Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 232
Total: 232

USB Flash drives

Started by Foxter, 25 February 2007, 19:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

laf

foarte bune link-urile. Si ca o concluzie pentru cei ce nu vor sa citeasca prea mult:

The tests we've just carried out allow us to name the highest-performance flash drive. It is Buffalo Ultra High Speed Flash Disk RUF2-S4GWH. Although it is not the best in read speed, being a little slower than the 4GB model from Corsair in this respect, it makes up for that by its very high write speed. Its overall performance is higher than that of any of its opponents, so we hail it as the absolute winner. Second place goes to the Super Talent USB Flash Drive. The read and write speeds of this drive are both impressive. Third place is shared by the Corsair Flash Voyager CMFUSB2.0-4GB and the Patriot Xporter XT PEF4G200USB. Besides them, we should also acknowledge good performance of the ATP ToughDrive AF4GUFT1BK, A-DATA PD7, and Corsair Flash Voyager CMFUSB2.0-8GB. Any of these flash drives will make a good buy. Note also that the two models from the same series, but with different storage capacities, performed differently in our tests. The 4GB Corsair Flash Voyager is almost everywhere faster than the 8GB model.

After naming the leaders of this review, we should also name the losers. Some drives have been too slow at writing and sometimes also slow at reading. The TwinMOS Mobile Disk Z4 turned to be the absolutely slowest drive in both. This product in its current implementation cannot be recommended for purchasing. Hopefully, the situation will improve in the future solutions. Unfortunately, the RiDATA Mini Spin Ezdrive performed poorly in our tests, too.
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

tcalexander

Din păcate la noi nu prea găseşti Buffalo sau Super Talent.
Would you like to ride on your own ass?

laf

dar Corsairul de 4gb la 1.6 mil ce pot sa zic, este ca un vis devenit realitate.... dpdv al raportului pret - capacitate - calitate.. designul e singurul care PERSONAL nu imi prea place..
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

tcalexander

Într-adevăr, e o jucărie super. Am luat unul din seria GT acum vreo 2 săptămâni pentru cineva. Am stat pe gânduri tot din cauza designului, dar rezistenţa la tăvăleală a fost factorul decisiv (persoana în cauză are un talent deosbit să strice lucrurile ;;) ).
Would you like to ride on your own ass?

kquizak

am avut un flash Transcend JetFlash(pe care din pacate l-am pierdut :( ) si vreau sa zic ca mergea 'atza'....insa tot radeau colegii de mine zicand ca am un flash JegFlash...sunt placut surprins ca nu e chiar un nomame...
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

laf

       Am luat Corsair http://www.emag.ro/memorii_externe/flash-pen-corsair-voyager-4gb-usb-20--pCMFUSB2.0-4GB si l-am testat aseara... ideea este ca la fisiere mari imi merge cu 1.5mb/s-1.7mb/s si la mici cu 600kb/s. Trebuie sa instalez vreun driver? slot usb e sigur 2.0 ca am mai testat... ce as putea face ?
un program in care sa verific o serie sau ceva, sa stiu ca e modelul original si nu vreo facatura, gasesc?

      O sa mai incerc si pe alt calculator; oricum astept idei&sfaturi.
      De mentionat ca i-am dat un quick format, iar ca file system era doar fat32 de ales....

Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

USB 2.0 Full speed, sau Hi-speed?

QuoteUSB supports three data rates:

A Low Speed rate of up to 1.5 Mbit/s (187.5 kB/s) that is mostly used for Human Interface Devices (HID) such as keyboards, mice, and joysticks.
A Full Speed rate of up to 12 Mbit/s (1.5 MB/s). Full Speed was the fastest rate before the USB 2.0 specification and many devices fall back to Full Speed. Full Speed devices divide the USB bandwidth between them in a first-come first-served basis and it is not uncommon to run out of bandwidth with several isochronous devices. All USB Hubs support Full Speed.
A Hi-Speed rate of up to 480 Mbit/s (60 MB/s).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

MLADEN

Quote from: Chipicao on 08 April 2007, 12:52
USB 2.0 Full speed, sau Hi-speed?

