Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 620
Total: 620

unde sa imi iau domeniu .ro?

Started by albinutza, 11 February 2007, 22:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

albinutza

m-am hotarat sa imi iau un domeniu.asta a fost simplu.mai complicat e unde il iau?de la cine?
ca tot romanul as vrea ceva ieftin si cat mai bun.acum eu sunt cam bata in domeniu.ce vreau sa ma lamuresc : a cumpara un domeniu este sau nu tot una cu hostingul unui site?daca nu ce fac cu domeniul,unde il hostez?
va rog nu dati in cap unui nestiutor :pray: .lamuriti-ma si pe mine pas cu pas ce fac pt a avea un domeniu.ro.
mii de multumiri.
out of my mind.back in five minutes.©

bro

http://www.edomenii.ro/
http://www.inregistrare-domenii.ro/   ...si altele.
vezi ca-ti dau si hosting dar nu prea mare. in general fiecare isi face hosting la el pe server. dar astea-s firme serioase care-si permit un server.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

albinutza

ok da-mi un indiciu.mergi pe mana .......?unul in care voi v-ati hosta siteul cu incredere si fara gauri mari in buget.
out of my mind.back in five minutes.©

Checkerap

Eu mi-am luat hosting si domeniu (.com inchiriat) de la www.mxhost.ro. Sunt super de treaba aia de pe acolo. Raspund repede la mailuri si pana acuma nu am avut nici un fel de problema cu ei. Si e si ieftin.

LNT

Cam ce suma te gandesti sa investesti si cat spatiu ai nevoie pentru hosting?
These are the days of our lives.

albinutza

cat spatiu?habar nu am.uita-te in profilul meu si ai sa vezi un site.nu vomita cand il vei vedea.e un site facut pe genuchi de un novice.adica eu.cam aia vreau si pe viitorul domeniu.ma rog va fi intr-o forma profi facuta de cineva care se pricepe.ca suma m-am gandit ceva la maxim 150 ron/viata.
out of my mind.back in five minutes.©

~Empathy~

Nu, a cumpara un domeniu nu are nici o legatura cu hostingul.

Domeniu de la ROTLD, hostingul unde vrei.
We dance, and the music dies...

LNT

These are the days of our lives.

~Empathy~

Nu, domeniile se iau de la ROTLD, restul sunt reselleri.
We dance, and the music dies...

adilehanceanu

#9
Exact, pînă la urmă tot la ROTLD se ajunge; acu' întrebarea e dacă-ţi iei şi host la firma respectivă, îţi dă reducere pentru cumpărarea numelui de domeniu sau ieşi mai ieftin dacă faci asta direct cu ROTLD...

Bine-ai venit, coane Checkerap; vezi că-i şi pufosu' p-aci :D
The soul of computer technology

Sharky

:) ca sa citez pe cineva: "domeniile sunt motoare pentru hosting".

Normal ca tot la ROTLD se ajunge pentru ca e singura ramura din RO care are autorizatie sa vanda domenii .ro. Restul firmelor sunt fie parteneri ROTLD, fie parteneri ai partenerilor ROTLD. Un domeniu la ROTLD este 61$+TVA. La parteneri pretul este sensibil redus, noi le avem cu 38 Euro+TVA, altii au intre 35-40+ Euro+TVA. Acum depinde foarte mult si de firma de la care iei, ce review-uri are, antecedente "necurate" etc etc.

Firme cu adevarat profesioniste sunt destul de putine, le cam numeri pe degete.

Quote from: bro on 11 February 2007, 23:13
vezi ca-ti dau si hosting dar nu prea mare. in general fiecare isi face hosting la el pe server. dar astea-s firme serioase care-si permit un server.

Foarte tare afirmatia bro. ;;)

Firmele serioase intr-adevar ofera hosting pe serverELE lor, pentru ca o firma serioasa nu se bazeaza doar pe un singur server/VPS/cont de reseller. Acum nu are rost sa spun ca la inceput nu au avut toti un singur punct din cele 3 de inainte dar cu timpul au evoluat.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

~Empathy~

Quote from: Sharky...noi le avem cu 38 Euro+TVA...

"noi"? :). Dar tu cine esti? :). M-ar interesa oferta pentru hosting. Un link ceva?
We dance, and the music dies...

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

Sharky

da, se pare ca a apucat radu sa spuna inaintea mea pe cine reprezint.  :nervos:(hi  :drink: cand ne mai intalnim chipi)

Pana una alta... www.egazda.ro daca cautati oferte.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?