Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 346
Total: 346

Airflow si Wire Management

Started by Foxter, 21 June 2007, 18:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

Initiez un thread cu poze si discutii despre wire management si imbunatatire airflow din carcasele noastre.

Carcasa mea:





Aranjarea firelor in carcasa nu imi apartine este facuta de baietii de la departamentul tehnic IT Direct.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Îmi copiez şi eu postul de pe ROClockers :fum:

Sistemul:
- Carcasa Antec NSK6000 + Thermaltake PurePower 460W
- Pentium 530 + Arctic Freezer 7 Pro
- Leadtek PX6600GT TDHE + Zalman VF700Cu
- Fan Controller akasa AK-FC-03












1. Vedere de ansamblu. Încep cu aspectele negative, cablurile audio şi USB cred ca aş putea să le trec pe sub placa de bază, dar n-am răbdare să o scot. Cablurile hardului arată destul de urât, dar nu pot face nimic, mă intereseaza să il pot scoate cât mai usor.
2. Poziţionarea proastă a conectorului +12v am rezolvat-o uşor dirijând cablul pe langă ventilatorul din spatele carcasei, iar apoi prin şanţul... stalpului de sustinere (?) al carcasei... mă rog, se vede în poză Tot pe aici am ascuns şi alimentarea ventilatorului, care merge pană la capatul şanţuli, apoi intră în zona unităţilor optice şi în fan controller.

3,4 Şantul în cauză. Am utilizat conectorii molex suplimentari ai ventilatorului pentru fixare. Aş putea sa ii tai pentru o estetică mai bună, dar... parcă nu mă încumet. :(
5. Sub suportul HDD, cablurile sunt bine încolacite şi fixate.
6. La zona HDD nu prea e nimic de spus. Cele doua ventilatoare de 92mm au măturat totul în calea lor. :D
7. Cablurile celor două ventilatoare sunt ascunse după o fantă a carcasei, apoi intră în zona unităţilor optice, unde le asteaptă si pe ele fan controller-ul.
8. Fan controller-ul. În dreapta se vad alimentarile pentru ventilatoarele din faţă şi din spate. În stanga, alimentarea ventilatorului de la placa video, alimentarea controller-ului şi un mic senzor de temperatură pentru CPU (destul de inutil, crd că va zbura în curând).
9. Unitatea DVD. Observaţi va rog conectorul SATA! :fum: Adio IDE, adio probleme...
10. Zona sursei. Sursa e o mare problemă pentru mine. Are mulţi conectori pe care nu îi folosesc. Un întreg cablu cu molecşi l-am strâns şi l-am ascuns în spatele sursei. Tot acolo a ajuns şi cablul de alimentare PCI Express.
11. În spatele sursei, un spaţiu liber exact cât să intre cablurile menţionate mai sus. Foarte convenabil; cred că cei de la Antec s-au gândit la mine. :D
12. Partea din spatele plăcii de bază. De jos în sus:
- conectorul SATA al hard-ului
- alimentarea placii de bază şi a hardului, fixate cu un suport autoadeziv pe carcasa împreuna cu alimentarea ventilatorului de la placa video şi conectorul SATA al unităţii DVD.
- Al doilea rând de conectori molex, legaţi şi ei bine de carcasă. Un conector floppy intra împreună cu alimentarea ventilatorului în zona unităţilor optice la fan controller, aşa cum aţi văzut mai sus. Un molex e conectat la un adaptor SATA pentru unitatea DVD.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

Bine că mi-ai amintit... ca să downloadez şi io arhiva aia cu poze. :fum: ;;) :crazy:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A