QuoteUSB supports three data rates:

A Low Speed rate of up to 1.5 Mbit/s (187.5 kB/s) that is mostly used for Human Interface Devices (HID) such as keyboards, mice, and joysticks.
A Full Speed rate of up to 12 Mbit/s (1.5 MB/s). Full Speed was the fastest rate before the USB 2.0 specification and many devices fall back to Full Speed. Full Speed devices divide the USB bandwidth between them in a first-come first-served basis and it is not uncommon to run out of bandwidth with several isochronous devices. All USB Hubs support Full Speed.
A Hi-Speed rate of up to 480 Mbit/s (60 MB/s).

Aşa, şi?


@laf Formatează-ţi stick-ul în NTFS

cRacanel

Quote from: tcalexander on 25 March 2007, 00:16
Din păcate la noi nu prea găseşti Buffalo sau Super Talent.

Am avut un Buffalo de 256 adus din Japonia. Cardul de la camera digitala e Super Talent, gasesti la DC.

Chipicao

#10
Quote from: MLADEN on 08 April 2007, 14:48Aşa, şi?
Păi atunci voi explica. Dacă PC-ul său are port USB 2.0 (2.0 compliant) "Full speed", viteza de transfer e limtată, conform standardelor. De obicei primeşti şi un mesaj de avertizare: "This device can perform faster if you connect it to a Hi-Speed USB 2.0 port. Click here for a list of available ports.".

Quote from: MLADEN on 08 April 2007, 14:48@laf Formatează-ţi stick-ul în NTFS
Ce legătură are viteza cu tipul sistemului de fişiere? Dacă are, mi se pare de-a dreptul stupid, din partea producătorilor.


laf, tu cum ai calculat vitezele alea? Windows XP bănuiesc, dar ce Service Pack? Caută totuşi drivere pe CD-ul plăcii de bază, care, apropo, ce model este?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

ok, deci am testat pe ConroeXfireSata2 cu driverele puse bine zic eu, si acasa pe un A7N8X-E si aia instalata bine; ca Windows folosesc Sp2, iar vitezele le am masurat Folder size/timp (cronometrat) cat si cu ajutorul lui Total Commander....
mentionez ca si pe al doilea sistem timpii s-au mentinut cu exactitate...

pt Mladen.. daca mie nu mi apare optiunea de NTFS la format ci doar FAT32.. .ce pot face?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

MLADEN

Nu ştiu cum se numeşte exact programul oricum nu din windows, un prieten al meu a avut aceaşi problemă cu cea descrisă de tine şi aia a fost rezolvarea, după formatare vitezele au crescut la 20-30MB/s, de curiozitate şi-a formatat stick-ul dinou în FAT32 şi viteza a scăzut dinou la ~1MB/s
Voi încerca să dau de el să-l întreb ce program a folosit, dar cred că există mai multe programe pentru formatat stick-uri deci n-ar fi greu de găsit unu'...

@Chipicao Aştept scuze din partea ta, şi data viitoare las-o mai moale cu jignirile,

Bineînţeles dacă ai fi acordat puţină atenţie ai fi observat că
Quote1.5mb/s-1.7mb/s
cam depăşeşte specificaţiile la
QuoteA Full Speed rate of up to 12 Mbit/s (1.5 MB/s).
deci nu prea se pare că ar fi asta...



Aveam pretenţii mai mari de la un
QuoteGlobal Moderator; membru cu vechime
dar din căte se pare acel titlu te rezumă la dat cu injurii şi la citate din wikipedia care pot fi interpretate ca băgare de seamă şi nu o rezolvare concretă, păcat...  :(

Chipicao

#13
Îmi cer scuze MLADEN. Dar data viitoare spune şi de ce eşti împotriva unei opinii, nu aştepta injuriile. Binenţeles, am considerat că vitezele măsurate de laf au fost aproximative, de aceea am dat vina pe tipul de USB.
Te cred în legătură cu prietenul tău şi problema asemănătoare, dar mi se pare foarte puţin probabil ca sistemul de fişiere să fie vinovat.

Uite şi ceva "concret": cum să formatezi un Flash drive NTFS, fără un program adiţional.
1) Conectezi flash-ul
2) Deschizi "Device Manager" (Start -> Run -> "devmgmt.msc", sau de la "System Properties", pagina "Hardware")


3) Caută în listă Flash Drive-ul, sub "Disk Drives". Click dreapta, "Properties".


4) În pagina "Policies", selectezi "Optimize for performance", apoi apeşi "Ok".


Acum ar trebui să găseşti opţiunea "NTFS" în fereastra de formatare.


