Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 571
Total: 571

Mai multe calculatoare: un hatar?

Started by ozzy, 26 February 2007, 09:26

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ozzy

Quote from: SoNicEu am 5 PC-uri in casa. Unul al meu, unul al sotiei, unul al copilului si un mediacenter in sufragerie. Si un laptop antic - dar inca util in calatorii. Deci toate sunt folosite.
Daca mai esti si fanatic cu seti poti sa mai ai vre-o 2-3 mai vechi in garaj sa rontatie la unit-uri.
Quote from: nicolinun pic ot: Chiar nu mi se mai pare o excentricitate sa ai mai multe calculatoare acasa. Si eu am mai multe (nu e chestie de 'incordare a muschilor'): un laptop (care, fie vorba intre noi, vad ca a devenit 'scula' cea mai folosita), un desktop normal, un calculator mai slabut pe care vreau sa-l fac ceva gen mediacenter, si inca unul, portabil (nu este vorba de un laptop ci de ceva mai mic) pe care l-am adus la serviciu in scopuri 'didactice'
ot: daca esti amabil si faci un split, sa discutam pe tema "mai multe computadoare acasa" dau o bere. O sa-mi fie foarte greu sa o dau, pentru ca abia dau de tine si oricum nu te conving sa iesi :(
ModEdit: done! :)

on: e perfect normal sa nu stergi informatiile. Ce alte cazuri mai stii tu cand datele de pe hdd au creat probleme hotului? Eu cred ca in primul tand as rascoli tot hardu' omului in cautare de date valorificabile, chit ca e vorba de poze cu el + amanta sau datele cardului scrise intr-un txt :D Sunt rarute aplicatiile care il pot "da de gol" pe hot. Sunt si mai rari oamenii care se prind ca au astfel de aplicatii si se apuca sa-si caute craptopul pe net..

PS: OMFG - "erou al forumului" :) :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Quote from: nicolin on 26 February 2007, 08:58
un pic ot: Chiar nu mi se mai pare o excentricitate sa ai mai multe calculatoare acasa. Si eu am mai multe (nu e chestie de 'incordare a muschilor'): un laptop (care, fie vorba intre noi, vad ca a devenit 'scula' cea mai folosita), un desktop normal, un calculator mai slabut pe care vreau sa-l fac ceva gen mediacenter, si inca unul, portabil (nu este vorba de un laptop ci de ceva mai mic) pe care l-am adus la serviciu in scopuri 'didactice' :D

Pur si simplu m-am mirat, nu era vreo remarca despre "incordarea muschilor". Poate e si din cauza ca eu am un singur calculator acasa. Sincer, nu mi-ar strica un laptop insa deocamdata nu am bani de ce vrea muschii mei. Poate mai tarziu, dupa ce devin independent dpvd financiar.  :)
These are the days of our lives.

LNT

Ozzy, chiar imi era sete. Vezi poate nu ma sari din listă... :D
These are the days of our lives.

Josephine

In fine, Sonic imi demonstreaza ca nu am o casa de nebuni si se apropie binisor cu cele 5 instalatii de "datacentre"-ul din beciu' propriu :) : un desktop 32bit, un desktop 64bit, 3 laptopuri p4, un yonah media centre, un via c3 in dormitor pe post de alarma si asta fu artileria usoara. Acum aia grea sta intr-un rack HP 19": un dual p3 pe post de mail/web server, un dual amd pe post de 1TB filer (ok, e in raid 5, deci 1TB e doar teoretic, dar caut sa-i adaug cu 4 x 500gb sata la primul bonus) si inca 2 statii pe care le-am inchis deocamdata (una facea backup pe dvd-uri al datelor de pe filer si una e programata sa faca home-automation, dar deocamdata imi lipseste transmitatoru' radio). As vrea acum sa consolidez un pic din statiile din beci intr-un singur quad-core, eventual cu Xen pe el, dar costa mainboardurile naspa de mult :(
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

Sharky

Josephine, poate e intrebare stupida.. dar cu ce te ocupi? Planuiesti sa ataci reteaua de la NASA cumva?
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

LNT

Geesh....eu cu un Athlon XP 2500+, fata de Josephine, pot spune ca nu detin calculator....mi-e si rusine cu el.  :">
These are the days of our lives.

Josephine

Quote from: Sharky on 27 February 2007, 20:11
Josephine, poate e intrebare stupida.. dar cu ce te ocupi? Planuiesti sa ataci reteaua de la NASA cumva?
Hihihi. Nu, sunt doar injiner software (a se nota partea de software, nu vreau sa fiu confundata cu injineria lui Flor)
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

SoNic

Quote from: Josephine on 27 February 2007, 18:40
As vrea acum sa consolidez un pic din statiile din beci intr-un singur quad-core, eventual cu Xen pe el, dar costa mainboardurile naspa de mult :(

Este exact ce imi doresc si eu... cu 2 Xeon quad core infipte intr-o MoBo cu Intel 5000V (OC la procul ala se face simplu: Can be overclocked by putting an insulator (a very small piece of electrical tape) on pin G30. Turns it into a 2.33 GHz / 1333 MHz FSB).
"Noroc" cu nevasta-mea ca imi mai pune frana... Nu am fost destept sa ma fi orientat la o "Josephine"  :">
Unsigned integer

aciu

Eu sunt ceva mai amărât: un Athlon64 3200+, un Athlon XP 2000+, un P2 333(router), un PIII 700(facut bucatele prin cutii, funcţional în 10 min la nevoie), un P 200MHz care stă în balcon(viitor thinclient) şi de luna viitoare  un laptop,  ce mi-or da de la firmă(eu sper core2duo :D )

akenathon

calculatorul a devenit, in multe cazuri o necesitate si chiar nu mi se pare un moft sa detii mai multe... cat de curand sper sa-l achizitionez si eu pe cela de-al 2-lea... :gigea:

nicolin

Nu stiu de ce dar, cel putin dpmdv, calculatorul a ajuns la nivelul unui TV (dar un pic mai cu mot). In sufrageria am un TV si un calculator (mai multe de fapt, slavit fie numele KVM-ului). In bucatarie, un TV mic si laptop-ul. Primavara, ce poate fi mai kashto decat sa ma duc pe balcon, s-mi savurez cafeaua de dimineata, sa fumez o tigara, doua, fara sa poluez restul apartamentului, si sa asculti un radio online in timp ce iti faci curatenie prin e-mail-uri sau te dai la putin surfing pe net? Si asta in timp ce smurfina isi cauta nus' ce alte chestiuni pe net. Traiasca router-ul wireless si laptopul. Ah, si, bineinteles, 'tzeava' la net. :)

Josephine

Eu visez sa-mi pun in absolut fiecare camera PanelPCs, slim si cu consum mic, care sa lucreze doar cu QuadCore-ul din beci si cu inca un box care face home automation...
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.