Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 307
Total: 307

Taxe vamale de la 1 Ianuarie 2007

Started by IceCub, 13 December 2006, 01:08

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Am primit un link de la un amic astazi cu referire la taxele vamale pentru produsele IT. Iata ce spune acolo:

Produsele la care in prezent exista taxe vamale la intrarea pe teritoriul Romaniei si care vor fi eliminate incepand cu 1 Ianuarie sunt :

- LCD-TV-uri, Plasme, Home Cinema – taxa 42%
- Baterii, Accesorii de Rack – taxa 15,5%
- Genti de notebook, huse – taxa 22%

Produse la care nu exista in prezent taxe vamale la intrarea lor pe teritoriu Romaniei :

- Notebookuri
- Monitoare
- Aparate foto-video
- Imprimante
- Componente PC
- Telefoane Mobile

De asemenea de la 1 ianuarie 2007, se va introduce conform normelor europene, Taxa pentru gestionarea deseurilor electrice si electronice, care poate ajunge pana la 20-25 Euro pentru echipamente electrocasnice mari .
Concluzie: Pentru majoritatea produselor IT&C, este posibila o usoara crestere a preturilor incepand cu 1 ianuarie 2007, datorita alinierii Romaniei la normele europene cu privire la mediu.

Sursa

Chipicao

Cu 42% sunt taxate şi mp3 playerele.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

akenathon

Quote from: Chipicao on 13 December 2006, 01:28
Cu 42% sunt taxate şi mp3 playerele.
atunci mai astept cateva saptamani pana sa-mi achizitionez unul...  :fum:

Chipicao

Încă ceva: mp3 playerele ce au şi radio sunt considerate radiouri, şi au taxa ~12%, care dupa 1 Ian va fi 14%.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Are cineva vre-un link referitor la taxele vamale curente pentru mai multe categorii de produse?  :blink:
Ar fi interesant sa stim cam ce alte categorii de produse se vor ieftini.

nicolin

IceCub, cauta pe net dupa Tariful vamal de import al Romaniei. Cele mai multe surse te vor duce la editia 2005. Aceasta insa este veche deoarece au mai fost cel putin 2 modificari ale tarifului in 2006.

Unele detalii interesante se pot gasi si pe site-ul Autoritatii Nationale a Vamilor

ozzy

Deci de la 1 ian 2007 ma pot astepta sa gasesc mp3 player fara radio, ceva mai ieftin?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub

Quote from: ozzy on 14 December 2006, 11:04
Deci de la 1 ian 2007 ma pot astepta sa gasesc mp3 player fara radio, ceva mai ieftin?

Pai din ce spune Chipicao, ar trebui sa se ieftineasca cu ~ 40%.

Quote from: ChipicaoCu 42% sunt taxate şi mp3 playerele.

Chipicao

Exact! Cam asta e explicaţia pentru preţul ridicat al unui iPod, şi preţul relativ mic al unui Creative (cu radio).
Un exemplu mai concret:
Sony NW-E002F 512MB (cu radio) - 320 RON (taxa 12%)
Sony NW-E003F 1GB (cu radio) - 370 RON (taxa 12%)
Sony NW-E005 2GB (fară radio) - 660 RON (taxa 42%)

De la anul lucrurile vor sta invers.

Trebuie însă să ţinem cont şi de "taxa verde", care nu ştiu exact cum şi cat, dar nu cred că va fi foarte mare. Poate ne dă cineva detalii în legătură cu asta.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Josephine mi se pare ca stie de asta, cica ar fi in toate tarile civilizate. Maxim un milion pe produs (din auzite)  :blink:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu