Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 192
Total: 192

Acasa.ro hacked

Started by IceCub, 01 November 2006, 16:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Acasa.ro a fost "hackuit".  :rotfl:



Mama lor de telenovelisti...

Praetor

Mai exact de habarnisti. Deh oricine e admin/webdev in ziua de azi.

peizan

Intrebarea se pune daca e bine sa copiem stirile de chip ?

akenathon

si eu de unde mai aflu detalii despre telenovele?!?  :rotfl:

Praetor

Quote from: peizan on 01 November 2006, 16:14
Intrebarea se pune daca e bine sa copiem stirile de chip ?
Stirile apartin chip? Facute de chip? Le copiem si noi de unde le copiaza si ei.

gexge

Da ... folosind tool-urile potrivite uneori e prea usor.

Partea amuzanta este link-ul de pe Gavagai: http://www.imagoo.ro/2006/mediacultura/miologie/despre-cum-o-s-ajung-stapanu-lumii.html

...
O s-ajung stapanu lumii in urmatoru fel:

- hackuiesc acasa.ro

- fac o bomba
....

Later edit: beta.acasa.ro arata chiar ok... asta in conditiile in care nu este o plagiatura ...
Cea mai buna cale de a-ti ghici viitorul este sa-l inventezi.

Chipicao

Adminul va trebui să pregătească trei plicuri!  :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

_Gabriel_

m4lvolio: IMAGOO : 2006 - miologie
m4lvolio: )
Anonimus Ex: da am citit, a scris un tip de la mine din birou
Anonimus Ex: )
m4lvolio: /
m4lvolio: pe bune ?
Anonimus Ex: daaaaa
Anonimus Ex: ca imagoo e un alt site vodnet unde lucrez eu
m4lvolio: pai linku ala e pe site-ul acasa.ro, care a fost spart
Anonimus Ex: )
Anonimus Ex: nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Anonimus Ex: asta a fost o gluma
Anonimus Ex: acasa.ro e alt site vodanet
Anonimus Ex: si s-a relansat azi
Anonimus Ex: cu gluma asta
Anonimus Ex: )
m4lvolio: e da ?
Anonimus Ex: daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
m4lvolio: exista vreo stire care zice asta pe undeva ?
Anonimus Ex: vodanet are mai multe site-uri: ele.ro, acasa.ro, imagoo, bloombiz etc
m4lvolio: vreau sa dau si i mai departe
Anonimus Ex: o stire care sa zica ce?
m4lvolio: ca a fost o gluma hack-uirea
Anonimus Ex: aaaaa
Anonimus Ex: inca nu cred
Anonimus Ex: staisa ma uit
Anonimus Ex: oricum o sa fie sigur
m4lvolio:
m4lvolio: o sa dau conversatia asta mai departe
m4lvolio: e ok ?
Anonimus Ex: ok
Experience is one thing you can't get for nothing.

akenathon


Praetor

Inseamna ca si chip a facut o gluma atunci, de fapt vroiau doar sa schimbe OS-ul  ;;)

SoNic

Cica au facut misto de voi, a fost o reclama ordinara:
http://www.acasa.ro/viral_hacked
QuoteCu o durata de numai patru ore, campania "Hacking Acasa.ro" s-a dovedit a fi de un real succes, ea trezind atat interesul cat si ingrijorarea anumitor utilizatori. Nu putem decat sa ne bucuram pentru feedbackul primit, si va invitam sa ramaneti alaturi de noi, pentru ca mai pregatim si alte surprize.
Unsigned integer

ozzy

Crap! Oricum mie nu mi-au atras cu nimic atentia.. Cand am auzit ca au fost "sparti" am cascat linistit gandindu-ma ca tot romanasu' "mama lor de h@x0ri" :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

s0ldatu

eu astept cu interes sa fie sparte si site-urile altor personagii apartinand ... subculturii atat de raspandite azi si pe care prostimea le considera vip-uri sau modele de urmat in viata: manelisti, fotbalisti, cantareti, oameni de afaceri "a la jiji bkli" sau diverse fufe de pe la tv care, in afara de faptul ca arata bine, nu au nici o alta calitate. si lista poate continua ...

dmpdv, copiii aia au facut un lucru bun: au incercat sa curete media romaneasca de gunoiul adunat in ultimii ani.

SoNic

soldatule, tu nu ai citit ce am scris eu mai inainte? A fost doar o chestie de marketing, nu un hacking real.
Unsigned integer

panzerboy

Quote from: SoNic on 03 November 2006, 00:42
Cica au facut misto de voi, a fost o reclama ordinara:
http://www.acasa.ro/viral_hacked
QuoteCu o durata de numai patru ore, campania "Hacking Acasa.ro" s-a dovedit a fi de un real succes, ea trezind atat interesul cat si ingrijorarea anumitor utilizatori. Nu putem decat sa ne bucuram pentru feedbackul primit, si va invitam sa ramaneti alaturi de noi, pentru ca mai pregatim si alte surprize.

http://blog.vodanet.ro/2006/11/01/weve-been-hacked-not/

QuoteEu sunt Cami de la Acasa.ro (oficial: Camelia Ionita-Manzatu, project manager Acasa.ro) si acesta este primul meu blog.

Am indraznit sa scoatem la lumina noua infatisare a portalului printr-un gest un pic riscant, ce-i drept (hacking, stuff... pentru cei care nu stiu despre ce este vorba: explicatia este aici).
Ideea cu "hackingul" a iesit la un brainstorming, ne-a placut, si am pus-o (aproape) imediat in practica, ca sa nu aiba timp sa (se) rasufle. Am creat ceva panica, unii s-au speriat, utilizatorii portalului ne scriau zeci de mesaje, atragandu-ne atentia ca "ne-au spart site-ul", presa cerea declaratii, punand presiune pe noi. Ne-a fost greu sa stam asa patru ore, mustacind, fiecare dintre noi fiind gata sa divulge "adevarul", doar-doar o scapa de tensiune. Acum suntem relaxati, si suntem curiosi de reactii. Asadar, primim cu feedbackul! Ne dati sau ne dati?

s0ldatu

Quote from: SoNic on 04 November 2006, 04:53
soldatule, tu nu ai citit ce am scris eu mai inainte? A fost doar o chestie de marketing, nu un hacking real.
din pacate !

Flaviu

IMHO cei de la Acasa.ro chiar au reusit ce si-au propus - sa afle o tara intreaga de noua versiune a site-ului. Guerrilla marketing la superlativ!
aka eflaviu


s0ldatu

excact asta e clinciul, ca o sa afle o tara intreaga. inclusiv grupurile de crackeri, care vor privi campania asta de marketing ca pe o provocare. eu n-as vrea sa fiu in pielea adminului de la acasa.ro peste cateva saptamani ...

akenathon

hihi! interesant de urmarit.  ;;)

Flaviu

Quote from: s0ldatu on 04 November 2006, 18:53
excact asta e clinciul, ca o sa afle o tara intreaga. inclusiv grupurile de crackeri, care vor privi campania asta de marketing ca pe o provocare. eu n-as vrea sa fiu in pielea adminului de la acasa.ro peste cateva saptamani ...

Sa stii ca ar fi ceva ca in curand sa fie spart pe bune, desi e un risc pe care si l-au asumat cei de la acasa.ro si in plus orice publicitate e buna, fie ea pozitiva sau negativa, ar aduce portalului tot mai multi utilizatori! Oricum sa vedem ce se va intampla! :)
aka eflaviu


s0ldatu

eu sper sa si-o ia peste felinare si sa le treaca cheful de "gherile"