Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 220
Total: 220

Laptopul va inlocui in marea majoritate a domenilor IT desktopul ?

Started by Foxter, 15 May 2007, 20:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Foxter

Discutam cu un amic despre laptopuri (eu ca sustinator indarjit al desktopurilor, el ca mare fan al laptopurilor). Cand am incercat sa atac folosind argumentul ca statile grafice nu pot fi inlocuite la modul general de laptopuri el mi-a dat un link care m-a cam atins:

http://videoediting.digitalmedianet.com/articles/viewarticle.jsp?id=38515

Se pare ca pot fi facute si laptopuri statii grafice. Ramane de vazut cum o sa tina sub control degajarea termica dar se pare ca laptopurile se vor raspandi mai rapid decat estimasem. Parca vad ca in 10 ani doar serverele raman desktopuri. Voi ce parere aveti ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

peizan

Atata timp cat la laptopuri nu poti face cine stie ce moding, desktopurile nu vor disparea :P .

kquizak

Ma gandesc ca nu o sa tina...un patron vrea sa prelungeasca viata echipamentelor sale facand update de RAM sau HDD,unitate optica etc.Nu cred ca ar fi nebun sa se complice cu laptopuri (din motive economice)
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

LNT

Nu cred ca sistemele desktop o sa dispara de tot, vor ramane macar serverele. In plus deocamdata sunt mult mai accesibile ca pret, cel putin pentru tarile mai sarace. Nu mai zic de tarile din lumea a 3-a unde computerele sunt o raritate, daca nu chiar inexistente.

Totusi s-a progresat enorm in domeniu, mai ales daca te uiti la tipul de aplicatii ce pot fi rulate fara probleme. Eu m-am uitat la trei dintre ele despre care stiu cate ceva:
Autodesk Inventor ->Precision M65
Solid Edge           ->Precision M65
UGS NX                  ->Precision M90 (aici cred ca e vorba despre Nastran NX)

Ma intreb cine sunt acei "vendors" care le recomanda, sper ca nu sunt cei de la magazinele de calculatoare, ca m-au lamurit. Ar fi exact ca la piata, unde oua proaspete sunt si cele de 2 saptamani.  :wacko:
These are the days of our lives.

icsfails

pentru business, cand pretul va fi comparabil (si nu mai e mult) cu al unui desktop, notebookul va castiga mult. desi nu imi plac craptopurile in mod deosebit, in ultima vreme nu am mai "stat" la desktopul de acasa de nu stiu cand. e mai practic craptopul. pot sa il iau dupa mine oriunde, sa ma duc pe balcon sa fumez o tigara fara sa ma opresc din citit crapuri, sa il iau pe buda sa vad ce a mai facut poli in timp ce meditez la nemurirea sufletului.... Multe avantaje. Singura problema e ca il car dupa mine la scarbici, ca alt computer nu am  :slap:
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

tcalexander

Nici laptop nici desktop, viitorul aparţine thin clients. Răspândirea wifi va face trivial un VPN cu serverul de acasă sau serviciu, care poate avea putere de calcul căcălau fără restricţii de spaţiu, consum şi temperatură, fără riscul furtului sau pierderii, etc.
Pe termen "scurt" laptopul va depăşi desktopul din motive de portabilitate combinată cu putere arhisuficientă pentru treburile cotidiene, chiar dacă va costa în plus. Dar deja a devenit mai simplu şi aproape mai rapid să downloadezi ceva decât să cauţi pe HDD sau în colecţia de DVD-uri/CD-uri/dischete :ninja: , deci în câţiva ani thin/hybrid clients vor începe să prospere.
Would you like to ride on your own ass?

kquizak

network-tools.ath.cx ---nmap yourself

~Empathy~

Quote from: tcalexander on 16 May 2007, 01:06
Nici laptop nici desktop, viitorul aparţine thin clients. Răspândirea wifi va face trivial un VPN cu serverul de acasă sau serviciu, care poate avea putere de calcul căcălau fără restricţii de spaţiu, consum şi temperatură, fără riscul furtului sau pierderii, etc.
Pe termen "scurt" laptopul va depăşi desktopul din motive de portabilitate combinată cu putere arhisuficientă pentru treburile cotidiene, chiar dacă va costa în plus. Dar deja a devenit mai simplu şi aproape mai rapid să downloadezi ceva decât să cauţi pe HDD sau în colecţia de DVD-uri/CD-uri/dischete :ninja: , deci în câţiva ani thin/hybrid clients vor începe să prospere.

