Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 139
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 168
Total: 168

Intel Turbo Memory

Started by Foxter, 20 June 2007, 10:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Cum aș putea (cu ce program) modifica valoarea de memorie ram? Am un program care cere minim 512Mb ram și un laptop cu 512Mb ram dar din care 8Mb sunt share pentru placa video, deci disponibili 503Mb (nu stau prost cu matematica, așa îmi afișează). Cum aș putea păcăli programul să se instaleze? Există vreun progrămel prin care să pot modifica valoarea memoriei ram?
These are the days of our lives.

Chipicao

#2
Ai incercat sa-l instalezi? Stiu ca in general cerintele unui soft reflecta nu memoria de care au nevoie ci memoria recomandata a sistemului. Si nici nu prea am intalnit programe care sa refuze sa se instaleze, doar cateva jocuri.

Tie ti-ar trebui opusul unui ramdrive, dar nu sti udaca exista. Spune macar despre ce program e vorba, poate exista un tweak/hack/comanda speciala pentru a se instala fortat.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Nu se poate ce vrei tu.
We dance, and the music dies...

LNT

512Mb e minumul necesar, el spune că optim e 1024. Și nici nu vrea să se instaleze chiar dacă dau memoria video la minim la 8Mb. Mare diferență n-ar fi de la 512 la 503...dar nu vrea și n-am ce-i face. E vorba de SolidWorks.
These are the days of our lives.

alecs1

crack îţi trebe :D
Am văzut pe cineva (care nu ştie programare deloc) la lucru cu un progrămel numit ollydbg (debugger, dezasamblor sau ce-o mai fi) şi am rămas plăcut surprins. Ideea e că în general codul executabil e aşa cum se compilează şi nu are protecţii pentru crackuit, aşa că urmăreşti execuţia programului şi vezi dacă poţi sări peste partea care face verificarea. Am văzut asta mergând la mai multe installere.

~Empathy~

Daca nu stie programare deloc, cum *** foloseste olly debugger pentru care trebuie sa stii ASM?
We dance, and the music dies...

LNT

Alecs, în afară de faptul că aici nu promovăm pirateria ( :P), n-am timp să mă joc cu crackere și  caut o metodă mai practică (eventual mai simplă) de rezolvare.
These are the days of our lives.

alecs1

Eu credeam că sugestia mea vine cam târziu şi tu ai deja soluţia. Care va să zică ai pus întrebarea luna trecută şi încă nu ai o soluţie, cred că o mică joacă cu ,,debugatorul" nu e ceva aşa de ne practic.
Mă gândesc însă că Empathy are dreptate şi pentru olly dbg trebuie cunoştinţe de asamblare, şi tipul ăla folosea altceva, pentru că ştiu sigur că mai mult de un hello world în C nu ştia programeze. Departe de assembly de x86 + Windows. Probabil încurc programele, dar cum să verific.

A propos de promovarea pirateriei, fiecare să se uite în ograda lui, eu am 2 programe trial într-o maşină virtuală şi atâta :gigea:

IceCub

Nu ai de la cine sa imprumuti un dimm de memorie pentru 10-15 minute?

LNT

Quote from: alecs1 on 08 May 2008, 20:25A propos de promovarea pirateriei, fiecare să se uite în ograda lui, eu am 2 programe trial într-o maşină virtuală şi atâta :gigea:
A folosi un program crack-uit nu e același lucru cu a te lăuda că-l folosești sau să îndemni pe alții să-l folosească (= promovare).  ;)
These are the days of our lives.