Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 527
Total: 527

Spatiu 3D din imagini

Started by LNT, 28 February 2007, 19:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

http://labs.live.com/photosynth/
[q]
The Photosynth Technology Preview is a taste of the newest - and, we hope, most exciting - way to view photos on a computer. Our software takes a large collection of photos of a place or an object, analyzes them for similarities, and then displays the photos in a reconstructed three-dimensional space, showing you how each one relates to the next.

In our collections, you can access gigabytes of photos in seconds, view a scene from nearly any angle, find similar photos with a single click, and zoom in to make the smallest detail as big as your monitor.

[/q]
These are the days of our lives.

Chipicao

#1
Incredibil!
Sigur e de la Microsoft?!?
Revin cu mai multe păreri...

L.E. Îmi place felul în care "se încarcă" imaginile. La început fotografia e puţin înceţoşata. Dacă faci zoom (cu rotiţa :D), zona respectivă se clarifică. Dacă apoi te muţi în altă zonă (click&drag), se clarifică şi aceea.

L.E.2 Mi-ar fi plăcut totuşi nişte rezoluţii puţin mai mari la fotografii.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

CQ

Quote from: Chipicao on 01 March 2007, 00:06
L.E. Îmi place felul în care "se încarcă" imaginile. La început fotografia e puţin înceţoşata. Dacă faci zoom (cu rotiţa :D), zona respectivă se clarifică. Dacă apoi te muţi în altă zonă (click&drag), se clarifică şi aceea.
Uau! Ce chestie revoluţionară şi nouă (vezi Google Earth sau Maps). :lol:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

~Empathy~

Am incercat cu Opera, nu-mi merge. Am incercat cu firefox 2, nu-mi merge. Am incercat cu Internet Explorer 6, nu-mi merge. Uber quality.
We dance, and the music dies...

bro

la mine merge pe ff 2. sigur ai flashu instalat? :P
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

alecs1

Deci face chestia asta?
Internet explorer bag de seamă că nu rulează cu "run as -> administrator", de instalat ca user normal nu a mai terminat de ceva vreme, n-am vreme/chef de switch user şi nici de instalat Firefox, iar cu Opera nu merge.

LNT

Quote from: ~Empathy~ on 01 March 2007, 16:24
Am incercat cu Opera, nu-mi merge. Am incercat cu firefox 2, nu-mi merge. Am incercat cu Internet Explorer 6, nu-mi merge. Uber quality.


Nici la mine nu merge, am incercat cu Opera 9.1 si IE6.

Chestia e ca la scoala merge(doar cu firefox am incercat), desi pot intra doar pe user cu drepturi limitate. Nici macar flash player nu e instalat. O sa incerc sa aflu care e cauza.
Una dintre ele, dupa cum spuneam in alt thread, e "made by MS"  ;;)
These are the days of our lives.

~Empathy~

Dupa ce l-am frecat mult, imi merge si mie. Impresionant, nu se compara cu nimic de pana acum. Pacat ca e MS only.
We dance, and the music dies...

~Empathy~

Se pare ca am fost tratat foarte prost de developerii photosynth cand i-am intrebat de portabilitate, de ce nu exista installer de opera (doar codul merge) si de ce au folosit directx, limitandu-l la windows.
We dance, and the music dies...

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

SoNic

Si mai ales:
QuoteThis version of Photosynth you're about to use is a technology preview. That's a few steps short of a beta, so it may or may not run on your computer.
Unsigned integer

Chipicao

Quote from: CQ on 01 March 2007, 15:33
Uau! Ce chestie revoluţionară şi nouă (vezi Google Earth sau Maps). :lol:

Am văzut Google Earth, mulţumesc, şi e cu totul altceva.

Şi ca să fiu mai explicit, la Google pur şi simplu se încarcă imaginile, sunt înlocuite cu altele cu rezoluţii mai mari. Aici e un efect vizual.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

bro

Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium