Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 284
Total: 284

Inca un viitor flame, please nu inchideti pana nu-mi trag concluzia.

Started by ozzy, 02 February 2007, 17:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ozzy

Ok, va stiu destul de bine cat sa pot sa va spun 2-3 chestii serioase despre mine si apoi sa va cer niste sfaturi. Nu inseamna ca o sa-mi schimbati voi brusc viitorul dar, cine stie, paote o apuc pe o cale buna :)

Situatia mea actuala: nu am casa (stau cu bunicii) nici masina, nici salar destul de bun cat sa-mi iau casa.
Am sub 500 euro in mana, sunt din Bucuresti, am 22 de ani si-s abia anul 1*** la Hyperion - Automatica.
Lucrez intr-un service HP+DELL si repar craptoape si desktopuri. Am mai invatat cate ceva despre lucrul
in domeniu si despre servere.. De cand eram mic butonez compuri, deci stiu cate un pic din orice.. Am habar
si de niscaiva progamare insa nu suficient cat sa traiesc din asta. Mai am 3 ani juma' de facultate si am de
gand sa o termin. Buba e ca la vara prietena mea termina facultatea (la Iasi) si e musai sa ne mutam impreuna
(altfel relatia noastra ajunge intr-un impas, stiu ce zic dupa 3 ani de relatie la distanta)

So, sansele mele sa am un viitor cu fatuca asta dulce sunt:
a) ma duc pe afara si castig bine, bla bla
b) stau in tara pe salariu asta, mai invat, termin faculta, astept salar mai mare, o pun si pe ea la munca si stam in chirie
c) sparg o banca
d) phishing and company
e) descopar ceva care-mi va cutremura intregul univers si imi dau seama cum pot face ca relatia asta sa mearga si eventual sa avem si un acoperis deasupra capului (PS: nu vreau sa stau la ai mei cu iubita, parinteii mei cei tineri si idioti d-asta s-au despartit :D)

In genere nici eu nu stiu ce intreb.. Cam in ce parte sa ma specializez.. service / programare etc..
Si ce naibii sa fac in viata.. Nu la modu general like (bea o bere, fa copii) Stiu, nu e normal sa discuti
asta pe un forum insa pur intamplator prieteniii mei (numai 2 la numar) sunt f ocupati (1 e plecat din tara
si celalalt s-a insurat :)) asa ca ma bazez pe voi pentru sfaturi sau macar un scurt flame care sa-mi dea
ceva de gandit..


*** - asta o stiu unii, am frecat menta pe "afara" in speranta ca pot face bani. Am putut, insa banii facuti repede, se toaca repede si cum eu eram bajet dejtept am spart tot instant :( Am mai facut vre-o 2 ani de faculta insa din varii motive nu sunt recunoscuti acum si o iau de la 0 ..

LE: am mentionat ca am un IQ mai mare decat al cainelui meu? :D       (nu am caine)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Deh....sa-mi dau si eu cu parerea ca ţaţa la piata........  :D

Partea de specializare: ce-ti place mai mult....simplu, nu?

Partea de viata: un copil si multa bere...  :yahoo: . Aici voi doi gasiti solutia. Cu parintii e cam nasol dar in lipsa de altceva sau pana gasesti ceva mai bun....De ce nu stati la bunici? Eu cu bunicii stau pe perioada facultatii si probabil aici o sa raman si dupa....in functie de ce o sa spuna si madam....cand o sa apara.  :fum:
These are the days of our lives.

akenathon

a) nu mai sunt anii 90 sa faci bani numai afara -vezi b ;
b) mai degraba asa ... se pot castiga bani frumosi si in tara... plus ca asa nu esti departe de iubita (stii si tu: ochii care nu se vad se uita);
c) no - daca ai de gand sa faci magarii, fa din alea inteligente... sa nu te miroasa nimeni...;
d) no comment;
e) iti tin pumnii.
QuoteIn genere nici eu nu stiu ce intreb.. Cam in ce parte sa ma specializez.. service / programare
daca iti plac amandoua, rupe din timpul liber si invate-le pe amandoua...
QuoteLE: am mentionat ca am un IQ mai mare decat al cainelui meu
IQ-ul tau este peste medie... te stiu de ani de zile de pe forumuri...
bafta!!!
ps: orice decizie ai lua termina-ti facultatea!

Sharky

1.sincer din cate mai tin eu minte am mai discutat ceva asemanator cu ceva timp in urma. problema e urmatoarea, daca relatia voastra este serioasa o sa treceti peste faptul ca ati sta o perioada la bunicii tai sau cu chirie.

2. numai oamenii care fug dupa bani si trag tepe pleaca in card afara, poti si in romania foarte frumos sa castigi bani destui. Cunosc o persoana care este consultant contabil(sau ma rog, consultant economic) la o mare firma si are salariu de 4000 euro lunar. Deci se poate si in romania. in plus, gandeste-te, are ASE-ul terminat. Nu iti trebuie cine stie ce relatii sau sa scrie PUB pe diploma de facultate, toata chestia e sa ai idei stralucite(daca vrei sa faci tu singur ceva) sau sa stii cum sa iti vinzi marfa. eu zic ca o sa te descurci bine, daca nu foarte bine.

P.S. daca recurgi la b) sau c) iti sugerez sa iti cumperi chiloti de tabla ca o sa fie vai de fundu' tau la mititica
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

~Empathy~

Facultatea este so much overrated. Mai bine te-ai fi dus la aberatia aia romano-germana unde nu trebuie sa dai deloc pe acolo si te alegi cu hartia.
We dance, and the music dies...

Chipicao

a) Nu te-ai învăţat minte?
Quote from: ozzy on 02 February 2007, 17:31am frecat menta pe "afara" in speranta ca pot face bani. Am putut, insa banii facuti repede, se toaca repede si cum eu eram bajet dejtept am spart tot instant

b) E una in puţinele variante bune pe care le ai.
c) În Cişmigiu? Sau punctul asta e motivul pentru care ai scris "flame" în titlu?
d)Nu ţine. E greu să faci măgării "cu cap" (adică să nu fi prins niciodată) şi să şi câştigi mai mulţi bani decât acum (vorbesc desigur despre oameni "simpli", ca tine, nu parlamentari, directori, etc.).
e) Cu părinţii sau bunicii, nu văd care e problema. Şi nu cred că părinţii tăi din cauza asta s-au despărţit. Gândeşte-te mai bine.
f) "o pun si pe ea la munca si stam in chirie" :D
g) Cere o mărire. Eventual poţi lucra în plus. Dacă nu, caută un job mai bine plătit. De cât timp lucrezi la service? Experienţa contează destul de mult. Dacă firma e serioasă, conteză mai mult decât diploma. Vezi mai sus, sau mai jos:

Quote from: ~Empathy~ on 02 February 2007, 20:01Facultatea este so much overrated.
Perfect adevărat. Gândeşte-te la câteva job-uri. Apoi gândeşte-te dacă există facultăţi care te pregătesc efectiv pentru acele job-uri. Problema e că de cele mai multe ori companiile ţin cont de diplomă, poate pentru că le e mai uşor să evalueze astfel câteva sute de aplicanţi.

L.E. Mai poţi încerca un al doilea job, dar neapărat unul pe care îl poţi face de acasă. Ex. traducător, redactor online (nu ştiu dacă e corectă denumirea, dar înţelegi tu ce vreau să spun). www.ejobs.ro

Nu pot decât să-ţi urez multă baftă!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

BiThian

Quote from: Chipicao on 02 February 2007, 21:11
Problema e că de cele mai multe ori companiile ţin cont de diplomă, poate pentru că le e mai uşor să evalueze astfel câteva sute de aplicanţi.
Asta desi diploma aia nu demonstreaza absolut nimic... :nervos:
"A man who would not die for something is not fit to live." - Martin Luther King

LNT

In general in IT se cere diploma pentru a filtra numarul de candidati. Cu restul tot interviu se face pentru a vedea "ce stie badea".
These are the days of our lives.

chitza

Quote from: lapcat on 02 February 2007, 21:19
In general in IT se cere diploma pentru a filtra numarul de candidati. Cu restul tot interviu se face pentru a vedea "ce stie badea".

