Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 522
Total: 522

Garanţiile produselor IT

Started by Chipicao, 24 May 2007, 00:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Căutând o placă video pentru cineva, am observat că EVGA oferă garanţie 120 de luni, adică 10 ani.
But there's a catch...

QuoteClientul are OBLIGATIA de a inregistra placa video la EVGA pe site in maxim 30 zile de la data achizitiei, altfel garantia este de numai 2 ani.

Ce înseamnă asta? Am garanţie 10 ani la magazin, sau doar 2 ani, iar pentru restul de 8 mă descurc singur cu cei de la EVGA?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Probabil ca in ceilalti 8 ani va trebui sa te descurci singur cu cei de la EVGA.
Totusi, cred ca EVGA se bazeaza pe faptul ca dupa 2 ani de zile placa video va fi suficient de slaba astfel incat nimeni sa nu se mai deranjeze cu gatantia - este o chestie de marketing.

LNT

Nu-i valabila teoria, placa mea video are in vara 3 ani si m-as duce la garantie cu ea (daca ar mai avea...) in cazul in care as avea probleme. Si nu cred ca sunt singurul, multi lasa calculatorul sa imbatraneasca si cand nu mai face fata il pensioneaza (nu neaparat la ghenă).
These are the days of our lives.

IceCub

Quote from: lapcat on 24 May 2007, 09:56
Nu-i valabila teoria, placa mea video are in vara 3 ani si m-as duce la garantie cu ea (daca ar mai avea...) in cazul in care as avea probleme.
Chiar si in conditiile in care ar trebui sa achiti contravaloarea unui colet trimis prin DHL/TNT?

LNT

Pai de ce sa trimit eu coletul? Link-ul dar de Chipicao e de la pcgarage, deci daca as avea placa de la ei tot la ei m-as duce dupa garantie, doar de la ei am cumparat-o.
These are the days of our lives.

Chipicao

#5
Atunci mai bine aleg BFG, care oferă 5 ani garanţie normală...

Totuşi, vreau să mă lămuresc în privinţa garanţiei EVGA. Am scotocit pe site-ul lor şi am găsit următoarele:
The EVGA Lifetime Warranty
QuoteAll RMA products will require the customer to pay for shipping to EVGA. EVGA will cover all return shipping back for the RMA replacement with (Ground) Shipping through UPS.
Am clarificat asta. Parcă la fel oferă şi Seagate garanţie 5 ani, nu?

Tot aici, la început, apare un link:
QuoteEVGA is proud to announce the EVGA Advanced RMA (EAR) Program with all products purchase on or after November 1, 2006. To sign up for EVGA Advanced RMA Program all you need to do is register your product with us and you will have several options to choose from. For more information please visit http://www.evga.com/ear.
Am crezut că RMA şi EAR sunt două chestii diferite, dar se pare că nu e aşa.

Urmând link-ul de mai sus... What is the EVGA Advanced RMA (EAR) Program?
QuoteEAR Terms and Conditions

Customers must purchase an EVGA product on of after November 1st 2006 and are required to register the product within 30 days of purchase to take advantage of this premium service.

Currently EAR is ONLY available to residents in the continental US. We are working on expanding this program to cover other regions and countries, please stay tuned for future announcements on our site at http://www.evga.com.

Destul de nasol, dar ne-am obişnuit cu astfel de discriminări. Acum vreau să ştiu de ce PCGarage promovează totuşi această garanţie de la EVGA, chiar dacă nu e disponibilă şi la noi? Şi de ce mai spun "altfel garantia este de numai 2 ani", când pe site-ul EVGA scrie clar "All products not registered within 30 days will ONLY receive a 1 year limited warranty."
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Cam la fel si produsele din metro, pe cutie scrie mare sa vada tot orbu' garantie 2 ani iar pe certificatul pe care il iei de la ei iti dau doar un an.  :nervos:
These are the days of our lives.

YESMAN

Pai cine te pune sa iei produse hardware din metro ?
Parca nu era recomandat tocmai din cauza problemelor legate de garantie.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

Nu e vorba de magazin. Certificatele de garanţie pentru anumite produse (camere foto, video, mp3 palyere, televizoare, etc) vin direct de la producător, sau mă rog, reprezentantul mărcii respective în RO. Iar pe unele scrie garanţie de 1 an, deşi vânzătorii îţi spun 2 ani pentru că aşa e legea mai nou...

