Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 573
Total: 573

vi se pare normal?

Started by kquizak, 13 December 2006, 13:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kquizak

sinistratii din (nu mai stiu ce comuna) au intrat in primirea primelor case de la guvern (adica din banii nostrii).Si acum sa va descriu casele:
-casa cam mica.
-izolata termic cu 'scartza'
-usi interne din tamplarie pvc cu geam mat si geamuri termopan.
-zugraveala in lavabil(pereti drepti)
-nu au grup sanitar

Oamenii sunt foarte revoltati...citez:" pe cimentul asta crud daca pui parchet...eu  zic ca in cativa ani...o sa putezeasca" sau referitor la faptul ca au gasit 1/2 sac de ciment in casa au calificat ca "bataie de joc ,strigator la cer"

:bleah: oamenii astia au avut case din chirpici, cu pamant sau podele de lemn. geamurile la casa erau simple ,zugravela cu var...si acum fac figuri...nu le e rusine..ei mergeau la birt si altii nu conteneau sa ii scoata din rahat..Sunt foarte intrigat...ei frecau menta..si altii munceau pt ei si acuma au pretentii. Eu n-am in casa usi interioare din pvc, dar  lor li se pare "bataie de joc" ....(e usor sa primesti de-a mocka)
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

IceCub

Nu, nu este normal. Nu poti avea pretentia ca statul sa-ti faca din "banii mei" casa la fel ca cea pe care ai avut-o inainte. Singura menire  a acelor locuinte este de a asigura un acoperis (minim) deasupra capului, un punct de plecare din care sa incerci sa-ti refaci viata. Nimeni nu este vinovat ca au ramas fara vechile case/gospodarii, la fel cum nimeni nu este obligat sa le construiasca altele in loc.
La urma urmei fiecare putea sa-si asigure propria locuinta si putea primi despagubiri.

Josephine

Am incetat sa fiu revoltata de nesimtirea umana dupa ce am citit ca tot intr-un astfel de sat afectat de inundatii, au venit niste olandezi de la o organizatie sa-i ajute pe tarani sa-si reconstruiasca casele. Povesteau cum "mimozele" stateau abonate la birt toata ziua si nu miscau un deget sa-i ajute pe strain sa-si refaca propriile case. La intrebarea "de ce nu puneti mina sa ajutati, ca doar sunt casele voastre" raspunsul lor a fost "poi d-aia platim taxe". Dupa mintea lor, la cite taxe platesc nemtii, ar trebui sa primeasca fiecare statuie si o casa de vacanta din partea statului... Sper sa le dea inundatii in case pina isi baga mintile in cap si pun mina sa munceasca.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

kman

Pai nesimtirea si prostia umana nu cunosc limite, in special in Romania si mai ales la sate.
Deja au devenit celebre "mimozele" mentionate de Josephine si din pacate nu in putine cazuri s-au intamplat astfel de situatii jenante. Problema e ca in astfel de situatii statul este obligat sa ajute "cetateni" dar ar trebui sa fie si cetatenii respectivi obligati sa se ajute, ceea ce nu cred ca e prevazut in lege.

YESMAN

O să fie obligaţi, în momentul în care vor fi obligaţi să îşi facă fiecare asigurare pe casă.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Taranu' tot tzaran. Bine ca au birt, ca altceva nu le mai trebe'. Ce de fitze, mai rau ca aia care merg in weekend prin Mall. :( Sa-mi dea mai mie casa ca mi-o izolez naibii singur. Desigur, gunoiul ala de ANL nu functioneste decat pe (citez un om care stie ce zice) "spaga si pile" .. Locuintele alea sunt pentru parlamentari, afaceriti etc, le vand mai departe, dracu' stie ce fac cu ele. Infecte creaturi a mai lasat D-zeu pe pamantul asta. Cand am intrebat ce sanse am sa obtin locuinta ANL (desi scorul care-mi iese e de top) mi s-au zis ca sansele sunt 0.00(0)1%.

Cat despre "sinistrati",  sa-i loveasca 1000 de inundatii, daca nu stiu sa se multumeasca cu ce au (moka!!!), nu merita nimic.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

torvalds

Aha, si cine crezi ca o sa le faca asigurare pe o casa din chirpici ?? sau pe niste case construite la 50 m de rau ?
Si problema numarul 2 este : de unde or sa faca rost de bani sa plateasca primele de asigurare ? o sa astepte sa le dea tot statu .. tot din "banii nostri", ca doar de aia "plateste" ei taxe din munca lor la negru !! :bleah:

Josephine

Ozzy, ai vizitat vreo casa ANL? Eu da, si nu ti-as dori una. Avea vreun an vechime, arata neterminat (desi era ingrijita de proprietari), nu avea aerisire construita pentru hota in bucatarie, ci pur si simplu o gaura in perete catre exterior (catre strada, ca sa fie designul complet) si proprietarii au trebuit sa-si faca un fel de horn... Varuiala de pe peretii exterior se lua deja. La ce subtirime de pereti avea, nu vreau sa stiu cit plateste familia aia cheltuieli de incalzire iarna.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Naspa. Tipic romanesc. Well, o sa stau ca toti tinerii care tre' sa munceasca pentru un trai "decent" pentru ca parintii lor nu fura sau nu au furat.. Chiria is the choice for me, desi mereu mi s-a parut ca cei ce stau in chirie sunt asa.. niste amarati  :unsure: Nu dati  :fum:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

Deh... ce sa va zic si eu... banuiesc ca stiti poza aia cu birtul ala unde era apa pana la genunchi si ei stateau cu Saniuta(Genocid sau cum pisicii ei se numeste) in bot. Ce fericiti erau... da-o dracu de inundatie ca trece ea... bautura e de unde e. Cat despre casele alea facute pentru eu... ce sa mai zic... s-au emancipat domne... acum or sa faca gat ca n-aveau jacuzzi pe terasa, masa de biliard in sufragerie, mertanu in garaj si majordomu langa pat. Stie toata lumea ce locuinte si sate de toata jena aveau. pana acum traiau in <=> evul mediu si acum brusc se ridica cu pretentii...

Ozzy, nu mai gandii asa. Ce are sa fii chirias? Cat despre ANL... sincer nu vrei sa stii parerea mea   :D

Revenit la sinistrati... eu zic ca trebuia sa le construiasca birt langa birt ca altceva nu le trebuie si chiar stiu un exemplu din asta, la bunicii mei la tara.... pe o raza de 50 de m sunt 3 birturi si in tot satul vreo 6 cred... va dati seama daca intr-un sat cu 1000-2000 de locuitori sunt 5-6 birt in alta parte cum ar trebui sa fie? Bine... poate acum astia in TR sunt mai speciali decat in alte judete O:-)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

YESMAN

Eu sincer aş trimite echipe speciale de medici, pshihologi şi alt personal calificat  să le scoată alcoolul din cap si din sânge, să responsabilizeze. Eu dacă aş fi în locul statului aşa aş face. Nu mi se pare normal ce se întâmplă, dar nici ca noi ceilalţi să-i arătăm cu degetul. Prea ne-am obişnuit să fim cârcotaşi.
E clar că şi-au băut şi miniţile până să vină inundaţiile, şi nu faceau decât ce ştiau.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

clawd

Bine-o zis cine-o zis cand o zis ce-o zis:
Einstein: "Universul si prostia umana sunt infinite. In privinta Universului am totusi ceva dubii."
Smee again....