<offtopic> Ce sa filtreze? In ultima perioada (si intuiesc ca si in urmatoarea) angajatorii nu prea au avut ce filtra, ca e cam penurie de oameni in IT. Cel putin programatori.
Ceea ce nu poate decat sa ma bucure :) </offtopic>

Ozzy, fa ce-ti place tie cel mai mult, altfel nu prea ai sanse sa devii si bun la chestia aia (care-o fi ea).

kquizak

daca esti bun-esti bun....specializeaza-te in ceva,ce iti place?
pune-o si pe ea la lucru,ca de aia sunteti doi,sa contribuiti amandoi la bunastarea "cuibului" si in fct de cat faceti...faceti o rata si va luati un acoperis(decat chirie mai bine rata);apoi cu timpul o sa castigi mai bine...si poate faci ceva invarteli.
Ma am pe mine exemplu...eu castig cca 300euro(cu mila Domnului)...dar pt asta tot am rata la o garsoniera...nu e cine stie ce...dar o sa fie a mea...si sunt singur...ma gandesc caa fiind 2 ar fi un avantaj real...
PS: ...si mai lasa berea,caa berea nu aduce nimic bun...eventual ciroza...si bani cheltuiti pe care puteai sa-i investesti...
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

CYCLER

Never take a laxative and a sleeping pill at the same time

Sharky

Cycler, cand ajungeti la mititica ma cautati si pe mine ca am aspiratii sa ajung avocat :) Poate pot sa ajut cu ceva
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

lapcat, imi place tot, nu pot sa aleg :( Cu parintii as sta insa e o buba: ei stiu de situatia noastra si ca la vara sigur ne mutam insa nu au zis nici o vorba in genu' "stati la noi" :( Same cu bunicii..

ake, true, nu e musai sa merg afara. Probabil raman la b)
Merci pt commentul legat de cainele meu ;) (makes me feel like a better troll)

sharky 1 - true, supravietuim noi..
PS - ul tau - gata, stau cuminte, suna dureros.

Empathy, nu stiam de aia :( La noi chiar se invata ..

chipi - a) guess so, dar era asa bine ..
c) nu .
d) nu ar fi greu, been there, done that. I'm clean. Oricum, orice magarie e atat de simpla incat uneori mi se parea ca e o insulta la adresa 'ntelectului meu :( Am incercat doar sa le dezvolt partea de security..
g) nu pot cere marire; varii motive. Mai bine platit nu gasesc. La ei in service cred ca am doar 5-6 luni.
O sa ma mai gandesc la LE-ul tau, sa vad ce gasesc sa se poata face in 3-6 h pe zi..

chitza, deja imi place ce fac insa vreau sa progresez cumva. Service-ul e relativ banal :(

kquizak, nu pot decat sa dau din cap aprobator la tot posul tau. As vrea insa detalii despre casa, de unde ai luat credit cu salariul asta si de unde ai gasit casa (particular/stat/programe speciale?)

Cycler, gata tata, the game is over. 7  ani de-acum inainte promit sa fiu baiat cuminte ;)

Sharky, pe mine m-ai pierdut :P


Per total, dunno what to say. Desi la "magarii" ma pricep mai bine decat 95% din cei "din bransa" mi se pare mult mai cuminte sa ai un job, ca tot omu'. Pot doar sa incerc sa caut un job cat mai bine platit si sa ma mut cu prietena in chirie.. si.. vedem noi. Nu ma indoiesc nici o clipa de sentimentele ei, insa stiu ca nu face fata stresului si nu stiu cat o sa reziste sa muncim amandoi toata ziua. Ne-am vedea numai un pic, seara, obositi, si in weekend. Pentru mine suna ok insa ea e prea.. tanara / sensibila / copila pentru chestia asta. Atunci vom vedea - daca ma iubeste cu adevarat, ramane. Daca e prea slaba, pur si simplu o sa merg mai departe (toti stim ca nu e usor, insa e necesat) - nu ar fi vina mea. Cam atat ii pot oferi pe "calea cea dreapta".. Si oricum, nici ea nu e de acord sa mai plec din tara, de cand a aflat ce faceam :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Quote from: ozzy on 03 February 2007, 10:51
lapcat, imi place tot, nu pot sa aleg :( Cu parintii as sta insa e o buba: ei stiu de situatia noastra si ca la vara sigur ne mutam insa nu au zis nici o vorba in genu' "stati la noi" :( Same cu bunicii..

Presupun ca daca acum te ocupi de partea hardware....iti place mai mult. Incearca si un job ca programator, doar asa iti poti da seama exact.

