Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 173
Total: 173

Contract de închirere

Started by alecs1, 29 March 2007, 13:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecs1

De ce este nevoie pentru un contract de închiriere?
În prezent stau în chirie fără contract, dar vreau viză de flotant pentru a putea da examenul pentru permisul de conducere în Timiş, şi nu în Neamţ.
I-am propus proprietarei 2 variante:
a)declară că-s prieten/rudă/altceva şi stau gratis. Nu vrea. Spune că a mai făcut asta cu mai mulţi chiriaşi şi ar bate la ochi.
b)facem contract de închiriere urmând ca eu să plătesc diferenţa care îi vine la impozit. Nu vrea. Spune că trebuie vreo 3 zile pierdute (fără să dea detalii despre cum le pierde) cu contractul şi alta cu flotantul (acolo e nenorocire, doar trăim în România, dar cozile sunt ordonate şi se revine peste câteva ore, fără a fi obligat să stau la coadă). O parte din cele 3 zile îmi spune că le-ar pierde cu impozite şi nu mai ştiu ce, dar declaraţia de venit global ce face, nu include şi chestiile astea?

Deci de ce este nevoie pentru contractul de închiriere? E chiar atât de complicat?
Alte idei sunt bine venite.

tcalexander

Nu mai ştiu exact de ce e nevoie, dar din experienţă îti spun că e într-adevăr o mare fuxere pentru proprietar, atât la încheierea contractului cât şi la terminarea lui. Motiv pentru care aproape nimeni nu se bagă dacă nu are certitudinea că stai acolo măcar 3 ani.

Cât despre permis, nu cred că te ajută cu ceva viza de flotant. Ştiu vreo 3 persoane care au flotant pentru cămin în Bucureşti şi au trebuit să dea examenul acasă. Mai bine rabzi până la vară şi-l dai liniştit la Neamţ. Crede-mă că te scuteşti de o groază de alergătură cu hârţoage pentru examen. În plus, ştii proverbul ăla cu "paşte iarba pe care o cunoşti"? ;)
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Dupa regulamentul nou poti da examen si acolo unde ai viza de flotant. Stiu sigur pentru ca o prietena are viza de flotant si s-a interesat la politie.
These are the days of our lives.

alecs1

Viza de flotant mă ajută, ştiu asta, dar e foarte greu e să fac rost de ea.
Cât despre păscut iarba pe care o cunosc, chiar asta este o parte din motiv. Am aflat că examenul se dă pe maşina pe care am învăţat, şi cum socializarea cu maşina nu se petrece cât ai clipi (cel puţin nu la începători), mi-ar fi mai uşor aici şi cât mai repede după ce am făcut şcoala.
În Roman mi-ar fi poate mai uşor, că oraşul e mic, nu foarte circulat şi nu rezervă surprize şi în plus drumurile sunt mai îngrijite decât în Tm. Problema e că lucrez, şi dacă mă duc acasă, nu prea vreau să petrec vremea cu mizerii din astea administrative.
Dacă e cum spui, adică e greu să faci un contract de închiere,e o mare porcărie, pentru că ăştia ne invită să stăm în ilegalitate. Oricum, ţara asta îţi dă cu fiecare prilej câte o invitaţie de a o părăsi.
O să caut numere de telefon pe net şi o întreb cum se face contractul de închiere. Sper să revin cu detalii.

LNT

E cel mai indicat sa dai examen pe masina pe care ai facut scoala pentru ca o cunosti cat de cat. Dar nu te obliga nimeni sa dai examen pe aceeasi masina. Chestia e ca trebuie sa faci macar 2-3 sedinte de conducere daca vrei sa dai examen pe alta masina pentru a te obisnui cat de cat cu ea. Prietena de care spuneam mai sus a facut scoala in Iasi si a dat examen in Bacau (din pacate a picat la oras). Acum vrea sa dea examen in Iasi deoarece are viza de flotant(sta la camin).
In final daca nu reusesti nimic cu contractlul de inchiriere mergi la politie si intereseaza-te exact. Oricum stiu sigur ca poti face scoala in Tm iar examenul il poti da oriunde (Roman de exemplu).

PS: Si eu sunt din Roman.  :fum:
Da' departe te-a mai purtat curentul aventurii...  ;;)
These are the days of our lives.

lucas21

Nici eu nu sunt din Bacău dar am făcut şcoala şi am dat examenul aici fără nici o problemă. Chestia e că o să treacă în permis adresa din viza de flotant. Şi o să fie o problemă când expiră viza pentru că trebuie să schimbi permisul. Dacă datele din buletin nu corespund cu alea din permis, poliţia îţi reţine permisul şi îţi dă o amendă de vreo 200 şi ceva lei. Oricum întăi să iei permisul şi după aia rezolvi tu.

alecs1

Când ai făcut asta?
Am sunat la poliţie şi mi-a spus nenea că pentru a da examen în Timiş e nevoie de viză de flotant. Cred că fără o vizită la poliţie tot nu scap.

Şi tata a făcut la fel cu vreo 30 de ani în urmă, şi a crezut că acum ar trebui şi mai uşor decât pe vremea lui Ceauşescu. Însă lui îi scapă ceva, că legile din vremea aia au fost făcute de legiuitorii dinainte, care probabil au învăţat la şcoală în loc să fumeze la wc, cum sunt sigur că au făcut ăştia care ne conduc acum.

alecs1

Rezolvat.
Viza de flotant este suficientă, şi relativ uşor de obţinut. Am rugat un prieten care are apartament în Timişoara să declare că stau în casa lui şi cu asta basta (este nevoie de: -cele 2 buletine, certificat de naştere, certificat de proprietate, o hârtie pe care ţi-o dau ei, prezenţa fizică a celor 2, faceţi copii după toate actele posibile că nu mai ştiu la care trebe copie şi la care nu).
Se pare că pe permis se va scrie adresa de pe viza de flotant, şi se dă amendă dacă nu corespunde reşedinţa cu ce e scris în permis.