Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 202
Total: 202

Recomandare configuratie

Started by Flaviu, 19 January 2007, 01:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Flaviu

Incep prin a spune ca in ultima perioada am cam pierdut contactul cu preturile de componente si cu noile aparitii, insa a venit un amic la mine sa ma roage sa il ajut cu o configuratie si nu puteam sa-l refuz. In principal va fi folosit pentru browsing pe Internet si foarte rar cate un joc fara pretentii prea mari.

Amicul meu a fost pe la o firma de calculatoare si acolo cineva i-a recomandat urmatoarea configuratie:
Procesor: Sempron 2500+, socket 754, 64 bits, BOX - 38 $
Motherboard: ASUS K8V-VM VIA K8M890 (cu placa video integrata) - 58$
Memorie: DDR 400 512MB PC3200 (nu e specificata marca..) - 58$
HDD: Maxtor 80 GB, UDMA 100, 7200 RPM - 49,2 $
Super Multi DVDRW: DL: +/-8x, RAM: +5x, DVDR: +/-16x, DVDRW: +8x/-6x, CD-R/RW/ROM: 40x/32x/40x Retail Black ( fara alte specificatii) - 39,5 $
Carcasa DELUX ATX 450W BLACK-SILVER - 32,5 $

Pret USD fara TVA: 275.2
Pret USD cu TVA: 327.48
Pret LEI cu TVA: 857,93 RON

Acum eu am nevoie de ajutorul vostru cu sfaturi, link-uri catre componente. Sunt de parere ca in jurul acestei sume daca ii asamblez eu configuratia ar putea iesi mai ieftin, cumparand componentele de prin diferite parti.

Sunt deschis la orice sugestii si va multumesc anticipat! E drept, bugetul e unul mic, dar cred ca se poate face ceva mai bun in banii astia.
aka eflaviu


laf

#1
Daca te mai ajuta cu ceva...

1. Sistem de genul asta, am asamblat si am lucrat pe el, este super ok.
2. Daca poti sa iei pe firma, du-te direct la www.torent.ro sunt preturi mici si baieti de treaba (a se citi ca nu lucrez acolo).
3. Daca nu poti sa iei pe firma e simplu, si anume cauta pe price.ro, firma care vinde placa de baza, caci ea e nucleul si factorul de lowprice, dupa care un hdd si procesor.
Daca nu vrei sa iei de la firma de unde iei si motherboard-ul, ai 2 alternative: www.emag.ro sau www.tronix.ro sau www.pcgarage.ro aka low prices.
4. E de preferat s iei sempron la 2800+ sau 3000+, e vb de 5-10 $ maxim si  merita...
5. Atentie la hdd, ti as zice sa nu iei Maxtor, ci un JB sau JD (aka Western Digital pe ATA, respectiv SATA).

Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!