Eu nu m-as intoarce la parinti...chiar daca as fi singur. E acel sentiment de libertate care inca ma "gadila" desi m-am mutat de ~3 ani, nu ca acasa as fi lezat de vreo libertate. Cu bunicii e altfel, sunt mai intelegatori, mai trecatori cu vederea, in 3 cuvinte 'sunt stapanul casei'. Nu mai spun de rasfatul pe care-l "indur" cu stoicism  :yahoo: .

Quote from: ozzy on 03 February 2007, 10:51
Si oricum, nici ea nu e de acord sa mai plec din tara, de cand a aflat ce faceam :D

Nu prea faceai "bine", nu?  :fum:


Quote from: chitza on 02 February 2007, 22:10
Ce sa filtreze? In ultima perioada (si intuiesc ca si in urmatoarea) angajatorii nu prea au avut ce filtra, ca e cam penurie de oameni in IT. Cel putin programatori.
Ceea ce nu poate decat sa ma bucure :)

Programatori sunt destui, mai mult sau mai putin pregatiti. Se cere diploma pentru ca angajatorul sa fie sigur ca macar ai rasfoit un curs de programare, daca nu mai mult. Iar cine ocupa postul se decide in functie de cunostintele fiecaruia si nu in ultimul rand de modul in care stie intervievatul sa arate ce stie, pe scurt sa impresioneze.
These are the days of our lives.

nicolin

ozzy, prima, dar PRIMA chestie, dupa mine, este sa va faceti rost de un apartament, chiar daca este vorba (la inceput) de numai o garsoniera. Precizare: apartamentul sa fie al VOSTRU (asta in cazul in care amandoi, inclusiv famiile aferente, strangeti banii). In rest, oportunitati pot aparea cand nici nu te astepti (si aici ma refer la cariera/job).

ozzy

Nicolin, vrei sa spui .. sa CUMPARAM :( un apartament? Cu salariul pe 10 ani inca nu ajung la o garsoniera :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

SoNic

Apartamentele in Romania sunt extrem de scumpe comparativ cu nivelul de trai, conditiile sunt mizere comparative cu o casa la acceasi bani intr-o suburbie europeana/US...
Facultatea aia este recunoscuta in UE? Ca altfel iti toci anii degeaba. Oricum nu va conta la angajarea in alta tara decat Romania... chiar daca este "recunoscuta" oficial. Sau daca ai intr-adevar bulan.
Povestile cu indivizii care castiga 4000euro in Romania sunt frumoase, imi dau lacrimile... dar sunt doar povesti. Daca nu ai bulan extrem sau parinti care sa te "impinga" in slujbe bune, nu ajungi acolo.
As cauta un job in EU, intr-o tara in care sa poti invata limba usor, o iei pe prietana ta si mai vii in Romania in vacanta. Vei avea mai usor parte de credite pentru masina/casa cu care sa iti incepi viata. Ca platesti 30 de ani dupa aia... asa fac toti, nu e bai.
Unsigned integer

Sharky

sonic, succes la lacrimi, persoana despre care am spus chiar are salariul ala lunar, si stai calm, nu e nici tati sau mami mare bastan si nici nu are cine stie ce relatii, a ajuns prin fortele lui acolo.

Ozzy, ma refeream ca ma faceti si pe mine cunoscut pe la tv ca va reprezint in instanta cand o sa va prinda ca ati spart banca :) .
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

SoNic

Quote from: Sharky on 03 February 2007, 17:54
sonic, succes la lacrimi, persoana despre care am spus chiar are salariul ala lunar, si stai calm, nu e nici tati sau mami mare bastan si nici nu are cine stie ce relatii, a ajuns prin fortele lui acolo.
Ozzy, ma refeream ca ma faceti si pe mine cunoscut pe la tv ca va reprezint in instanta cand o sa va prinda ca ati spart banca :) .

Si cati economisti capabili lucreaza pe 100 de euro pe luna? Tu ai zis-o de parca in Romania curge cu posturi platite cu 4000 de euro pe luna.
Si cum am zis... ai nevoie de relatii. Chiar daca tu nu ai habar, un post ca ala nu se obtine pe "pricepere" in meserie. Mai ales nu in Romania. Si nici "afara" nu ti se da un salariu de 5-10 ori mai mare decat media pentru meseria aia, oricat de priceput ai fi.
Unsigned integer