Viitorul apartine thin clients de 15 ani :crazy:.
We dance, and the music dies...

Josephine

Quote from: icsfails on 15 May 2007, 23:47
pentru business, cand pretul va fi comparabil (si nu mai e mult) cu al unui desktop, notebookul va castiga mult.
Un notebook este comparabil la pret cu un desktop. Inca un motiv pentru care nu prea ma mai bate gindul sa-mi fac vreun upgrade la desktop. Un Apple costa 1200usd, mai am inca 10% reducere, trag linie si e mai rentabil decit schimbat total desktopul. Altfel, dupa cum a zis si aramdune, thin clients exista de ha-haat si nu au fost neaparat "redescoperiti" acum. Mi-ar place acasa sa am doar thin clients/notebooks pe un Tigerton (quadcore MP), consum civilizat, fara batai de cap.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

She's got a point there men, cat de curand o sa-mi iau inca un craptop, mai puternic si nu o sa se mai numeasca "desktop replacement" ci laptop tata :D Nu mai mere facuta comparatie. Sunt craptoape care au toate cele si se pun cu desktopu' anytime. Bye bye desktop, welcome laptop :) Cine e nebun sa tina ditamai cutia intr-un birou asa mititel ca al meu? De ce sa irosesc spatiul cu desktop, cand pot pune in el boxe :) ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

Un raspuns la intrebarea ta:
Poate pentru ca nu poti sa schimbi usor placa video (ca sa nu zic de placa de baza), poate pentru ca niste heatpipeuri minuscule nu pot face fata racirii celor mai noi procesoare si placi video, poate pentru ca e enervant sa scoti 30 de suruburi cand vrei sa faci o curatenie serioasa in el.

PS: Ozzy, am vreo 5 laptopuri FS, am auzit ca iti place sa le desfaci.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

IceCub

Momentan, eu privesc laptopul ca pe un moft - poate si pentru faptul ca activitatea de zi cu zi nu presupune "mobilitate". Pentru mine, notebook-ul nu poate inlocui confortul unui monitor de 17", 19" sau o tastatura desktop full size. Iar la capitolul performanta, HDD-urile de notebook mi-ar scoate peri albi.

Josephine

Quote from: Foxter on 19 May 2007, 13:35
Un raspuns la intrebarea ta:
Poate pentru ca nu poti sa schimbi usor placa video (ca sa nu zic de placa de baza),
Nu te ajuta cu nimic sa faci asta in ziua de azi. Si asta pentru ca viitoarele CPU-uri vin pe alte platforme. New hardware, new laptop (daca insisti sa fii in ton cu moda, majoritatea nu insista; eu tot single-core T43 am).

Quotepoate pentru ca niste heatpipeuri minuscule nu pot face fata racirii celor mai noi procesoare si placi video,
Nu ai treaba cu racirea. Merom s-a inventat pentru mobilitate, nu sa gatesti pe el.

Quotepoate pentru ca e enervant sa scoti 30 de suruburi cand vrei sa faci o curatenie serioasa in el.
Sa faci curat in laptop??? wtf!
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

Chipicao

Quote from: Josephine on 23 May 2007, 16:17
Sa faci curat in laptop??? wtf!
Glumeşti?!
Cred că tu ai destulă experienţă cu laptopurile. Eu am desfăcut doar câteva şi ştiu ce înseamnă praful. La PC mai e cum e, dar la un laptop niţel praf înfundă tot. Să vezi atunci cum găteşti pe el. :crazy: Întreabă-l şi pe ozzy dacă nu crezi.


