Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 573
Total: 573

Alimentaţie naturistă

Started by alecs1, 21 March 2007, 16:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

alecs1

(Titlul e pompos însă tema este simplă.)
Acasă la sat obişnuiam să beau în fiecare zi măcar un litru de lapte proaspăt, nefiert, iar ouăle le mâncam crude (toate astea erau de acasă). De când sunt la facultă nu mai prea ajung pe la ţară şi îmi lipsesc chestiile astea (şi au un gust grozav) Să mi le trimită de acasă este foarte costisitor, aşa că nu e o soluţie. Oricât aş fi de sănătos şi rezistent la boli, nu am atâta am încredere să consum lape şi ouă crude de la piaţă.
Unde pot găsi asemenea produse? (idealul ar fi să scrie pe ambalaj că le testează pe propria piele în fiecare zi şi că dacă păţesc ceva îmi plătesc spitalizarea şi despăgubiri :fum:).
Aştept deci sugestii :).

bro

n-ai nici o sansa sa pupi produse ca la mama acasa. stai calm si fierbe tot.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

LNT

Quote from: alecs1 on 21 March 2007, 16:51
idealul ar fi să scrie pe ambalaj că le testează pe propria piele în fiecare zi şi că dacă păţesc ceva îmi plătesc spitalizarea şi despăgubiri :fum:)

In Romanica zilelor de azi nu vei gasi asa ceva. Are dreptate bro. Si ai spus bine "ideal ar fi". Dar nu este, din pacate.  :(
These are the days of our lives.

tcalexander

Bine ai venit în "civilizaţie". :nervos: Încearcă să dibui un ţăran mai spălat pe la piaţă şi să discuţi cu el. Îi explici ce vrei şi că ar trebui să vezi gospodăria lui ca să ai încredere în produsele pe care le oferă. It's a long shot, but it might work. :unsure:
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Despre lapte, cred ca iti dai seama cat e de bun daca il gusti (ma refer daca e proaspat sau amestecat cu apa). Nu prea stii in ce nară se scobea in timp ce mulgea vaca....  :bleah:
La oua cica daca is proaspete, coaja are pori. Daca sunt vechi coaja e lucioasa si neteda. Nu garantez, asa am auzit. Sfatul meu e sa nu mergi pe incredere fiindca stiu pe cineva care vindea in piata oua 'proaspete' tot pe incredere.
These are the days of our lives.

akenathon

Quote from: tcalexander on 21 March 2007, 19:55
Bine ai venit în "civilizaţie". :nervos: Încearcă să dibui un ţăran mai spălat pe la piaţă şi să discuţi cu el. Îi explici ce vrei şi că ar trebui să vezi gospodăria lui ca să ai încredere în produsele pe care le oferă. It's a long shot, but it might work. :unsure:
rezon!
eu cumpar lapte de la tarani... de ani de zile de la aceeasi familie. si n-am avut probleme.  :gigea:
ps: imi place la nebunie laptele de tara nefiert...

bro

asa-i? cand eram mititel am fost la rude in Moldova 3 luni si numai lapte proaspat nefiert am baut. bineinteles, erau vacile lu nea unchiu-miu :D. m-am ingrasat ca un porc atunci dar eram sanatos tun. si plus ca e bun la gust, nu e apacios si fara gust ca cel din comert. asta e, daca ai noroc sa prinzi o familie ca akenathon, care sa te aprovizioneze de ani de zile si sa fie de incredere si oameni cumsecade, e ok. altfel, pt sanatatea si siguranta ta, nu te risca.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

SoNic

Quote from: alecs1 on 21 March 2007, 16:51
(Titlul e pompos însă tema este simplă.)
Acasă la sat obişnuiam să beau în fiecare zi măcar un litru de lapte proaspăt, nefiert, iar ouăle le mâncam crude (toate astea erau de acasă).

In primul rand nu am inteles eu bine sau tu bei oule nefierte/neprajite??? Gust mai oribil nu pot sa imi imaginez...
Despre laptele fiert versus nefiert... nu vad diferenta. Este diferenta intre laptele nedegresat si cel din care s-a extras grasimea cum este cel din comert, dar nu intre fiert si nefiert.
Sper ca nu zici ca si carnea o mananci nefiarta/neprajita  :blink:
Personal sugerez puternic prepararea TUTUROR alimentelor de origine animala din motive medicale si chiar si a gustului... Omul are un parat digestiv modificat (selectie genetica) pentru mancarea proteinelor preparate, nu crude.
Unsigned integer

tcalexander

Quote from: SoNic on 22 March 2007, 01:43Despre laptele fiert versus nefiert... nu vad diferenta. Este diferenta intre laptele nedegresat si cel din care s-a extras grasimea cum este cel din comert, dar nu intre fiert si nefiert.
Blasfemieeee! Bineînţeles că dacă iei o cutie de lapte de la supermarket nu are nici o importanţă dacă îl fierbi sau nu, ăla oricum e fiert în procesul de prelucrare. Dar crede-mă că nimic nu se compară cu laptele crud, netratat în nici un fel, mai ales când e proaspăt. N-are rost să intrăm în detalii tehnice, dar ca divertisment, dacă laşi laptele din comerţ la aer o să devină o chestie infectă, total necomestibilă. Fă acelaşi lucru cu laptele crud şi vei obţine lapte prins, apoi zer şi caş - toate comestibile.
Quote from: SoNic on 22 March 2007, 01:43Omul are un parat digestiv modificat (selectie genetica) pentru mancarea proteinelor preparate, nu crude.
Aha, de aia sugarii se hrănesc cu lapte bine fiert. :slap: Chestia aia e valabilă în cazul cărnii mamiferelor şi păsărilor, în principal din cauză că nu avem dentiţia necesară. Peştele, laptele şi ouăle se recomandă dpdv nutriţional a fi consumate crude. Sigur, există riscuri, dar ăsta nu e un motiv să-ţi trăieşti viaţa consumând numai porcăriile din comerţ.
Would you like to ride on your own ass?

LNT

Quote from: SoNic on 22 March 2007, 01:43
In primul rand nu am inteles eu bine sau tu bei oule nefierte/neprajite??? Gust mai oribil nu pot sa imi imaginez...

Nu-s rele la gust, da-s gretoase. Am incercat si eu o cura cu oua crude dar dupa prima jumatate de ou abia inghitita am renuntat.

Quote from: SoNic on 22 March 2007, 01:43
Despre laptele fiert versus nefiert... nu vad diferenta. Este diferenta intre laptele nedegresat si cel din care s-a extras grasimea cum este cel din comert, dar nu intre fiert si nefiert.

E o diferenta de gust intre cel fiert si cel nefiert. Astazi nimeni nu mai recomanda cosumul de lapte nefiert datorita maririi riscului de contactare a unor boli cum ar fi tuberculoza:
Quote
Transmiterea infecţiei se face prin inhalarea de unităţi infectate (aerogen). In cazuri rare, pe cale digestivă, prin consumul de lapte nefiert (nepasteurizat) de la animale bolnave. Riscul de оmbolnăvire este determinat de unii factori cum ar fi vвrsta, sexul, nivelul socio-economic vulnerabil, abuzul de alcool, fumatul.
These are the days of our lives.

alecs1

Cred că tcalexander a cam atins toate aspectele referitoare la sănătate, aşa că o să continui doar cu chestiile legate de gust.
Nu pot compara gustul oului preparat cu cel crud. Cel crud este cu mult mai bun. Deşi nu am cunoştinţe, aş paria că oul crud e şi mult mai bun pentru sănătate.

Beau câte un litru de lapte pasteurizat în fiecare zi, şi 2 ouă fierte la câteva zile. Iar când ajung acasă îmi aduc aminte de gustul laptelui şi al ouălor
crude şi îmi spun că civilizaţia asta a noastră cam sux.

Referitor la carne, aici e mai greu. Probabil că stomacul omului nu la fel de capabil ca cel al carnivorelor, şi că proteinele se asimilează mai bine din carnea preparată.
Că tot se mira Sonic, am gustat şi carne crudă, şi cel puţin gustul este destul de bun. Şi mi s-a făcut aşa o scârbă de toate preparatele din carne de prin magazine, încât de câteva luni bune nu mai cumpăr decât carne nepraparată (în special pulpă de pui) şi o gătesc eu acasă. Mi se pare aberant să dau +20 lei/kg şi să nu îmi dau seama unde este gustul de carnre. La salamuri, chiar şi mai scumpe de 15 lei/kg, de multe ori mă întreb unde este carnea.
Cred că soluţia este cea a lui tcalexander (mă cam temeam dinainte că asta o să fie singura).

tcalexander

Quote from: akenathon on 21 March 2007, 22:19eu cumpar lapte de la tarani... de ani de zile de la aceeasi familie. si n-am avut probleme.  :gigea:
Ce vrei ca să divulgi "sursa"? :D
Would you like to ride on your own ass?

akenathon

Mergem in piata si-ti prezint producatorii!
Asta daca nu e prea departe de tine: e vb de zonz Pantelimon (Piata Delfinului).

tcalexander

E cam departe, da' ce nu face omul pentru bunătăţi. :slap: Mulţam frumos. :pray:
Would you like to ride on your own ass?

Josephine

Quote from: tcalexander on 22 March 2007, 08:09
Dar crede-mă că nimic nu se compară cu laptele crud, netratat în nici un fel, mai ales când e proaspăt.
Ai testat tot laptele din lumea asta sa declari definitiv si irevocabil ca "nimic" nu se compara? Prefer oricind laptele care-l cumpar eu de la supermarket (nu neaparat UHT, poate fi si fresh) sau Candia in .ro unuia plin de chestii plutitoare, cit o fi el de "natural". Nu tot ce e natural e sanatos sau bun. Eu stiu ca nu ai ce lapte alege in .ro, mie personal mi-e imposibil sa-l beau pe cel UHT din ro decit daca e de import, dar crede-ma si tu ca-ti pot numi cel putin 10 marci care-s de 100 mai bune sau mai sanatoase ca laptele "crud".

QuoteFă acelaşi lucru cu laptele crud şi vei obţine lapte prins, apoi zer şi caş - toate comestibile.
Eu am facut cas din lapte proaspat luat din supermarket. Si stiu ca nu m-am imbolnavit de la el.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Pt Josephine: "eu nu o sa bat niciodata covoare*, pentru ca le doare."
* covoare = tcalex

Pt tc: laptele e cat se poate de gustos si sanatos fiert! Da, fiert! Nu isi pierde asa mult din gust, dupa cum spun unii.. Give it a try, ce zici!? ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

tcalexander

OK, recunosc, nu ştiu ce se găseşte pe acolo, n-am consumat decât ce e în .ro. În plus e şi o chestie de preferinţe personale, eu sunt mai troglodit, genul de om care preferă din când în când să fugă de civilizaţie şi să trăiască sau să se comporte mai primitiv un pic. Ştiu că dacă aş putea m-aş pune ca viţelul la supt. :crazy:
Ce e laptele ăla proaspăt din care zici că ai făcut caşul? Prin ce procese trece el? Ce marcă? M-ai făcut curios.

Băi ăla, io nu-s covor, clar? Oi fi eu miţos, da' nu-s plat, aşa că ciocu' mic. :pfff: Să ştii că nu fac discrimiări la lactate, consum orice. Pur şi simplu I'm a natural guy. :D
Would you like to ride on your own ass?

alecs1

Quote from: Josephine on 28 March 2007, 23:38
dar crede-ma si tu ca-ti pot numi cel putin 10 marci care-s de 100 mai bune sau mai sanatoase ca laptele "crud".
Chiar dacă înţeleg limba română şi nu iau ad literam exprimarea, partea cu "mai bune şi mai sănătoase ca laptele crud" nu o cred nici în ruptul capului. Mai bun la gust e o chestie discutabilă, fiecare cu preferinţele. Mai sănătos..., asta e o chestie la care trebuie aduse argumente sau dovezi, şi în plus e foarte complicat. Adică, înţelegem prin sănătos lipsit de bacterii? Ok, ăla pasteurizat/uht are mai puţine, dar bacteriile nu sunt neapărat o chestie care ne omoară instantaneu, şi în plus ţine foarte mult de organism. Dacă dă chix la prima vietate cu care ia contact cam ar trebui să stea în turnul lui de sticlă. Nu mai dezvolt că nă pricep la medicină.

Josephine

Quote from: tcalexander on 29 March 2007, 00:12
Ce e laptele ăla proaspăt din care zici că ai făcut caşul? Prin ce procese trece el? Ce marcă? M-ai făcut curios.
Nu e nimic deosebit ca marca, e orice lapte pe care scrie Frisch aici si nu e UHT, e doar fiert si filtrat si poti face iaurt sau cas de ex din el; imi adusese cineva din ro o lingura de cheag si asa l-am facut si cas si iaurt. Si atita timp cit eu fac o gripa la 2-3 ani fara sa-mi omor ficatul cu oua crude sau lapte proaspat, consider ca si din supermarket poti minca sanatos, daca alegi cu grija. Again, am incercat sa beau lapte UHT in ro si mi s-a parut cumplit, dar asta nu exclude automat laptele ambalat din lista alimentelor sanatoase.
Chestia asta cu laptele intra in acelasi set de discutii pe care le-am mai avut cu pesoane din ro care considera ca orice fruct si leguma de supermarket e cumplita si chimica si le pare teribil de rau de mine ca n-am ce minca aici  :blink: Bun, deci in ro ajung mere umflate cu pompa, cirese care admit ca-s fara gust, etc etc. Da' asta nu inseamna ca daca supermarketul romanesc vinde asa ceva, la fel e peste tot in lume. Prefer la orice ora ciresele care le gasesc aici, mari, cu gust de cirese si fara co-locatari celor din romania, din care daca reusesc sa gsaesc 40% fara proteine, e mare lucru. Prefer sa-mi iau merele din supermarket de-aici decit sa duc dorul celor romanesti, zbircite si deshidratate in 2 zile de la cumparat, da' "naturale". Naturale my ass (actually, ala e natural).
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

tcalexander

Păi vezi că tot natura face chestii mai bune? :fum:
Ei, laptele ăla Frisch aici e lipsă din ce am văzut eu. Nu găseşti decât porcării, după cum ai constatat şi tu. Care porcării au exact comportamentul descris de mine, adică încep să se împută de pe raft. Drept care încerc pe cât posibil să mă aprovizionez cu fructe, lapte, carne, ouă, ce ne dă găina nouă (© Mare Tranquilitatis dacă nu mă înşel) din gospodăria proprie de la ţară sau ale vecinilor pe care-i ştiu destul de bine ca să fiu sigur că nu bag tebeceu-n mine. Una peste alta, sunt un papă-lapte incorigibil. ;;)
Would you like to ride on your own ass?