Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 578
Total: 578

Blankuri

Started by Foxter, 09 February 2007, 13:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

#1
Blank DVD format and sizes FAQ
Interesant, dar nu m-a lămurit în privinţa diferenţelor dintre DVD-R şi DVD+R. Un articol exhaustiv legat de subiect există?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

#2
QuoteThe DVD+R format is divergent from the DVD-R format. Hybrid drives that can handle both, often labeled "DVD±RW", are very popular since there is not yet a single standard for recordable DVDs. There are a number of significant technical differences between the dash (or often, incorrectly called "minus") format and the plus format, though most consumers would not notice the difference. One example is the ADIP system of tracking and speed control being less susceptible to interference and error than the LPP system used by DVD-R, which makes the ADIP system more accurate at higher speeds. Also DVD+R(W) has a more robust error management system than DVD-R(W), allowing for more accurate burning to media independent of the quality of the media. Additional session linking methods are quite a bit more accurate with DVD+R(W) versus DVD-R(W), resulting in fewer damaged or unusable discs due to buffer under-run and multi-session disks with fewer PI/PO errors.

Sau aici.
The soul of computer technology

tcalexander

Încă o chestie, care s-ar putea să existe doar în mintea mea. :blink: Unul din formate oferea vreo 8 MB în plus capacitate. Care e ăla, că eu sunt prost şi nu am găsit nimic despre asta.
Would you like to ride on your own ass?

Chipicao

 Verbatim DVD-R 4.489MB                              Verbatim DVD+R 4.483MB
  

Astfel de diferenţe cred că pot apărea şi între discuri cu acelaşi format dar producători diferiţi.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

So, daca vrei sa clonezi un DVD-R pe un DVD+R ai sanse sa iei teapa :( ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Se pare că există dimensiuni "standard" păe care producătorii le respectă. Poate nu toţi, dar am verificat la Verbatim şi Benq.
QuoteThe most common 12 cm DVD-R disc has 2,298,496 sectors, 2048 bytes each; it holds 2,298,496*2048=4,707,319,808 bytes, or 2,298,496*2=4,596,992 KB, or 2,298,496/512=4489.25 MB, or 2,298,496/(512*1024)=4.38 GB of data.

The most common 12 cm DVD+R disc has 2,295,104 sectors, 2048 bytes each; it holds 2,295,104*2048=4,700,372,992 bytes, or 2,295,104*2=4,590,208 KB, or 2,295,104/512=4482.63 MB, or 2,295,104/(512*1024)=4.38 GB of data.

Am citit însă că la DVD+R poţi face overburning până pe la 4,6GB, în timp ce la DVD-R nu prea se poate.

Totuşi, problema ar fi alta. Din ce mi-a spus Adi, nu poţi copia un DVD+R pe un DVD-R şi invers. "o chestie cu sectoarele de corecţie a datelor." Mai multe nu ştiu... :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

tcalexander

Păi exact la clonare ştiu şi eu că se manifesta problema. Da' nu m-a interesat informaţia la momentul respectiv, aşa că n-am reţinut-o precis. Care ieşi la interval cu o explicaţie ştiinţifică?
Would you like to ride on your own ass?

ozzy

DVD-R/DVD-RW = 4 706 074 624 bytes ( 4488 MB )
DVD+R/DVD+RW = 4 700 372 992 bytes ( 4482 MB )

Se pare ca primele generatii de drive-uri suportau cu succes fie - fie +. Cele mai noi/ bine facute se inteleg cu ambele. Clar e ca exista o diferenta si se pare ca - urile sunt cu foarte putin mai compatibile.

Teoretic, daca ai o imagine de fix 4488, pe minu incape iar pe + nu.. Insa nu stiu clar cum e cu overburningul..
Uite ce zic unii: http://www.techenclave.com/forums/overburning-dvds-66940.html . E un exemplu prost, dat pentru conditii foarte dubioase.. Insa probabil se poate face overburning in general..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adilehanceanu

Păi datele sînt organizate diferit pe - şi pe +, d-aia nu merge clonare, nu e legat de capacitatea diferită (care e nesemnificativă în 99,999% din cazuri).
The soul of computer technology

Chipicao

Azi am luat un cake TDK DVD+R, negăsind Verbatim.
Verbatim am mai luat, n-am avut probleme, iar în tabelul de aici sunt trecute la clasa 1.
Cake-ul TDK era cam la acelaşi preţ, şi cum toţi zic că sunt printre cele mai bune, n-am avut îndoieli.

Din curiozitate însă am verificat ID-ul producătorului: CMC MAG M01, care în tabel apare la clasa 3.
Quote3RD CLASS MEDIA:
Quality can be very questionable, about 50-80% successn rate. These are discs best suited for small burns (under 2GB of data). Be prepared for failed burns. Also be prepared for various DVD-ROMs and players to not see the disc or freeze up because the player cannot read it very well (not the same as a bad burn). Many of these are known for sham marketing ("archival grade" and whatnot) and can actually cost more than 1ST or 2ND CLASS media.

Am luat ţeapă, sau tabelul ăla are mici scăpări?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Pai, ai scris din ele? Rezultate?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

korby

Am scris eu. Mă rog, numai pe d-astea scriu şi sunt superbe. :fum:


PS: Ai -667. ;;)
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

adilehanceanu

Probabil şi TDK-ul, în funcţie de pretenţii, îşi fac ei sau le iau OEM de la alţii şi pun sigla. Ia unul la cutie şi vezi, tot CMC e?
The soul of computer technology

Chipicao

Ai perfectă dreptate. TDK se pare că sunt făcute de TDK, CMC, Moser Baer şi Philips.

Ce nu-mi convine e că TDK oferă discuri calitatea a III-a la acelaşi preţ cu cele Verbatim calitatea I. :nervos:
Mai bine iau Benq, care probabil sunt cel puţin la fel de bune dar cu 30% mai ieftine.

ozzy, încă n-am ars niciunul. Oricum va trebui să folosesc mai multe ca să-mi dau seama. Şi chiar dacă nu am probleme, calitatea discurilor se vede şi în durabilitate. Poate peste câţiva ani mă voi lămuri. ;;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

#15
Eu am TDK DVD+R si DVD-R, ambele 16x si sunt facute de Ritek (foarte bune, nu sunt de acord cu clasificarea aia):
TDK DVD+R 16x: Disc ID: RITEK-F16-01
TDK DVD-R 16x: Manufacturer ID: RITEKF1
Am si un TDK DVD+R 8x: Disc ID: CMC MAG-E01-00 - in identificatori exista si 16x, dar TDK a decis sa nu scrie decat 8x pe el (este foarte vechi, drive-urile 16x erau o raritate). Nu am avut probleme cu ele (scrise intr-un drive Pioneer).
Memorex DVD-R 16x: Manufacturer ID: CMC MAG. AM3
Verbatim DVD+R: Disc ID: MCC-004-00 - nu are nici un indicator de viteza, dar in indentificator are viteze pana la 18x.
Philips DVD+R 16x: Disc ID: CMC MAG-M01-00
Si ceva "special" - MAM Archival Gold DVD+R 8x (identificator maxim 10x): Disc ID: MBIPG101-R05-01 Ere. Intr-adevar suportul firmware in driveuri variaza, au o lista de driveuri calificate (si eu am unul din alea).
Unsigned integer

Chipicao

Eu inca folosesc numai Verbatim pentru toate tipurile de discuri (exceptie Memorex la CD 8cm) si n-am avut niciun fel de probleme.
MCC-004-00 am si eu cu suprafata pentru Lightscribe.

Cu ce sunt speciale ultimele discuri, rezista mai mult in timp? Sunt tratate impotriva ciupercilor? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Apropos, cum se poate identifica un disc optic inainte de a-l cumpara?
Adicatelea are vreun cod inscris pe el, ca sa-mi pot da seama daca este vero sau nero?

Chipicao

In afara de codul de bare, care cred ca e util numai pentru comercianti, am mai vazut un # de identificare (ex. Verbatim #43540 0707-20) dar nu stiu daca e unic pentru un tip de media sau daca discuri de origine diferita pot avea acelasi #.
Mai e apoi tara de origine care te poate ajuta sau nu. Am spre exemplu CD-RW si DVD-R DL Verbatim Made in Taiwan ceea ce nu imi da niciun indiciu intrucat in Taiwan sunt facute atat medii de calitatea I cat si cele de calitatea III, dar am si DVD+R DL facut in Singapore, iar Singapore apare in tabel numai la calitatea I. Verificand discul am gasit MKM-003 care se regaseste in tabel la randul cu Singapore.

La carcasele slim din pacate apare numai codul de bare, fara alte informatii.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Asadar, daca nu am un craptop cu mine  + cititor de cod de bare + proggie pentru identificare cod de bare + acdes la internet nu prea pot sa-mi dau seama ce anume disc cumpar.
Adicatelea ''pot luck''.

Chipicao

Te hotarasti de acasa pe ce varianta mergi si o tii tot asa mereu :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Quote from: Chipicao on 19 October 2009, 10:48
Cu ce sunt speciale ultimele discuri, rezista mai mult in timp? Sunt tratate impotriva ciupercilor? :D
Au suprafata reflectorizanta din aur. Care nu oxideaza in timp ca aluminiul.
Unsigned integer