În altă ordine de idei, eu sunt de acord că laptopul va înlocui desktopul, dar numai într-o mică parte a domeniilor IT.
De ce numai o mică parte? Păi hai să ne gândim cine e majoritatea.
Începem cu gamerii, nu pentru că sunt mulţi, dar ca să terminăm repede cu ei. :D Gamerii (oameni care se joacă, nu maniaci ce au 2x8800GTX) nu vor accepta niciodată un laptop, n-are rost să discutăm, inutil să veniţi cu exemple de laptopuri performante dar care costă o căruţă de bani.
Şi mai vorbesc doar despre companii. Firme care au zeci, sute, uneori mii de calculatoare. E cineva care nu ştie că orice companie urmăreşte minimizarea costurilor?!? Încercaţi voi să-l convingeţi pe dom' director economic să aprobe cumpărarea a 100 de laptopuri în loc de 100 de desktopuri la jumatate de preţ, adgumentând că... îi stă mai bine lui Butonel Mufă pe birou. :climb:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

YESMAN

Aici sunt de acord cu tine. Numai ca laptopurile ar mai reduce din cablăraia de prin birouri, pentru ca nu cred ca toti au mausuri si tastaturi wireless.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Josephine

Grosul vinzarilor nu e dat de firme unde Nea Gigel Patronu' sta si-si numara bugetul IT si cumpara Celeron sau Duron SH. Vinzarile de laptoape au depasit in 2006 si parca si 2005 cele de desktopuri, si pentru ca foarte multi angajati lucreaza pe teren. Eu de exemplu nu am desktop dat de firma, ci doar laptop, si la fel ca mine sunt restul colegilor, care reprezinta poate 1% din totalul celor care lucram offsite.

Chipicao, I don't give a crap de "praf" pentru ca: 1. nu-mi tin laptopul in nisip (ci doar am pisici) si 2. cit o fi el de rahat in alte aspecte, nu e mina a 15-a cu coolere care tin 6 luni si apoi fac ca o uzina. In principiu, cit dai atita ai. Dai 300 pe un craptop, ai calitate de atita.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

LNT

Chestia cu valoarea in bani a unui laptop e general valabila pentru toate componentele hardware. Cu cat e mai scump cu atat e mai bun. Deci want better, pay more. Aici intra atat performanta cat si calitatea.
These are the days of our lives.

Chipicao

Josephine, de acord cu tine, dar eu nu vorbeam de cei care lucrează pe teren. Normal că voi aveţi nevoie de laptop sau PDA (?), nu e altă soluţie. Şi nu sunteţi chair atât de mulţi! M-am referit la cei care lucrează la birou - ei reprezintă majoritatea. Că Gigel Patronu îşi ia laptop ca să fie mai şmecher e altă poveste, dar restul au desktopuri.

Quote from: Josephine on 24 May 2007, 16:16
Grosul vinzarilor nu e dat de firme unde Nea Gigel Patronu' sta si-si numara bugetul IT si cumpara Celeron sau Duron SH.
Ok, m-am exprimat eu greşit. Vorbeam de biroul/compartimentul/serviciul de aprovizionare al cărui rol e să găsească cele mai ieftine bunuri şi servicii pentru achiziţii. Sau, dacă vrei, un raport preţ/calitate cât mai bun, cel puţin aşa ar trebui să fie dar de multe ori... Aşadar, dacă Butonel mufă are nevoie de un computer pe care să scrie câte un document sau mai lucrează cu câteva baze de date, îi ajunge şi Celeron.

Eu ştiu că anul trecut s-au vândut 138,3 milioane desktopuri şi doar 82,4 milioane de laptopuri la nivel mondial.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Josephine

Nu situ cita experienta in cimpul muncii ai, dar nu ai dreptate.
Nu sunt cu vaca la pascut toata ziua, am un birou ca toata lumea la client. Din motive de conectivitate si usurinta de carat datele, avem laptopuri in loc de desktopuri. Ca mine nu cred ca iti inchipui cit de multi sunt. Tu confunzi statul la birou cu lucratul la birou :)
Asa, acum referitor la serviciul de aprovizionare, am sa-ti dau un exemplu, ca sa vezi ca n-are nimic cu realitatea chestia aia cu "bunuri ieftine si servicii ieftine", decit again, in firme unde stau si-si numara banii la sfirsit de zi. In mod normal, un cablu de KVM e cam maxim 20eur. Firma mea plateste 98, pentru ca ala e distribuitorul preferat si in primul rind trebuie mers prin lista de distribuitori preferanti inainte de a te duce la alta. Unde lucrez eu cumpara zeci de mii de cabluri din astea anula, o firma a lui Gigel Patronu' cumpara 10 la 2 ani de la cel mai ieftin magazin. Got me? Grosul e dat de firmele mari, care dicteaza volumul de vinzari. Iar Butonel nu-si va lua Celeron decit cind lucreaza, again, la o firma de apartament; un SMB isi va lua Core2, pentru ca trebuie sa manince si baietii nostrii de la vinzari o piine.
So, life ain't as pink as you see it.