Sharky

sonic, <cenzura în acţiune, să fim civilizaţi vă rog :ninja: TC> nu am chef sa iti scriu aici istoria persoanei respective si nici dreptul. E problema lor daca lucreaza pe 100 de euro, atat crezi ca valorezi, pe atat "te vinzi". Nu am zis-o de parca in romania ar curge cu salarii mari, am zis-o in sensul ca am destui amici si cunostiinte care daca au vrut ceva mai bun, au gasit si 99.9% din ei nu aveau relatii. Si iti spun pentru ultima oara, persoana cu salariu de 4000 nu avea cum sa aibe pile in bucuresti pentru ca provine dintr-o familie de clasa medie din campina. Tu crezi ca in romania totul e pe pile? open your eyes.... lucrurile au inceput sa se schimbe de ceva vreme, ai tupeu si esti pregatit iesi in fata si te remarca lumea... te crezi un om normal... cum sa iti spun.... ramai sa lucrezi pe 100 de euro pentru ca atat zici ca e normal la noi.

Flame nu am de gand sa fac pentru ca ai niste ochelari frumosi de cal din perioada post Nea Nicu si nu poti sa vezi lucrurile altfel. Iti vine sa crezi ca in bucuresti la restaurante de lux exista posturi pentru hostess care se platesc cu 2000-3000 de euro lunar? sau imi spui ca si aia e abureala?
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

akenathon

salarii mari in ro exista ... si eu am cunostinte si prin firme romanesti si prin multinationale dar... sunt putine ... atat de putine incat nici nu merita mentionate... la naiba: suntem 22 de milioane; din astia cati au venituri babane?   :unsure:

Sharky

pe scurt, au venituri babane cei care au avut pretentii mai mari si au muncit mult pentru asta si au avut si un gram de noroc. Varul meu de ex e dealer la AAA Auto, fata de salariul de baza castiga cam 5-6 ori mai mult din comisioanele de la masinile vandute. Asta in conditiile in care lucreaza 12-15 zile pe luna. Mai am astfel de cunostiinte care nu si-au luat prima slujba care le-a iesit in cale. In concluzie da, si in romania poti avea un salariu maricel din care sa traiesti linistit si nu trebuie sa ai pile sau sa te impinga mami cu farasu de la spate. Deocamdata suntem o piata economica in plina dezvoltare, o sa ajunga si la noi in 10-15 ani sa faca lumea mofturi la un salariu de 700-800 de euro pentru ca ar fi mic.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?


LNT

Cred ca e vorba de restul "prăşitorilor", media. Din pacate doar 0.01% are norocul de care vorbea  Sharky.  :(
These are the days of our lives.

ozzy

Daca aveam cum sa-mi gasesc un job cu salariu asa simpatic, il gaseam si ramaneam lejer acolo. Eventual posturile mele din prezent a fi fost despre cat de mandru sunt de viluta mea cu jacuzzi si de BMW-ul meu seria 5. Si cat de bine ii sta nevestei cu nu stiu care toala de blana bla bla. :D

Tin sa va anunt ca la varsta si pregatirea mea, din ce aud pe la cei din aceeasi generatie, 10 mil e considerat un salariu mediu catre bun. Eu il consider in continuare mizer si total insuficient pentru un trai decent. Doar decent, fara pretentii de lux. 200-300 oiro chirie + intretinere + mancare te duc macar la dublul sumei mentionate. Si nimeni nu traieste doar cu mancare si casa - mai e nevoie de un mobil, o haina, un 512 sodimm etc ;) Pe langa astea, mai vrei si tu ca o data la x timp sa iesi din casa la o bere sau intr-o mini-vacanta. Daca cele mentionate i se par pretentii cuiva, atunci il consider <macar> incuiat. Va imaginati ca pentru genul asta de trai, ai nevoie de macar 15-20 mil pe luna. Acum sunt curios, cati dintre voi au 20 mil in mana :D desi nu toti sunteti chiar la varsta mea (deh, unii au nevasta, copii ..)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

bro

un salar de 10 milioane din pacate este unul normal. daca iei deja 15 milioane in mana poti zice ca ai salar bun. asta daca nu cumva lucrezi la cine stie ce firma straina care plateste gras. e totusi Ro, stiu destui care au terminat facultati si s-au angajat, salariile cam asa sunt. 10 mil la stat, 15 mil la firme ca Siemens VDO, Alcatel sau altele de tzeapa lor. stiu programatiro la Siemens, 4 castiga 15mil, 1 castiga vreo 19-20. dar e caz rarisim. tragi chiulul la greu cand nu prea e de munca, iar cand este de munca te lucreaza aiade iti blastemi zilele. salarii mai mari de atat.... mai rar.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

ozzy

'mnezeu lor de angajatori :( Si voi cum naibii traiti cu salariile astea? Mie nu imi ajunge salariul acum, cand stau la bunici si nu dau nici un leu in casa. Adica, sa zicem, imi ajung de bere, facturi mobil si plimbari la Iasi, sa-mi vad consoarta.

