Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 246
Total: 246

Ce telefon sa-mi iau?

Started by Flaviu, 13 December 2006, 15:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Flaviu

In primul rand, nu sunt genul care sa-si schimbe tel-ul la fiecare 2-3 luni, vreau un telefon care sa ma tina o perioada ceva mai lunga. Apoi, camera la el nu ma prea intereseaza, ma intereseaza alte functii, cum ar fi accesul la instant messaging si din astea. Am o camera video care e in permanenta cu mine, deci nu imi iau telefon pt filmat sau poze. Ma intereseaza design-ul la telefon, sa fie unul tineresc, sa suporte multe formate, mp3 player-ul iara nu e un "must have" pt ca si din ala am, dar ar fi un plus pentru telefon, la fel cum ar fi si radioul si alte functii care fac viata mai usoara, ma intereseaza mici functii care sa te lase cu un gust placut dupa folosire (jeez ce expresie am gasit :slap:)
Ca si o lista as alege dintre:

1.  LG Chocolate (o consider cea mai inspirata alegere)
2. SE W300i black
3. Motorola L6
4. Nokia 6288
5. Nokia 6230i

Sunt deschis si la alte propuneri, dar sa fie cu pretul apropiat de cele propuse de mine. Thank you! :pray:
aka eflaviu


tujako26

As recomanda in loc de 6230i , Nokia 6233 , e urmasul acestuia, cu multe functii noi adaugate. Cea mai importanta fiind..faptul ca e stereo..2 difuzoare, si multe altele, ca sa vezi mai detailiat, uite un link :) http://www.gsmarena.com/nokia_6233-1387.php

cRacanel

Chocolate: Nu stiu daca un barbat poate sa foloseasca asa ceva(nu e nici o jignire), dar iti trebuie degete mult prea fine pentru un asemenea telefon..
W300: Are clapa, si al meu are, si dupa nici un an incepe sa aiba probleme..
L6: E frumusel, robust si muzica se aude bine.
6288: E dragut, are 512MB dar e slide la fel ca si Chocolate
6230i: Robust, design-ul nu iti fura ochii dar e simplu si placut.

Eu as alege un telefon dintr-o bucata. Fara clapa, fara slide, fara ... Un SE, ca au raport pret/calitate bun
Cat esti dispus sa dai pe telefon? In functie de asta iti vei putea lua K300i, K500i, K750i, W800.

MLADEN

Eu personal aş alege 6230i deoarece are un preţ foarte bun, destule funcţii (MP3, radio, cameră bunicică, etc...) memory card-ul este mult mai ieftin ca la SE (unu' de 1GB nu căstă căt tot telefonul), HF-ul este bine gândit (şi rezistent), design-ul telefonului este unul "plăcut ochiului"...

6233 îi mai scump faţă de 6230i deci depinde de bugetul acordat

Vlad01

Incearca Sony Ericsson k610i. E foarte practic. Eu l-as lua pt ca are 3g deci am viteza la internet, ca il mai folosesc si cu laptop-ul :). Are ecran mare, si asta conteaza pt mine de ex. Si e si micut are doar 92g. Nici 6233 nu e de lepadat, are fratele meu varianta vodafone (6234). Ecranul e foarte bun si la acesta, calitatea sunetului la fel, dar are 3g numai pt date, adica nu prea il poti folosi la convorbiri deoarece nu are camera frontala. Personal as merge pe mana lui k610i.

K610i: http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_k610-1431.php

La fidelizare la orange e 179 USD + TVA

Flaviu

Probabil ca LG Chocolate nu ar fi o alegere pt un barbat, insa pe pe mine m-a atras acum LG KG810, urmasul lui Chocolate, insa cu clapeta in loc de slide. Legat de Nokia 6230i am citit in ultima vreme lucruri cam rele despre el, mai ales ca este destul de vechi ca model + ca am inteles ca ar avea unele probleme soft si de conectivitate. O alegere interesanta mi se pare si SE K610i, mai ales ca pretul e destul de ok, dar am prieteni care au avut destule probleme cu joystick-ul la el.
Telefonul il voi lua prin Orange Thank You si avand in vedere ca o sa-mi folosesc si niste puncte o sa ies destul de bine. Oricum inca nu am facut alegerea, insa imi cam fura ochii LG KG810, ca design e cam tot ce imi doresc.
aka eflaviu


ozzy

2 sau 5. Preferabil 2. Sau orice SE indeplineste cerintele tale..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kquizak

2... baterie Li-Po 900 mAh
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

ozzy

;) exact! j220i - un telefon de 1,5 mil si tine mai bine ca orice altceva, la ce bani vrei tu  :blink:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Flaviu

SE W300i imi place, are un design destul de dragutz si in plus pretul e ceva mai scazut, insa acum stau si ma gandesc oare nu e mai bun un Sony Ericsson K750i? Stiu, sunt un nehotarat, dar m-am gandit ca daca tot vreau sa-mi fac cadou de craciun un telefon macar sa merite banii avand in vedere ca si asa nu o sa-l schimb repede. Ce stiti despre joystick-ul de la Sony Ericsson K750i?
aka eflaviu


Vlad01

Nu e grozav, am butonat azi al unui coleg. In schimb 6233 e chiar super :)

panzerboy

Dacă nu vrei cameră eu zic să cauţi unu ieftin cu mp3 şi cumperi un card de 2G. De exemplu nu are rost să iei un k750i care are preţul mare din cauza camerei de 2mpx.

Eu zic să mergi pe un w300i şi îi mai cumperi un card.

CQ

Poză noaptea, ţintă în mişcare, K750i:

Poza are 2 megapixeli, aici nu ştiu de ce nu vrea să stea doar ca thumbnail şi să-şi păstreze dimensiunea originală. Dar, se vede calitatea.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

ozzy

Err, go for k750i, eu am vrut mult timp sa-mi iau unul  :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

cRacanel

Ce adidasi murdari are chitaristul ala..:bleah:

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Flaviu

I guess the winner is SE K750i, m-a fascinat telefonul asta, am gasit pe net ca daca ai putin noroc poti sa-i pui soft de SE Walkman, ah si un plus ar fi ca deja am un card de 512 pentru el asa ca totul pare ok. Saptamana viitoare cred ca voi face achizitia, o sa anunt daca am facut alegerea potrivita. Thanks!
aka eflaviu


ozzy

Bvo! Good choice!  :drink: Pe langa cam de 2 MP, mp3 player si card, beneficiaza si de o baterie li-pol, so e un telefon reusit..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

CQ

Sunetul e chiar super, calitatea căştilor fiind foarte bună, cu un card de 512 şi un up-date de firmware ai un W800, pozele sunt prea tari pentru un telefon, poţi face şi editare video cu el...  :fum:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

cRacanel

Si eu ar trebui sa imi schimb telefonul acum de Craciun, ca a implinit un an, dar la cati bani sunt dispus sa dau pe el, nu are rost sa intreb ce parere aveti :fum:

Vlad01

Si al meu are un an...dar nu il schimb il mai las ca deocamdata imi indeplineste conditiile. Cand se va extinde mai mult reteaua 3g la orange o sa imi iau ceva cu 3g, pt o viteza mai mare a datelor, deocamdata folosesc EDGE/GPRS :)

CQ

Un Nokia 111x ar fi minunat pentru cei care n-au bani dar vor telefon nou. :)
Ce mi-aş lua cu vreo 100 euro... K510i. Arată super şi se apropie de K750i ca performanţe (dar e ceva mai slab dotat).
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

cRacanel

Si al meu mai merge, dar cateodata face figuri clapa, e in garantie dar nu mai gasesc certificatul asa ca practic nu mai am garantie. Sa il las prin service-uri cate o saptamana nu are rost, e mai mare deranjul. Mai am un NEC e616 dar ma trage in jos pe strada.

Camera digitala am, deci nu pun mare accent pe ea. MP3 player am avut vreo 3-4, daca imi raman ceva bani dupa revelion o sa imi iau iarasi altul, deci nici asta nu e important. Vreau totusi sa fie color, wap, gprs si cat mai multe functii inafara celor de sus. Noka 111x nu corespunde. Probabil o sa iau un k300, care desi are camera si mp3, ma atrage ca e "dintr-o bucata" si e SE.

NightWish

#23
''Un Nokia 111x ar fi minunat pentru cei care n-au bani dar vor telefon nou.''

Mai bine un Nokia 1600 nu e cu mult mai scump.Seria 111x are probleme cu tastele fiind legate toate si din cauciuc, plus ca se sterg simbolurile de pe ele in timp.Nu rezista mai mult de 1 an la folosire intensa. ;) Eu nu sunt genul care schimba tel. des, il tin pana moare, folosesc un Samsung R-210 de 4 ani, merge perfect si e in stare buna doar ca nu mai tine bateria ca la inceput 7 zile, acum cam 3-4.Cand v-a ajunge la 1 zi, iau altul  :fum:
XXX

CQ

Eu mi-aş mai lua un K750i să-l pun deoparte, când se strică actualul. La ce modificări i-am făcut... nu văd alt telefon mai bun (preţ/performanţă/dotări). Ar merge şi W810i, dar ăla e făcut din materiale mai ieftine şi... neeee, deşi pare drăguţ şi are şi ceva extra tehnologii.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/