Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 626
Total: 626

Zodiac zilnic

Started by YESMAN, 29 May 2007, 15:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

YESMAN

     In fiecare zi auzi la radio previziunile astrale, le citesti in ziare, le auzi si vezi la televizor si fiecare are alta versiune pentru aceeasi zodie spre exemplu.
Daca tot nu crede nimeni in chestiile astea de zi cu zi de ce mai ne aburesc astia zi de zi cu asa ceva. Nu stiu dar pare a fi un serviciu platit degeaba.
Voi ce ziceti, va lasati influentati de asa ceva.
Imi place de carcotasi ca mai fac canterinca din cand in cand la ce citesc despre anumite zodii, altfel sunt cu totul neinteresate. Din pacate poate mai sunt persoane slabe de inima si de minte care se lasa dusi de prostiile astea. Eu de cand am renuntat la chestia asta (si sunt anii buni de zile) ma simt foarte liber. Bine ca pe mine niciodata nu m+au impresionat chestiile astea, nici macar chestiile generale care se spun despre fiecare zodie in parte.
   Nu mi se pare a fi o stiinta exacta cum ei sa ne faca sa credem, e mai mult un mod de manipulare al maselor.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Foxter

Eu ma amuz verificand cat de aiurea o iau pe aratura cu predictile astrale. In foarte rare cazuri le mai nimeresc si ei cat de cat.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Quote from: YESMAN on 29 May 2007, 15:10Daca tot nu crede nimeni in chestiile astea de zi cu zi de ce mai ne aburesc astia zi de zi cu asa ceva. Nu stiu dar pare a fi un serviciu platit degeaba.
Nu cred şi nu am crezut niciodată în aşa ceva, dar din ce am văzut la prieteni, amici, cunoscuţi, sunt foarte mulţi oameni care cred!

"un serviciu platit degeaba"? Poate... depinde din ce punct de vedere.
E pur şi simplu o afacere profitabilă, deci nu e chiar degeaba. Bullsheet pe bani grei!
Pe noi, cei care nu credem, nu ne ajută cu nimic, pe unii chiar îi enervează. Însă pentru cei care cred în aşa ceva, poate că are un rost. Le dă speranţă, încredere în sine şi, de ce nu, buna dispoziţie. Iar celor care primesc previziuni îngrijorătoare le creşte vigilenţa, etc... :D

Am citit horoscopul de câteva ori, chiar dacă nu cred, şi am observat că indiferent de zodie, sunt spuse aproape numai lucruri bune, lucruri atât de generale încât mulţi se vor regăsi acolo (probabi lasta e şi ideea "previziunilor"). Iar lucrurile rele apar destul de rar în horoscop şi sunt de genul "ai grijă... ţi se poate întâmpla ceva rău".
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

E bullshit, intr-adevar. Numai lucruri bune de citit dimineaata la cafeluta, ca doar n-o sa-ti strice ziua de dimineata. Ma termina zodiacul de la protv care-i aproape la fel pentru toate zodiile, cu unele nuantari.
These are the days of our lives.

nicolin

Zodiacul sux! :D
"Veti avea parte de succese la serviciu cu o posibila marire de salariu" - yeah, right, acum vine sefu' si imi spune "Bai baiete, imi place de tine! EUR 500,- in plus la salariu ca ai moaca simpatica" ...

YESMAN

De acord cu tine ca sux, dar mai tare sux faptul ca in fiecare zi dai de el fie ca vrei sau nu. E peste tot.
Si ducand discutia un pic mai departe am observat ca sunt oameni care se lasa influentati de zodii in alegerea partenerului de viata. Asta chiar mi se pare cel mai mare sux. Sunt zodia x, am o prietena (sau prieten) si aflu ce zodie este, apoi consult date generale despre zodia respectiva, compatibilitati si incompatibilitati cu zodia din care fac parte si apoi zic: aa, te e buna/bun pentru mine, ne potrivim sau ah, nu ne potrivim, ce ma fac, caut altul/alta sau mai stau un pic sa vad daca merge si daca nu ii zic pa.
Stiu ca asta nu mai tine de ce se spune zilnic, dar totusi observ ca are influenta mai ales la tineri, la adolescenti. Nu generalizez ca nu imi place, dar sunt destul de multi care actioneaza sau isi fac probleme din cauza raportarii vietii lor la zodii. Sper ca m-am exprimat inteligibil.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

adilehanceanu

 :rotfl:, şi cînd te gîndeşti că, în conformitate cu zodiacu', eu şi cu amica mea sîntem sîntem total incompatibili  ;;)
The soul of computer technology

YESMAN

La noi este in proportie de 90% incompatibilitate si suntem deja casatoriti. :fum:
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

nicolin

YESMAN, stii ce este si mai interesant?
Ca oameni CREDINCIOSI ajung, intr-o masura mai mica sau mai mare, sa fie ghidati, influentati de astfel de... informatii gen zodiacul zilnic.

Ce nu inteleg eu insa este urmatorea chestie: cum puii mei poti sa mergi la Mercedesa, adevarata sora vitrega a cuscrei adevaratei prietene a lu' BMWlina, adevarata vrajitoare de magie alba (si nu numai), care leaga si dezleaga, uneste si dezbina, canta si descanta, umple si goleste, nunti, botezuri, inmormantari, casatorii, frigidere, masini, puturi de mica si mare adancime.
Si, asta, credincios fiind.
Intr-o oarecare masura pot intelege: omul disperat, care si-a pierdut orice speranta. Insa, astea is prea de tot.

Apropos de disperare: oare cati s-ar delasa de credinta, apeland la un asemenea (posibil, sau doar aparent) fals profet?

Gabriela

Problema acolo este că respectivele persoane îşi trag un bibelou cu Sf. Maria & Iisus (sau variaţiuni pe tema asta) şi afirmă sus şi tare că ce fac ele este creştinesc.

Nu de puţine ori, aşa ceva e de ajuns pentru acele persoane pentru care şi reclamele la detergenţi sunt lucruri inteligente / interesante şi care, de altfel, probabil că sunt şi cele care chiar apelează la aşa ceva. Partea proastă este că numărul acestora e relativ mare...
We watch and we are always here.