Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 312
Total: 312

Animale de casă

Started by Foxter, 16 January 2007, 00:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

YESMAN

Pai cam are dreptate.

Trebuie sa te gandesti ca aia cand se refera la campioni isi duc caini la concursuri. Daca nu te intereseaza aspectul asta, atunci e cam mult 300$, numai ca nu lasa nimeni la pret cu pariniti campioni.
E la fel ca la calculatoare, inainte de al cumpara trebuie sa te gandesti ce faci cu el, care e scopul pentru care il iei. Toti caini de rasa sunt scumpi, dar asta nu ar fi nimic, daca ar fi numai costul initial, dar sunt costurile de intretinere:mancare, sanatate(tot felul de vaccinuri), dresaj, asigurarea unui spatiu al lui.
Eu unul din start prefer ciini de curte de talie medie si inalta. NU SUPORT rasele mici de ciini si nici pisicile.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

Chipicao

Campionul meu:



P.S. Ştiaţi că există deja un topic Animale de casa, nu?! ;;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Nu stiam...si am dat search da merge aiurea. Mi-a deschis vreo 5 pagini numai cu placi video, madriva si file manager.  :slap: Cand are timp vreun mod de p'aici poate le uneste, n-are rost sa fie doua.  :D
These are the days of our lives.

Chipicao

Lasă scuzele, că nu e mare lucru, de unit le unesc eu.
Tu spune ce părere ai de maus... :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

E simpatic, pana-l scapi prin casa. Presupun ca-l cheama Jerry, nu?  ;;)

PS: Am doi motani, cu siguranta ar fi buni prieteni... :devil:
These are the days of our lives.

icsfails




El e Thor, al meu cutu mic  :D
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

Chipicao

În cheamă Mausică :fum:

Îmi plac mult motanii tăi, mai ales primul. Cred că vor fi buni prieteni cu ciobănescul german. ;;)
Nu căuta să-l iei din magazin, e prea scump. Caută pe forumurile sau siteurile dedicate animalelor. Cu siguranţa are cineva pui şi vrea să scape de ei. Sper că stai la curte, sau cel puţin acolo îl vei ţine...


Frumos şi Thor. Mi-au plăcut dintotdeauna câinii, majoritatea cel puţin, dar nu prea îmi place ideea de a creşte unul. Mai bine o pisică! :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: YESMAN on 30 May 2007, 12:22
Pai cam are dreptate.

Trebuie sa te gandesti ca aia cand se refera la campioni isi duc caini la concursuri. Daca nu te intereseaza aspectul asta, atunci e cam mult 300$, numai ca nu lasa nimeni la pret cu pariniti campioni.
E la fel ca la calculatoare, inainte de al cumpara trebuie sa te gandesti ce faci cu el, care e scopul pentru care il iei. Toti caini de rasa sunt scumpi, dar asta nu ar fi nimic, daca ar fi numai costul initial, dar sunt costurile de intretinere:mancare, sanatate(tot felul de vaccinuri), dresaj, asigurarea unui spatiu al lui.
Eu unul din start prefer ciini de curte de talie medie si inalta. NU SUPORT rasele mici de ciini si nici pisicile.

Nu ma intereseaza parintii, atat doar sa fie de rasă. N-am de gand sa merg la concursuri, ci doar sa-l am pe langa casa. Despre ce hrana spui, ca doar e hranit doar cu lapte de la măsa. Se cheltuie niste bani cu un vaccin si carnetul de sanatate, dar e vorba de cativa zeci de lei. Dupa ce-i intarcat isi gaseste stapan care va suporta mai departe cheltuielile cu hrana, vizitele la veterinar, dresaj daca este cazul.

icsfails niste detalii de unde l-ai achizitionat, pret...
These are the days of our lives.

icsfails

lapcat, il am din '98, tocmai ce a facut 9 ani :). A costat ... 50.000 lei, ca sa nu fie degeaba, de la un prieten, mare amator de ciobanesti.
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

LNT

Pisica number one.  ;;)
These are the days of our lives.

korby

Da' de ce o strângi de gât?
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

Chipicao

Şoricelu' meu zice: Mmmmm... YUMMY! ;;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Daca eu strig "pasarica" sau "soricelul" si ea nu se uita la aparat... :fum:
These are the days of our lives.

laleika

Domnul Vasile!El nu stie ce-i aia ladita cu nisip.Face la toilette,ca oamenii mari! :D

Silence! I kill you!!!
:))))))

Gabriela

E superb, arată chiar ca o mini-panteră. :D
We watch and we are always here.

Chipicao

Ce ochi misto are! Si zici ca face direct in toaleta? Trebuie neaparat sa invat si eu mausu sa faca la fel. :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Poate-l invata Vasile. Si daca tot se imprietenesc ii arata si ceva secrete culinare.  :devil:

Apropo, e frumos "panterul".  :P
These are the days of our lives.

laleika

Merci,merci!Sa faca la toaleta nu l-am invatat,era deja invatat(l-am gasit pe strada acum vreo 8 ani)!Imaginati-va ce ochi am bulbucat cand l-am vazut pe wc! :crazy:
Cat despre gatit,stie sa faca numai Poulet au pot! :))
:P
Silence! I kill you!!!
:))))))

Foxter






Una bucata "petus escrocus" in actiune.  :)

PS: Camera digitala ultraportabila si fotograf varza. :D
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

korby

E puffy...  :fum:


PS: Câta ochii.  :blink:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

LNT

Pisica parintilor...dormeau si puricii de pe ea.  ;;)
These are the days of our lives.

LNT

Quote
Un câine de vânătoare a fost spitalizat din cauza alcoolului

Un câine labrador de trei ani, care aparţine unui vânător austriac, a fost internat într-o clinică veterinară, având 1,6 grame de alcool în sânge.

Dingo, care cântăreşte 40 de kilograme, a fost adus de stăpânul său la clinică pentru că suferea de aerofagie şi diaree.

"Când am aşezat câinele pe masă, mirosea ca într-o fabrică de alcool", a relatat veterinarul Karl Hofbauer.

În urma analizelor efectuate, s-a constatat că Dingo avea o alcoolemie de 1,6 grame. O anchetă a descoperit că animalul de vânătoare a furat 500 de grame de aluat de pâine în fermentaţie din bucătăria familiei.

"Digestia unui aluat în fermentaţie produce alcool", a explicat veterinarul, care i-a prescris lui Dingo un somn bun pentru dezintoxicare.
Link
Aveti grija ce le dati de mancare.  :rotfl:
These are the days of our lives.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Pe la sfârșitul săptămânii mă duc să-mi iau cățelul în primire (lupul pe care-l caut de câțiva ani). :yahoo:

Are cineva o carte de dresaj? (în format electronic, în format fizic găsesc la librărie :D )
These are the days of our lives.

LNT

Sfârșitul săptămânii abia azi a venit...dar a ajuns.  :yahoo:

Drumul de 100km cu mașina a fost un chin pentru amândoi, abia spre final s-a liniștit și s-a culcat iar când am intrat în oraș s-a trezit și iar a început să se agite, nu mai avea răbdare, parcă știa că nu mai e mult până acasă. Și când mă gândesc să eu voiam să merg până la Constanța...  :slap:
Are vreo două săptămâni să se acomodeze după care plecăm la Iași, sper ca de data asta să stea mai liniștit că doar are experiență. O să-i fac și vreo două poze, deocamdată nu prea am cum că nu se dezlipește de mine.

S-a întâlnit și cu pisica no.1 de mai sus, nu prea se înțeleg, și-a cam luat dulăul vreo două labe peste ochi. Cred că o să-l numesc Adolf, deocamdată nu-s hotărât.
These are the days of our lives.

Gabriela

Less talk, more pix!  :P
We watch and we are always here.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

These are the days of our lives.

adi_bmf

More details... cum adica, nu-l mai ai??
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Chipicao

MAsina + pisica = Masina?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Căţel+lăsat singur acasă=când m-am întors nu l-am mai găsit.
These are the days of our lives.