Si acum la capitolul numere:
geek.com zice asa: Laptop sales exceeded desktop sales in May (2003). For the first time ever, laptop computer sales have exceeded desktop sales for retail computer stores. According to the NPD Group, 54% of all computers sold in stores this past May were laptops.
computereconomics.com zice ca: Laptops will outnumber desktops in most organizations by 2007, reaching 60% of the total personal computers in use in business computing. These conclusions are supported by most computer vendors who are gearing up to manufacture significantly more laptop systems. For example, the Lenovo Group, which bought out IBM's PC division, expects that laptop shipments will exceed desktops by 2008.
Daca chiar ma stresez, caut si date de la IDC, care-s favoritii mei in privinta statisticilor si estimarilor.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

Chipicao

Ok, probabil că ştii mai bine ca mine; nu, nu am multă experienţă ân câmpul muncii.
Nu cred însă că situaţia e la fel peste tot. Poate în ţările bine dezvoltate, dar restul... "îşi numără banii la sfârşit de zi" :(

Referitor la date, de la IDC le am, dar nu găsesc linkul. Şi vezi că geek.com vorbeşte despre vânzările din magazine ("retail computer stores").

L.E. Iote! http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS20608307
QuoteAnnually, PC shipments reached 227.7 million units with growth of 9.5% and shipment value of US$231.9 billion with growth of 6.1%. Desktop volume of 138.3 million units was up less than 2% over 2005, while Portable shipments of 82.4 million were up 26.3%. While Desktop volume will grow by low single-digit rates throughout the forecast with a compound annual growth rate (CAGR) of 3.8% from 2006 to 2011, Portable PC shipments will maintain a CAGR of 16.1% over the same period. As a result, Portable PCs will represent more than 50% of all Client PCs worldwide in 2011 with a CAGR for Client PC shipments of 9.1%.

Deci prin 2011 preconizează ei că laptopurile vor reprezenta peste 50% din vânzări, iar asta la nivel mondial.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Craptopul meu era unul din cele mai ieftine pe care le-am gasit acum aproape 2 ani. Aveam nevoie de mobilitate si nu aveam mari pretentii. E un HP Compaq nx6110. A fost nevoie sa il desfac o data ca sa il curat de praf si asta pentru ca ardea ca un cuptor. In alte medii nu stiu daca se intampla, dar eu merg peste tot cu el: la munte, in Vama, construction sites, la prietena mea, la alti amici, la munca etc.. Se poate spune ca il folosesc in conditii oarecum hardcore pt un laptop. Nu are nici pe dracu'. Dupa o curatare + schimbare pasta termoconductoare, acum cateva luni, nu mai are nimic. E rece, merge perfect si nu i-am schimbat OS decat o data. Perfect stabil, nici o buba..

Am luat cel mai ieftin laptop. 2 ani, nici o problema (pt cine stie, "curatatul" radiatorului + cooler dureaza 5 minute) O sa mai mearga asa mult si bine, nu da nici un semn de uzura. Viva la craptop, desktop nu imi mai iau ever!

PS: 4-5 din vecinii mei de pe scara, de varsta mea (buget redus) si-au luat craptouri.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

Sincer, nu stiu ce poate fi mai misto decat sa te trezesti dimineata, in week-end, sa-ti pregatesti o cafeluta (sau, ma rog, o bere, un coniac, dupa preferinte) si sa browse-uiesti de zor pe balcon/in bucaratie/pe buda!

tcalexander

Să browsuieşti în casă, aşezat ca omul pe un scaun normal, nu pe unu' cu colac. ;;)
Would you like to ride on your own ass?