Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 162
Total: 162

Office 2007 sau Open Office ?

Started by Foxter, 23 April 2007, 20:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

Dupa ce am citit o parere a lui Charlie Demerjian aici m-am gandit si eu la alternativele pentru Microsoft Office 2007 pentru userul obisnuit. Chiar e necesar 2007-le ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

nicolin

Foxter, presupun ca depinde ce cine-l foloseste. Adica daca este vorba de un veteran intr-ale MS fficeului, presupun ca va merge automat pe noua versiune 2007. Ptr.cei care folosesc un sistem *nix, nu cred ca exista alternativa mai completa decat ultimul Open Office.

Gabriela

Dacă e veteran, nu face mutarea la 2007... decât dacă are timp să reînveţe interfeţe, meniuri, comenzi &co. :D

OpenOffice.org e okay pentru utilizare mai mult ocazională, personală sau la lucruri mai simpluţe în general. La fişiere mari/complexe dă rateuri, compatibilitatea cu unele documente MSO încă are scăpări (n-am testat cum e cu xml/docx &co), instrumentele de corectare ortografică şi gramaticală pentru limba română sunt încă nefinalizate şi lista poate continua.
We watch and we are always here.

Chipicao

Ei na... şi chiar vroiam să-l testez. :(

Mie şi Office 2007 mi-a dat rateuri, ce-i drept doar de două ori.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Quote from: Gabriela on 24 April 2007, 11:56
OpenOffice.org e okay pentru utilizare mai mult ocazională, personală sau la lucruri mai simpluţe în general.

Eu îl folosesc doar din nevoia de a deschide fişiere create cu MS Office, şi pentru că spreadsheetul  e mai bun decât la KOffice, altfel mi se pare şi aşa prea complicat, altfel aş trece oricând la KOffice. Mă enervează la culme felul în care ghicesc programele astea ce ai vrea să scrii în pătrăţica aia, autocomplete, formatări şi chestii din astea.

Şi aşa alea vechi sunt exagerat de "deştepte". Aici vorbeşte un om care ştie şi foloseşte peste 50% din comenzile kwin, şi are încă câteva zeci personalizate.
"Everything's been said before, there's nothing left to say anymore", nu prea văd ce se mai poate inova aici, mai apar câteva nume de tehnologii şi nişte butoane lucioase şi atâta tot.

completări:
-nu ştiu cum se traduce în română spreadsheet, ceva legat de calcul tabelar cred
-kwin e window managerul cu care vine KDE
-KOffice e suita de office din KDE, foarte incompletă (lipsuri majore), nedocumentată, dar extrem de rapidă şi neconsumatoare de memorie.

Chipicao

Quote from: alecs1 on 24 April 2007, 18:33
"Everything's been said before, there's nothing left to say anymore", nu prea văd ce se mai poate inova aici, mai apar câteva nume de tehnologii şi nişte butoane lucioase şi atâta tot.

Eu zic totuşi că folosirea XML la Office 2007 e o inovaţie destul de bună.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Gabriela

Este, dar în câte zeci de mii de ani o să o vezi folosită la scară largă? :P
We watch and we are always here.

alecs1

Nu neg calităţile tehnologiilor noi, dar realitatea este puţin mai dură. Şi anume: utilizatorii de calculator nu sunt toţi la curent cu ultimele tehnologii. Când eram în AIESEC şi lucram pe Windows cu MS Office îmi aduc aminte că aveam grijă ca la salvare să aleg Word 95/97 sau ceva în genul, ca să fiu sigur că toţi destinatarii pot să îl deschidă.

~Empathy~

Quote from: Gabriela on 25 April 2007, 09:42
Este, dar în câte zeci de mii de ani o să o vezi folosită la scară largă? :P

In 1 an.
We dance, and the music dies...

shapk

Parerea mea este ca trebuie luat in considerare si aspectul pretului. OpenOffice este din ce in ce mai folosit in institutii unde apare aspectul legal (licentierea) al software-ului folosit si sincer acest OpenOffice face ca pretul lui MS-Office sa nu mai fie justificat. De ce sa dai bani pe un soft proprietar cand ai unul gratuit care face acelasi lucru? Personal de 3 ani folosesc numai OpenOffice si nu a fost lucru pe care sa vreau sa-l fac din punct de vedere al Biroticii care sa nu poata fi facut cu acesta. Chiar si in Windows (acolo unde ma lovesc de Windows desi evit pe cat posibil) prefer tot OpenOffice.

adilehanceanu

Da' Open Office nu-i gratis doar pentru utilizatorii casnici? :unsure:
The soul of computer technology

tcalexander

Nu. E sub LGPL, deci
Quote from: http://www.openoffice.org/FAQs/mostfaqs.html#11.  Are OpenOffice.org binaries legal for commercial/business use?

      Yes, you may use OpenOffice.org binaries for commercial use. Please refer to our download page.

      Alternatively, if you are interested in StarOffice for commercial use please, see this URL: http://www.sun.com/staroffice/
Would you like to ride on your own ass?

eugen_r2

Quote from: alecs1 on 24 April 2007, 18:33
Mă enervează la culme felul în care ghicesc programele astea ce ai vrea să scrii în pătrăţica aia, autocomplete, formatări şi chestii din astea.


Se poate dezactiva autocomplete în ooffice.