat on 07 February 2007, 19:43
Karma is good.  :fk:

Insa am si eu o intrebare: cum/de unde apreciez pe cineva cu + sau - ?

Ete. ;;)

Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

cRacanel

Wtf, eu nu am butoanele alea.!

korby

Tare, deja am Karma -1. Chiar sunt curios de la cine.  :fight:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

~Empathy~

Acuma ai 0. Ti-am dat eu +1. Se pare ca nu exista limita cat de des poti da karma unui user.
We dance, and the music dies...

bro

nici eu nu am butoanele de ++ si --. care e smecheria?
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

IceCub

Exista o limita, dar nu mai stiu in ce conditii intervine.
Pentru cei carora nu le apar "butoanele": incercati alt browser / clear cache...

Gabriela

Quote from: tujako26 on 07 February 2007, 19:59
Si pana la cat merg punctele? De la -10 la +10? Sau doar -1 la 1  :blink: :wacko:

Nu cred că există o limită în sensul acesta. Pur şi simplu se face suma de puncte cu plus sau cu minus, la trepte de o unitate.


Quote from: ~Empathy~ on 07 February 2007, 21:47
Se pare ca nu exista limita cat de des poti da karma unui user.

Ba da, o oră. Şi minim 5 post-uri pe forum.

Btw, butoanele de Karma nu apar la voi înşivă, doar la ceilalţi useri. :)
We watch and we are always here.

IceCub

Quote from: Gabriela on 07 February 2007, 23:06
Btw, butoanele de Karma nu apar la voi înşivă, doar la ceilalţi useri. :)

:rotfl:
Vreti sa va dati rating singuri?

LNT

Nope, tot nu merge. Folosesc Opera si am sters tot ce am gasit, de la cache pana la parole si pagini vizitate si tot nu vad butoanele acelea.  :huh:

Am deschis pagina si in IE, e prima pagina pe care o deschid cu IE de altfel si tot degeaba. Solutii?
These are the days of our lives.

CQ

Am crezut că-i Kama, Kama Sutra. Că veni cineva cu ceva noutăţi p'aci dar... karma... neeeeeah! Cum îi dau minus 50 lui ozzy? :fum:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

adi_bmf

Vorbesti cu un admin, ca ei e zei si poate orice :D
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

ozzy

Multumesc, multumesc.. o sa-i rog personal sa-mi dea -666 ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Gabriela

#17
Mda, se pare că avem probleme cu user permissions la acordat Karma.

We're on it.


LE: Okay, solved.

Momentan, orice membru înregistrat pe forum ar trebui să poată folosi funcţia de Karma.

În cazul în care se vor constata abuzuri, se va lua în considerare acordarea permisiunii de a folosi Karma numai unor anumiţi membri sau, dacă e vorba doar de cazuri singulare, ridicarea dreptului respectivilor utilizatori. În speranţa că nu vom întâlni astfel de situaţii, nu există reguli anume, deci deciziile vor depinde doar de gravitatea situaţiei. :)
We watch and we are always here.

CQ

Eu vreau doar să-i dau -50 lui ozzy, atâta tot. O:-)
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

ozzy

-666 I said. Incepi oricum de pe acum.. Ai mult de munca ;)

Restul colegilor forumisti sunt invitati sa ma ajute.. Sau mai bine un admin da direct -666 si gata ..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

ozzy

Si eu ?!? :D

LE: sunt pe plus, god damn it, ce s-a intamplat??
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Acum merge si la mine.  :yahoo:
These are the days of our lives.

cRacanel

E prost implementata daca poate da oricine, minus/plus. Trebuie implementata ceva ca la chip, ai dat vot cuiva, trebuie sa dai altora 15(voturi) ca sa poti da din nou aceluiasi user.

Minim x posturi pe forum pentru a vota. Si o lista unde vad cine mi-a dat :)

Gabriela

ozzy şi CQ, nu vreţi să vă dau eu un tempban frumos la amândoi, în loc de Karma aia?  O:-)


cRacanel, deocamdată suntem în teste să vedem ce şi cum. Minim de posturi este, am mai zis. Restul funcţiilor de care zici nu există în implementarea standard, de aceea s-a apelat în primul rând la bun-simţ. Oricum, încă ne mai uităm după mod-uri care să-i extindă funcţionalitatea.

Desigur, orice ajutor în acest sens, precum şi alte idei critice constructive sunt binevenite. :)
We watch and we are always here.

CQ

Ar fi bun şi pe CHiP (dar nu se poate :fum:), ca să mă pot apuca de lucru liniştit, să nu mai dau New Posts din 10 în 10 minute. :crazy:

Merci pentru karma, Gabi.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

alecs1

-karma să fie per-post, la postul curent se vede câte puncte a primit, la user se vede cât are în total
-un forumist nu poate vota de mai multe ori pentru acelaşi post
-nu cred că e nevoie să se vadă cine a dat ce şi cui
-bunul simţ în legătură cu numărul de minute între două apăsări pe + sau -, numărul de posturi ale celui care apasă şi restul

LNT

Quote from: alecs1 on 23 February 2007, 15:29
-nu cred că e nevoie să se vadă cine a dat ce şi cui

Unii, printre care ma numar si eu, vor sa vada motivul pentru un + dar mai ales pentru un -. E ca un fel de justificare pentru ca uneori chiar as dori  sa vad de ce m-a votat X, mai ales daca a clickuit pe -.


Quote from: alecs1 on 23 February 2007, 15:29
-bunul simţ în legătură cu numărul de minute între două apăsări pe + sau -, numărul de posturi ale celui care apasă şi restul
Bunul simt nu e prezent la unii cateodata, deci un pic de restrictionare nu e rea.
These are the days of our lives.

alecs1

Dacă includem şi justificări se schimbă situaţia.
Când am spus bun simţ mă refeream la bunul simţ al celui care va pune limitările, adică am încredere că o să pună nişte limitări decent. Cer scuze pentru exprimarea din puţul gândirii.