Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 203
Total: 203

Spv C100

Started by ozzy, 28 December 2006, 21:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ozzy

Am primit un Orange SPV C100. Are Windows Mobile 5 pe el si suporta si Java. Mai are si Windows Media Player mobile 10. Nu pot vedea orice film, deci nu am codec.
Problemele mele:
1 cum vad orice pe el? mere sa pun codec?
2 vreau si eu ceva soafte de windows mobile 5
3 nu mai am spatiu pe memori telefonului desi abia am pus 2 melodii si cica are 60 MB. Stie cineva de ce? Nu pot seta o melodie ca ringtone decat daca e in memoria telefonului?

LE: Asta e telefonul..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

tujako26

SI eu am un SPV, mai exact C600. Acesta are tot windows mobile 5 si windows media player mobile 10, ideea este ca nu pot vedea filme in format avi sau mpg pe el, doar cele wmv si cele care sunt realizate de camera video integrata. Softuri pt win mobile 5.0 am gasit destule, dar putine interesante, ma uit dupa ele (nu sunt shareware) si vorbim. Pe mobil, ca la tine, asa si la mine , mai exatct, eu am un spatiu de 64 mb, din care ~45 mb sunt ocupat, dar nu stiu cu ce, nu am pus muzica pe memoria telului, sau altcva, cred ca e winul, si restul softwarului, si copia de win (atunci cand resetezi telefonul, windowsul se rescrie - asa mia zis tipul de la orange shop). Deci pe memoria telului nu am sanse sa stochez cva. Doar pe cardul de memorie de 256 mb pe care l-am luat, deoarece cel primit initial cu telefonul e prea mic pentru mine (oricum acum mie gol cardul :fum:)

chitza

Ptr. filme cel mai bun player e TCPMP(The Core Pocket Media Player) freeware, la care mai adaugi cateva codecuri si vezi cam orice (XviD, DivX, etc). Urmeaza sa apara CorePlayer, urmasul lui TCPMP, care nu mai e free  :(
Acu vad ca e picat site-ul TCPMP, incearca aici (mirror) .
Ptr. muzica iti recomand PocketPlayer, are foarte multe functionalitati (se apropie de Winamp), inclusiv skin-uri. Nu e free, dar... google is your friend  ;;)

N-ar strica sa-ti cumperi un card, macar de 256MB (eu mi-am luat de 1GB si folosesc telefonul pe post de MP3/movie/clips player).
Stie si ringtone-uri in format MP3, insa trebuie plasate in IPSM\Application data\Sounds sau \Storage Card\My Documents (stupid Microsoft), unde IPSM = radacina memoriei interne de stocare.
Ai 64MB, dar in mare parte sunt folositi de sistemul de operare, asa ca iti recomand sa selectezi Storage Card cand vrei sa instalezi un soft nou.

A, uitai sa-ti zic, tre' sa decertifici telefonul mai intai (application unlock), ptr. ca Microsoft nu te lasa sa rulezi decat aplicatii semnate cu certificate de securitate  :devil: si din cate stiu eu ptr. SPV C100 inca nu s-a gasit metoda. :D

ozzy

Cool! Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri! Acum incep si eu sa mai pricep ceva din comp..  mobilul asta :) E misto ca WinXp mi-l vede ca fiind in retea cu el, apare new network connection si cu ip, toate cele :D This is a funny phone ;) I like it! Numai sa nu iau virusi  :rotfl:
Posted on: 29 December 2006, 08:46
.. with a rebel yell .. more, more, more  ;;) Imi place jucarica, cine mai stie aplicatii pentru el? Niscaiva joace?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

CQ

Ce număr de telefon ai? :fum:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

chitza

#5
Uite aici un utilitar de transformat telefonul (ma rog, Storage Card-ul) intr-un USB Flash mobil (daca ai un cablu USB la indemana)... WM5torage.
Acu imi aduc aminte, am uitat sa-ti recomand un baiat care face niste home-screen-uri foarte misto... kl1wdr dar nu stiu daca se potriveste vreunul cu rezolutia ecranului ptr. SPV C100... incearca la categoria Smartphone 2002/2003.
O chestie foarte geeky  e ca poti sa faci overclock :crazy:. Eu pe-al meu il "duc" de la 200 la 240 MHz uneori pentru jocuri sau alte aplicatii care folosest intensiv resursele hardware, ptr. o experienta mai "smooth" :P
Cu Smartione poti sa faci un pic de management de pe PC (cum ar fi bucata care-mi place mie cel mai mult, Registry editor).
Nu stiu daca la C100 ai functionalitatea Automatic Keylock, la C600 nu e, prin urmare "s-a inventat" maniac's Automatic Keylock.

Ma mai uit prin telefon si-ti mai zic ce aplicatii mi se par mie interesante de recomandat.