Acum realizez că probabil acelaşi e motivul pentru care PCGarage spune 2 ani în loc de 1 cum e scris pe site-ul EVGA. :D

Am să le trimti şi lor un email, paote mă lămuresc.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: YESMAN on 25 May 2007, 11:03
Pai cine te pune sa iei produse hardware din metro ?
Parca nu era recomandat tocmai din cauza problemelor legate de garantie.

Eu vorbeam de un tv. Oricum si la celelalte produse cu siguranta se practica la fel, dau garantie minima cat ii obliga legea.
Ce n-ar face si astia o lege prin care sa garanteze un produs pe toata durata de viata...(la electronice media e de 4-5 ani). Ar fi mai mult decat suficient 5 ani (atat am eu la hdd  :yahoo:)
These are the days of our lives.

MLADEN

Ce marcă îi HDD-ul?

LNT

Seagate ST312082
These are the days of our lives.

MLADEN

Presupun că ştii că acei 5 ani garanţie sunt în felul următor:
În primii 3 ani cu rezolvarea garanţiei se ocupă firma care ţi-a vândut HDD-ul, după aceea dacă ai probleme cu HDD-ul va trebui să o rezolvi direct cu Seagate (cu alte cuvinte va trebui să trimiţi tu HDD-ul, pe cheltuiala ta la Seagate)

LNT

Nu, nu stiam. Chiar m-ai facut curios si m-am dus sa caut factura: pe ea scrie garantie 60 luni. Am citit-o cap-coada fata-verso si nu am gasit nicaieri sa spuna ca ei dau doar 3 ani, restul la producator. Si chiar intrebasem sa fiu sigur ca asa e cand l-am cumparat. In caz ca voi avea probleme cu el dupa 3 ani merg tot la ei. Daca o sa-mi spuna ca nu la ei tre' sa merg, ma duc direct la opc fiindca nu mi se pare firesc; nu scrie absolut nicaieri asa ceva, nu am fost informat cand am cumparat produsul, ei aveau obligatia sa ma atentioneze, ca doar de aia am mers la ei unde era mai scump, pentru garantia mai mare. Oricum, sper sa nu se ajunga acolo, sper sa nu am probleme. Decat sa dau banii pe posta pana la mama dracu' mai bine iau unul nou si nu ma mai complic.
These are the days of our lives.

Chipicao

Şi eu ştiam la fel ca MLADEN. Chiar am spus mai sus că se aseamănă cele două cazuri. Însă dacă pe certificatul de garanţie scrie 60 de luni fară alte clauze, ar trebui să ai 60 de luni la magazin. Consideră-te norocos, eu am cumpărat un HDD Seagate de la o firmă nu prea cunoscută şi mi-au oferit doar 36 de luni, fară să specifice măcar de cei 2 ani în care mă descurc singur cu Seagate. La vremea aia se găsea aşa greu modelul respectiv că nu m-a mai interesat garanţia. :fight:

P.S. Am redenumit topicul, discutăm despre garanţii în general.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Candva stiam si procentul din valoarea hardului pe care era obigata de garantie firma Seagate sa ti-l dea. Mi se pare ca in anul 4 iti dadea inapoi 15% iar in anul 5 iti dadea 5% din valoarea initiala. Trebuie sa verific, am avut un certificat de garantie pe care spunea exact conditile de garantie Seagate 5 ani.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

MLADEN

Quote from: lapcat on 28 May 2007, 18:28Decat sa dau banii pe posta pana la mama dracu' mai bine iau unul nou si nu ma mai complic.

Acuma înţelegi ce a vrut să spună IceCub prin
Quote...astfel incat nimeni sa nu se mai deranjeze cu gatantia - este o chestie de marketing.

Dacă zici că în certificatul de garanţie îi trecut 60 luni atunci înseamnă că atăta îţi asigură firma de unde ai luat HDD-ul.

Acuma m-ai făcut tu pe mine curios dacă nu cumva Seagate şi-a schimbat politica aşa că am căutat detalii pe site-ul lor. N-am găsit nimic despre asta, de fapt, asta îi tot ce am găsit:
QuoteHow Long Does The Coverage Last?
Seagate warranty periods are 1 year, 2 years, 3 years or 5 years from the documented date of purchase, depending on the type of product and where it was purchased.
Deci am căutat cine-i distribuitorul autorizat pentru românia
Am intrat pe site-ul primei firme şi m-am uitat la căteva HDD-uri (pt. desktop) Seagate căt au garanţia, scrie asta:
QuoteWarranty
Warranty Products returnable:    Yes
Warranty Term (month):    60 month
Warranty validation Criteria:    Serial Number

Deci, în concluzie, HDD-urile Seagate în românia au garanţie 5 ani de zile, nu?  :crazy:

Ar fi prea frumos să fie aşa de simplu...
spun asta deoarece în partea de jos a paginei firmei respective din link-ul de mai sus apare asta:

QuoteGarantie pentru produsele achizitionate (1 - 4 ani)
:slap:

Acuma nu mai ştiu ce să cred, ar fi frumos ca Seagate să acorde garanţie de 5 ani şi nu 3+2 (şi eventual să facă HDD-urile silenţioase), oricum cu prima ocazie când trec pe lângă magazine IT, o să intru să întreb exact cum este cu garanţia.

Chipicao

Am cautat şi eu pe la 15 magazine online. Majoritatea oferă 60 de luni, unii 36 (SenetPC, PC+Store, Senorg!), iar Oktal Computers e singurul care spune "Garantie: 36 + 24 luni".

E posibil ca anumite magazine să se ocupe de trimiterea produsului la producator?

L.E. Am mai căutat o dată pe pe www.seagate.com. Specifică clar imediat după partea citată de MLADEN...
QuoteHow Long Does The Coverage Last? Seagate warranty periods are 1 year, 2 years or 5 years from the documented date of purchase, depending on the type of product and where it was purchased. The warranty period is 5 years for internal disk drives purchased anywhere in the world (ie, products requiring incorporation within the chassis of a computer - normally labelled "Internal Hard Drive Upgrade Kit"). For all other products purchased in a European Union Member State, the warranty period is 2 years. Otherwise, the warranty period is 1 year.
:yahoo:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

MLADEN

Nu ştiu unde ai găsit, dar acolo unde am găsit eu, ăla era tot textul, nimic mai mult.  :sal:
http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?vgnextoid=46593ba94282b010VgnVCM100000dd04090aRCRD

Chipicao

Sus în partea stângă în loc de "United States" alegi orice ţară din EMEA (Europe, the Middle East and Africa). United Kingdom spre exemplu, pentru că e singura cu limba engleză.

Link direct: http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-GB&name=Seagate_Technology_Limited_Consumer_Warranty&vgnextoid=42e200bc350ce010VgnVCM100000dd04090aRCRD

Pentru ţările din America Latină la fel scrie. Probabil pentru celelalte două zone (APAC şi America de Nord) au uitat să specifice. :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

A aparut si la noi ST31000528AS, un hard pe care il astept de ceva vreme. Eram gata sa il comand cand am vazut in coltul paginiii "garantie 3 ani". M-am gandit ca e o greseala, sau poate sunt neseriosi cei de la magazin (desi era unul cu renume) asa ca le-am trimis un mail. Raspunsul a venit scurt si sec: "Produsul de interes: Hard disk Seagate Barracuda 7200.12 1TB este disponibil la comanda online cu garantie 3 Ani.Va multumim pentru interes si va asteptam in site comanda ferma." Intre timp am verificat si alte magazine, aceeasi poveste.

Pregatit sa ii iau la o runda de injuraturi si amenintari cu ANPC, am dat din intamplare peste un articol care spunea ca Seagate a redus garantia de la 5 la 3 ani :ninja:
E adevarat, in decembrie au anuntat, in ianuarie au implementat. Garantia hardurilor "consumer" Seagate este acum de numai 3 ani. Seriile Enterprise precum si modelele externe raman la 5 ani. Mai multe informatii aici

F U Seagate!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Aproape...
QuotePentru a beneficia de garantie pe viata la placi de baza, placi video si carcase (sursele carcaselor) este obligatoriu ca din 12 in 12 luni sa va prezentati la sediul nostru cu produsul cumparat pentru a evalua starea ventilatoarelor (si inlocuirea lor daca este cazul) costul lor cazand in sarcina clientului.
Deci eu care nu sunt din Bucureşti n-am să mă deplasez special pentru asta, deci rămân cu garanţia dată de producător.
These are the days of our lives.

Chipicao

Da, dar e valabil numai pentru ventilatoare. Daca placa de baza nu are nu cred ca esti nevoit sa faci drumul, cu o placa video silent la fel ai scapat de problema.
Pentru cei care nu sunt in Bucuresti poate fi un dezavantaj.

Sunt curios ce ar face in cazul ventilatorului placii video, imi dau racire custom sau imi schimba placa cu totul? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Plăci de bază cu răcire activă pe chipset parcă n-am mai văzut cam de multă vreme; probabil că la alea fac o evaluare a stării condensatoarelor, că altceva nu prea au ce.
The soul of computer technology