Daca pan' la vara n-am macar 15 in mana, imi introduc frumusel membrele inferioare in ea de tara infecta si ma duc undeva unde se poate trai din ce muncesti.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

bro

nu mai zi asta pe forum ca iar sare de cur in sus Miliniuta :D
pai salarii mari nu o sa prea pupi. nu zic ca nu sunt, dar salarii mari au in general cei de la stat cu vechime mare si posturi >=sefi. adica unii dintre ei au si 20-24 mil in mana, dar repet, sunt cazuri putine.

asteapta sa inceapa domnisoara ozzy sa lucreze si 2 oameni pe 2 salarii poate va descurcati mai bine. asta pana nu va "inmultiti" :)
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

adi_bmf

Ozzy, poti sa zici sar-na ca ai unde sa muncesti pe 10 mil, tinand cont de studiile tale. In ziua de azi, daca nu ai hartia la mana, FOARTE rar gasesti un loc de munca bine platit. Du-te din curiozitate prin firmele mari, si intreaba-i pe directori/manageri ce facultati/cursuri au si o sa fii uimit. O sa zici ca au fost trimisi de la munca... posibil, dar ca sa ajunga sa fie trimisi, ei au fost angajati pe baza unor diplome.

Nu cred ca ar fi cineva care sa zica ca nu ar vrea sa munceasca pe 100 mil... dar ca sa ajungi acolo, trebuie sa ai un sac de noroc sau parinti capitalisti :D
Sfatul meu, pune mana si termina facultatea si pe urma baga-ti picioarele in ea de tara. Sau du-te acum afara, cu un an jumate de facultate la particular, si apuca-te de furat sau cules capsuni...
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

aciu

Eu aş alege Iaşul. Găseşti de muncă şi acolo, cred că viaţa e mai ieftină, în mod sigur e mai frumoasă. Depinde foarte tare şi de părinţii fetei, dacă i-ai convins că le meriţi fiica şi ai susţinerea lor, te pot ajuta mult, dar nu îi lăsaţi să se amestece în toate aspectele vieţii voastre. Închiriaţi o garsonieră, oportunităţi de job mai bun o să tot apară. Baftă în orice ai alege!!!

cRacanel

Quote from: ozzy on 05 February 2007, 00:30Acum sunt curios, cati dintre voi au 20 mil in mana :D desi nu toti sunteti chiar la varsta mea (deh, unii au nevasta, copii ..)

Nici varsta, nici studiile tale. Avantajul meu este ca nu arunc banii pe lucruri care nu isi au rostul. Pot sa mananc linistit ciorba acasa, prefer sa dorm cand altii zguduie cluburile, si nu arunc banii pe bere,tigari si iarba.

LNT

WTF? Mosule da 'for fun' ce faci? Te apuci de numarat oua?  ;;)
These are the days of our lives.

