Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 203
Total: 203

oare mai duce?

Started by vladutz, 13 December 2006, 00:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vladutz

salut
m-am decis sa vad cat de mult pot sa fac o/c in conditii normale la un athlon64 3000+@1800mhz sk am2, cu asus m2n-e si 2*512 ddr2 800.
am setat memoria din bios la ddr2 800 cu timinguri 4-4-4-6 2t si multiplicatorul la ht la 3x.
din windows am ridicat fsb la proc pana pe la vreo 240 mhz. mai sus nu am putut urca asa ca am redus frec la mem la 667.
am ridicat apoi fsb la 280 mhz adica vreo 2500 de mhz...temp in full load era in jur de 55 de grade, voltajul al proc 1,45v si la ddr 1,85v.

si vreau sa va intreb cu ce program as putea testa cat mai eficient stabilitatea in o/c?

si cat de mult credeti ca as putea sa-l mai ridic? si evident cum?

si ce program as putea folosi pt a monitoriza temp si voltajele in timp (de ex sub forma unui grafic cum facea asus probe pe sk A)

multumesc anticipat :D

Chipicao

Unul din programele folosite de obicei pentru a testa stabilitatea e Super PI.

Pentru a monitoriza (cu grafice) temperaturile şi voltajele, poţi folosi SpeedFan.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

peizan

Pentru un daily use eu zic ca ai ridicat destul frecventa. Pt un o/c extrem mai poti forta nota. Bineinteles umbland si la voltaje. Trebuie sa maresti fsb-ul cu pasi marunti pana cand calculatorul devine instabil in spi 1M (sa zicem), Apoi intri in bios si maresti voltajul la proc. Tot cu pasi marunti. Te sfatuiesc sa nu depasesti +0,2V pentru inceput si mai ales cu racire stock. In rest.... multa bafta si.. rabdare.

Pentru testarea stabilitatii fol un SPI 32m pentru inceput, apoi S&M iar in final Prime 95. Daca treci de toate astea ok atunci... e ok :). Pentru verificare temp & voltaje poti folosi Everest Ultimate.

MLADEN

Mai întăi testezi cu memtest86 şi dacă n-ai erori testezi cu prime95

vladutz

#4
speedfan nu stie placa mea de baza...asa ca mai caut...
si apropo: ce versiune de super pi si ce inseamna s&m?
varianta de memtest pt 64 biti nu gasesc...
si care e voltajul standard pt a64 am2?

peizan

Superpi_mod il iei de aici.

Snm il iei de aici. Il dezarhivezi apoi iti faci o disketa cu el. Vezi tu....