Ai grijă însă! Dacă vrei să deconectezi flash-ul, trebuie mai întâi să-l opreşti din fereastra "Safely Remove Hardware".


Sau, poţi revenii la setarea "Optimize for quick removal".
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

@Chipicao: E bun sfatul tau pentru cei care doresc sa-si formateze pen drive-ul FAT sau NTFS ( =D>) insa eu nu am remarcat nici o diferenta de viteza.

Al meu era pe FAT32 si am zis sa-l trec pe NTFS. Pentru ca nu am remarcat nici o diferenta de viteza l-am lasat asa. Pe alt calculator(la scoala) nu pot sterge fisierele/folderele create acasa dar pot crea/scrie alte fisiere/foldere  :blink:. Pen drive-ul meu e cel din poza dar e de 1Gb. Abia astept sa ajung acasa sa vad daca pot sterge ce am copiat la scoala..... :crazy:
These are the days of our lives.

SoNic

Formatarea in NTFS nu este compatibila cu toate pen-drive-urile si nu aduce de obicei diferente de performata dramatice (ca cele de la 1.5 la 20MB/s). Si FAT32/NTFS este necesar numai la peste 2GB.
Iar la dimensiuni de sub 512M (de fapt cam pana la 1G)... sistemul FAT este cel mai rapid si mai economic.
Unsigned integer

LNT

Acasa merge fara nici o problema. L-am formatat FAT si astept sa vad daca tot asa o sa faca pe alt calculator.
Totusi parca se misca ceva mai bine acuma. Daca nu o sa mai faca fiţe il las asa.
These are the days of our lives.

laf

      Mersi mult baieti, mi-am luat o piatra dupa inima mai ales pt ca era primit de la fata mea, care s-ar fi necajit foc sa auda ca nu merge cum trebuie;
     Concret am urmat ideea lui chipicao si a l-am formatat NTFS. dupa formatare a sarit de la cei 1.7 mb/s la 21.6mb/s asta e media dupa ce am copiat cam juma de ora diferite filme... iar la fisiere mici a sarit cam de la 0.4-0.6mb/s la 3-4mb/s (am testat pe directoare cu 2000-2500 de fisiere mici).  Mai mentionez ca am testat cu ambele setari Optimize for quick removal / Optimize for performance, si inainte si dupa formatare, de fiecare data neobservand nici o diferenta intre cele 2 moduri.
      Ca mici nelamuriri ce as mai avea:
- acum am ramas pe optiunea Optimize for quick removal, si ori de cate ori il scot nu trebuie sa ii mai dau stop de la Safely remove hardware? merge si fara?
- cand am formatat NTFS am lasat la Allocation unit size: Default allocation size, banuiesc ca este valoarea de 4096, nu ? data fiind capacitatea de 4gb, nu credeti ca e cam mult ? o sa copii si filme ce i drept dar si fisiere mici; oricum cred ca daca as da alte valori nu as castiga decat cateva secunde, dar as vrea sa mai aud opinii pe tema asta.

     Si putin offtopic de la subiectul ridicat de mine: am vazut in Bios optiunea USB legacy support, aveti idee la ce ajuta? voi cum o folositi?
     
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

Mă bucur că îţi merge bine acum, dar tot nu sunt mulţumit de soluţie. O să mai sap...

Nu mai trebuie să-l opreşti, după cum spune şi acolo: "This setting disables write caching on the disk and in Windows, so you can disconnect this device without using the Safe Removal icon."

Default allocation size e ales automat în funcţie de capacitatea mediului de stocare. De la 2GB în sus e 4KB, ceea ce nu e deloc mult, 64KB fiind maximul.

Dacă alegi o dimensiune mai mare pentru cluster, teoretic vei câştiga timp la copierea fişierelor mai mari, dar vei peirde spaţiu prin fragmentare, precum şi la copierea fişierelor mai mici decât dimensiunea clusterului. Cu o dimensiune mai mica a clusterului, e invers.

Oricum ai face, nu cred că vei observa diferenţele.

Dacă activezy opţiunea "USB legacy support", tastatura si mausul USB vor fi văzute de sistem ca PS/2-compatible.
Intel spune aşa:

QuoteIf USB Legacy Support is disabled in the BIOS, you will not be able to use your USB mouse or keyboard in any of the following situations:
  • Running your computer in Safe mode.
  • Using a Windows Startup menu.
  • Starting your computer in MS-DOS mode (instead of opening a MS-DOS session from Windows).
  • Starting your computer from a floppy disk or leaving a floppy disk in the drive when you turn on or restart your computer.
  • Windows "blue screen" errors that ask you to "Press any key to continue".
  • Responding to ScanDisk and other messages during the start-up sequence.
  • Editing or upgrading the BIOS.
  • Entering a BIOS password.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

1. ultima oara mai intreb... nu exista repercursiuni de nici un fel asupra stick daca il scot fara nici un alt stop (nu copii, scriu pe el, sta degeaba) ??
2. cum aflu cat am acum allocation size pt stick?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Foxter

#20
La mine e setat pentru scoatere rapida si tot ii dau Safe Removal. Pe langa faptul ca asta imi satisface prudenta paranoica uneori e util pentru ca iti aduce aminte sa inchizi fisierele deschise de pe stick.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

The 4GB and 8GB SanDisk Cruzer Contour Flash Drives Are Finally Here!
QuoteAlthough SanDisk has been teasing the users with their new, ultra-sleek and innovative Cruzer Contour USB flash drive since back in January, they had some problems delivering on their promise. However, things have finally changed, as the company announced that it has started shipping the 4GB and 8GB versions of the drive, which will hit the shelves in the shortest time possible.
Sursa
These are the days of our lives.

laf

Posed un Corsair Flash Voyager de 4gb.

Initial l-am formatat FAT32, dar s-a dovedit ca dpdv al ratei de scriere citire, era incetinit. Am formata NTFS si merge impecabil.

Acum as dori sa il fac bootabil, am citit diverse articole pe net, totusi nu am reusit inca.

Am incercat http://www.weethet.nl/english/hardware_bootfromusbstick.php

Astept idei, mai ales cei care aveti stick-uri bootabile cum le-ati facut, mai ales din prisma faptului ca vreau sa imi pastrez si formatarea NTFS, dar as vrea sa pot lucra cu el in Dos.

Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

salut.

utilitarul de HP nu l-am incercat...nu risc nimic, dat fiind faptul ca eu am stick Corsair ?

Cat despre acel link, l-am parcurs dar nu mi-a mers...pt ca mkbt cred ca vrea sa scrie pe FAT16....
Daca cineva reuseste, astept vesti.
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

#25
Nu contează că e HP utilitarul, merge cu orice stick. Cred că l-am folosit mai demult, şi ca să te asigur îi mai dau o încercare acum, cu un stick Canyon.

L.E. N-am verificat dacă funcţionează (nu pot sa restartez acum), dar cu siguranţă stick-ul n-a păţit nimic.
Tu ce anume vrei să faci cu el?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

ideal ar fi sa il folosesc pentru a imi face USB partitiile stick-ului bootabile.

Repet, am reusit sa partionez stick, am reusit sa il fac bootabil, dar nu am reusit sa fac o mica partitie bootabila, si restul de stick sa ramana NTFS.
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

SoNic

#27
Faci un floppy bootabil din WindowsXP (Vista).
Apoi urmezi pasii de aici: http://support.gateway.com/s/USB/5502664/5502664faq18.shtml
Sau
Foloseste BartPE (WindowsPE).
Sau
http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
Unsigned integer

laf

#28
Ce am facut:

1. Am instalat HP USB Disk Storage Format Tool - v2.1.8
2. Am instalat Virtual Floppy, si obtinut drive A
3. Am dat mount la o discheta sistem pe drive A
4. Am facut stick bootabil, folosind ca model de boot drive A
5. Am repartitionat stick 100mb FAT32 si restul NTFS
6. Am facut update la driverul de stick, astfel incat sa imi vada cele doua partitii
7. Am restartat, stick e bootabil si in functie de ce incarc pe partitia FAT32 pot sa vad cea de a doua partitie, deci am ce mi-am propus stick bootabil si partitie de NTFS.
8. Am instalat Avira Free NTFS4DOS pe acelasi drive A
9. Am copiat pe prima partitie ce era pe A
10. Am restartat, am bootat si am rulat NTFS4DOS si acum pot sa vad si cea de a doua partitie a stick-ului.

Nu in ultimul rand un mare Multumesc pentru colegul IceCub.  :sal:
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.