Josephine

Ozzy, da urechea incoace sa te trag de ea...asa...  :fight:
Romania nu e inca locul in care sa faci mofturi mari la salariu cind nu ai cu ce-l sustine. Ok, vrei bani mai multi, e normal, dar ce stii sa faci de ei? Concret, fa-mi si mie o lista. Crezi ca in ro faci mia frecind menta in service? E doar o treapta mai jos decit ia unu' de-aici in service, dar avind in vedere ca ro e inca in lumea a treia, nu e o treapta muult mai jos.
Asa, zici ca-ti bagi picioarele in rromanica si o tai. Unde? Cum? Te-ai intrebat asta? Eu ma chinui de 2 luni sa gasesc job unui prieten care pe linga facultate, are o teanc de certificari MS si RedHat (acuma insa ar trebui sa fie chiar ghinionist sa nu-i gasesc). Nu-ti zic sa nu o tai, dar iti zic sa vezi un pic mai incolo de aia 10m care ii vezi acum, si sa intelegi ca nu ajunge sa spui ca vii din ro sa-ti cada jobu' in cap; stii suedeza sau ceha sa-ti iei job in tarile unde exista deja drept de munca pt romani? Stii suficienta meserie incit sa-ti faca un neamt greencard? Sau vrei sa culegi masline?
Pune mina si termina facultatea aia, daca nu ai experienta sa o compensezi (un pic din orice inseamna fix vax, chiar e nivel de service si cam atit). Nu mai da ochii peste cap ca o mimoza plingind ca "vai, nu poti iesi saptaminal la bere"; sacrifica-ti 4 ani, fa facultatea, tine-te de munca ca-ti pica bine la CV si trage in particular si in timpul liber sa-ti acoperi gaurile lasate de facultate, adica sa faci practica singurel cu cartea in brate. Nu te-as indemna catre programare, e plina india si china de ei, e usor sa scrii "hello world" dar e al naibii de greu sa faci ceva decent multithreaded de ex.; fa baze de date cit incape.
Eu am sacrificat 4 ani sa fiu aici acum; mi-am muscat buzele de fiecare data cind as fi vrut sa ies la o bere sau intr-o vacanta, pentru ca bugetul nu permitea sau de fiecare data cind as fi vrut sa-mi iau ceva din ultima colectie Zara. Am tras 4 ani sa compensez lipsa facultatii si sa ma gaseasca firma, nu sa aplic eu. Am stat cu chirie, chirie pe care se duceau o gramada de bani din venitul lunar. Dar a meritat fiecare secunda acum.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Wow, now that's an answer :D
Gata, ma duc acasa, caut un teanc de carti si ma arunc cu burta pe ele.
E bine ca mi-ai aratat cat-decat o directie si nu m-am apucat, de ex ca prostu de programare,
cand intr-adevar India si China au ploaie de "programatori".
Ce stiu sa fac de bani mai multi? Le prezint un pustan care munceste bine, serios, mult prea
serios pentru tara asta. Daca chiar ma platesc bine, incepe sa-mi pese de firma, de colegi,
de toate ele. Ori un om caruia ii pasa de firma, mai rar gasesti :D Ce nu stiu sa fac, invat in
cateva zile, iar ce nu pot in cateva zile, nu-i bai, invat in inca cateva zile ;) Mi-e relativ greu,
sau mai degraba neplacut, sa invat matematica in cantitati industriale dar limbaje de programare
si chestii care se axeaza pe o logica un pic mai "tangibila" - invat imediat. Nu stiu daca is eu
prea inteligent, insa de fiecare data cand am vrut sa invat ceva, am facut-o - mai repede si mai
bine ca ceilalti :P
Concret nu stiu mare branza. Stiu cum arata un domeniu si toate echipamentele clasice ce pot
exista intr-un domeniu. Niscaiva administrare am mai facut pe partea de domeniu si pot zice ca
inteleg destul de bine ce se petrece dpdv informatic intr-o corporatie.
Daca mi se da ceva concret de facut, fac. Daca mi se da de gandit, gandesc.. Daca mi se spune
"ba scote surubul ala, asa, trage procu ... etc" deja nu mai e placut. Pana acum nu am citit macar
un manual pe partea de service si m-am descurcat perfect. Acum m-am apucat sa le citesc, ca tre'
sa iau niste examene de la HP/DELL :(
Ai propus sa fac baze de date. Poti sa detaliezi un pic :D? Ce baze de date propui sa folosesc?
Any tips ;)? Cat despre sacrificiu, cred ca e cazu' sa nu o mai frec, sa termin faculta, bag un
secondary job si pun si consoarta la treaba si.. asta e.. Termin faculta, ies geniu cu diploma si gata :D
(kidding, geniu sunt deja :P)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Josephine

Bune exmanele alea HP/Dell daca-s platite de firma. Uite ca de fapt cistigi mai mult decit aia X euro pe luna.
Fa Oracle. Cu asta ti-ar fi mai usor apoi sa intelegi SAP de exemplu. Nu zic de SAP ca fac eu, personal nu-mi place SAP nici cu sila, il consider tembel, cu arhitectura facuta de ingineri, nu programatori si intentionez o data cu diploma sa schimb si jobul catre Chrysler; dar cu SAP poti cistiga extrem de bine, pentru ca e nevoie de consultanti in permanenta si astia nu pot fi inlocuiti de indieni sau chinezi asa usor. Cu SAP poti incepe la 50eur/h si cu anii de experienta sa ajungi la 120-140eur/h pentru consultanta. Si SAPisti se cauta in permanenta.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Merci mult de explicatie. O sa vad ce stie Oracle asta si ma pun pe treaba. Si da, studiile + examenele sunt platite de firma. Am inteles ca dupa ce le iau pe astea ma baga la mcse/mcsa (am vazut niste manuscrise "micute" pe la job, cred ca tre' sa le bag repejor la cap)

PS: spor la jobul cu Chrysler ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kquizak

Quote from: ozzy on 05 February 2007, 20:20
O sa vad ce stie Oracle asta si ma pun pe treaba.

Oracle reprezinta cea mai buna alternativa pt nemtescul SAP( e o porcarie din punctul meu de vedere)....Instaleaza-ti Oracle XE(are inclus Application express).E adevarat ca se castiga cum a zis josephine, dar oare merita,cum a zis Michael Dell, sa iti "arzi neuronii" cu SAP?!
castiguri: cca 40-50 000 USD/an ca dba
incepe cu asta Oracle Database Express Edition 2 Day DBA si Oracle Database Express Edition 2 Day Developer Guide dupa care treci la lucruri mai serioase...(10gR2- pana nu scot alta versiune(nu stiu cum o sa-i zica ,dar deja se pregateste...si are unele feature noi .-PL/SQL).daca esti interesat iti dau cu placere materiale de invatat.

http://download-uk.oracle.com/docs/cd/B25329_01/doc/admin.102/b25107/toc.htm
http://download-uk.oracle.com/docs/cd/B25329_01/doc/appdev.102/b25108/toc.htm
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Chipicao

Quote from: ozzy on 05 February 2007, 09:28
Si voi cum naibii traiti cu salariile astea? Mie nu imi ajunge salariul acum, cand stau la bunici si nu dau nici un leu in casa. Adica, sa zicem, imi ajung de bere, facturi mobil si plimbari la Iasi, sa-mi vad consoarta.
Quote from: cRacanel on 05 February 2007, 14:18
Avantajul meu este ca nu arunc banii pe lucruri care nu isi au rostul. Pot sa mananc linistit ciorba acasa, prefer sa dorm cand altii zguduie cluburile, si nu arunc banii pe bere,tigari si iarba.

Vezi ozzy, depinde de cum iti cheltui banii. Aseara discutam cu tata de una de alta, si a afirmat la un moment dat "In ultimii 5 ani am fumat o garsoniera" (el singur, fara mama). Fa-ti si tu un calcul si vezi cat pierzi cu alcoolu' & stuff.
Pe amandoua nu le poti avea. Ori esti la distractie, ori esti serios si iti iei locuinta.

O intrebare mica am si eu.
Quote from: Josephine on 05 February 2007, 18:34Cu SAP poti incepe la 50eur/h si cu anii de experienta sa ajungi la 120-140eur/h pentru consultanta.
In RO sau "afara"?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Josephine

Quote from: kquizak on 05 February 2007, 22:38
Oracle reprezinta cea mai buna alternativa pt nemtescul SAP( e o porcarie din punctul meu de vedere)
Oracle nu este o alternativa pentru SAP, Oracle este unul din db backends pt SAP (alaturi de db2, maxdb etc etc). Oracle e DB, SAP e ERP/CRM/etc. Oracle incearca sa ia un share din piata SAP cu PeopleSoft, dar nu prea tine, pentru ca peoplesoft nu stie ce stie SAP care da, este o porcarie ca arhitectura si implementare si au si acum cod scris in pascal tradus cu pas2c in C. Dar se cumpara, se platesc bani grei, so who gives a sh** de cum e scris, se numeste Job security: cu cit e mai tembel, cu atit mai mare nevoie de consultanti.

Quotecastiguri: cca 40-50 000 USD/an ca dba
In ce tara? In ro e rezon si bine 40k ca ora dba. Dar in afara, inseamna ca e cam amator la 50k/an Euro, nu USD.

Chipicao: se cauta SAPisti in ro, si daca au experienta necesara, ies la 50-60eur/h. Problema e ca in Ro nu prea se stie SAP.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

SAP-ist ma fac mama, la banii astia. Daca nu cere IQ cu mult peste 160, ma bag ;)

LE : de fapt glumeam, am un IQ normal/mediu - 140 :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu